Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, RadekK napisał:

... nie jest w grupie gpio to dodaj go, przeloguj użytkownika i ciesz się focuserem ;-)


sudo usermod -a -G gpio astroberry

 

Dzięki!. Dodanie użytkownika stellarmate do grupy gpio pomogło. Czy ten sterownik nie może być domyślnie w indi ?. Często jak zaktualizuje system to muszę go ponownie pobierać i kompilować. Nie byłoby to uciążliwe gdyby nie to, że dość często wychodzą jakieś problemy. Przykładowo po zmianie na RPI4 nie pasowała wersja biblioteki itp. Super, że można piny samemu definiować poza kodem, bo zawsze musiałem zmieniać na swoje. Poprzednie kolidowały mi z RTC.

7 godzin temu, mirek01 napisał:

Tak.sterownik focusera jest coraz przyjemniejszy. Z kompensacją temp. będzie bajka:D

 

A skoro będzie już czujnik temp. To można pokusić się o włącznik grzałek  (wykorzystując  kanał Astrobery Board) a nawet sterowanie grzałkami w zależności od temp.  

 

Jakieś plany?

 

M.

Potrzebny jest raczej czujnik wilgotności. U mnie zajmuje się tym Arduino. Początkowo liczyłem punkt rosy itp, ale praktyczne podejście to zacząć grzać jak wilgotność w odrośniku osiągnie poziom xx.

Mam 2 pytania:

1. Jak ten czujnik temperatury się kalibruje w indi ?.

2. Co wpisać aby było pokazane critical focus zone ?. (podałem max traveel oraz wpisałem teleskop)

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie sterownik mógłby być w INDI, ale na razie nie jest. Pomyślę czy tak chcę ;)

 

42 minutes ago, rambro said:

1. Jak ten czujnik temperatury się kalibruje w indi ?.

Obecnie podaje się współczynnik rozszerzalności temperaturowej materiału z jakiego jest zrobiona tuba (Temperature Coefficient w μm/m°C)

 

44 minutes ago, rambro said:

2. Co wpisać aby było pokazane critical focus zone ?

Musisz podać ogniskową i aperturę w konfiguracji teleskopu - albo na zakładce Mount w Ekos albo w opcjach panelu INDI sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dyskusja o podłączaniu GPSa do Astroberry spowodowała, że wygrzebałem z otchłani wiekowy moduł GPS TomTom na BT, który pewnie ma ponad 10 lat. Po intensywnym czytaniu różnych forów udało mi się to cudo uruchomić i mam GPSa widzianego przez Rp 4 i przez  kStars na wszystkich podłączonych do Rp platformach (równolegle) tj. macOS, Win10 i Ubuntu. Mała rzecz a cieszy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

Po intensywnym czytaniu różnych forów udało mi się to cudo uruchomić i mam GPSa widzianego przez Rp 4 i przez  kStars na wszystkich 

Brawo Ty:D

Napisz o co i gdzie pomanipulowałeś, będzie dla innych. 

Moze cos podpatrzę, u mnie nie widzi modułu  GPS nawet na porcie szeregowym  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa to tak.

 

Krok 1 - sparowałem moduł używając ikonki BT na górnym pasku sterowania Astroberry

Krok 2 - sudo rfcomm bind /dev/rfcomm0 xx:xx:xx:xx:xx:xx gdzie iksy to adres modułu

Krok 3 - komenda sudo killall gpsd   "ubija" wszystkie ewentualne aktywne instancje gpsd

Krok 4 - komenda sudo gpsd /dev/rfcomm0 -F /var/run/gpsd.sock uruchamia gpsd powiązane z portem modułu

Krok 5 - komenda sudo systemctl stop gpdpanel.service zatrzymuje aktywny proces gpspanel

Krok 6 - komenda sudo systemctl start gpspanel.service uruchamia ponownie proces gpspanel

 

Kroku 1 nie muszę powtarzać po restarcie. Po pierwszym sparowaniu moduł jest parowany automatycznie.

Kroki 2 - 6 mam zapisane w wykonywalnym skrypcie, który uruchamiam ręcznie po starcie systemu.

Bez kroków 5 - 6 Panel GPS nie odczytywał sygnału z GPSD mimo, że kStars i cgps dane odbierały. Można bez tego działać, ale zrobiłem dla porządku.

