Skocz do zawartości
RadekK

Astroberry Server

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, glaurung napisał:

Kolego Selmak daj sobie spokój z kolejnym flashowaniem u mnie jest dokładnie to samo sprawdzałem na trzech różnych kartach, trzech różnych czytnikach i dwóch dostępnych komputerach. Efektów niestety to nie przyniosło żadnych. Nawet po zastosowaniu zmian które doradził Radek odnośnie Wifi punkt dostępowy jest niewidoczny.

Malina łączy się z routerem ale nie można połączyć się z maliną. Firefox też mi nie działa próby instalacji innej przeglądarki też spełzły na niczym.

Ja mam malinę w wersję B+ i coraz bardziej zastanawiam się czy na zwykłej B nie zaczęło by działać.

Potwierdzam u mnie występuje ten sam problem z wifi.

Częściowo działa sposób z edycją  pliku /etc/hostapd/hostapd.conf  i zamianą hw_mode=g oraz channel=6

Hotspot astroberry wtedy staruje tylko trzeba odczekać 5-10min zanim zobaczymy sieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problemy z wifi to niestety problem modelu 3B+. Opracowałem wersję na ten model tylko za namową wielu osób, które kupiły najnowszą malinkę. Do tej pory nie została wydana oficjalna wersja Ubuntu Mate 18.04 na ten model urządzenia. Kluczowym problemem z 3B+ jest to, że urządzenie zostało wyposażone w moduł wifi obsługujący tryb ac, działający w dwóch częstotliwościach 2.5GHz i 5.0GHz. Jeśli Wasze routery/komputery/tablety/telefony nie obsługują tego trybu to wirtualny access point mimo, że działa to nie będzie na nich widoczny.

Problem z firefoxem jest znany (https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=190945) i jest to problem dystrubucji Ubuntu Mate 16.04. Rozwiązanie polega na zainstalowaniu firefoxa z nieoficjalnego repozytorium, czego w wydawanym przeze mnie Astroberry Server z oczywistych względów nie mogę zrobić. Każdy na własne ryzyko może to zrobić sam. Inna opcja to zmiana wersji firefox na raspberry pi na niższą.

Tego systemu w najnowszej wersji używa wiele osób z całego świata więc może spróbujmy razem przetestować i znaleźć rozwiązanie które będzie działać dla każdego. To w końcu open source. Wiele osób pisze do mnie na priv, a to nie pomaga w dzieleniu się wiedzą z innymi użytkownikami. Proponuję więc ten wątek wykorzystać jako miejsce wymiany informacji. Oficjalne miejsce zgłaszania błędów znajduje się tutaj: https://github.com/rkaczorek/astroberry-server/issues

Kolejna wersja systemu pojawi się dopiero po ukazaniu się oficjalnej wersji Ubuntu Mate 18.04. Do tego czasu przewiduję tylko hotfixy. Wersja 16.04 traci wsparcie w marcu 2019 roku.

Edytowane przez RadekK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 hours ago, Adm2 said:

Kilka dni temu zainstalowałem najnowszą wersję Astroberry server. Ani razu nie musiałem nigdzie " sudo" napisać -  normalnie Plug and Play, jak do tej pory :-)

Nawet moduł GPS Neo-6, podłączony do GPIO sam zaczął działać.

To i ja zpytam o kamerkę, T7. Kupiłem taką kolorową, firmware nie zmieniałem. W Ekos w CCD wybrałem kamerę ZWO, w okienku z boku pokazuje się napis ASI 120MC, czyli chyba monochrom i nie ma innego wyboru. To by pasowało bo zdjęcie jest czarno białe.

Co trzeba zrobić, żeby kamerka kolorowy obraz pokazywała?

Czary jakieś :D Jednym nie działa a innym Plug and Play. Jak Ty to zrobiłeś? ;)

Kolor zobaczysz jeśli w KStars/Configure Kstars/FITS zaznaczysz opcję Auto Debayer. Zdjęcia w FITS Viewer domyślnie są czarno-białe. Nie wiem czy ze względu na małą wydajność raspberry pi jest sens włączać podgląd w kolorze. Nie używam kolorowych kamer a DSLR podglądam w mono. Podziel się doświadczeniami. Trzymam kciuki!

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Jeśli Wasze routery/komputery/tablety/telefony nie obsługują tego trybu to wirtualny access point mimo, że działa to nie będzie na nich widoczny" Czyli co muszę kupić jakaś kartę wifi która obsługuje ten tryb? bo nawet po wydaniu 18.04 nic się nie zmieni...nie kompatybilne technologie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też mam taki pomysł by zakupić kartę usb z obsługą tego formatu sieci jednak najlepiej było by najpierw przetestować tą opcję czy to jednak zadziała (ja nie mam takich możliwości na chwilę obecną) . A narazie chyba najlepszym rozwiazaniem bedzie zaopatrzenie sie w wersję B. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Adm2 napisał:

To i ja zpytam o kamerkę, T7. Kupiłem taką kolorową, firmware nie zmieniałem. W Ekos w CCD wybrałem kamerę ZWO, w okienku z boku pokazuje się napis ASI 120MC, czyli chyba monochrom i nie ma innego wyboru. To by pasowało bo zdjęcie jest czarno białe.

