Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsza wersja Astroberry Server v1.1.0 już dostępna! System umożliwia sterowanie zestawem astronomicznym za pomocą Raspberry Pi 3B i 3B+

Obraz systemu gotowy do nagrania na kartę microSD można pobrać ze strony projektu https://github.com/rkaczorek/astroberry-server

Historia wersji dostępna na forum indilib https://indilib.org/forum/general/2183-astroberry-server.html?start=168#31245

astroberry-server_1.1.0.png

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebo_b "Astroberry GPS" powstał zanim w bibliotece INDI pojawił się oficjalny sterownik do GPS. Dodaję go do dystrybucji Astroberry Server na życzenie użytkowników jako jeden ze sterowników wchodzących w skład Astroberry DIY, który jest następcą mojego projektu prowadzonego historycznie na sourceforge. Proponuję używać oficjalnego sterownika GPSD (indi-gps).

 

Przy okazji wyjaśniając co do czego służy...

- Astroberry Server - kompletny system na Raspberry Pi 3B i 3B+ do sterowania zestawem

- Astroberry DIY - zestaw sterowników (gps, focuser, przekaźniki, akcelerometr, magnetometr, żyroskop, czuknik ciśnienia atmosferycznego) dla tych którzy lubią lutować

- Astroberry PiFace - zestaw sterowników (focuser, przekaźniki) dla tych którzy nie lubią lutować (niezbędne nakładki na Raspberry: PiFace Relay Plus, PiFace Motor Extra)

 

Jest jeszcze kilka innych sterowników, w tym oficjalnych w INDI, ale to temat na osobny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Radku, jak można dodać (zainstalować) sterownik kamery. Tu jest link do sterowników producenta.    http://touptek.com/download/ 

Ja mam kamerkę pierwszą z tabeli na tej stronie http://touptek.com/product/showproduct.php?lang=en&id=137

niestety mam problem z odpaleniem jej na RPi, a linux to dla mnie magia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. A jak mogę sterować setupem zdalnie ( nie przez punkt dostępowy rpi w lokalnej sieci ) po podłączeniu rpi do sieci Wi-Fi routera który internet bierze od modemu z zmiennym IP.? Setup jakieś 90km od domu.

Coś na zasadzie Team Viewer.

Pytam bo jeszcze tego nie rozwiązałem. Fajnie jak by się dało też na Windowsie.

Ktoś tak stosuje?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że u providera Internetu masz zmienne IP,  więc go nie znasz w chwili w której chcesz się połączyć z zewnątrz. Dyndns ustawia Ci domenę zawsze na aktualne IP. 

 

Niektóre routery to też potrafią. 

 

PS: oprócz IP muszisz jeszcze na routerze zforwardowac port albo wystawić serwer do dmz. 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się że można jeszcze tak...

Zakładam domenę i przekierowuje porty na obu routerach.

Instaluje na rpi INDI Web Manager i tam konfiguruje swoje sterowniki używane oraz ten przekierowany port.

Następnie w Ekosie już jak setup stoi na zewnątrz na innym komputerze do zdalnego sterowania (podłączonym do innej własnej sieci) podaje te dane tutaj..

1870762590_Beznazwy-2.thumb.jpg.128533e22370054cf02eb544ed38a6a4.jpg

Czy mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli że ten sposób połączenia działa tylko w sieci lokalnej ? A jeśli bym miał dostawcę internetu który daje mi statyczne ip ? po podaniu go tutaj połączę się w ten sposób na odległość?.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/1/2018 at 9:48 PM, wechciu said:

Radku, jak można dodać (zainstalować) sterownik kamery. Tu jest link do sterowników producenta.    http://touptek.com/download/ 

Ja mam kamerkę pierwszą z tabeli na tej stronie http://touptek.com/product/showproduct.php?lang=en&id=137

niestety mam problem z odpaleniem jej na RPi, a linux to dla mnie magia. 

Nie mam żadnej wiedzy na temat tej kamery. Pytanie do producenta, czy wspiera pracę na linuxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, Selmak said:

Hej. A jak mogę sterować setupem zdalnie ( nie przez punkt dostępowy rpi w lokalnej sieci ) po podłączeniu rpi do sieci Wi-Fi routera który internet bierze od modemu z zmiennym IP.? Setup jakieś 90km od domu.

Coś na zasadzie Team Viewer.

Pytam bo jeszcze tego nie rozwiązałem. Fajnie jak by się dało też na Windowsie.

Ktoś tak stosuje?

Pozdrawiam.

Musisz ustawić tzw. port forwarding. Innymi słowy musisz udostępnić astroberry podłączone do sieci lokalnej na publicznym adresie IP. Spójrz na konfigurację routera w sieci, w której jest podłączony astroberry serwer. DynDNS obsłuży dynamiczne IP, które zmienia Ci Twój dostawca internetu, ale nie załatwi udostępnienia astroberry na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RadekK napisał:

Musisz ustawić tzw. port forwarding. Innymi słowy musisz udostępnić astroberry podłączone do sieci lokalnej na publicznym adresie IP. Spójrz na konfigurację routera w sieci, w której jest podłączony astroberry serwer. DynDNS obsłuży dynamiczne IP, które zmienia Ci Twój dostawca internetu, ale nie załatwi udostępnienia astroberry na zewnątrz.

To rozumiem, i już tak zrobiłem w routerze. ( porty 7426 oraz 8624 )

Niestety nie mogę poradzić sobie z instalacją/wystartowaniem INDI WEB Managera.

Skorzystałem z tych dwóch komend...

https://indilib.org/support/tutorials/162-indi-web-manager.html

Wszystko przebiegło idealnie....ale po wpisaniu localhost:8624 niestety nic się nie pojawia.

Wcześniej zainstalowałem kstars i biblioteki sterowników indi...

Jak by czegoś brakowało.

Jesteś w stanie coś doradzić?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz... pytanie zasadnicze jest takie czy Ty korzystasz z obrazu Astroberry Server czy instalujesz wszystko od nowa? Jeśli to pierwsze to wszystkie komponenty masz już zainstalowane, a INDI Webmanager w najnowszej wersji jest dostępny w bocznym menu. Jeśli to drugie to odsyłam do forum INDI.

Nota bene żeby połączyć się z czymkolwiek na urządzeniu powinieneś używać konkretnego adresu IP a nie localhost. Adres localhost albo 127.0.0.1 jest dostępny wyłącznie (bezpośrednio) na urządzeniu i nie jest dostępny w sieci lokalnej.

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.