Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

A to bardzo dziwne... Właśnie przed chwilą odpaliłem dla testu Astroberry Server 2.0.1 na Raspberry Pi 3B+ i GPS działa. PINy są te same bo malina ma na GPIO tylko jeden port szeregowy - piny 8 i 10. Hmmm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ten komunikat który mam po użyciu komendy cGPS o czym mówi?

 

Add another rule to the RFC 3584 precedence table.

See section 2.1 and 10.3 in RFC 3484.

The default is: 

 (poprzednio telefon mi poprawił słowa których nie rozumiał:emotion-5:)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, mirek01 said:

 

A ten komunikat który mam po użyciu komendy cGPS o czym mówi?

 

Add another rule to the RFC 3584 precedence table.

See section 2.1 and 10.3 in RFC 3484.

The default is: 

 (poprzednio telefon mi poprawił słowa których nie rozumiał:emotion-5:)

 

M.

Nic konkretnego. Niezależnie od tego to konkretnie to nie masz komunikacji między modułem GPS i RPi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Radek, próbowałem wcześniej już zmieniać lokalizację w systemie, wczoraj zmieniłem dla wifi zgodnie z tym co napisałeś ale niestety nadal wisi na 2,4GHz. 72Mbit

Lokalizację zmieniłem na PL i próbowałem na inne ale bez rezultatów. Myślałem że może problem jest z moim komputerem, ale do innych sieci 5GHz łączy się bez problemów uzyskując nawet 300Mbit. Dzisiaj będę próbował dalej to uruchomić, nie jest to dla mnie krytyczne ale nie daje mi spać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam gotowego połączenia HotSpot Astroberry, tryb pracy jest skonfigurowany na auto ale po zmianie na A 5G (w NetworkManager) jakość połączenie się nie zmienia.

W logach nie mogę znaleźć w jakim trybie uruchamia się wifi a iwconfig niewiele pokazuje gdy astroberry jest hotspotem. 

Zrzut ekranu: Pierwszy iwconfig przy połączeniu z siecią 5G działa bez zarzutu. Czyli można  założyć że wlan0 działa prawidłowo.

Drugi iwconfig przy połączeniu się swojego hotspota astroberry. Nie pokazuje żadnych wartości połączenia, natomiast można się innym komputerem podłączyć do tej sieci ale do 72Mbit i pewnie 2,4 GHz

AstroberryWlan2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Region wifi ustawiony w systemie możesz sprawdzić za pomocą:

iw reg get

Listę obsługiwanych kanałów możesz sprawdzić za pomocą:

iwlist wlan0 frequency

Aktualny stan interfejsu możesz sprawdzić za pomocą:

iw wlan0 info

 

Przed chwilą wykonałem test i zmieniłem ręcznie (edytując plik a nie klikając w NetworkManager) konfigurację Astroberry HotSpot:

sudo nano /etc/NetworkManager/system-connections/HotSpot.nmconnection

Zmieniłem band=bg na band=a

Po zmianie zrobiłem pełny reboot. Wynik operacji:

$ iw wlan0 info
Interface wlan0
	ifindex 3
	wdev 0x1
	addr dc:a6:32:20:b7:d0
	ssid astroberry
	type AP
	wiphy 0
	channel 36 (5180 MHz), width: 20 MHz, center1: 5180 MHz
	txpower 31.00 dBm

A na PC który podłączyłem do sieci astroberry:

$ iwconfig 
wlp6s0    IEEE 802.11  ESSID:"astroberry"  
          Mode:Managed  Frequency:5.18 GHz  Access Point: DC:A6:32:20:B7:D0   
          Bit Rate=72.2 Mb/s   Tx-Power=22 dBm   
          Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:on
          Link Quality=56/70  Signal level=-54 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:24   Missed beacon:0

Działa w trybie AC na paśmie 5GHz. Bit rate 72.2 Mb/s więc szału nie ma, ale może to kwestia zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To potwierdziłeś moje obawy, z HotSpot'em RPI nie wynegocjujesz wyższej prędkości niż 72 Mbit. Też myślałem że to kwestia zasięgu, może za blisko, za daleko ale 72 Mbit i staje jak wryte. Odpuściłem.

 

...ale że RPI z moim routerem "gada" szybciej (~130 Mbit) to podłączam go po wifi do lanu i cieszę się podwójną przepustowością.

Do sterowania sesją (72 Mbit) to jest wystarczające ale żeby zrzucić materiał to przydaję się trochę więcej koni.

 

Może jednak jest na to jakieś rozwiązanie aby pogonić Hotspot, może komuś się uda :) chętnie wdrożę!

 

Dzięki Radek za wsparcie, wiszę piwo w delegacji !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem przepustowości (o ile jest) można obejść na kilka sposobów. Ja na co dzień podłączam Rpi do domowego routera. Wtedy RPi łączy się w trybie klienta i osiąga wysokie prędkości typowe dla trybu AC i 5GHz. W terenie z pozoru jesteś skazany na Astroberry Hotspot... ale nic bardziej mylnego. Wystarczy na telefonie włączyć tethering i podłączyć RPi do AP na telefonie. To jest opcja bardzo dobra, bo rozwiązuje nie tylko problem transferów, ale również braku zegara czasu rzeczywistego (RTC) w RPi. Innymi słowy używając telefonu jako AP masz dobry czas i dobry transfer ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 14.12.2019 o 18:02, RadekK napisał:

Wieści donoszą, że sterownik Nikona wchodzi na warsztat. Być może wkrótce będzie ok

