Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Astroberry może być serwerem INDI dla Kstars działającego na innym komputerze. Wtedy panel boczny służy do konfiguracji, uruchamiania i zatrzymywania serwera. Jeśli chcesz używać Rpi z Astroberry jako lokalnej instalacji kontrolowanej np. przez przeglądarkę, wtedy konfigurujesz sprzęt z poziomu Kstars tak, jak pokazał @mirek01.  Ważne jest, żeby poszczególne urządzenia komunikowały się przez przypisane im porty. Jeśli łączysz EQ6 kabelkiem bez pilota, to wybierasz EQMOD. 

U mnie tak to wygląda:

image.thumb.png.0db4393a581e76afae5c6a71ea9a9c44.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2019 o 21:45, RadekK napisał:

Moim zdaniem bingo. Odinstaluj ModemManager: sudo apt remove modemmanager

To chyba nie to.

Czy ten problem komuś udało się rozwiązać? Mam dokładnie to samo... DF tworzy ACM0 i jest error.

Wszystko odpiąłem jest tylko DF, modemmanagera brak. 

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, abo said:

To chyba nie to.

Czy ten problem komuś udało się rozwiązać? Mam dokładnie to samo... DF tworzy ACM0 i jest error.

Wszystko odpiąłem jest tylko DF, modemmanagera brak. 

Miałem podobne przejscia z Dream Focuser. Dzialal z Windows przez ASCOM, a pod Astroberry nie. Ostatecznie kupilem ZWO EAF i to dziala OK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uruchomić zestaw kamery, montażu i Dream Fokusera na Rpi4. Prędkość transmisji ustawiona na 9600. Fokuser podłączony bezpośrednio do USB 2.0 na na Rpi. Montaż i kamera via hub. Czyli może działać. 

Sekwencja ustawień:

1. Zdefiniowany profil w panelu bocznym.

2. Uruchomiony serwer w panelu

3. Zdefiniowany profil w Kstars jako remote z adresem IP Rpi

4. Prędkość transmisji ustawiona na 9600

5. Port /dev/ttyACM0.

 

Wymagane było wyłączenie i włączenie DF po starcie Kstars. 

 

image.png.23d5a8198de16c8d7a9958868d147025.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 19:28, RadekK napisał:

 

A to znaczy, że CPU bije w sufit. Prawdopodobnie masz włączoną jakąś konwersję z raw na fits albo debayering albo nie wiem co. Jeśli to występuje tylko przy plate solvingu to prawdopodobnie wymuszana jest konwersja do fits i tego nie da się wyłączyć.

 

Po testowałem,  problem robi przeglądarka fits wbudowana w Kstars przetwarza 12s i próbuje wyciągnąć ze zdjęcia co się da (1,5 s iso 400)20210117_221721.jpg.8df765d4e99f67ff2a0db2a1e749bc18.jpg

w przeglądarce obrazów Astroberry  ta sama klatka wyglada tak (gładka i czarna)

20210117_222502.jpg.1323cd64f82ca15652963a7fd7637d02.jpg

wszystkie zakładki wyłaczyłem w ustawieniach

 20210117_222019.jpg.1be270f392e0f87d0a7f08828505bb7f.jpg

w panelu indi  aparat ma takie same ustawienia jakie były w wersji 3.4.3     

Nie wiem czy można to wyciąganie zdjęcia jakoś wyłączyć?

 

@RadekKmam jeszcze pytania: 

 

Dlaczego w AS 2.0.3 czas systemowy nie aktualizuje sie z danych modułu GPS?

 

Nie mogę połączyć się z WiFi maliny telefonem (android) - błąd uwierzytelniania? coś muszę ustawić ekstra  tel w porównaniu do AS 1.1

 

Jest jakis opis działania/konfiguracji kompensacji temperaturowej w Astroberry focuser obecnie mam czerwona kropkę czyli nie działa.20210117_221448.jpg.6aaabddf9218a13f3122168c5d3d57ce.jpg

 

za wszelkie podpowiedzi dziękuję

pozdrawiam

 

Mirek

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panie i Panowie,

mam do Was pytanie. Rozważam przejście z doskonale mi znanego Win + SGP (Sequence Generator Pro) i co za tym idzie Laptopa na RPi4 + właśnie astroberry.

Z Linuxmi miałem kieeeedyś do czynienia i nie do końca wszystko pamiętam, więc wybaczcie głupie pytanie (jak się pojawi).

