Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

8 hours ago, mirek01 said:

Pojawiła się nowa malina

 

https://botland.com.pl/pl/moduly-i-zestawy-raspberry-pi-4b/14645-raspberry-pi-4-model-b-wifi-dual-band-bluetooth-1gb-ram-15ghz.html

 

Czy Astroberry Server będzie na niej działał?

Czy warto kupować, czy nie ma sensu?

Jeszcze nie wiem. Docelowo na pewno będzie działał, ale nie gwarantuję, że dostępna wersja odpali od ręki na Rpi 4B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Zorg7 said:

@RadekK odnośnie astroberry-altimu czy jest gdzieś opis połączeń pinów ?. Czy da się zastosować tańszy moduł z samym żyroskopem https://kamami.pl/zyroskopy/235156-modl3g4200d-modul-3-osiowego-zyroskopu-l3g4200d.html

Piny I2C, czyli BCM2 i BCM3 (pin 3 i pin 5), jak na obrazku https://pinout.xyz/pinout/i2c#

Inny układ raczej nie zadziała. Sterownik jest dedykowany dla konkretnego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam kolegów.

Zaczynam przygodę z Astrobery. Posiadam R Pi 3B+.

Jak narazie zainstalowalem najnowszy Astrobery i aktualizuje wszystko.

 

Proszę o pomoc w paru kwestiach.

1.Jaki moduł GPS polecacie?

2.Jak wykonać Astroberry Focuser (jakiś tutorial?)

3.Automatyczne sterowanie grzałkami (jakiś moduł, który czyta wilgotność i temperature? sam sterownik do grzałek mam więc pozostaje tylko kwestia włączania i wyłączania)

 

Być może umknęło mi coś w temacie więc z góry przepraszam.

 

Dziękuje za pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Masz dwie opcje:

- GPS na USB (zajmuje port ale wiem, że niektórzy używają) - wtedy musisz zmienić konfigurację portu w pliku /etc/default/gpsd

- GPS z portem szeregowym (serial) podłączanym do pinów 8,10 RPi (BCM14 i BCM15)

 

Ad 2. Potrzebujesz:

- silnik krokowy

- dowolny (ale dostosowany do silnika) sterownik silnika krokowego wpierający sterowanie za pomocą DIR, STEP, SLEEP, M1-M3 (rozdzielczość) np. DRV8825, DRV8834, A4988

Alternatywnie możesz użyć nakłądki PiFace ale wtedy powinieneś użyć sterownika astroberry-piface

 

Ad 3. Do prostego włączania i wyłączania możesz użyć modułu PiFace.

Do sterowania mocą grzania (i automatyczny dobór mocy do punktu rosy) nie ma chyba gotowego sterownika. Na ten moment sterowniki ze stajni astroberry nie obsługują takiej opcji, ale możliwe, że w przyszłości będą ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Radku za odpowiedź :)

I tak BTW świetna robota z Astroberry :D

 

To grzałki sobie na razie odpuszczę, teoretycznie dobrze dobrane grzałki do apertury mogą chodzić na 100% mocy.

 

Co do GPS może ktoś podać konkretny model? Rozumiem, że piny 8,10 dotyczą złącza GPIO? Co jeśli będę miał nakładkę PiFace? Mogę przewody przylutowć wtedy do PiFace w miejscu tych pinów?

 

Odnośnie PiFace Digital 2 rozumiem, że każdy przekaźnik steruje osobnymi cewkami w silniku?

 

Czy w Astroberry jest jakiś program do ustawiania na polarną podobny do SharpCap'owego Polar Align?

Czytałem, że autor StellarMate zrobił taki soft a nawet niby lepszy bo wykonuje 3 zdjęcia okolic bieguna co zapewnia dokładniejsze ustawienie.

 

Edytowane przez blazer1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiFace nie używa seriala więc możesz używać tych pinów. Za to PiFace Digital 2 chyba nie obsługuje silników krokowych więc tego nie użyjesz do sterowania focuserem. Taką obsługę zapewnia PiFace Relay+ z modułem PiFace Motor Control Extra. Te moduły już chyba są niedostępne więc lepiej zbuduj wszystko na sterowniku A4988.

Ustawianie na polarną jest wbudowane w KStars/Ekos, które są podstawowym komponentem Astroberry Server. To jest dokładnie to co opisujesz w ostatnim zdaniu - 3 zdjęcia, 3 ruchy w osi RA, wyznaczenie osi obrotu, wyświetlenie niezbędnej korekty. Szybko, sprawnie i bezboleśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik który wybrałeś pracuje przy napięciu 2.77V. Z jakiego źródła go będziesz zasilał? Jeśli myślałeś o 3,3V z Raspberry to nawet nie próbuj bo pożegnasz się z Raspberry. Raspberry nie dostarczy Ci prądu zasilania na poziomie wymaganego 1.68A. Powinieneś myśleć o silniku zasilanym z niezależnego źródła np. 12V z montażu. Przykładowy silnik tutaj, ale opcji jest wiele. Może ktoś z forum podpowie Ci lepszą.

