Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm, powiem szczerze że zastanawiam się nad tym co napisałeś @apolkowski. Czy to znaczy, że nie mam pewności, że jak mi wszystko działa na jednej sesji to po uruchomieniu RPi i astroberry na drugi dzień to mogą wyskakiwać takie kwiatki, że coś się nie uruchamia?

Czy zazwyczaj jest tak, że jak coś ustawię to po prostu działa dopóki nie zachce mi się tego ruszać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pav1007 napisał:

Hmmm, powiem szczerze że zastanawiam się nad tym co napisałeś @apolkowski. Czy to znaczy, że nie mam pewności, że jak mi wszystko działa na jednej sesji to po uruchomieniu RPi i astroberry na drugi dzień to mogą wyskakiwać takie kwiatki, że coś się nie uruchamia?

Czy zazwyczaj jest tak, że jak coś ustawię to po prostu działa dopóki nie zachce mi się tego ruszać...

Ja jestem jeszcze świeżak i nie wszystko mam poukładane. Do tej pory używałem macbooka jako serwera INDI, a Rpi tylko jako backup. Z powodu mrozów przeszedłem w całości na Rpi. Nie zniechęcaj się czytając o problemach, bo ci, co nie mają problemów nie piszą jak są zadowoleni. Właśnie mi się rejestruje obiekt i wszystko jest OK.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Pav1007 napisał:

Hmmm, powiem szczerze że zastanawiam się nad tym co napisałeś @apolkowski. Czy to znaczy, że nie mam pewności, że jak mi wszystko działa na jednej sesji to po uruchomieniu RPi i astroberry na drugi dzień to mogą wyskakiwać takie kwiatki, że coś się nie uruchamia?

Czy zazwyczaj jest tak, że jak coś ustawię to po prostu działa dopóki nie zachce mi się tego ruszać...

Spokojnie.

Jak skonfigurujesz  i opanujesz obsługę swojego setupu przez Rpi to będzie działać bezproblemowo.

Jedyne proboblemy jakie się pojawiają to albo przez zlą konfigurację albo po aktualizacji (czesto jak jedną rzecz poprawią to druga zaczyna stwarzać problemy)

Podobnie mają z AsiAir  tam też są stetowniki INDI

 

 

Edytowane przez mirek01
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś miał taki problem... (Google nic nie podpowiada)

Zrobi jedno zdjęcia, baa na sterownikach Nikon DSLR zrobiło nawet 4, gdzie załapało co 2 podejście i od tamtej pory stop, ani jednego. 

Zmieniłem na GPhoto CCD, zrobiło tylko jedno na początku (nawet nie wiem czy prawilne, bo chmury już były) i więcej ani jednego.

 

image.png.1b77b66d52eb69d75c32ba1717be8ab9.png

 

W INDI taki komunikat tym razem:
image.png.cde11d4227039d9e53f2b25ec1c228df.png

 

Na Nikon DSLR było coś w stylu: the capture failed. check indi control panel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Łukasz Czerwiński napisał:

the capture failed. check indi control panel

Co prawda w AsiAir, ale miałem taki sam komunikat podczas pstrykania canonem. Okazało się, że problemem było to, że nie ustawiłem ustawień aparatu na manualny i że zapisywałem fotki w Raw+Jpg. Tutaj pewnie coś innego będzie, ale w teorii AsiAir też na Indi działa.

 

Btw. dziś zrobiłem boot-a, jutro będę próbował instalować astroberry, zobaczymy z czym to się je :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Może ktoś miał taki problem... (Google nic nie podpowiada)

Zrobi jedno zdjęcia, baa na sterownikach Nikon DSLR zrobiło nawet 4, gdzie załapało co 2 podejście i od tamtej pory stop, ani jednego. 

Zmieniłem na GPhoto CCD, zrobiło tylko jedno na początku (nawet nie wiem czy prawilne, bo chmury już były) i więcej ani jednego.

 

image.png.1b77b66d52eb69d75c32ba1717be8ab9.png

 

W INDI taki komunikat tym razem:
image.png.cde11d4227039d9e53f2b25ec1c228df.png

 

Na Nikon DSLR było coś w stylu: the capture failed. check indi control panel

Zobacz czy nie masz w aparacie ustawionego wstępnego uniesienia lustra, (a Astrobery jest na 0s) mi w canonie tak robiło 1 zdjęcie na 2 próby.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście był tryb manualny. W aparacie zacząłem bez ustawiania BULB i kilka zdjęć zrobił, później w aparacie zacząłem przestawiać jak padło i dalej nic. W indi też włączałem i wyłączałem BULB - nic. 

Jak w aparacie uniosę lustro to jest amen, aby opuścić musze wyłączyć aparat. 

Redukcje szumów i inne bajery w aparacie wyłączone. 

Jeszcze spróbuję oryginalnego softa do aparatu wgrać, bo w swoim grzebałem i modyfikowałem aby jasność obrazu zmieniała się wraz ze wzrostem ISO (masakra, że nie ma tej opcji w standardzie). No ale kilka zdjęć zrobił. Co prawda zapisał je na karcie RPi... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Co prada zapisał je na karcie RPi

Ja zapisuję tylko na Rpi (jużbyły jamieś konflijty) wcześniej  a z aparatu wyciągnąlem kartę całkowicie...

