Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

indiserver nie startuje z systemd (komponent zarządzający usługami systemowymi), ale odpowiadając na pytanie - ręczne uruchomienie to wydanie polecenia w terminalu:

indiserver indi_qhy_ccd

W powyższym przykładzie startujesz tylko sterownik CCD QHY. Żeby wystartować sterowniki pozostałych urządzeń trzeba wymienić w linii poleceń wszystkie rodzielając je spacjami.

Dużo prościej jest uzyskać ten sam efekt definiując profil w Ekos jako local (nie remote).

 

Plik z forum trzeba rozpakować, skopiować do katalogu /usr/bin, a następnie ustawić uprawienia:

tar zxvf indi_qhy_ccd.tar.gz
sudo mv /usr/bin/indi_qhy_ccd /usr/bin/indi_qhy_ccd.old
sudo cp indi_qhy_ccd /usr/bin/
sudo chmod 755 /usr/bin/indi_qhy_ccd

Przy najbliższej aktualizacji ten plik zostanie nadpisany więc to rozwiązanie tymczasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwsze kroki z Astroberry server juz za mną . I kilka podstawowych problemów. Po pierwsze : po włączeniu Raspberry muszę czekać nawet około 10 min, zanim malina zacznie rozgłaszać sieć, tj pojawi się ona w spisie wykrytych sieci w Windows. Dziwne...

Po drugie - nie działa mi Firefox - wywala błąd i tyle.

Po trzecie - malina nie chce połączyć się z moim WIFI pomimo poprawnego wpisania SSID i hasła sieci.

Jakieś sugestie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Duser napisał:

Pierwsze kroki z Astroberry server juz za mną . I kilka podstawowych problemów. Po pierwsze : po włączeniu Raspberry muszę czekać nawet około 10 min, zanim malina zacznie rozgłaszać sieć, tj pojawi się ona w spisie wykrytych sieci w Windows. Dziwne...

Po drugie - nie działa mi Firefox - wywala błąd i tyle.

Po trzecie - malina nie chce połączyć się z moim WIFI pomimo poprawnego wpisania SSID i hasła sieci.

Jakieś sugestie?

 

Na jakiej częstotliwości działa Twoja sieć ?

Jakie masz Rpi3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nowok76 napisał:

Na jakiej częstotliwości działa Twoja sieć ?

Jakie masz Rpi3 ?

Mam Rpi 3 B i działam na sieci N . Jak już pisałem, malina wystawia swój hotspot, ale dopiero po kilku minutach. Działa prawidłowo, łączę się bez problemów.

Rozwiązałem kwestię z łączeniem sie z moją siecią ( banalny problem: zamiast 0 pisałem O w nazwie sieci :) )

Firefox nadal nie działa - zainstalowałem Chroma .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RadekK

Firefox nie działa na Ubuntu Mate 16.04. W nowej wersji będzie Ubuntu Mate 18.04 i nie będzie z tym problemu (sprawdzone, potwierdzone). A kiedy będzie nowa wersja? Jak będzie gotowa i przetestowana. Zakładam, że wkrótce ale Ubuntu Mate 18.04 jest nadal w wersji beta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2019 o 17:34, RadekK napisał:

Zrób aktualizację systemu


sudo apt update
sudo apt upgrade

O ile się nie mylę to ostatnio aktualizowane były biblioteki QHY i ten problem został usunięty.

 

Jeśli chodzi o zegar czasu rzeczywistego to spójrz na ten link https://thepihut.com/blogs/raspberry-pi-tutorials/17209332-adding-a-real-time-clock-to-your-raspberry-pi

Wszędzie gdzie mowa o ds1307 używaj ds3231.

 

PS. Mam taki moduł... w szufladzie. Jeśli nie będzie podtrzymywał czasu to sprawdź stan baterii. Moja była rozładowana od samego początku.

