Skocz do zawartości

Montaż projektowany po godzinach


Krzychoo226

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, zweinstein napisał:

A jak wygląda kwestia driverów do silników i oprogramowania? Robicie coś swojego od zera, czy opieracie się na jakimś gotowym opensource?

Te silniki maja 200 kroków na obrót? Pracują ciszej od chińskich? Wystarcza im momentu przy takich prędkościach?

Robienie driverów silników od zera jest co najmniej niepoważne w czasach gdy na rynku są gotowe mikrokontrolery przygotowane przez firmy w których całe zespoły inżynierów zajmują się tym od lat. Oprogramowanie i elektronikę sterownika przygotowuję sam od podstaw, nie jestem zadowolony z tego co jest na rynku więc to jedyna droga. Trzeba było się wszystkiego nauczyć i poznać.

 

Tak silniki mają 200 kroków na obrót, wszystko jest w dokumentacji. Pytanie czy pracują ciszej od chińskich i czy mają dość momentu jest wręcz obraźliwe :flirt: Kliknąłeś play w filmikach? Słyszysz klikanie myszką, a później silnik? ;)

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2020 o 09:32, Krzychoo226 napisał:

Pytanie czy pracują ciszej od chińskich i czy mają dość momentu jest wręcz obraźliwe :flirt:

Chodziło mi o to jak bardzo widać różnicę względem chińszczyzny :) Trudno to wyłapać bez referencji na filmie. Trinamic robi świetne ciche drivery ale ich silnika nigdy nie miałem okazji dotknąć i ciekawi mnie czy też dużo lepiej pracuje jak ich drivery.

 

Mógłbyś coś więcej opowiedzieć o elektronice? Jaki uC zastosowałeś? Dlaczego użyłeś dodatkowych zewnętrznych stopni końcowych (jeżeli dobrze się domyślam).

 

Moje zainteresowanie tematem wynika z zaangażowania we własny projekt montażu z goto. Na razie jest koncepcja i nieco grubszej mechaniki. Projekt planowany na lata. Nie ma na ten moment czymkolwiek się chwalić. Ostatnio szukam sensownej koncepcji samego napędu. Czym kierowaliście się w doborze tego konkretnego silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zweinstein napisał:

Chodziło mi o to jak bardzo widać różnicę względem chińszczyzny :) Trudno to wyłapać bez referencji na filmie. Trinamic robi świetne ciche drivery ale ich silnika nigdy nie miałem okazji dotknąć i ciekawi mnie czy też dużo lepiej pracuje jak ich drivery.

Ja miałem przyjemność nie-usłyszeć silników Trinamica :) Powiem tak: zwykł driver + zwykł silnik = hałas, driver Trinamic + zwykł silnik = cicha praca, driver Trinamic + silnik Trinamic = brak dźwięku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zweinstein napisał:

Chodziło mi o to jak bardzo widać różnicę względem chińszczyzny :) Trudno to wyłapać bez referencji na filmie. Trinamic robi świetne ciche drivery ale ich silnika nigdy nie miałem okazji dotknąć i ciekawi mnie czy też dużo lepiej pracuje jak ich drivery.

 

Mógłbyś coś więcej opowiedzieć o elektronice? Jaki uC zastosowałeś? Dlaczego użyłeś dodatkowych zewnętrznych stopni końcowych (jeżeli dobrze się domyślam).

 

Moje zainteresowanie tematem wynika z zaangażowania we własny projekt montażu z goto. Na razie jest koncepcja i nieco grubszej mechaniki. Projekt planowany na lata. Nie ma na ten moment czymkolwiek się chwalić. Ostatnio szukam sensownej koncepcji samego napędu. Czym kierowaliście się w doborze tego konkretnego silnika?

Jeżeli chodzi o silniki to pewnie tak jak napisał Mateusz, tyle że nie miałem okazji używać chińskich silników, bo nie widzę żadnych zalet takiego rozwiązania. Cena nie jest dla mnie argumentem, brak powtarzalności, dostępności, rzetelności dostawcy, dyskusyjna jakość i tak dalej. Ostatecznie najprawdopodobniej zdecydujemy się na mniejszy silnik, 35Ncm przy przełożeniu blisko 1000 to duży zapas.

Serce sterownika to mikrokontroler z rodziny STM32 - wydajny, energooszczędny procesor arm. Co masz na myśli pisząc o dodatkowych stopniach końcowych? Chodzi o te dwa mniejsze mikrokontrolery? To sterowniki silników krokowych, po jednym na oś rzecz jasna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Co masz na myśli pisząc o dodatkowych stopniach końcowych?

Między koralikami FB? i TMC5160 są jakieś tranzystory Q?. Teraz zajrzałem do noty i widzę, że trzeba zewnętrzne tranzystory:). Wydawało mi się, że ten układ posiada wbudowany blok mocy.

 

Po projekcie płytki widzę, że dobrze wiesz co robisz. Zajmujesz się tym zawodowo? PCB 4-warstwowe? Do czego jest ta spora cewka między blokami tranzystorów?

 

Ja planowałem użyć TMC2209 i STM32F411. Silniki planuję użyć o rozdzielczości 400 kroków (przekładnia u mnie będzie miała około 1:400 tj. 1:200 na ślimaku + 1:2 na pasku - jeszcze nie przesądzone, zobaczę jak się zmieszczę :) ).

 

5 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Serce sterownika to mikrokontroler z rodziny STM32 - wydajny, energooszczędny procesor arm.

Używacie coś z serii L dla obniżenia poboru prądu?

 

Jakie złącza sygnałowe macie tam obsadzone? Zasilanie + Autoguider + Pilot + USB?

 

Przepraszam, że tak męczę pytaniami ale to bardzo ciekawy i dobrze przemyślany projekt. Naprawdę świetna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, elementy oznaczone Q to mosfety przekazujące moc do silników krokowych.

Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, bo mogę użyć wydajnych nowoczesnych mosfetów dużej mocy bez obawy o grzanie się któregoś z elementów co jest problemem w 2208 czy 2209.

Procesor jest ten sam czyli F411 :)

Ta cewka pochodzi z przetwornicy 12 -> 36V, reszta jej elektroniki znajduje się po drugiej stronie płytki. Płytka ma 4 warstwy, tak jest lepiej i chyba nie ma fizycznej możliwości by poprowadzić tyle sygnałów i 4 różne wartości napięć na 2 warstwach.

Broń Boże nie jestem elektronikiem, przed świętami przylutowałem pierwszy w życiu komponent smd. ;)

Porty które są wyprowadzine to ST4, enkoder, pilot (ale to przyszłość, jeszcze o nim nie myślałem), usb i zasilanie. Wszystkie są zabezpieczone przeciw przepięciowo, ST4 i usb mają pełną izolacje optyczną, a zasilanie filtr EMI.

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

reszta jej elektroniki znajduje się po drugiej stronie płytki

Jeżeli planujecie produkcję seryjną to polecam wszystkie elementy umieścić po jednej stronie. Uprości to montaż maszynowy (czyt. będzie taniej :) )

 

12 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Ta cewka pochodzi z przetwornicy 12 -> 36V

To teraz już wiem dlaczego tak fajnie i szybko to się kręci :)

 

12 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Wszystkie są zabezpieczone przeciw przepięciowo, ST4 i usb mają pełną izolacje optyczną, a zasilanie filtr EMI.

 

12 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Broń Boże nie jestem elektronikiem, przed świętami przylutowałem pierwszy w życiu komponent smd

A elektronika zaprojektowana jak po kilkuletnim doświadczeniu :). Jeżeli to nie żadna tajemnica to poprosiłbym schemat na priv.

12 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Procesor jest ten sam czyli F411

Programujecie na baremetal czy macie jakiś RTOS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zweinstein napisał:

Jeżeli to nie żadna tajemnica to poprosiłbym schemat na priv.

Przykro mi, tajemnica :)

 

6 minut temu, zweinstein napisał:

Programujecie na baremetal czy macie jakiś RTOS?

baremetal, póki co nie widzę potrzeby stosować RTOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2019 o 22:26, Krzychoo226 napisał:

do prędkości x1600, więcej jeszcze nie testowałem.

Przetestuj koniecznie. Może takie prędkości wydają się bajerem, ale tak na prawdę to jest duży plus dla montażu. Korzystając z SW i iOptrona dostrzegam dużą różnicę dla tego drugiego, między 1440x a 800x. Osobiście chętnie przygarnąłbym większe prędkości. Jeszcze większe znaczenie miałoby to dla kogoś z zainteresowaniami naukowymi - do przeglądu nieba duża prędkość montażu to podstawa. Dlatego chętnie zobaczę test wyciskający maksimum z silników :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robicie programowo rampę rozpędzania? do obliczeń okresu kolejnego kroku potrzeba obliczać pierwiastek (a to trochę trwa). Macie gotową tablicę czy stosujecie uproszczone obliczenia?

 

Dało by się z takimi prędkościami śledzić ISS? Ktoś amatorsko już tego próbował?

Edytowane przez zweinstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Hm... Czyli jak dokładny? Poniżej 1"? Moje zainteresowanie jest czysto teoretyczne ;)

 

Wystarczający by dobrze mechanicznie zaprojektowany montaż mógł gładko sterować prędkością trackingu. Jaki bym nie wybrał to i tak nie sprosta wymaganiom forumowych marud :P Kiedyś Wam odpiszę w wątku zakupowym, póki co nie mam siły ani chęci.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Taka ciekawostka jak obecna epidemia odbija się na terminowości majfrendów:

 

Najpierw czekałem ponad tydzień na audyt projektu PCB i gdy projekt dostał zielone światło zabrali się za robotę:

  • 1  MI 2020-02-07 14:30:26
  • 2  Inner Layer 2020-02-07 14:41:05
  • 3  Lamination 2020-02-16 09:04:12
  • 4  Drilling
  • 5  Copper Deposition
  • 6  Image the outer layers
  • 7  Pattern Plating
  • 8  Automatic Optical Inspection(AOI)
  • 9  Solder Mask
  • 10  Silkscreen
  • 11  Hot Air Solder Leveling(HASL)
  • 12  Electrical Test
  • 13  Profiling,V-cut scoring
  • 14  Final inspection

W tym tempie może w okolicach marca będę mógł zlutować i zacząć testować prototyp sterownika :) A Wy się wkurzacie gdy ze sklepu przyjdzie coś dzień lub dwa po terminie :P

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Taka ciekawostka jak obecna epidemia odbija się na terminowości majfrendów:

Spring Festival wziąłeś pod uwagę zamawiając płytki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio 2 tygodnie od 25 stycznia. Nie wiem gdzie zleciłeś płytki, tam gdzie ja robię informowali/informują o opóźnieniach na bieżąco. Szczególnie dotyczy to projektów 4+ warstwowych.

 

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.