Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, RadekK napisał:

Z tym sterownikiem, który wskazałem potrzebujesz aparat podłączyć zwykłym kablem USB.

Ale D90 nie obsługuje długich czasów z USB, potrzebuje dodatkowy kabel.

 

Jeśli chodzi o wtyczkę do Nikona, to jeśli nie masz kabla, to do kupienia jest np tu: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/pixel-kabel-synchronizacyjny-cl-dc2-zamiennik-nikon-mc-dc2.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Duser napisał:

Dzięki za odpowiedź i linki. Rozumiem, że kabelek na długie czasy będzie działać , jak w Windows (czyli  USB/UART poprzez linię RST)?

W sumie mozna samemu napisac odpowiedni program. Do tego transoptor na linie RTS.

https://www.teuniz.net/RS-232/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, MateuszW said:

Ale D90 nie obsługuje długich czasów z USB, potrzebuje dodatkowy kabel.

Cytat z linku do sterownika, który wkleiłem wyżej.

Quote

Nikon

Nikon is officially supported under GPhoto but the level of features supported is less than that of Canon cameras. For bulb exposures to work, you must set Capture Target to SD Card. By default it is set to Internal RAM which is problematic in Nikon cameras. Please save configuration after setting capture target to SD Card.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RadekK napisał:

Cytat z linku do sterownika, który wkleiłem wyżej.

 

Ciekawe. Zawsze opierałem się na tej liście: https://ideiki.com/astro/Nikon.aspx i zakładałem, że jak nie działa, to nie działa i już (bo aparat tego wcale nie wspiera). Może faktycznie to pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Duser said:

czy wybierając SD Card zdjęcia będą zrzucane na kartę SD aparatu, czy maliny

Na SD aparatu. W praktyce to oznacza, że ostrzenie robisz na krótkich czasach (Internal RAM), następnie przestawiasz w sterowniku na SD Card i odpalasz sesję z długimi czasami. Daj znac czy działa ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to nie mam Raspberry, ale zamierzam kupić :) . Ale oczywiście odezwę sie w tej sprawie . Gdyby Bulb nie zadziałało bezpośrednio , to :

" If your camera uses an external shutter release cable, make sure to indicate the port of the shutter release USB cable (usually /dev/ttyUSB0) in the Main Control tab of the GPhoto driver before connecting to the camera. "

A więc nie będzie problemu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mirek01 napisał:

Ale nie wiem czy to dobra droga  bo ekos po 5-6 klatkach się wyłącza. Dlatego ograniczam się do pojedynczych strzałów.(z braku pogody na razie na sucho)

20190207_205124.jpg

Jaką masz wersję Kstars? U mnie nie ma możliwości powiększenia zdjęcia do 1:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dla użytkowników kamer kolorowych i dslr z ekosem.

Podczas akwizycji wybrane mam klatki w formacie FITS które po wykonaniu wyświetlają się w oknie jako obraz kolorowy, jednak że gdy tą klatke otworze w Pixinsight lub Fitswork lub innym edytorze taka klatka jest monohromatyczna i trzeba ją deyberyzować na nowo...z czego to wynika? i czy mogę coś na to poradzić ?

Również pixinsight wyświetla mi komunikaty w stylu że nagłówek fits header nie zawiera informacji na temat kolorów i rozkładu pixeli.

Niestety tryb robienia zdjęć w formacie RAW które zapisują się już w rgb tak jak bym tego chciał nie działa za dobrze i po chwili wywala ekos błędy i się zawiesza.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Format FITS zawiera surowy materiał z matrycy, który z natury rzeczy jest monochromatyczny i niezdebayeryzowany (OMG co za słowo :D). EKOS debayeryzuje klatki w podglądzie, ale nie dotyka surowego materiału zapisywanego do pliku FITS (i dobrze!). Dlatego w każdym programie do obróbki, w którym otworzysz pliki FITS musisz debayeryzować. To zaleta a nie wada, bo daje Ci pełną kontrolę nad obróbką surowego materiału.

Nie używaj formatu RAW. Ten format ma sens tylko dla DSLR i pozwala na zapis w natywnym formacie plików raw z aparatu, bez konwersji na FITS. Jeśli fotografujesz kamerą, która zwraca FITS, używaj FITS. To jest gwarancja tego, że w pliku będziesz miał nieprzetworzony sygnał z matrycy.

I ostatnia sprawa... Komunikaty PixInsight "Missing or invalid CFA pattern description property" to ewidentny błąd po stronie PixInsight, po ostatniej aktualizacji. W nagłówku pliku FITS znajduje się ta informacja ale PixInsight jej nie czyta. Temat jest dyskutowany przeze mnie i Jasema (INDI/Ekos) z Juanem na na forum PixInsight

Zanim Juan poprawi ten błąd możesz robić debayeryzację w ten sposób, że zaglądasz do nagłówka FITS, sprawdzasz jaka jest maska, a następnie ręcznie wybierasz maskę w funkcji Debayer, zamiast używać trybu "auto". Działa, sprawdzone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję. Jak na razie z dslr musze używać fits z powodu częstych błędów i resetów ekosa..w formacie natywnym już po kilku klatkach soft zwiesza..na fits całą sesja przebiega bez problemowo..denerwujące jest to że kstars jest pełne błędów niby nie poważnych ale jest ich wiele.to powoli zniechęca..np jak zchodzi mi klatka z matrycy i chce podejrzeć histogram..klikam na tę opcje program myśli po czym się wyłącza. Kiedyś było o wiele mniej takich błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników

W jaki sposób  mogę sprawdzić działanie wyjść GPIO ?