Witam,

 

Na wstępie wielkie dzięki za udostępnienie tego projektu! Ogólnie wszystko działa (RPI 3 B). Ale właśnie dołożyłem moduł RTC i skorzystałem z sugerowanego linku jak go zainstalować ale przy próbach wykrycia go mam coś takiego:

 

astroberry@astroberry:~$ sudo i2cdetect -y 1
Error: Could not open file `/dev/i2c-1' or `/dev/i2c/1': No such file or directory

 

Pomimo tego próbowałem wykonać kolejne kroki ale bezskutecznie. Nie za bardzo znam linuxa więc utknąłem. Jakaś rada od speców linuxa/Rspi ?

Pozdrawiam

Michał

 

EDIT:  Oczywiście zaraz po dodaniu wpisu znalazłem informację jak właczyć magistralę i2c Już widzę rozszerzenie. Dla podobnie roztrzepanych: trzeba użyć sudo raspi-config , wybrać Interfacing Options , zjechać na i2c i ... ja włączyć :)

 

Edytowane przez Mik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Mik said:

astroberry@astroberry:~$ sudo i2cdetect -y 1
Error: Could not open file `/dev/i2c-1' or `/dev/i2c/1': No such file or directory 

Wygląda tak, jakbyś miał wyłączoną obsługę I2C. Sprawdź czy w pliku /boot/config.txt masz na końcu linijkę dtparam=i2c_arm=on

Jeśli nie to dodaj i zrestartuj Raspberry. Po restarcie powinno być OK

 

EDIT: widzę, że znalazłeś rozwiązanie ;-)

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 15.12.2018 o 01:27, Sebo_b napisał:

Malina nie ma zegara RTC, rozwiązań jest kilka:

- dokupić zegar (najlepiej z GPS),

- jak masz podłączony Pi do internetu to ntp powinno pobrać date i czas,

- ustawiać ręcznie po każdym włączeniu.

 

Jako ciekawostkę napiszę, że moduł wifi z wersji 3B+ obsługuje tryb dualny - tzn jest i AP i klientem w tym samym czasie (oczywiście na tym samym kanale bo jest jedno radio). Tak to działa u mnie i wydaje się stabilne. Tylko kwestia konfiguracji, która zabrała mi 2 wieczory przez prostą rzecz (hostapd musi wstać wcześniej niż wpa-supplicant). 

Czy znasz jakiś dobry tutorial jak to skonfigurować ?. Bardzo byłoby to wygodne, aby Astroberry był jednocześnie AP i klientem.

 

Edit: po ustawieniu tego samego kanału i skonfigurowaniu połączenia skryptem wlanconf mam jednocześnie klienta i ap.

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam problemy z ditheringiem. Korzystam z wewnętrznego guidera EKOSa.  Przeważnie występuje timeout. Przypuszczam, że jest to bardziej kwestia wyregulowania montażu. Czy udało wam się skonfigurować dithering w EKOS dla wewnętrznego guidera?. Jeżeli tak, to jakie macie ustawienia, na co zwrócić uwagę itp ?.

Czy ustawienie ilości pixeli dotyczy kamery guidera czy kamery głównej ?.

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest zupełnie innego rodzaju (nieprawidłowy rendering X11 na RPi 3B+ przez VNC) i nie dotyczy TigerVNC. Na Astroberry Server używany jest x11vnc, jako jeden z nielicznych wspierających websockety, które są potrzebne dla działania zdalnego pulpitu w przeglądarce. Wyprzedzając pytania... problemu nie rozwiązuje websockify, ani inny serwer VNC. Raspbian jako podstawowy system odpada ze względu na brak oficjalnego wsparcia w projekcie KStars/Ekos (w wesji bleeding).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest i to pewna zaleta, bo z systemu skorzystać można z dowolnego urządzenia z przeglądarką, bez instalacji klienta VNC. Na razie nie zrezygnuję z tej opcji, również ze względu na kilka funkcji dostępnych wyłącznie w przeglądarce (np. INDI webmanager, GPS panel).