Konkretnego GPS Ci nie polecę. Ja używam takiego, ale to żadna wyrocznia. Ważne jest to, żeby moduł podłączany do GPIO wspierał napięcia na pinach 3,3V (a nie tylko 5V), w przeciwym razie może nie współpracować z Raspberry, którego GPIO pracuje z napięciami 3,3V.

Ustawienie na polarną znajduje się w KStars/Ekos, zakładka Align, poniżej podglądu zdjęcia, pod-zakładka Polar Alignment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem się wcinać, bo pytanie było konkretnie o Astroberry Focuser i nie chciałbym robić Radkowi "konkurencji" - ale skoro pytanie o silnik, jak to zrobisz to na Pololu Tic (wtedy to już nie  Astroberry Focuser) a nie na samym driverze do silników krokowych, to możesz podpiąć dowolny silnik, bo prąd jest konfigurowalny w sterowniku Tic. Więcej informacji na forum i na githubie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, RadekK said:

jedyną jego wadą jest zajęty port USB.

Dla jednych wada, dla drugich zaleta :) Ale... przyszły właśnie do mnie dzisiaj płytki z Aliexpress z bluetooth'em - mam nadzieję, że nie za więcej niż 1-2 miesiące wypuszczę wersję na bluetooth'ie i z korekcją temperaturową. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie będę miał z zasilacza 10A. Do ziasilania RPi użyje modułu step down 3A.

Więc tak jak napisałeś najlepiej będzie zasilić z 12V.

 

Pod które piny należy podłączyć przewody od sterownika silnika do RPi?

Jeśli chodzi o ten silnik co podesłałeś to wyjście com z cewek mam zostawić nie podłączone?

 

Gps lepiej kupić z podtrzymaniem? Czy nie ma to kompletnie znaczenia?

 

Sebo_b czytałem o Twoim rozwiązaniu jest fajne ale ja jednak wole zostawić sobie jeden port usb w razie W.

Aktualnie zajmuje 3 więc z tąd wybór Astroberry focuser.

 

I tak jak Radek pisze bardzo dobrze, że dołączyłeś do dyskusji :)

 

Edytowane przez blazer1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, blazer1983 said:

Czy ten moduł GPS się nada? Odnośnie jego gniazda micro sd, czy karta zainstalowana w tym gnieździe będzie widoczna jako osobny dysk w RPi?

Chyba za bardzo kombinujesz :D To jest moduł komunikacji komórkowej ze slotem na kartę SIM a nie SD i obsługą rosyjskiego GLONASS a przy okazji GPS chyba też. Nie lepiej w pójść w coś prostego? W Botland akurat jest mały wybór a jednym z prostszych modułów jest ten (wspiera wszystkie systemy GPS, GLONASS, BeiDou oraz Galileo). Są prostsze ale nie na gotowym module. Poszukaj w sieci. Prosty odbiornik GPS, bez udziwnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam moduły z autentycznym czipem uBlox NEO-6/7.

Stabilne, niezawodne, błyskawicznie łapią i trzymają fix.

Tu masz wersję deluxe - z zewnętrzną anteną i pinem PPS (BTW: który jest niezbedny do insertera czasu, stosowanego przy zakryciach)

https://botland.com.pl/pl/moduly-gps/13032-velleman-vma430-modul-gps-glonass-u-blox-neo-7m-uart-z-antena-5410329680930.html

Uwaga na podróbki!

 

Skromniejszy oryginał (tylko uart)+antenka ceramiczna, powinien kosztować nie mniej niż 20usd.w

Dodam Ci link wieczorem.

 

Choć oczywiście do prostego, stacjonarnego zastosowania prawie równie dobre będą tańsze chińskie klony - w tym wypadku liczyć się należy ze stratą czasu w oczekiwaniu na coldfix, niewskazane dla travellerków.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, blazer1983 napisał:

Pod które piny należy podłączyć przewody od sterownika silnika 

 

 Opis podłączeniaScreenshot_20190820-173522.png.301f4277a0002aa53fb8a421f6ac53d8.png

 

20190820_174140.png.436ef5bb277bd013540a4f9943c7ec52.png

 Nie wiem jaki masz wyciąg ale jeśli to wyciąg z przekładnią  to możesz zastosować znacznie mniejszy https://abc-rc.pl/product-pol-6290-Silnik-krokowy-28BYJ-48-z-przekladnia-5V-0-3A-0-03Nm-Arduino.html

 

Ja mam tak

20190820_180937.thumb.jpg.9884461f0a4c51bdeccb8e2fd1c9aa9a.jpg

 

Podłączenie modułów GPS

 

RPI           -      Gps

 

Pin 1   3.3v  - vcc

Pin 6 Gnd -     gnd

Pin 8    Tx-      Rx 

PIN 10 Rx-       Tx

20190820_175406.png.354d87d95405ca94c61b511b0517862d.png

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Adm2 napisał:

W eqmod trzeba zaptaszkować "Custom mount enabled"

https://stargazerslounge.com/topic/119826-eq6-belt-drive-modification/

 

Ja używam  Ublox NEO-6M GPS za 22zł i też działa :-)

W EQMOD pod Windowsem to ja wiem gdzie to włączyć :-)

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.