Podłączyłem GPS (txd kolek8 rxd kołek10 odwrotnie też próbowałem ) i sterownik silnika krokowego  (drv8825)

Wg schematu poniżej. 

Teoretycznie powinno działać :) ale GPS-u system nie wykrywa (mimo że łapie fix -miga dioda na module)

Nie wiem czy mam szukać  błędu w podlaczeniu czy w oprogramowaniu.

 

W  Ekosie wskazalem fokuser na  Astroberry focus  ale wywala błąd ?

 

 

Screenshot_20190216-174053.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, mirek01 napisał:

Teoretycznie powinno działać :) ale GPS-u system nie wykrywa (mimo że łapie fix -miga dioda na module)

Przy mojej pierwszej próbie połączenia, trochę czasu zabrało znaleźć odpowiednią instrukcję. Przy kolejnej wersji Astroberry server gps sam zaczął działać.

Trzeba "posudować" trochę :-)   

Tx GPSu trzeba połączyć z Rx Rpi

Tej instrukcji użyłem http://www.intellamech.com/RaspberryPi-projects/rpi3_gps.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/16/2019 at 7:23 PM, mirek01 said:

GPS-u system nie wykrywa (mimo że łapie fix -miga dioda na module)

Nie wiem czy mam szukać  błędu w podlaczeniu czy w oprogramowaniu.

W  Ekosie wskazalem fokuser na  Astroberry focus  ale wywala błąd ?

Serial łączy się według zasady RX do TX, TX do RX. Jak testujesz GPS? Nie działa w INDI czy w ogóle? Czy na serialu są komunikaty NMEA z urządzenia GPS?

Kompilowałeś sam astroberry-diy czy korzystasz z gotowej wersji na Astroberry Server? Jaki błąd się pojawia przy uruchomieniu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RadekK napisał:

Serial łączy się według zasady RX do TX, TX do RX. Jak testujesz GPS? Nie działa w INDI czy w ogóle? Czy na serialu są komunikaty NMEA z urządzenia GPS?

Kompilowałeś sam astroberry-diy czy korzystasz z gotowej wersji na Astroberry Server? Jaki błąd się pojawia przy uruchomieniu?

 

Mam właściwe połaczenie  tx z rx ale bez rezultatu

Jakby GPIO nie działały, sterownik silnika krokowego też nie daje znaków życia :) 

Gps testowałem komendą cgps

 

Żadnych błędów przy uruchomieniu nie widzę bo odpalam zdalnie z laptopa

 

 

20190217_225831.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić, czy na porcie szeregowym w ogóle dostajesz jakiekolwiek komunikaty z GPS.

Odpal np. minicom albo miniterm (musisz doinstalować, bo ile pamiętam to nie jest zainstalowany) i zobacz czy lecą komunikaty NMEA z GPS. A tak w ogóle to jaki to GPS?

 

Osobny temat to sterowanie silnika krokowego. Pokaż jakieś zdjęcie jak to wszystko podłączyłeś bo na razie mam za mało danych ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, mirek01 said:

Mam właściwe połaczenie  tx z rx ale bez rezultatu

Jakby GPIO nie działały,

RPi ma dwa porty szeregowe, jeden (lepszy) standardowo podpięty do bluetootha, a drugi jest na GPIO ale jego prędkość jest zależna od zegara GPU. Można ustalić zegar na 250 i go używać, albo użyć tego lepszego i zrezygnować z bluetootha. Zrobiłeś to może?

 

EDIT: A i jeszcze standardowo (nie wiem jak w Astroberry) konsola sieje po UART'cie.

 

 

Tutaj jest dokumentacja: https://www.raspberrypi.org/documentation/configuration/uart.md

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astroberry GPSD jest podpięte domyślnie do /dev/ttyS0 (serial dostępny na GPIO). Konsola jest odpięta od seriala, żeby go zwolnić. Bluetooth jest dostępny niezależnie na /dev/ttyAMA0. Konfigurację domyślnego portu można zmienić w /etc/default/gpsd, ale nie spodziewam się żby była taka potrzeba poza użytkownikami podłączającymi GPS na USB.

Kwestia podstawowa to jaki to GPS i czy przypadkiem nie zwraca danych w trybie binarnym. Można to zmienić za pomocą polecenia gpsctl -n /dev/ttyS0 ale najpierw trzeba zobaczyć co GPS zwraca na porcie szeregowym. Instalacja miniterm (sudo apt install python-serial), uruchomienie (miniterm /dev/ttyS0), wyjście (ctrl + ]).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki.

Rozwiązanie było bardzo banalne mimo sprawdzania 10x i tak udało mi się połoczyć TX-TX :)   ... dzięki za oklaski

 

GPS działa  jeszcze tylko podpowiedzcie gdzie ustawic w Kstars żeby wczytywał  pozycję.

 

11 godzin temu, RadekK napisał:

 

Osobny temat to sterowanie silnika krokowego. Pokaż jakieś zdjęcie jak to wszystko podłączyłeś bo na razie mam za mało danych ;)

 

 

 

Jeśli chodzi o sterownik do silnika Focusa podejżewam równie banalny błąd 

Dołączam zdjęcie i schemat podłączenia (na zdjęciu niewiele widać)

 

Jakiego fokusera w ekos powinienem wskazać?

 Robiłem z Astroberry fokus i jeszcze z kilkoma ale bez efektów.

20190218_111320.jpg

pobrane.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.