 

SGP ma świetną funkcjonalność planowania sesji - wpisuję obiekt, wielkość FOV, od pobiera obrazek z SDSS'a i na nim mogę sobie określić kadr - potem wystarczy, że kliknę przysłowiowe GoTo i SGP pojedzie na miejsce, zrobi PlateSolve'a (offline), zmierzy kąt kamery jeśli jest taki zadany do sprawdzenia, pokażę o ile obrócić kamerę, ustawi kadr z zadaną dokładnością i jak wszystko się zgodzi to odpali sekwencję.

 

Czy w Astroberry jest taka lub podobna funkcjonalność? Przyznam, że głównie ten element blokuje mnie przed przejściem na Astroberry. Oglądałem jakiś filmik  i czytałem opis na stronie Ekos'a jak wygląda "precyzyjne ustawianie na obiekt" przy pomocy astrometry.net i przyznam, że tyle ten gość klikał, że wydało się to hiper skomplikowane - podobnie w opisie. Trzeba przekopiować koordynaty, ustalić zaraz przesukiwania i inne opcje.

 

Czy tylko mi się to wydaje skomplikowane czy w rzeczywistości jest klik i done.

 

Przybliży mi to ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Kstars od początku czyli od maja 2020. W Kstars mam ustawione parametry teleskopu i kamery żeby określić FOV. Tam też wybieram obiekt, np. tak:

image.thumb.png.e91d7ef305ba0872bd1ac709dfab60ad.png

 

Potem prawy klawisz myszy i GOTO. Po dojechaniu montażu na cel następuje procedura weryfikacji: foto - plate solve - slew to target. Na tym etapie na mapie Kstars widzisz dokładnie układ kadru, bo Kstars oprócz ramki wybranej do celowania pokazuje ramkę z plate solve. Można wtedy skorygować kąt. Potem start guidingu i start sesji. Tak w skrócie.

Edytowane przez apolkowski
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Pav1007 napisał:

@apolkowski Dzięki wielkie. A czy jest opcja by zaplanować sobie sesję wcześniej, zapisać i odpalić jak już będę na miejscu?

Jest taka możliwość, ale nie korzystałem z tej opcji. Robię wszystko interaktywnie, tj. ustalam cel, potem precyzyjne ustawianie, focus, guiding i dalej.

Pisałem już wcześniej, że u mnie Rpi jest serwerem INDI, a Kstars mam uruchomione na komputerze z Win10. Wszystkie operacje zapisu, plate solving itp odbywają się na tym komputerze. Rpi mam podłączone do sieci po kablu, wiec nie wpływa to na prędkość zapisu czy reakcję na prowadzenie. Ale można też mieć Kstars odpalone na Rpi i sterować przez przeglądarkę na komputerze albo tablecie.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

@apolkowski Dzięki wielkie. A czy jest opcja by zaplanować sobie sesję wcześniej, zapisać i odpalić jak już będę na miejscu?

Jest taka opcja, można ustawić kilka obiektów a na koniec nawet zamknąć kopułe... 

Z tego co sie oriętuję to chyba kolega  @Nowok76 działa na AS całkowicie zdalnie wiec jest to do zrobienia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Pav1007 said:

SGP ma świetną funkcjonalność planowania sesji

 

KStars/Ekos ma funkcjonalność job schedulera / harmonogramu zadań, która pozwala na całkowicie zautomatyzowane sesje bez _żadnej_ ingerencji użytkownika.

Planując sesję tworzysz listę obiektów, sekwencję akwizycji dla każdego z nich, warunki i priorytety dla uruchamiania sesji, w tym warunki pogodowe, czas z uwzględnieniem zmierzchu i świtu, odległość kątową od księżyca i nad horyzontem. W ten sposób można stworzyć plan na cały rok. Po włączeniu sesja sam będzie się uruchamiac każdego dnia, jeśli jest pogoda to dach się otworzy, wybrany zostanie obiekt, który ma na liście najlepsze warunki obserwacyjne, montaż ustawi pozycję, uruchomi się autofocus, następnie plate solve, poprawa pozycji z konfigurowalną precyzją, uruchomi się autoguiding, a po konfigurowalnym czasie stabilizacji prowadzenia, rozpocznie się akwizycja. Jeśli warunki dla obiektu przestaną być spełnione (np. wysokość nad horyzontem) to wybierze automatycznie nowy obiekt i powtórzy się całą procedurę, aż do świtu (z konfigurowalnym wyprzedzeniem). Następnie wszystko zaparkuje i pójdzie spać, żeby się obudzić następnego dnia/wieczora.

Mówimy tutaj o bardzo zaawansowanym module 100% zrobotyzowanego obserwatorium. Działa i jest używane w wielu miejscach na świecie. Nie ma konieczności korzystania ze wszystkich funkcji więc nadaje się również do prostszych zastosowań.