 

Trochę mnie już wkurza ponad roczne opóźnienie w wydaniu Ubuntu Mate na 18.04, co skutecznie opóźnia rozwój Astroberry Server. Nie mam na to wpływu... Jedyna opcja to zbudować system na oficjalnym Ubuntu w wersji serwer... Mam już działającą wersję w testach, ale to znacznie więcej pracy i więcej problemów z doinstalowanym środowiskiem graficznym, które w wersji light (xfce itp.) nie obsłuży w całości KStars/Ekos, a w wersji full (np. unity) jest zdecydowanie za ciężkie na RPi. Jeśli w najbiższym czasie nie pojawi się stabilna wersja Ubuntu Mate, to będę musiał zrezygnować z tej dystrybucji i przebudować system. Może wszystkim wyjdzie na zdrowie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, RadekK said:

wersji light (xfce itp.) nie obsłuży w całości KStars/Ekos

Możesz to stwierdzenie rozwinąć? U mnie KStars/Ekos działa bardzo dobrze pod i3, więc nie wiem dlaczego pod xfce miało by nie działać.

 

Na Raspbianie Buster mi dość dobrze wszystko działało (3rd party do indi trzeba było dokompilować). Konfiguracji trochę więcej, ale pełna kontrola i zero "śmieci" w systemie.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wydajność procesora, ale o window manager i biblioteki wymagane do poprawnego działania KStars.

 

Quote

KStars is written in C++ using Qt and KDE libraries

Na Raspbianie nie masz zainstalowanego KStars Bleeding tylko KStars, które jest kilka wersji starsze od tego co dzieje się projekcie.

Quote

 

Czymś innym jest zrobienie systemu dla siebie i kompilowanie dla siebie brakujących sterowników, a zrobienie systemu dla setek użytkowników, którzy chcieliby aktualizować system i sterowniki. Jeśli chodzi o wersję Astroberry Server 2.0 na Ubuntu 18.04 dla mnie, to działa bezbłędnie i używam od kilku miesięcy ;)

 

Nie można tego samego powiedzieć o wersji dla użytkownika masowego:

  • Prosty przykład 1 - aktualizacja głównej biblioteki libindi, która pociąga za sobą konieczność aktualizacji sterowników - w jaki sposób użytkownik, który w życiu nic nie kompilował zaktualizuje sterowniki?
  • Prosty przykład 2 - wiesz ile problemów wnosi sama obsługa wifi w trybie AC 5GHz na RPi 3B+ (dla każdego użytkownika, nie dla jednego), gdzie pasmo w różnych krajach jest różnie współdzielone z pasmem radarowym więc dostępność kanałów jest zależna od kraju? A przecież Astroberry Server wystawia AP przy pierwszym uruchomieniu ze swoją siecią "astroberry". Oczywiście można robic downgrade do trybu G, ale jaki to ma sens jeśli na pokładzie jest AC (a jak sam wiesz bo o tym pisałeś w innym wątku) karta obsługuje tryb AP i klient tylko na tym samym kanale...

Wyzwań jest znacznie więcej. To nie może być system dla nerda ;) Na tyle ile to możliwe staram się uprościć wszystko, żeby każdy miał szansę z tego skorzystać. Ostatnio pisał do mnie blisko 80letni emeryt z Kanady, który w życiu nie dotykał linuxa, a jednak poradził sobie i chciał podziękować za system plug-and-play do sterowania astroszpejem :D

 

Jednakowoż każdy sensowny pomysł i wkład do projektu mile widziany. Na razie to one man show ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, RadekK said:

Nie chodzi o wydajność procesora, ale o window manager i biblioteki wymagane do poprawnego działania KStars.

No tak - ale biblioteki Qt i KDE to co innego niż window manager. Wciąż nie widzę podstaw, żeby twierdzić, że na xfce nie zadziała (no ale libki kde muszą być i być może style nie będą w takie same, trzeba będzie skórkę dopasować).

 

3 minutes ago, RadekK said:

Na Raspbianie nie masz zainstalowanego KStars Bleeding tylko KStars, które jest kilka wersji starsze od tego co dzieje się projekcie.