Co trzeba zrobić, żeby kamerka kolorowy obraz pokazywała?

MC to wersja kolor, MM jest mono.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 hours ago, Selmak said:

Czyli co muszę kupić jakaś kartę wifi

Wystarczy że w hostapd.conf zmienisz hw_mode na "g" *(było o tym wspominane gdzieś tutaj w wątku). Jeśli podłączysz Pi kablem do routera to powinieneś móc się na niego dostać po kablu i SSH, wtedy taka zmiana jest prosta do zrobienia.

9 hours ago, RadekK said:

Rozwiązanie polega na zainstalowaniu firefoxa z nieoficjalnego repozytorium, czego w wydawanym przeze mnie Astroberry Server z oczywistych względów nie mogę zrobić.

Zainteresowało mnie to zdanie - z jakich względów nie możesz tego zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam że mam b+ i router obsługuje te dwie częstotliwości i wszystko z wifi jest ok , jedyne co nie działa to łączenie przez bluetooth z montażem ale mam nadzieję że zostanie to poprawione w wydaniu Ubuntu mate na raspberry b+. No i ten nieszczęsny Firefox też nie chodzi.

Dziwnym faktem jest to że z bluetooth się łączy i paruje ale montażu nie wykrywa, no cóż. Ogólnie jeśli już będą naprawione te rzeczy to jest to super alternatywa bo za około 200 zł można mieć komputer do setupu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja jeszcze nie ma żadnej maliny, rozważam dopiero jej zakup. Miałaby i posłużyć przede wszystkim do guide Star Adventurera. Pytanie czy jest możliwość wyprowadzenia bezpośredni z tego komputerka "sygnału", który by się komunikował z portem ST4 w SA? Domyślam się, że pewnie bezproblemowo można to ogarnąć z użyciem dedykowanych kamer do guide, która jest wyposażona w port ST4, ale ja chciałbym wykorzystać webcama SP900NC, albo kamerę od PS3. co do kamery PS3 wczoraj odpaliłem sobie z pendrive na PC Ubuntu Astronomy. Jak się okazało kamera od PS3 jest rozpoznawana i uruchamiana przez wxAstroCapture, natomiast w PHD2 już je nie widać. Jak można byłoby ją dodać do tego softu? Ja jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o Linuxa itp.

Edytowane przez wtw

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 hours ago, Sebo_b said:

Zainteresowało mnie to zdanie - z jakich względów nie możesz tego zrobić?

Bo nie mogę narażać użytkowników na to, że nieoficjalna wersja zawiera jakieś niezamówione funkcje ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 hours ago, Selmak said:

"Jeśli Wasze routery/komputery/tablety/telefony nie obsługują tego trybu to wirtualny access point mimo, że działa to nie będzie na nich widoczny" Czyli co muszę kupić jakaś kartę wifi która obsługuje ten tryb? bo nawet po wydaniu 18.04 nic się nie zmieni...nie kompatybilne technologie?

Obsługa wifi/bluetooth opiera się o pliki firmware ładowane przez kernel. Skoro nie ma oficjalnego wydania 18.04 to nie wiem jak wykorzystanie plików z wersji 16.04 wpływa na stabilność urządzenia. Wiem, że bluetooth nie działa na 3B+. U mnie wifi we wszystkich trybach działa, ale jak widać inni użytkownicy czasem mają problemy. Oznacza to pewnie jakieś problemy z kompatybilnością.

BTW. Raspberry Pi 3B+ to tylko drobny facelifting wersji 3... Moim zdaniem podyktowany marketingiem i tym, żeby w 2018 roku w ogóle pojawiła się jakakolwiek nowa wersja maliny. Ubuntu miało być dostępne na tę wersję w lipcu br. (premiera na inne procesory była w kwietniu br.)... W temacie nadal cisza. Jakiś czas temu pisałem o tym na forum INDI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minutes ago, RadekK said:

Bo nie mogę narażać użytkowników na to, że nieoficjalna wersja zawiera jakieś niezamówione funkcje ;)

Nie zrozum mnie źle, nie czepiam się, a Astroberry to super robota, ale:

• Ubuntu Mate nie jest oficjalną dystrybucją na Raspberry (Raspbian jest).
  • Ubuntu Mate jest nieoficjalną (nie robioną przez Canonical) wersją Ubuntu.
  • DEBy do INDI pochodzą z repozytorium ppi prowadzonego przez Jasema Mutlaqa - więc nie są oficjalną częścią Ubuntu Mate.
  • 3rd party drivers do INDI nie są oficjalną częścią INDI (dlatego są oznaczone jako 3rd party) - i są tam też binarne bloby, nikt nie wie jakie niezamówione funkcje mogą zawierać.
  • Katalogi (astrometry, GSC i pewnie sporo innych zawartych w dystrybucji) nie są oficjalną częścią ani Mate'a ani INDI.

