Skocz do zawartości

Montaż projektowany po godzinach


Krzychoo226

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Meiser napisał:

A cos wiecej na temat - Jaki Setup siedzial na montazu ?

Taki jak mam w stopce czyli CT10 i Atik 414EX, wynikowa skala tego setupu widoczna na zdjęciu to 1.1"/px

 

53 minuty temu, Tom-cio napisał:

Nieśmiało powiem, iż myślałem, że polegniesz na tych paskach, ale się pomyliłem. SERDECZNE GRATULACJE.

Wygląda i pracuje świetnie! 900s bez guide i PE - szacun!!!

Dziękuję :) Pozwolę sobie zacytować klasyka:
 

Cytat

Wiesz co robi ten montaż? On odpowiada żywotnym potrzebom całego astro-społeczeństwa. To jest montaż na skale naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tymi paskami? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo!

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, calla napisał:

Inspirujące. Ciekawe, czy dałoby się wykonać taką przekłądnię w mniejszej skali, na jedną oś, z przełożeniem tak 1:400:)

 

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Jeszcze żeby było tanio i z gotowych komponentów, bo w CNC zawsze możesz sobie zrobić ;)

Wiem, wiem. Powoli myślimy także o odpowiedniku SA, ale na poważnie zabieżemy się po ostatecznym skończeniu projektu mechanicznego tego montażu. Fajnie byłoby zrobić to na paskach, ale te przekładnie zajmują naprawdę dużo miejsca. Zobaczymy co się da zrobić w rozsądnych granicach cenowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darek_B napisał:

To ja mam pytanie kiedy rusza produkcja ?

To chyba będzie najlepszy montaż całkowicie zaprojektowany i wykonany w kraju.

Dzięki Darku! Terminów niestety nie jestem w stanie podać, ten montaż miał już być gotowy na jesienny zlot, potem chciałem zabrać prototyp na wiosenny, a ostatecznie dopiero wczoraj udało mi się uruchomić go pod gwiazdami :) Nie przyszedł do mnie jeszcze sterownik dzięki któremu będę mógł użyć równocześnie 4 enkoderów, jest cała masa drobnych poprawek które musimy przemyśleć by odchudzić i uprościć konstrukcje oraz uczynić ją przyjaźniejszą dla użytkownika. Można powiedzieć że projekt ukończony w 80% czyli zostało jeszcze 80% pracy.

 

Chciałbym zacząć składać pierwsze sztuki dla klientów do kończ roku, ale jak już pisałem chciałem też zabrać prototyp na jesieni na zlot :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ciężko mi ubrać w słowa to jak bardzo jest mi głupio. Dziś rano usiadłem ze wszystkim raz jeszcze i poczytałem instrukcje PHD.

 

Guiding nie był wyłączony, to po prostu moja nieznajomość interface. Nagle wszystko wygląda zupełnie inaczej.

 

Nikt łącznie ze mną nie zwrócił uwagi na notyfikacje PHD w dolnym prawym rogu. Jeszcze raz przepraszam za spowodowanie niepotrzebnego zamętu tu na forum przedwczesnymi rewelacjami. Ostatnia rzecz jaką chcę robić to wprowadzać kogokolwiek w błąd. Jedyne co mnie pociesza to to, że nawet CERN zaliczył spektakularną wtopę.

 

:facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Nie przyszedł do mnie jeszcze sterownik dzięki któremu będę mógł użyć równocześnie 4 enkoderów

Gdzie zamocujesz te enkodery? Dwa na osie główne i dwa gdzieś dodatkowo? Czy inna opcja? Bo jeśli będziesz stosował enkodery na głównej osi, jak iOptron, to zastanawiam się, czy jest sens wtedy mieć taką dokładną (i dużą i droższą) przekładnię, skoro iOptron enkoderami daje sobie radę na zwykłym ślimaku?

 

A, jeszcze nie gratulowałem :) Więc gratuluję z całego serca :) Piękna robota!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Prot napisał:

Jak wypada sztywność, jak ciągniesz za koniec tuby, czuć delikatne sprężynowanie na paskach?

