Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

NEO-6M używam z NUCiem - działa, można też dorobić do niego AGPSa żeby łapał w sekundy (mam na liście TODO).

 

Co do przełożeń, w indi_eqmod wydają się zaszyte (poczytałem na szybko kod). Jeśli ktoś chciałby to zgłębić, trochę informacji jest w tym wątku. Define'y są tutaj + parametry odczytywane są z montażu przez m.in InquireGridPerRevolution w metodach InquireRAEncoderInfo i InquireDEEncoderInfo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, mirek01 said:

Adm2 chodziło chyba o Rpi  sterowniki INDI zakładka   "EQMod Mount" - taka zbieżność nazw:D

Chyba jednak nie pisał o indi biorąc pod uwagę screenshot z dołączonego wątku;) Poza tym w indi-eqmod nie ma opcji custom mount.

 

 

eqmod.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sebo_b napisał:

NEO-6M używam z NUCiem - działa, można też dorobić do niego AGPSa żeby łapał w sekundy (mam na liście TODO).

 

Co do przełożeń, w indi_eqmod wydają się zaszyte (poczytałem na szybko kod). Jeśli ktoś chciałby to zgłębić, trochę informacji jest w tym wątku. Define'y są tutaj + parametry odczytywane są z montażu przez m.in InquireGridPerRevolution w metodach InquireRAEncoderInfo i InquireDEEncoderInfo.

Dzięki. Przejrzałem kod i chyba po postu w tych metodach na sztywno wpiszę swoje wartości tak żeby wszytko się zgadzało z moimi przekładniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, kkk said:

Czy ktoś wie gdzie o ile w ogóle można znaleźć w Indi/EQMOD możliwość ustawienia przekładni montażu?

Mam NEQ6 z paskami i silnikami 0,9° co daje inne niż oryginalne przełożenie...

Nie kojarzę, żeby była taka możliwość w tym sterowniku. Sterownik Do samego prowadzenia teoretycznie wystarczy przeliczyć i zmienić Track Rates, ale to nie pomoże poprawić goto montażu.

 

6 hours ago, Sebo_b said:

Co do przełożeń, w indi_eqmod wydają się zaszyte (poczytałem na szybko kod). Jeśli ktoś chciałby to zgłębić, trochę informacji jest w tym wątku. Define'y są tutaj + parametry odczytywane są z montażu przez m.in InquireGridPerRevolution w metodach InquireRAEncoderInfo i InquireDEEncoderInfo.

Te zaszyte dotyczą trybu symulatora, pozostałe są zdefiniowane dla konkretnych typów montaży (zmienne RASteps360, RAStepsWorm) i są ładowane po indentyfikacji montażu przez sterownik. Nie ma trybu custom (poza symulatorem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Udało się zmodyfikować sterownik EQMOD pod moją przekładnię, tracking i GOTO działa prawidłowo.

 

Pytanie mam o astrometrię. Na RPi3b+ strasznie długo to trwa po 2, 3 minuty, a często się nie udaje przy wybraniu offline, pomimo stosowania bin 4x4 i downsample 4 czy nawet 8 (Mam ASI 183), wszystko to pomimo prawie bezbłędnego trafiania w obiekt. Próbowałem też podmienić indeksy z tych które Astroberry dostarcza, na zestaw plików dobrany do mojego pola, tzn ok 1.7° x 1.14°.

Da się ten proces jeszcze jakoś zoptymalizować? Przy takim czasie oczekiwania opcja Plate & Solve staje się bezużyteczna, przez jej czasochłonność... 

 

Dodanie wentylatora nad malinę skróciło ten czas do około 77 sekund, ale dalej to sporo. Czekam jeszcze na radiatorki z Aliexpress, ale nie wiem czy to coś więcej da.

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kkk napisał:

OK. Udało się zmodyfikować sterownik EQMOD pod moją przekładnię, tracking i GOTO działa prawidłowo.

Podrzuć tutka/instrukcję jak to zrobiłeś  i którą część kodu zmodyfikowaleś.

To bedzie alternatywa paskowania

Zamiast drogiego kitu rowan astronomy

Edytowane przez mirek01
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, kkk said:

Na RPi3b+ strasznie długo to trwa po 2, 3 minuty

To był główny powód dla którego przesiadlem sie na NUCa. Zabawka droższa (zapłaciłem 1000pln za i3 z 8G ramu), ale offline plate solve zabiera kilka sekund. 

 

Co do braku wyniku, ja w opcjach wyłączam użycie pozycji (use position), czasu potrzebuje podobnie, a prawie zawsze trafia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, kkk said:

Pytanie mam o astrometrię

Na RPi3/3B+ średni czas plate solve offline wynosi u mnie ok 10 sekund (Accuracy: 30", Exp: 10s, Bin: 4x4).