W świetle powyższego, nadal nie rozumiem dlaczego nie możesz tam dorzucić nieoficjalnego Firefoxa :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem użytkownikiem komputera, nie znam się na bardziej zaawansowanych ustawieniach i na sieciach, ale mogę napisać jak to u mnie zaczęło działać, może komuś się przyda.  Tym razem zapisałem co robiłem po kolei. Mam Raspberry Pi 3 B ( bez plusa), ponoć oryginalne, choć nie wiem czy podróby też są.

Też nie mogłem się połączyć z żadnego komputera z wifi na RPi/Astroberry server. Kolega powiedział, żebym kupił taki mały USB wifi dongle do Win10 i przestał te stare komputery używać :-)  Mój stacjonarny Win10 nie miał wtedy w ogóle wifi.
Kupiłem TP-link, z nim był program który sieci w pobliżu pokazuje.
Kolega mi przestawił na komputerze ustawienia sieci, gdzieś, gdzie było napisane : Protocol TCP/IPv4 properties.
Zaznaczył  Use the folowing IP adress:  
IP-adress: 192.168.10.3
Subnet mask: 255.255.255.0
Default gateway:192.168.10.1
Zapisałem to sobie, mimo że nic mi to nie mówi i od tamtej pory połączenie z Astroberry przez wifi zaczęło działać.
Jak łączę się z Win10 na astroberry, to najpierw muszę włączyć program TP-Link, który pokazuje mi sieci sąsiadów i po minucie od włączenia RPi, sieć astroberry się pokazuje na samej górze, wybieram ją, wpisuję hasło, wciskam Connect.
Włączam VNC viewer, wpisuję 192.168.10.1 i pokazuje się desktop Astroberry na monitorze Win10.

Jak zmieniałem ze starszej wersji astroberry na najnowszą, Windows cały czas pokazywał wiadomość że kartę SD trzeba formatować, mimo że przed chwilą formatowałem. Ignorowałem to za każdym razem.
astroberry-server_1.1.0.img.xz rozpakowałem i po rozpakowaniu zmienił nazwę na *.img
Programem Win32diskImager przegrałem *.img na kartę SD, wciskając Write, ale nie chciał tego zrobić.
Po kilku sekundach jakiś Error 5 wyskakiwał za każdym razem. Poszukałem co to takiego i było napisane że jakieś partycje mogą być na SD i trzeba je usunąć.

W Powershell trzeba było napisać diskpart, list disk, wybrać właściwy dysk ( czyli kartę SD) i uważać żeby nie wybrać twardego dysku, bo się skasuje, i na koniec napisać Clean i wcisnąć Enter.

Wyskoczyła wiadomość że nie ma żadnego dysku, to chyba dobrze, skoro Clean zrobiłem.

Potem Win32diskImager bez problemu przegrał (nie wiem jak takie przegranie się fachowo nazywa)   *.img na kartę SD.

Włączyłem Rpi, bez problemu połączyłem się przez Wifi i pierwsze co zrobiłem, to w Mate Terminal wpisałem sudo raspi-config, wybrałem Advanced options, Expand Filesystem i zamknąłem Mate Terminal.
Potem wszystko było " plug and play".
Włączyłem Kstars, Ekos, edytowałem Profil i wybrałem EQmod mount (moje astroEQ na tym działa), wybrałem kamerę ZWO, Guiding simulator, Start INDI i wszystko czego używam działa, tzn. GoTo działa, kamerka działa, Canon działa i na razie więcej mi nie trzeba.

Zapomiałem napisać że moduł GPS Neo6 też sam zaczął działać.

Edytowane przez Adm2
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja nie rozumiem dlaczego Ty nie możesz sam go sobie zainstalować :D

Ale po kolei:

13 minutes ago, Sebo_b said:

Ubuntu Mate nie jest oficjalną dystrybucją na Raspberry (Raspbian jest).

Gdyby INDI było wspierane na Rasbian to Astroberry Server zbudowany byłby na Raspbianie... ale nie jest.

14 minutes ago, Sebo_b said:

Ubuntu Mate jest nieoficjalną (nie robioną przez Canonical) wersją Ubuntu.

