Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Selmak napisał:

 

@apolkowski czy umiał byś pomóc zmusić do działania z linuxem takiej karty bluetooth usb ? mam możliwość komunikacji z EQ6-R po blue ale ta karta  nie wykrywa żadnego urządzenia (system ja widzi). zapewne chodzi o sterownik.

 

Moja wiedza jest mocno ograniczona. Czy ta karta ma być podłączona do USB w Rpi? Malinka ma już BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Ok, jak tylko pogoda pozwoli, to będzie test. 

@Selmak do czego ta karta służy? Przecież raspberry ma swój bluetooth. 

@apolkowski

Raspberry ma, ale nie wiem czy wiesz ale Identyczne oprogramowanie jakiego będziesz używał można postawić na Ubuntu i właśnie tak zrobiłem na stacjonarnym pc,i muszę korzystać z zewnętrznej karty bluetooth.

Tak USB.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Selmak napisał:

@apolkowski

Raspberry ma, ale nie wiem czy wiesz ale Identyczne oprogramowanie jakiego będziesz używał można postawić na Ubuntu i właśnie tak zrobiłem na stacjonarnym pc,i muszę korzystać z zewnętrznej karty bluetooth.

Tak USB.

Tak na szybko:

 

Gdybym siedział przed komputerem, to może bym coś zdziałał, ale na pomoc zdalną jestem za słaby. Może inni koledzy bardziej biegli w Linuxie coś doradzą. Znalazłem jakiegoś dongla i podłączę go z ciekawości do Ubuntu ale nie bardzo będę mógł mu czas poświęcić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy da się zrobić taki oto schemat:

Z laptopa (Windows) po VNC łączę się do Pi. I w jakiś magiczny sposób synchronizuję katalog w Pi nazwijmy go PHOTOS z katalogiem PHOTOS w Windowsie? Czyli np kamera wrzuciła nową klatkę do katalogu PHOTOS na Pi i VNC "widząc" to od razu kopiuje plik do katalogu na laptopie? :) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, isset napisał:

Hej, czy da się zrobić taki oto schemat:

Z laptopa (Windows) po VNC łączę się do Pi. I w jakiś magiczny sposób synchronizuję katalog w Pi nazwijmy go PHOTOS z katalogiem PHOTOS w Windowsie? Czyli np kamera wrzuciła nową klatkę do katalogu PHOTOS na Pi i VNC "widząc" to od razu kopiuje plik do katalogu na laptopie? :) 

Jeżeli komp Windowsowy jest widoczny w RPi to da się tak zrobić.

Właściwie to możesz wysyłać pliki gdzie chcesz, np. dysk Google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ wersję "serwer - klient" gdzie Rpi jest tylko serwerem INDI, a wszystkie programy wykonują się na komputerze z Win10. Wtedy zapis danych masz na komputerze z WIN10.

EDIT. Sprawdziłem z CCDciel na Win10, z PHD2 jako guiderem i Rpi połączonym przez ethernet. Do Rpi podłączony montaż, ASI1600MM, EFW, T7. W CCDciel w Device setup ustawione INDI i podany adres IP malinki.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, isset napisał:

Oba komputery są połączone po WiFi, które wystawia Pi. Jak to zrobić, jest gdzieś opisana procedura?

A jak normalnie kopiujesz pliki z Astroberry, np. po skończonej sesji? Tak na mój gust to samo powinno działać i po Wifi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

10 godzin temu, mirek01 napisał:

Ale te sposoby dotyczą miejsc gdzie internet jest,  a  na polu go nie ma a łączenie kablem  Ethernet  mija si e z ideą zakupienia malinki (obsługa  bezprzewodowa)

chyba, że źle to rozumiem:hmm:

 

Internet jest mi tylko potrzebny jeśli bazy do platesolve nie są zainstalowane lokalnie i za każdym razem program musi przesłać zdjęcie do zewnętrznego serwera.

W wersji z bazami lokalnymi internet do niczego nie jest potrzebny.

Używam Ethernet, bo układ kiedy Rpi jest tylko serwerem Indi ulokowanym koło setupu, a akwizycja, sterowanie montażem, guiding itp odbywa się z komputera w domu, istotne jest jak szybko przekazywane są zdjęcia z kamery głównej (platesolve) i kamery prowadzącej (guiding) do komputera z Win10. Po WiFi szło mi to wolno, bo punkt dostępowy jest w domu i transfery były słabe. Rozwijam ok. 20 metrów kabla i mam połączenie 1 Gb po Ethernecie. Wtedy pracuje się komfortowo.

 

30 minut temu, isset napisał:

No tak normalnie tak. Ale mi chodziło o automatyzacje procesu pomiędzy dwoma komputerami. Na pewno da się to zrobić. Jak znajdę rozwiązanie, to się podzielę :)

Można sobie postawić taki własny "GoogleDrive" albo "OneDrive" działający bez internetu, w sieci lokalnej. Potrzebny jest NAS np. Synology z uruchomionym serwerem CloudStation. Klienta CloudStation Disk można zainstalować na Windows i na Ubuntu. Wtedy wszystko, co zapisze się w takim folderze na Rpi, zostaje przeniesione do "prywatnej chmury" na NAS i automatycznie pobrane przez klienta Windows 10 do odpowiedniego folderu. Mam na takim rozwiązaniu opartą synchronizację plików "pracowych" na kilku laptopach i komputerach stacjonarnych. Wadą jest konieczność zainwestowania w sprzęt. Najtańszy DS120j plus dysk to około 700 - 800 zł. Są inne firmy oferujące podobne rozwiązania, ale nie używałem i nie mam z nimi doświadczenia. Synology działa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał:

No tak normalnie tak. Ale mi chodziło o automatyzacje procesu pomiędzy dwoma komputerami. Na pewno da się to zrobić. Jak znajdę rozwiązanie, to się podzielę :)

1. Stwórz katalog w RPI /mnt/windoza (nazwa dowolna)

2. sudo mount -t cifs //IP_local/Pictures /mnt/windoza -o username=xxx,password=xxx

Jak to Ci zadziała to w Kstars podajesz katalog zapisu "windoza" i z automatu pliki polecą po wifi do Twojego kompa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Nowok76 said:

1. Stwórz katalog w RPI /mnt/windoza (nazwa dowolna)

2. sudo mount -t cifs //IP_local/Pictures /mnt/windoza -o username=xxx,password=xxx

Jak to Ci zadziała to w Kstars podajesz katalog zapisu "windoza" i z automatu pliki polecą po wifi do Twojego kompa.

Zapomniałeś dodać jednej rzeczy. Żeby to zadziałało musisz udostępnić na windows katalog Pictures i jako IP_local użyć adresu IP lub nazwy komputera windows

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana przeze mnie wyżej appka działa bardzo dobrze.

 

Katalog Pi, do którego schodzą zdjęcia:

318145508_Zrzutekranu2020-09-1o10_39_11.thumb.png.62cf1f20a2062b426b69a0b4871c7f28.png

 

Katalog w laptopie, który synchronizuje się z katalogiem z Pi. Można ustawić typ synchronizacji, np tylko czytanie, tylko wysyłanie, lub obustronna:

 

1675113062_Zrzutekranu2020-09-1o10_39_24.png.1033f07e42f7aea0157a920dd599d4eb.png

 

Wrzuciłem plik do Pi, od razu pojawił się w laptopie:

 

319467989_Zrzutekranu2020-09-1o10_43_37.thumb.png.914e11718473670ea52aa72e3e9f034e.png

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Nowok76 napisał:

1. Stwórz katalog w RPI /mnt/windoza (nazwa dowolna)

2. sudo mount -t cifs //IP_local/Pictures /mnt/windoza -o username=xxx,password=xxx

Jak to Ci zadziała to w Kstars podajesz katalog zapisu "windoza" i z automatu pliki polecą po wifi do Twojego kompa.

Tylko kiedy komputer z Windows będzie akurat wyłączony lub poza siecią, to koniec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nowok76 napisał:

Chyba logiczne że jak chce przerzucać pliki do innego kompa, to ten komp musi być w sieci :-)

Przerzucać tak. Zapisywać na bieżąco - tu jest ryzyko.

 

W wersji z chmurą pliki się synchronizują kiedy komputer staje się widoczny w sieci, a zapis sesji jest niezależny od obecności komputera zdalnego. Poza tym chmura pełni rolę kopii zapasowej plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.