 

344058149_Screenshotfrom2021-02-1118-55-57.png.29afa7fe6a7af1eac8cadf52020c9278.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RadekK napisał:

KStars/Ekos

Dzięki Radek! Kompleksowe wyjaśnienie :-)

 

Zadam ostatnie pytanie: jak wygląda kwestia ostrzenia? Czy ostrzy na 1 gwiazdę czy na wszystkie z zadanej części kadru?

 

Chyba właśnie mnie przekonałeś do tego rozwiązania :-)

Teraz pozostaje mi tylko sobie przypomnieć jak to się pracowało na linuxie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wieloch napisał:

Wg mojej najlepszej wiedzy KStars ostrzy na jedną gwiazdę. Nie znalazłem opcji pola kadru. Ale nie narzekam na ostrzenie, można sobie zaprogramoweać refocus nawet co klatkę.

Jest opcja subframe. U mnie ostrzenie kiepsko działa zarówno na Sesto Senso jak i na Dream Focuser. Muszę ręcznie ustawiać patrząc na parametry gwiazd. Może coś nie tak robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, apolkowski napisał:

U mnie ostrzenie kiepsko działa zarówno na Sesto Senso jak i na Dream Focuser.

Jeżeli ostrzenie działa kiepsko to jest to dla mnie automatyczna dyskwalifikacja. Czy może ktoś jeszcze potwierdzić, że w KStars autofocus trzeba korygować?

 

Jeszcze jedno pytanie - czy na RPi jest jakiś program (może w Astroberry), który wspomaga ustawienie na polarną jak nie widać bieguna? coś jak PAT/PAM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostępne jest ostrzenie na 1 gwiazdę, wybór ręczny lub automatyczny oraz ostrzenie na konfigurowalne pole gwiazd, w którym można wyłączać środek i brzegi kadru.

Dostępnych jest wiele algorytmów ostrzenia, w tym udoskonalony V-curve z eliminacją luzów focusera. Ostrzenie działa u mnie bez żadnych problemów od 6 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Pav1007 said:

czy na RPi jest jakiś program (może w Astroberry), który wspomaga ustawienie na polarną jak nie widać bieguna?

 

PHD2 i drift align ;)

A na poważnie to w Ekos jest dostępny moduł ustawiania na polarną, który na podstawie 3 zdjęć i plate-solve wylicza rotację pola, a następnie pozwala wprowadzić korektę ustawienia. Jakiś widok w kierunku północny jednak musi być bo nie sądzę, żeby ten mechanizm zadziałał jeśli teleskop patrzy na równik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, RadekK napisał:

A na poważnie to w Ekos jest dostępny moduł ustawiania na polarną, który na podstawie 3 zdjęć i plate-solve wylicza rotację pola, a następnie pozwala wprowadzić korektę ustawienia. Jakiś widok w kierunku północny jednak musi być bo nie sądzę, żeby ten mechanizm zadziałał jeśli teleskop patrzy na równik.

No właśnie i tu mamy problem, bo mam dostęp od 35* deklinacji i wyżej w kierunku południowym. Więc zupełnie nie widzę pólnocy i  powyżej 35* deklinacji. Zatem do ustawienia na biegun musiałbym używać lapka z Winzgrozą

 

16 minut temu, RadekK napisał:

Dostępne jest ostrzenie na 1 gwiazdę, wybór ręczny lub automatyczny oraz ostrzenie na konfigurowalne pole gwiazd, w którym można wyłączać środek i brzegi kadru.

Dostępnych jest wiele algorytmów ostrzenia, w tym udoskonalony V-curve z eliminacją luzów focusera. Ostrzenie działa u mnie bez żadnych problemów od 6 lat.

Dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Pav1007 napisał:

No właśnie i tu mamy problem, bo mam dostęp od 35* deklinacji i wyżej w kierunku południowym. Więc zupełnie nie widzę pólnocy i  powyżej 35* deklinacji. Zatem do ustawienia na biegun musiałbym używać lapka z Winzgrozą

 

Dzięki :-)

PHD2 jest dostępny w Astroberry, więc nie potrzeba Windows. Moduł dostępny w KStars działa perfekcyjnie i w mojej ocenie jest łatwiejszy w użyciu niż opcja w PHD2. Nie potrzebuje północy do ustawiania na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RadekK napisał:

Dostępne jest ostrzenie na 1 gwiazdę, wybór ręczny lub automatyczny oraz ostrzenie na konfigurowalne pole gwiazd, w którym można wyłączać środek i brzegi kadru.

Dostępnych jest wiele algorytmów ostrzenia, w tym udoskonalony V-curve z eliminacją luzów focusera. Ostrzenie działa u mnie bez żadnych problemów od 6 lat.

Możesz wrzucić screen z ustawieniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.