Czasy które podajesz sugerują, że robisz blind solve'a, czyli bez informacji na temat skali zestawu i przybliżonego położenia teleskopu.

Upewnij się, że (1) w konfiguracji teleskopu masz podaną właściwą ogniskową, (2) FOV w zakładce Align jest prawidłowy dla Twojego zestawu, (3) masz wszystkie wymagane pliki indeksów (Options w zakładce Align / Index Files), a jeśli nie to dodaj niezbędne pliki do /usr/share/astrometry

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, wylam said:

Czy któryś z kolegów używa dreamfocuser razem z astroberry i mógł by mi powiedzieć co robie źle?

Wygląda na problem z połączeniem z focuserem. Odłącz inne urządzenia USB i zostaw tylko focuser. Nie wiem z jaką prędkością połączenia natywnie pracuje dreamfocuser, ale spróbuj ustawić 9600 zamiast 115200 bps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2019 o 16:14, mirek01 napisał:

Podrzuć tutka/instrukcję jak to zrobiłeś  i którą część kodu zmodyfikowaleś.

To bedzie alternatywa paskowania

Zamiast drogiego kitu rowan astronomy

Na sztywno wpisałem ilość kroków dla mojego montażu po modzie w zaznaczonych miejscach, następnie kompilacja zgodnie z opisem ze strony https://github.com/indilib/indi/ i wszystko działa.

 

Co do szybkości plate solve znaczne przyśpieszenie nastąpiło jak włączyłem "inparallel" w konfiguracji, mimo że przy tej ilości ramu jaką oferuje malina raczej nie jest to zalecane.

Zrzut ekranu 2019-09-01 16.39.42.png

Edytowane przez kkk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RadekK napisał:

Wygląda na problem z połączeniem z focuserem. Odłącz inne urządzenia USB i zostaw tylko focuser. Nie wiem z jaką prędkością połączenia natywnie pracuje dreamfocuser, ale spróbuj ustawić 9600 zamiast 115200 bps.

Zamiana na 9600 bps i odłączenie pozostałych urządzeń nic nie daje.

 

 

 

Tak wygląda log z próby połączenia.

Cytat

INFO    42.384150 sec    : Session log file /home/astroberry/.indi/logs/2019-09-01/indi_dreamfocuser_focus/indi_dreamfocuser_focus_17:46:22.log
DEBUG    43.483692 sec    : Toggle Logging Level -- Driver Debug
DEBUG    44.283708 sec    : Toggle Debug Level -- Driver Debug
DEBUG    57.913208 sec    : Connecting to /dev/ttyACM0 @ 9600
DEBUG    57.913989 sec    : Port FD 4
DEBUG    57.914106 sec    : Connection successful, attempting handshake...
DEBUG    57.914164 sec    : getStatus.
DEBUG    57.914201 sec    : send_command
DEBUG    57.914241 sec    : Sending command: c=I, a=0, b=0, c=0, d=0 ($0), n=0, z=150
DEBUG    57.914316 sec    : Sending complete. Number of bytes written: 8
ERROR    62.919417 sec    : TTY error detected: Timeout error
DEBUG    62.923133 sec    : Handshake failed.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jakaś komunikacja zachodzi.

 

@wylam, sprawdź:

  • wypróbuj inny kabel USB
  • jaką masz wersję firmware w DF? Może jest jakaś niekompatybilność, u mnie jest 4.0, a pilot ma 2.1. Jeśli masz starszą to zaktualizuj.
  • czy masz w logu systemowym coś takiego jak podłączysz DF:
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: new full-speed USB device number 3 using xhci-hcd
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device found, idVendor=03eb, idProduct=2310
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Product: DreamFocuser
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Manufacturer: Mateusz Windak
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: cdc_acm 3-1.4:1.0: ttyACM0: USB ACM device

     

Głośno myślę - Astroberry jest oparty na raspbianie czyli jest 32 bitowy? Może jest jakiś błąd w liczeniu sumy kontrolnej, który się nie pojawia prz 64 bitach (na takim systemie używam).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, mam problem z uruchomieniem astroberry focuser na rpi4 (stellarmate). Na pi 3B z astroberry sprzęt działa poprawnie. W stellarmate nie ma standardowo astroberry focuser, więc zgodnie z instrukcją pobrałem i skompilowałem. Driver zarówno od focusera i astroberry board nawet nie chce się zainicjować. Wyskakuje na czerwono błąd przy próbie uruchomienia. Pi 4 jest dużo szybsze, ale astroberry nie było na tą wersję  więc kupiłem stellarmate. Czy planujesz poprawić sterownik, tak aby działał z Pi4 czy może to kwestia, że chcę użyć stellarmate zamiast astroberry ?.

