Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Np zasilacz od xboxa podaje mi na to urządzenie 12V (https://sklep.delta.poznan.pl/laczowka-zasilania-z-filtrem-lz-1fdc_l1_p4264.html), z tego urządzenia zasilam montaż, kamerę i focuser, a jedno wyjście idzie do przetwornicy 5V (https://allegro.pl/oferta/przetwornica-5v-3a-step-down-dc-dc-vin-9-90v-8476692446) i z tego zasilam Rpi. 

Dobrze kombinuję? :) 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wbudowany regulator 5 V, umożliwia zasilanie Raspberry Pi

Fakt :) 

Czy dobrze rozumiem, że to urządzenie dostaje 12V, następnie z niego zasilasz poprzez rozgałęziacz montaż, kamerę, focuser, obsługujesz focuser i jeszcze zasilasz malinkę?

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik domyślnie jest dodany w systemie Astroberry, nie musisz go ręcznie dodawać. Ja tak robiłem i tylko pogorszyłem sprawę, bo przestało mi łączyć ze wszystkimi urządzeniami (montaż DSLR itd.).


Też aktualnie uruchamiam focuser na DRV8825, silnik nawet się kręci, ale... Nie mam pojęcia jak ustawić te wszystkie położenia względne, bezwzględne. Ma ktoś jakiś poradnik do tego? Pierwszy raz mam do czynienia z focuserem, więc trochę po omacku się poruszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bloniak91 napisał:

Ten sterownik domyślnie jest dodany w systemie Astroberry, nie musisz go ręcznie dodawać. Ja tak robiłem i tylko pogorszyłem sprawę, bo przestało mi łączyć ze wszystkimi urządzeniami (montaż DSLR itd.).


Też aktualnie uruchamiam focuser na DRV8825, silnik nawet się kręci, ale... Nie mam pojęcia jak ustawić te wszystkie położenia względne, bezwzględne. Ma ktoś jakiś poradnik do tego? Pierwszy raz mam do czynienia z focuserem, więc trochę po omacku się poruszam.

Widzisz ten sterownik u siebie na liście? Bo ja nie :(

image.png.fa316631df8039e6255adac2366f4a60.png

Edytowane przez blazer1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blazer1983 napisał:

Może to dla Was błahe pytanie ale które piny mam tam wpisać?

Nie siedzę w malinie tyle co inni i trzeba do mnie pisać jak do laika :P

Nie jestem pewien ale na stronie tej nakładki jest taka komenda do sprawdznia  podłączenia.(nie wiem  czy zadziała na astroberry)

 

 

2070147449_nakadka.png.c2cb5113ce9cc896879ba008678b0e6e.png

 

możesz spróbować 

dir    -  13

step  - 19

sleep -12

M1 -  16

M2 - 17

M3 - 20

 

pozdr.

M.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2020 o 12:01, isset napisał:

Czy na tym botlandzie jest jakaś taka magiczna płytka do RPi...

Botlnad to sklep dla majsterkowiczów i robotyków nie znają się na astro-foto:D

Ale możesz stworzyć "nakladkę" dostosowaną do Twoich potrzeb...

Ja mam taką plytkę/astropudelko

20200929_200826.thumb.jpg.2b5d92ba670395cb93d2f47d256d2a45.jpg

Obsługuje 

-dwie przetwornice 1 Pro 2 Canon 7.4v

- moduł  GPS

- fokuser 4

Ma też kilka wyjść 12v i wentylator do chłodzenia wnętrza

20200929_194958.thumb.jpg.51b7e74023a03d57979c6a1d293be36f.jpg

Niestety nie ma obsługi grzałek ale w Astroberry  nie ma jeszcze sterownika grzałek... jak się pojawi, na pewno zmodyfikuję

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak... Do sterowania nakładką Stepper Motor HAT firmy Waveshare można użyć sterownika focusera Astroberry DIY który jest domyślnie zainstalowany w Astroberry Server.

 

Przetestowałem i działa, ALE:

1) nakładka nie obsługuje trybu SLEEP więc silnik krokowy jest stale załączony i po dłuższym czasie mocno się rozgrzewa

2) obsługa mikrokroków jest możliwa ale upierdliwa:

  • po przełączeniu wszystkich dip-switchy w pozycję 0 silnik działa tylko w trybie pełnych kroków (full step) i w sterowniku musi być ustawione Full Step
  • po wybraniu rozdzielczości na dip-switchach zgodnie z tabelą na str 16 instrukcji mikrokroki działają, ale w sterowniku trzeba ustawić taką samą rozdzielczość
  • po przełączeniu dip-switchy w pozycję 1 na ten moment wybór rozdzielczości ze sterownika nie działa prawidłowo

 

Prawidłowe ustawienie pinów w sterowniku:

1587092240_Screenshotfrom2020-09-3001-06-06.png.3a5f6d29785db846b66f67c842c7e8da.png

Uwaga: pin SLEEP musi być ustawiony na dowolny niewykorzystany pin - jeśli nie używasz pinu BCM26 ustaw jak w ww. przykładzie. Nie ustawiaj pinu SLEEP na pin BCM12, bo silnik automatycznie będzie uśpiony i nie będzie działał.

 

Silnik krokowy (np. taki) podłączamy w ten sposób (dla złącza nr 1, dla złącza nr 2 kolejność przewodów analogiczna: A3, B3, A4, B4):

A1 - czerwony
B1 - zielony
A2 - niebieski
B2 - czarny

 

Problemu #1 nie da się obejść dla tej nakładki bez ingerencji w układ połączeń na płytce.

Problem #2 wymaga analizy i wprowadzenia zmian w sterowniku, ale w większości przypadków rozdzielczość 1/1 (full step) jest wystarczająco precyzyjna do sterowania focusera, a jeśli potrzeba większej precyzji to można ręcznie ustawić wymaganą rozdzielczość za pomocą dip-switchy i wybrać taką samą rozdzielczość w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, blazer1983 said:

Radku a nie łatwiej będzie dodać istniejący sterownik indi do tej nakładki do astroberry?

Chyba mówimy o tym samym. Planuję dodać pełną obsługę tej nakładki do sterownika Astroberry DIY, w tym mikrokroki i tryb usypiania. Wyżej napisałem że się nie da bez ingerencji w płytkę, ale to było ok 1.00 w nocy a nad ranem przyśniło mi się rozwiązanie ;-) muszę znaleźć czas i to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blazer1983 wiem ;-) Ten sterownik jest napisany na podstawie mojego sterownika astroberry-amh (obsługa Adafruit Motor HAT) o czym mowa w tym wątku na INDI forum. Mikrokroki też nie są w nim obsługiwane, ale działa tryb sleep. Jeśli nie widac sterownika na liście to upewnij się, że plik indi_wmh_focuser.xml znajduje się w katalogu /usr/share/indi a jeśli nie to skopiuj go tam i zrestartuj KStars.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.