Czy wiesz może , czy poprawili sterownik Nikona w gphoto ? Bo w dystrybucji astroberry 2.0.1 natrafiłem na te same problemy z zapisem plików z Nikona D7500, co kolega  @kristofus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pojawiła się aktualizacja gphoto, ale nie wiem czy zawiera rozwiązanie problemu nikona. Jeśli aktualizowałeś Astroberry w przeciągu ostatnich dwóch tygodni i nie działa, to nie zawiera :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem z tym, że API WIFI w RPI4 nagle znikał. Myślałem, że RPI się zawiesza i straciłem trochę czasu na szukaniu problemu w zasilaniu i kablach.  Lepszy kabel trochę pomagał ale okazało się, że w wersji RPI4 z 4 GB RAM, USB3.0 zakłóca pracę WIFI na 2.4GHZ.  https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/docs/io/universal-serial-bus/usb3-frequency-interference-paper.html

Jak ktoś ma z tym problem to może przełączyć na 5GHZ lub użyć zewnętrznej karty, połączenia kablowego itp. Piszę o tym, aby oszczędzić innym czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat konfliktu z WiFi 2.4GHz to błąd projektowy w RPi 4. W praktyce do usunięcia dopiero w kolejnej wersji, bo teraz zachodzi interferencja w tym paśmie częstotliwości :-/

Jeśli chodzi o ZWO to problem jest po stronie ZWO, bo w swoich kamerach używają niezgodnych ze standardem rozmairów pakietów (MTU). Kernel linuxa to weryfikuje mocniej niż windows więc występuje problem. Ale to nie jest problem RPi 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Nowok76 napisał:

U mnie klon ASI120 

Widać coś robię źle. 

Na Rpi3b i AD 1.1 wszystko hula 

A na Rpi4  i AS 2.1 same problemy

 

GPS nie działa ... Radkowi działa 

klon Asi szfankuje .... u Ciebie działa

 

Na razie RPI4 leży w szafie i czeka na kolejne podejście 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mirek01 napisał:

Widać coś robię źle. 

Na Rpi3b i AD 1.1 wszystko hula 

A na Rpi4  i AS 2.1 same problemy

 

GPS nie działa ... Radkowi działa 

klon Asi szfankuje .... u Ciebie działa

 

Na razie RPI4 leży w szafie i czeka na kolejne podejście 

Co prawda klon nie działa idealnie. Czasami traci klatki, ale miałem tak też na Rpi3.

Jaki dokładnie miałeś problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadekK widzę, że jest nowy sterownik do astroberry focuser. Zmieniły się piny, ale można samemu ustawić w konfiguracji. Jednak nie mogę nawet zapisać konfiguracji, ponieważ otrzymuję komunikat "Problem initializing Astroberry Focuser ... etc. Używam RPI4 4GB oraz stellarmate OS. Funkcja gpiod_chip_open nie zwraca poprawnego wyniku. Urządzenie /dev/gpiochip0 jest obecne. Proszę o jakaś podpowiedź odnośnie rozwiązania problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sterownik został poprawiony i rozbudowany. Ma obsługę dwóch sterowników silników krokowych (DRV8834 and A4988) i planuję dodawać kolejne. Ponadto konfigurowalne piny w opcjach i... obsługę kompensacji temperatury w oparciu o czujnik DS18B20.

Ustawień pinów nie można zapisać przy połączonym sterowniku ze względów bezpieczeństwa. Dlatego po jego odpaleniu kliknij Disconnect, następnie w zakładce Options skonfiguruj piny i naciśnij Save. Te piny zostaną zapamiętane i używane przy kolejnych połączeniach.

Jeśli dostajesz komunikat "Problem initializing Astroberry Focuser" to prawdopodobnie nie masz uprawnień dostępu do urządzenia /dev/gpiochip0

 

Sprawdź uprawnienia do urządzenia:

ls -al /dev/gpiochip0

Powinny wyglądać tak:

rw-rw---- 1 root gpio 254, 0 May 26 00:17 /dev/gpiochip0

A to oznacza, że root i grupa gpio mają dostęp do odczytu i zapisu.

Sprawdź czy użytkownik, z którego korzystasz jest w grupie gpio np. dla użytkownika stroberry:

id astroberry

Powinieneś mieć wynik:

uid=1001(astroberry) gid=1001(astroberry) groups=1001(astroberry),4(adm),20(dialout),24(cdrom),27(sudo),29(audio),44(video),46(plugdev),60(games),100(users),105(input),109(netdev),999(spi),998(i2c),997(gpio)

Jeśli użytkownik nie jest w grupie gpio to dodaj go, przeloguj użytkownika i ciesz się focuserem ;-)

sudo usermod -a -G gpio astroberry

PS. Daj znać czy działa i z jakiego użytkownika korzystasz odpalając system, bo jeśli z astroberry to znaczy że przeoczyłem dodawanie do grupy przy instalacji nowej wersji sterownika. Możesz zgłosić na https://github.com/rkaczorek/astroberry-diy/issues

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2020 o 21:42, Nowok76 napisał:

Czasami traci klatki... 

Właśnie taki, z tym że klatki  schodziły ale jakby przesuniete/przestawione i guiding "ciągnął" w stronę najbliższej gwiazdy... 

Ciekawe  że na Rpi3  działa jak należy. 

 

Czytałem że w Rpi 4 sterowniki do USB2 / USB3 są niedopracowane i powoduja konflikty.

M.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, RadekK napisał:

Tak, sterownik został poprawiony i rozbudowany....Ponadto konfigurowalne piny w opcjach i... obsługę kompensacji temperatury w oparciu o czujnik DS18B20...

Tak.sterownik focusera jest coraz przyjemniejszy. Z kompensacją temp. będzie bajka:D

 

A skoro będzie już czujnik temp. To można pokusić się o włącznik grzałek  (wykorzystując  kanał Astrobery Board) a nawet sterowanie grzałkami w zależności od temp.  

 

Jakieś plany?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.