Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Od wczoraj nie działa mi logowanie do zdalnego pulpitu przez przeglądarkę.
Z tego co zauważyłem nie startują też niektóre usługi np indi web manager.
Próbowałem już instalacji od zera na nowej karcie, ale problem powraca po paru godzinach.

 

Polecenie systemctl status indiwebmanager.service daje taki wynik:

● indiwebmanager.service - INDI Web Manager
   Loaded: loaded (/etc/systemd/system/indiwebmanager.service; enabled; vendor p
   Active: inactive (dead)

Jakieś pomysły?
astroberry1.png.c629d883dea21dd1828ae09214f3d914.pngastroberry2.png.9b572f099fba60dfe0ff71225983697e.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szybkiej diagnozie zdalnej (dzięki @wylam) mam dla Was średnio zabawną informację. Prawdopodobnie padliście ofiarą infekcji trojanem na raspberry pi. Trojan rozprzestrzenia się przez ssh wykorzystując domyślne hasło użytkownika pi. Jeśli podłączacie swoje raspberry do internetu z możliwością zdalnego dostępu przez ssh na domyślnym porcie 22, MUSICIE pamiętać żeby nie używać domyślnych haseł na koncie pi (raspberry) i astroberry (astroberry).

Jeśli po wykonaniu polecenia:

cat /etc/hosts

zobaczycie wpisy bins.deutschland-zahlung.eu (jak na poniższym obrazku) to znaczy, że Wasz system jest zainfekowany. W takiej sytuacji zalecam przygotowanie nowej karty SD i zmianę domyślnych haseł po pierwszym uruchomieniu.

86462174_Screenshotfrom2020-09-0217-16-25.png.ea9dc2f49ae600d3a97acd2c364a3a82.png

 

Dodatkowe informacje o trojanie: https://www.tobsan.se/update/2017/11/06/rpi-trojan.html

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem dotyczy tylko sytuacji udostępniania Raspberry Pi w Internecie. Jeśli tego nie robiłeś to może inny problem ;-)

Nie jest to nic groźnego ale zmienia kilka rzeczy w systemie więc nie polecam ręcznego usuwania, chyba że wiesz co robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe, no ja Pi widzę pierwszy raz na oczy i dopiero poznaję co i jak. Próbuję ściągnąć nową wersję Astroberry ale strasznie wolno ściąga i w końcu zrywa ściąganie, nie wiem o co chodzi.

 

Rozumiem, że po zmianie hasła domyślnego na inne problem nie będzie już mnie dotyczył po nowej instalacji?

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się uniknąć zarazy. Zmieniłem hasło w Raspberry Pi configuration, ale przez przeglądarkę ciągle się mogę zalogować przez stare hasło. Co źle robię? 

EDIT. OK. Zmieniłem hasło do VNC i jest OK.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sformatowałem kartę SD, wgrałem nowy Astroberry za pomocą etcher.io wkładam do Pi, podłączam zasilanie, czekam czekam i nie pojawia się sieć astroberry. Przeoczyłem gdzieś jakiś krok?

 

Czy przed zainstalowaniem Astroberry trzeba zainstalować najpierw to https://www.raspberrypi.org/documentation/installation/noobs.md?

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RadekK napisał:

MUSICIE pamiętać żeby nie używać domyślnych haseł na koncie pi (raspberry) i astroberry (astroberry).

Dobrze rozumiem, że od wersji 2.0.3 konto pi jest wyłączone i wystarczy na nowym systemiem zmiana hasła na koncie astroberry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, wylam said:

Dobrze rozumiem, że od wersji 2.0.3 konto pi jest wyłączone i wystarczy na nowym systemiem zmiana hasła na koncie astroberry?

Dokładnie odwrotnie :-/ DO wersji 2.0.2 konto pi zawsze było zablokowane (właśnie ze względów bezpieczeństwa). Byli tacy, którzy na to narzekali więc w wersji 2.0.3 konto jest odblokowane. No i jak tu się wsłuchiwać w głos użytkowników :-/

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.