Ubuntu Mate jest niezależną dystrybucją, robioną przez zespół niezależny od Canonical. Nie jestem członkiem zespołu Ubuntu Mate więc nie tworzę tego systemu. Jestem członkiem zespołu INDI i korzystam z Ubuntu Mate na równi z innymi użytkownikami.

17 minutes ago, Sebo_b said:

DEBy do INDI pochodzą z repozytorium ppi prowadzonego przez Jasema Mutlaqa - więc nie są oficjalną częścią Ubuntu Mate.

Miałeś zapewne na myśli ppa :P Tak, binaria pochodzą z repozytorium Jasema, a kod źródłowy, z którego pochodzą automatyczne buildy dostępny jest na githubie. Nie wiem skąd pochodzi kod binarnej wersji nieoficjalnego Firefoxa i w jakim zakresie został zmieniony, a sam wiesz że musiał zostać zmieniony i skompilowany skoro oficjalna wersja nie działa.

INDI nie jest oficjalną cześcią Ubuntu, ani Ubuntu Mate, ale pakiety pochodzą z... oficjalnego repozytorium INDI.

21 minutes ago, Sebo_b said:

3rd party drivers do INDI nie są oficjalną częścią INDI (dlatego są oznaczone jako 3rd party) - i są tam też binarne bloby, nikt nie wie jakie niezamówione funkcje mogą zawierać.

3rd party drivers SĄ oficjalną częścią INDI i pochodzą z gałęzi master INDI (sprawdź sam) a ich wersje binarne pochodzą z oficjalnego repozytorium INDI. Tak, są tam binarne bloby w postaci np. firmware do kamer i innych urządzeń. Mogą zawierać to co każdy producent sprzętu tam będzie chciał włożyć, ale to swobodna decyzja każdego użytkownika czy chce z tego korzystać czy nie.

27 minutes ago, Sebo_b said:

Katalogi (astrometry, GSC i pewnie sporo innych zawartych w dystrybucji) nie są oficjalną częścią ani Mate'a ani INDI.

Właściwie komentarz jak wyżej ;)

Mam propozycję - opracuj prostą instrukcję dla innych użytkowników skąd pobrać działającego Firefoxa i jak go zainstalować. Myślę, że wiele osób będzie dozgonnie wdzięczne. A jeśli skompilujesz ze źródeł i udostępnisz to może sam zaryzykuję i skorzystam ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minutes ago, Adm2 said:

Protocol TCP/IPv4 properties.

Tak jakby nie działał server DHCP na astroberry.

8 minutes ago, Adm2 said:

Win32diskImager

Lepiej użyć http://ether.io/ powinno być plug&play.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minutes ago, RadekK said:

A ja nie rozumiem dlaczego Ty nie możesz sam go sobie zainstalować :D

A widzisz - bo ja pytam w imieniu użytkowników Astroberry.

29 minutes ago, RadekK said:

Gdyby INDI było wspierane na Rasbian to Astroberry Server zbudowany byłby na Raspbianie... ale nie jest.

Używam Raspbiana w wersji testing - wszystko śmiga aż miło. Większość pakietów w najnowszych wersjach, w tym kstars i indi. Jedyne co to trzeba było dokompilować to 3rdparty (więc tak, wiem, że są w repo indi), bo Debian jest bardzo restrykcyjny w temacie licencji i blobów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Open source to idea ludzie dla ludzi ;) Let's try it!

A co do raspbiana to bardzo dobra wiadomość. Oficjalnie :D INDI nie jest wspierane na raspbiana:

If you plan to install KStars in Raspberry PI, do not use Raspian as there is no easy way to install latest KStars. Use Ubuntu Mate for Raspberry PI 2/3.

(źródło: https://indilib.org/download/raspberry-pi.html)

Jest jakieś repozytorium INDI na raspbiana, czy instalowałeś pakiety z Mate?

To rozwiązałoby wszystkie problemy sprzętowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
49 minutes ago, RadekK said:

Jest jakieś repozytorium INDI na raspbiana, czy instalowałeś pakiety z Mate?

Wszystko oprócz 3rdparty drivers jest w repo samego Raspbiana (testing). Więc oprócz kompilacji która na samym Paju zajmuje 10 min (krócej niż konfiguracja cross-kompilacji) wszystko działa out of the box. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I mówisz o kstars-bleeding? Dopytuję bo nie mam nigdzie gotowego raspbiana, żeby sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Edytowałem plik hostapd.conf jak kolega ze zmianą na G oraz kanałem na 6 i owszem wifi dostępne i widoczne jednak po podłączeniu do sieci wyskakuje..brak internetu i vnc nie łączy się..jakieś pomysły?

2071581615_Beznazwy-1.thumb.jpg.747ff89cc5376264e0686c6e676331d1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi