Skocz do zawartości

Halo na OIII


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, dziki napisał:

Hej,

 

halo na OIII (Baader) na jaśniejszych gwiazdach jest normalnym zjawiskiem czy odwrotnie włożyłem filtr? (teoretycznie dobrze: ostrze -  /\ - wskazuje na soczewkę teleskopu).

Baader wymieniał filtry OIII jakiś czas temu jeżeli pokazałeś im paragon, więc problem z halo w tym filtrze zdecydowanie był. Może masz właśnie taką wadliwą sztukę? Moje też produkują halo, ale z racji skali i pola nie jest to dla mnie problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupiłeś nowy przez ostatnie dwa lata to na pewno masz dobry, jak używany to ..hm...ja swój wymieniłem dwa lata temu na nową generację i jest ok.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nowe filtry czy też nie problem może leżeć też zupełnie gdzie indziej.

Filtry bez opraw czyli same szkiełka orientujemy za pomocą V-ki lub ewentualnie według tej instrukcji.

image.png.0a3cee73b2839aa37ea4beb2f8d6eff2.png

image.png.3d24f0b2b6bf30a08bd403a504e8b5ef.png

 

Jeżeli używamy filtrów w oprawach to teoretycznie nie ma problemu z ich orientacją ale właśnie tutaj możemy mieć poważniejszy kłopot  :(

Nie zawsze ta technika jest właściwa ponieważ używając flattenera dla jasnego sprzętu może się okazać, że właśnie powinniśmy zamontować ten filterek odwrotnie!

Filtry w oprawach mogą nie dać się łatwo obrócić. Nie pozostaje nam nic innego jak wykonać próby w położeniach szkiełka.

Należy też pamiętać, że filtro OIII jest najbardziej wymagającym filtrem spośród narrowbandów i należy używać go w najlepszych warunkach atmosferycznych już nawet lekka mgła może spowodować znaczne pogorszenie tego sygnału i właśnie te paskudne blury o których pisze Dziki.

hej,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji blurów zapytam czy w Pixie StarHaloReducer można używać np. właśnie na samym OIII czy najlepiej już na złożonym kolorze?

Może ktoś wkleić jakiegoś szybkiego tutka jak to ogarnąć krok po kroku? Wiem, że Tayson ostatnio coś screenował :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jarzyna B. napisał:

Przy okazji blurów zapytam czy w Pixie StarHaloReducer można używać np. właśnie na samym OIII czy najlepiej już na złożonym kolorze?

Może ktoś wkleić jakiegoś szybkiego tutka jak to ogarnąć krok po kroku? Wiem, że Tayson ostatnio coś screenował :-)

Ja bawiłem się na rgb, ponieważ lepiej widoczne są efekty niz na kanale mono. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziki napisał:

Hej,

 

halo na OIII (Baader) na jaśniejszych gwiazdach jest normalnym zjawiskiem czy odwrotnie włożyłem filtr? (teoretycznie dobrze: ostrze -  /\ - wskazuje na soczewkę teleskopu).

jaka kamera? Jeśli ASI 1600 to może być też wina kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera CCD

optyka: TSAPO 115f7 z reducerem x0,79

filtr nowy kupiony kilka dni temu, bez oprawki, więc odwrócenie jest banalne

 

@Jarzyna B. ta instrukcja z długopisem mówi, że tą stroną z odbiciami w stronę soczewki? Tak mam ułożony obecnie, ale pewnie odwrócę...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziki napisał:

Kamera CCD

optyka: TSAPO 115f7 z reducerem x0,79

filtr nowy kupiony kilka dni temu, bez oprawki, więc odwrócenie jest banalne

 

@Jarzyna B. ta instrukcja z długopisem mówi, że tą stroną z odbiciami w stronę soczewki? Tak mam ułożony obecnie, ale pewnie odwrócę...

 

 

Dwa odbicia w stronę kamery jedno odbicie w stronę teleskopu.

 

3 godziny temu, Tayson napisał:

Dzięki Tomek :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, dziki said:

@Jarzyna B. ta instrukcja z długopisem mówi, że tą stroną z odbiciami w stronę soczewki? Tak mam ułożony obecnie, ale pewnie odwrócę...

To są instrukcje od ZWO - moim zdaniem dość kłopotliwe (przynajmniej dla LRGB, narrowbandów jeszcze nie używałem). Ostatnio z takimi filtrami walczyłem i zajęło mi trochę czasu, żeby zrozumieć o co im chodzi na tych instrukcjach (nie miałem podwójnych odbić).

 

Doszedłem do tego, że warstwa multilayer, która powinna być od strony teleskopu, jest "lustrzana" pod odpowiednim kątem. Patrząc na filtr pod różnymi kątami, łatwo zauważyć po której stronie "szybki" jest napylone "lustro".

 

W instrukcjach pokazują to jako podwójne odbicie:

- długopis odbija się o powierzchni i lustra po drugiej stronie filtra

- krawędź odbija się podwójnie

 

1203307414_ScreenShot2018-11-03at11_09_33.png.479eeb36e4748ffa78c26edecb6dd5b6.png1108256271_ScreenShot2018-11-03at11_09_43.png.6140af8cde277989abe3b0e558b9483d.png

 

 

 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Sebo_b napisał:

To są instrukcje od ZWO - moim zdaniem dość kłopotliwe (przynajmniej dla LRGB, narrowbandów jeszcze nie używałem). Ostatnio z takimi filtrami walczyłem i zajęło mi trochę czasu, żeby zrozumieć o co im chodzi na tych instrukcjach (nie miałem podwójnych odbić).

 

Doszedłem do tego, że warstwa multilayer, która powinna być od strony teleskopu, jest "lustrzana" pod odpowiednim kątem. Patrząc na filtr pod różnymi kątami, łatwo zauważyć po której stronie "szybki" jest napylone "lustro".

 

W instrukcjach pokazują to jako podwójne odbicie:

- długopis odbija się o powierzchni i lustra po drugiej stronie filtra

- krawędź odbija się podwójnie

 

1203307414_ScreenShot2018-11-03at11_09_33.png.479eeb36e4748ffa78c26edecb6dd5b6.png1108256271_ScreenShot2018-11-03at11_09_43.png.6140af8cde277989abe3b0e558b9483d.png

 

 

 

Bo to nie są wskazówki dla LRGB tylko dla narrowband. Zerknij na instrukcje dla tych filtrów są inne wytyczne. Myślę, że są one bardzo ciekawe a dla porównania Baader kiedyś w ogóle nie oznaczał orientacji dla filtrów.

How to judge the positive and negative?

It is a little bit hard to judge the LRGB filters. Please watch the picture below carefully.

image.jpeg.887da33f1c091ffef67bede2a68fd9f1.jpeg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Jarzyna B. said:

Bo to nie są wskazówki dla LRGB tylko dla narrowband. Zerknij na instrukcje dla tych filtrów są inne wytyczne. Myślę, że są one bardzo ciekawe a dla porównania Baader kiedyś w ogóle nie oznaczał orientacji dla filtrów.

Tak wiem, tylko, że ZWO wcześniej dla LRGB miało te same instrukcje - później to zmienili. No i ZWO wciąż ich nie oznacza na krawędzi :( Tak czy siak w obu przypadkach chodzi o tą powierzchnię lustrzaną (multilayer).

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem stronę filtra, odblask nadal jest.

 

Załączam zdjęcia z obu ułożeń filtra. To są stacki 4 klatek, bez kalibracji, auto remove gradient, auto flatten background, wycinek z rogu.

 

To normalne czy reklamować? @wessel Ty miałeś podobny problem i wymieniłeś filtr na zasadzie reklamacji?

 

 

IC410_niepoprawnie_crop.jpg

IC410_prawidłowo_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.