Mam indi 1.7.5 i kstars 3.0.0 - nie jest to bleedingedge ale nie taka stara.

 

8 minutes ago, RadekK said:

Czymś innym jest zrobienie systemu dla siebie i kompilowanie dla siebie brakujących sterowników, a zrobienie systemu dla setek użytkowników, którzy chcieliby aktualizować system i sterowniki.

 

17 minutes ago, RadekK said:

Na razie to one man show ;)

To jest prawda i za to Cię niezmiernie podziwiam. Widzę ile supportu dostarczasz wszystkim userom i tutaj i na sąsiednich forach. Myślę, że dzięki Tobie grono użytkowników indi/kstars jest znacznie większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Sebo_b said:

No tak - ale biblioteki Qt i KDE to co innego niż window manager

No wiadomo, że co innego, ale spróbuj zainstalowac KStars na xfce albo innym lekkim rozwiązaniu. Zobaczysz co mam na myśli ;)

 

5 minutes ago, Sebo_b said:

Mam indi 1.7.5 i kstars 3.0.0 - nie jest to bleedingedge ale nie taka stara.

Może i nie jest stara ale ja mam indi 1.7.8 (czyli 3 wersje do przodu) i KStars 3.2.3 (sporo wersji do przodu) ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, RadekK said:

No wiadomo, że co innego, ale spróbuj zainstalowac KStars na xfce albo innym lekkim rozwiązaniu. Zobaczysz co mam na myśli ;)

Mam na i3 - lżej się nie da, działa dobrze :) 

 

10 minutes ago, RadekK said:

Może i nie jest stara ale ja mam indi 1.7.8 (czyli 3 wersje do przodu) i KStars 3.2.3 (sporo wersji do przodu) ;)

Jeden z powodów dla których przesiadłem się na NUCa z x86 i archlinuxa - też mam teraz najnowsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.06.2019 o 22:35, Sebo_b napisał:

Mam na i3 - lżej się nie da, działa dobrze :) 

 

Jeden z powodów dla których przesiadłem się na NUCa z x86 i archlinuxa - też mam teraz najnowsze ;)

Miałem Intel NUC i nigdy więcej. Może to poprawili ale w moim dwa razy padł dysk SSD ... przyczyną była zła wentylacja i konstrukcja mocowania dysku. Płytka dysku zamocowana  obok wylotu powietrza z obudowy się nagrzewała i wyginała. Poza tym nie ma złącza GPIO.

 

12 minut temu, mirek01 napisał:

Pojawiła się nowa malina

 

https://botland.com.pl/pl/moduly-i-zestawy-raspberry-pi-4b/14645-raspberry-pi-4-model-b-wifi-dual-band-bluetooth-1gb-ram-15ghz.html

 

Czy Astroberry Server będzie na niej działał?

Czy warto kupować, czy nie ma sensu?

Wreszcie Malina ma USB 3.0. Dla nowych kamerek jak znalazł. Trochę szybszy proc i więcej ramu. Nadal nie ma złącza do anteny WIFI a wlutować własne jest ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, Zorg7 said:

Miałem Intel NUC i nigdy więcej. Może to poprawili ale w moim dwa razy padł dysk SSD ... przyczyną była zła wentylacja i konstrukcja mocowania dysku. Płytka dysku zamocowana  obok wylotu powietrza z obudowy się nagrzewała i wyginała. Poza tym nie ma złącza GPIO.

Zobaczę jak się będzie sprawdzał - w firmie używamy kilkunastu, chodzą 24/7 do videokonferencji i do tej pory nie było problemu.

 

Co do GPIO - pewnie się przydają, ale ja u siebie nie znalazłem zastosowania (GPS jest na USB, focuser też na USB).

 

Nowa malina zapowiada się ciekawie - szczególnie szybsze USB (jeśli wyrobi z obsługą, bo na magistrali USB jest jeszcze Wifi i Ethernet) i więcej RAMu.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.