 

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Zorg7 said:

Driver zarówno od focusera i astroberry board nawet nie chce się zainicjować. Wyskakuje na czerwono błąd przy próbie uruchomienia

Stellarmate nie różni się znacząco od Astroberry więc jeśli kompilacja zakończyła się poprawnie to nie powinno być problemów.

Sprawdź czy w katalogu /usr/bin/ masz pliki indi_rpifocus i indi_rpibrd, a w katalogu /usr/share/indi/ pliki indi_rpifocus.xml i indi_rpibrd.xml

Jeśli tak, to rozumiem, że driver jest widoczny w edycji profilu w Ekos i po uruchomieniu jest widoczny w panelu INDI.

Pokaż jakiś screen z błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piotr Długosz napisał:

Wygląda na to, że jakaś komunikacja zachodzi.

 

@wylam, sprawdź:

  • wypróbuj inny kabel USB
  • jaką masz wersję firmware w DF? Może jest jakaś niekompatybilność, u mnie jest 4.0, a pilot ma 2.1. Jeśli masz starszą to zaktualizuj.
  • czy masz w logu systemowym coś takiego jak podłączysz DF:
    
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: new full-speed USB device number 3 using xhci-hcd
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device found, idVendor=03eb, idProduct=2310
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Product: DreamFocuser
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Manufacturer: Mateusz Windak
    Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: cdc_acm 3-1.4:1.0: ttyACM0: USB ACM device

     

Głośno myślę - Astroberry jest oparty na raspbianie czyli jest 32 bitowy? Może jest jakiś błąd w liczeniu sumy kontrolnej, który się nie pojawia prz 64 bitach (na takim systemie używam).

 

@Piotr Długosz, na innym kablu mam to samo "[ERROR] TTY error detected: Timeout error"

 

U mnie DF ma firmware 4.0, a pilot 2.2.

Syslog:

astroberry kernel: [ 2844.650649] usb 1-1.5: new full-speed USB device number 8 using dwc_otg
astroberry kernel: [ 2844.783845] usb 1-1.5: New USB device found, idVendor=03eb, idProduct=2310
astroberry kernel: [ 2844.783856] usb 1-1.5: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
astroberry kernel: [ 2844.783861] usb 1-1.5: Product: DreamFocuser
astroberry kernel: [ 2844.783865] usb 1-1.5: Manufacturer: Mateusz Windak
astroberry kernel: [ 2844.784720] cdc_acm 1-1.5:1.0: ttyACM0: USB ACM device

Dalej mam coś takiego jak próbuje podłączenia DF w indi.

astroberry gpsd[466]: message repeated 15 times: [ gpsd:ERROR: KPPS:/dev/ttyS0 kernel PPS failed Connection timed out]
astroberry ModemManager[416]: <info>  Creating modem with plugin 'Generic' and '1' ports
astroberry ModemManager[416]: <warn>  Could not grab port (tty/ttyACM0): 'Cannot add port 'tty/ttyACM0', unhandled serial type'
astroberry ModemManager[416]: <warn>  Couldn't create modem for device at '/sys/devices/platform/soc/3f980000.usb/usb1/1-1/1-1.5': Failed to find primary AT port
astroberry gpsd[466]: gpsd:ERROR: KPPS:/dev/ttyS0 kernel PPS failed Connection timed out

Z tego co wiem system Astroberry oparty jest na Ubuntu Mate 16.04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACM0 to wbudowany serial - jego prędkość ustawia się core-clock'iem w config.txt, nie da się zmienić programowo (dokumentacja tutaj).

Jeśli rzeczywiście masz podłączony pod ACM0 to chyba też wbija się na ten port daemon gpsd, zakłada, że jest tam gps. Oprócz modemmanagers wyłącz też gpds przez:

systemctl stop gpsd
systemctl disable gpsd

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Zorg7 said:

Wrzucam screen błędu

Z jaką opcją kompilowałeś sterownik? Jeśli -DWITH_WIRINGPI=OFF to spróbuj tak:

cmake -DWITH_WIRINGPI=ON -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr ..

Prawdopodobnie na RPi4 nie działa prawidłowo biblioteka BCM2835, która w sterowniku używana jest domyślnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, RadekK napisał:

Z jaką opcją kompilowałeś sterownik? Jeśli -DWITH_WIRINGPI=OFF to spróbuj tak:


cmake -DWITH_WIRINGPI=ON -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr ..

Prawdopodobnie na RPi4 nie działa prawidłowo biblioteka BCM2835, która w sterowniku używana jest domyślnie.

Niestety brakuje wiringPi.h. Po zainstalowaniu wiringpi 2.52 werajs dla RPI4 brakuje biblioteki libc6 w wersji 2.28 (w systemie jest 2.27) i nie wiem jak podnieść do 2.28.

Może da się pobrać bibliotekę BCM2835 dla RPI4 ?. W RPI4 jest chyba BCM2711..

 

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.