Tak, oczywiście. Musimy się jeszcze przyjrzeć na ile jest to elastyczność, a na ile źle naciągnięty pasek. Nie jest to luz znany ze ślimacznicy jest to stawiająca spory opór elastyczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Prototyp skończony i przetestowany, nie mam w sumie nic do dodania ponad to co już napisałem. Zaopatrzyliśmy się w dłuższy pręt przeciwwagi, przetestowaliśmy różne ułożyskowania nastawu alt. Pracujemy nad upchnięciem elektryki wewnątrz osi.

 

Poza enkoderami absolutnymi w obu osiach, o których już wspominałem, do wersji finalnej chcemy dorzucić:

- zasilanie i USB 3.0 przeprowadzone przez osie montażu z zachowaniem możliwości ich rozdzielenia i transportowania osobno (brak kabli ciągnących się po montażu),

- przetwornica zintegrowana wewnątrz montażu pozwalająca korzystać z 5 i 12V przy dovetailu (z tyłu podłączamy 12V i USB, a przy dovetailu mamy dostępne 5V, 12V i USB z pełnym wsparciem 3.0),

- pozaosiowa lunetka biegunowa,

- system łatwego łączenia obu osi (obecnie trzeba przykręcić 4 imbusy, no nie jest najszczęśliwszym pomysłem),

- osie łączone tylko dwoma kablami (albo jednym jeżeli uda się wszystko upchnąć w jednym miejscu, choć wątpię),

- korpus RA pozwalający na instalację polemastera bez konieczności stosowania złączek.

 

Macie pomysły co jeszcze warto zrobić i dodać do montażu co ułatwi pracę z teleskopem?

Prototyp zabieram na zlot, więc będzie można obejrzeć, pomacać i wypytać o wszystko. Po powrocie ze zlotu ruszamy z końcowymi poprawkami i dodaniem wszystkich bajerów których obecnie nie ma.

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bas.sic napisał:

Oj będzie się działo na zlocie  :essen: 

Jeśli miałbym coś podpowiedzieć, to może zrezygnować z 'pozaosiowej lunetki biegunowej' i w tej klasy montażu dodać już dedykowane rozwiązanie w stylu 'Polar Master' + laser.

:)

btw. Krzysiek gratulacje!!!

O widzisz, adapter do polemastera jak najbardziej będzie w konstrukcji montażu. Dodane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Poza enkoderami absolutnymi w obu osiach, o których już wspominałem, do wersji finalnej chcemy dorzucić:

- zasilanie i USB 3.0 przeprowadzone przez osie montażu z zachowaniem możliwości ich rozdzielenia i transportowania osobno (brak kabli ciągnących się po montażu),

- przetwornica zintegrowana wewnątrz montażu pozwalająca korzystać z 5 i 12V przy dovetailu (z tyłu podłączamy 12V i USB, a przy dovetailu mamy dostępne 5V, 12V i USB z pełnym wsparciem 3.0),

- pozaosiowa lunetka biegunowa,

- system łatwego łączenia obu osi (obecnie trzeba przykręcić 4 imbusy, no nie jest najszczęśliwszym pomysłem),

- osie łączone tylko dwoma kablami (albo jednym jeżeli uda się wszystko upchnąć w jednym miejscu, choć wątpię),

- korpus RA pozwalający na instalację polemastera bez konieczności stosowania złączek.

To Wy pracujcie nad usprawnieniami, a ja zaczynam zbierać kasę:essen:

Szkoda, że nie będzie mnie na zlocie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jakiś czas temu zacząłem projektować elektronikę i pisać kod własnego sterownika montażu. Póki co komunikuje się w podstawowy sposób z eqmodem więc mogłem zrobić pierwsze testy. Jedną z głównych cech będzie praca w 2 trybach: cichym i dynamicznym. Cichy jest właściwie niesłyszalny do prędkości x400, dynamiczny pozwolił rozpędzić montaż do prędkości x1600, więcej jeszcze nie testowałem. Poniżej filmy z testów:

Jeszcze sporo projektowania, pisania, testowania, ale pierwsze eksperymenty cieszą i napełniają optymizmem.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.