Wpisanie portu modułu do pliku konfiguracji gpsd nic mi nie dawało.

 

To tyle. Efekt prób i błędów, a nie wiedzy. Ale działa.

  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Astroberry Server 1.1 to dosyć stara wersja systemu, której już nie aktualizuję. Wersja 1.1 zbudowana jest na bazie Ubuntu Mate 16.04 z 2016 r. a więc ma już 4 lata... a libgpio zostało dodane do jądra linuxa... 3 lata temu. Sprawdziłem na szybko i w repozytorium 16.04 nie ma pakietu libgpio i biorąc pod uwagę to, że wsparcie dla wersji 16.04 skończyło się w tym roku wraz z wydaniem 20.04 to nie sądzę, żeby było dodane. Co więcej nie sądzę, żeby było wspierane przez wersję kernela/jądra który masz zainstalowany.

Jedyne co mogę doradzić to przesiadka na nową wersję Astroberry Server dostępną na stronie https://www.astroberry.io

Jeśli jednak postanowisz zostać przy wersji 1.1 to możesz poeksperymentować i dodać ręcznie libgpio korzystając ze źródeł https://git.kernel.org/pub/scm/libs/libgpiod/libgpiod.git/refs/tags

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej mam pytanie, nabyłem Raspberry Pi 4 model B, mam na nim Astroberry Server 2.0.3. Przy łączeniu się z heq5 po bluetooth łączy się, ale jest coś takiego:

No usable services on this device. INDI oczywiście nie widzi montażu. W Windowsie żeby to działało musiałem chyba wirtualny port COM isnatlować czy coś takiego. Zadziała to na malince po bluetooth?

Zrzut ekranu 2020-08-24 o 18.59.39.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Hej mam pytanie, nabyłem Raspberry Pi 4 model B, mam na nim Astroberry Server 2.0.3. Przy łączeniu się z heq5 po bluetooth łączy się, ale jest coś takiego:

No usable services on this device. INDI oczywiście nie widzi montażu. W Windowsie żeby to działało musiałem chyba wirtualny port COM isnatlować czy coś takiego. Zadziała to na malince po bluetooth?

Zrzut ekranu 2020-08-24 o 18.59.39.png

A wipsywałeś w terminal ? sprawdź czy zadziała komenda, musisz zainstalować jakieś narzędzie obsługi bluetooth.

sudo bluetoothctl

 

https://www.cnet.com/how-to/how-to-setup-bluetooth-on-a-raspberry-pi-3/

 

Edytowane przez Selmak
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Selmak napisał:

A wipsywałeś w terminal ? sprawdź czy zadziała komenda, musisz zainstalować jakieś narzędzie obsługi bluetooth.

sudo bluetoothctl

Agent registered
[bluetooth]# 

[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A Connected: yes
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A Modalias: bluetooth:v0075p0100d0201
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 00001105-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 0000110a-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 0000110c-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 0000110e-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 00001112-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 00001115-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 00001116-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 0000111f-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 0000112d-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 0000112f-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 00001132-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 00001200-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 00001800-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 00001801-0000-1000-8000-00805f9b34fb
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A UUIDs: 7c7bcc5e-27a2-11e9-ab14-d663bd873d93
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A ServicesResolved: yes
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A Paired: yes
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A Trusted: yes
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A ServicesResolved: no
[CHG] Device D4:11:A3:B0:0A:9A Connected: no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, apolkowski napisał:

Wyżej masz mój post dot. GPSa na BT i w nim komendę przypisywania portu do połączenia BT

Tak zrobiłem, ale nadal nic :( Jak się nie uda, to przejdę na kabel, ale to będzie słabe ze strony malinki, że tak prosta czynność jak połączenie bluetooth i już wysiada.

Zrzut ekranu 2020-08-25 o 11.46.38.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, wylam napisał:

u mnie zadziałał sposób z linka poniżej/

Wow, pomogło!! :) Dziękuję :) 

 

Po reboocie wszystkiego już sam się połączył po bluetooth z montażem, i o to chodziło.

Zrzut ekranu 2020-08-25 o 12.37.24.png

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tych portów nie ogarniam. W Windowsie wchodzisz do managera urządzeń i widzisz, aha focuser na porcie 4, a montaż na 14 i wszystko jasne i tak podajesz w konfiguracji, a tutaj póki co jak dziecko we mgle :) 

 

Skrót jak to zadziałało u mnie, może się komuś przyda:

 

Wchodzimy do bluetooth:
sudo bluetoothctl

 

Odpalamy skanowanie sieci:
scan on

 

Znajdujemy nasze urządzenie i kopiujemy jego adres: XX:XX:XX:XX:XX

Parujemy:
pair XX:XX:XX:XX:XX

 

Podajemy hasło: xxxx

 

Obdarzamy zaufaniem:
trust XX:XX:XX:XX:XX

 

Wychodzimy:
exit

 

Następnie edycja pliku bluetooth.service:
sudo nano /etc/systemd/system/bluetooth.target.wants/bluetooth.service

 

Za linijką: ExecStart=/usr/lib/bluetooth/bluetoothd dodajemy:
ExecStartPost=/usr/bin/rfcomm bind rfcomm0 XX:XX:XX:XX:XX

 

Zapisujemy plik, wychodzimy, restart malinki.

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie, udało mi się zmusić do pracy HEQ5 (po bluetooth), dreamfocuser oraz kamerę QHY9. Mam problem z kołem filtrowym QHYCFW2S połączone po USB. INDI łączy się z kołem, widzi, że jest 5 pozycyjne, ale nie zmienia filtrów. Drugi problem to kamera do guidingu chińska T7, tzw. klon ASI120. Tak samo INDI łączy się, czyta rozmiar piksela oraz temperaturę matrycy, ale jak próbuję zapętlić obraz w PHD2, to wyskakuje taki żółty komunikat, że po 18 sekundach oczekiwania nie udało się wykonać klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, isset napisał:

Kolejne pytanie, udało mi się zmusić do pracy HEQ5 (po bluetooth), dreamfocuser oraz kamerę QHY9. Mam problem z kołem filtrowym QHYCFW2S połączone po USB. INDI łączy się z kołem, widzi, że jest 5 pozycyjne, ale nie zmienia filtrów. Drugi problem to kamera do guidingu chińska T7, tzw. klon ASI120. Tak samo INDI łączy się, czyta rozmiar piksela oraz temperaturę matrycy, ale jak próbuję zapętlić obraz w PHD2, to wyskakuje taki żółty komunikat, że po 18 sekundach oczekiwania nie udało się wykonać klatki.

Jeśli nie powstała jakaś alternatywa dla użytkowania T7 z Indi to nie będziesz mógł jej używać. MI też nie działało i wielu innym.

Zobaczymy co powiedzą inni.

Kiedyś zmieniało się frimewire kamerki w tryb kompatybilny, ale dzisiaj to nie przynosi różnicy.

Sterowniki INDI współpracują bezproblemowo z kamerami ZWO tylko tymi które mają na wyposażeniu USB 3.0.

W starszych ZWO z usb 2.0 zmieniało się frimeware i wtedy działało.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał:

Drugi problem to kamera do guidingu chińska T7, tzw. klon ASI120. Tak samo INDI łączy się, czyta rozmiar piksela oraz temperaturę matrycy, ale jak próbuję zapętlić obraz w PHD2, to wyskakuje taki żółty komunikat, że po 18 sekundach oczekiwania nie udało się wykonać klatki.

Możesz ewentualnie sprawdzić czy T7 zadziała z modułem guidingu wbudowanym w Kstars. U mnie działa, ale na macOS. Na Astroberry nie próbowałem. Może mi się uda sprawdzić w weekend.

Czy jak zmienisz w Kstars w module foto kamerę na T7, to możesz zrobić zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, isset napisał:

Kolejne pytanie, udało mi się zmusić do pracy HEQ5 (po bluetooth), dreamfocuser oraz kamerę QHY9. Mam problem z kołem filtrowym QHYCFW2S połączone po USB. INDI łączy się z kołem, widzi, że jest 5 pozycyjne, ale nie zmienia filtrów. Drugi problem to kamera do guidingu chińska T7, tzw. klon ASI120. Tak samo INDI łączy się, czyta rozmiar piksela oraz temperaturę matrycy, ale jak próbuję zapętlić obraz w PHD2, to wyskakuje taki żółty komunikat, że po 18 sekundach oczekiwania nie udało się wykonać klatki.

Nie odpalają sterowników zwo w INDI. Phd ma swoje sterowniki dla ZWO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.