 

Zawsze możesz transferować pliki na lsptopa w czasie focenia lub na końcu na pendriva.

 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, apolkowski napisał:

Ja tak miałem, jak w aparacie był ustawiony zapis jako jpg+nef.

EDIT. W Kstars był ustawiony zapis FITS lokalnie, a nie na karcie.

W aparacie zawsze tylko RAW był ustawiony. W oprogramowaniu zmieniałem wszystko - raz FITS, raz native albo w indi albo w EKOSie - to samo za każdym razem. 

 

2 godziny temu, mirek01 napisał:

Ja zapisuję tylko na Rpi (jużbyły jamieś konflijty) wcześniej  a z aparatu wyciągnąlem kartę całkowicie...

 

Zawsze możesz transferować pliki na lsptopa w czasie focenia lub na końcu na pendriva.

 

Muszę obczaić jak to zrobić, jak to zgrywać. Bo widziałem, że podłączenie karty do laptopa nic nie da. Albo zapisałem w EKOSie, a nie RPi i nie wiem jak do tego dotrzeć. 

 

Z ciekawostek nawet w trakcie sesji padła mi karta pamięci w aparacie. Albo adapter. Wyskoczył błąd karty w trakcie. Po podłączeniu do laptopa, gdy chciałem ją formatować wyskakiwało powiadomienie o ochronie przed zapisem. Próbowałem formatować bezskutecznie różnymi sposobami. W końcu po zmianie adaptera się udało... Także nie wiem co tu się odwaliło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łukasz Czerwiński napisał:

W aparacie zawsze tylko RAW był ustawiony. W oprogramowaniu zmieniałem wszystko - raz FITS, raz native albo w indi albo w EKOSie - to samo za każdym razem. 

 

Muszę obczaić jak to zrobić, jak to zgrywać. Bo widziałem, że podłączenie karty do laptopa nic nie da. Albo zapisałem w EKOSie, a nie RPi i nie wiem jak do tego dotrzeć. 

 

Z ciekawostek nawet w trakcie sesji padła mi karta pamięci w aparacie. Albo adapter. Wyskoczył błąd karty w trakcie. Po podłączeniu do laptopa, gdy chciałem ją formatować wyskakiwało powiadomienie o ochronie przed zapisem. Próbowałem formatować bezskutecznie różnymi sposobami. W końcu po zmianie adaptera się udało... Także nie wiem co tu się odwaliło. 

Nie jestem pewien jaką masz w nikonie, ale Karty SD  tak mają,terzeba czyścić styki spirytusem -na jakiś czas pomaga

 

A może padła/niepadła bo powoduje konflikty

 

 

Najprościej zgrać na pendriva -wkładasz do Rpi i przenosisz pliki 

Ścieżkę zapisu masz podaną tu

Screenshot_20210215-111733.jpg.cb9cf7b96169ea89f5234789177954e4.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że w różne ścieżki próbowałem zapisywać ale nie robiło fot. Zmieniałem co się dało, w nadziei, że zatrybi. Na zagranicznych forach widziałem, że ktoś nawet pisał, że ustawiał w indi zapis na SD, a pod spodem aby usuwało z SD. Także masakra. 

W każdym razie dzięki za myk z penem. 

Może ktoś się pokusi o screena ze swoimi ustawieniami. 

Wieczorem spróbuję w domu pobawić się z wyjętą kartą i wgraniem oryginalnego softa na aparat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , czy mogę prosić o odpowiedzi na poniższe pytania :

 

1. DLSR mogą korzystać w INDI z gphoto2 (do podglądu na żywo). Czy to jest zaimplementowane w Astroberry ? Czy to uruchamiam osobno czy przez KStars i EKOS ? (wybaczcie jeżeli pytanie jest głupie). Konkretnie pytam o Projekt EOS Camera Movie Record ( pakiet AUR ), wykorzystujący Gphoto2. (Na Windzie działa ekstra).

2. Jeżeli tak - to czy sesję planetarną mogę jednocześnie zapisywać na kartę pamięci ? lub zewnętrzny dysk do późniejszej obróbki ?

3. Jak to wygląda w sytuacji web kamerek USB  (Nie pytam o ASI itp-tylko zwykłe) ?  - czy są obsługiwane ?

3. Grabery USB działają podobno w INDI z LinuxTV z APIV4L - czy tu także jak powyżej można zapisywać i mieć podgląd realtime z np. kamery PAL ?

4. Jeżeli nie ma w obrazie astroberry tych aplikacji w/w  to czy można je doinstalować później ?

6. Czy ma ktoś doświadczenie jaki fps obrazu przy apkach powyżej lub innych na podglądzie na żywo będzie przez WiFi ?

 

7. Dlaczego po ustawieniu w astroberry profilu w INDI (wybrane urządzenia) potem po uruchomieniu KStars trzeba odpaliś EKOS i jeszcze raz dublując ustawić profil wybierając urządzenia ?

 

Generalnie na początek chodzi tylko o zdalne sterowanie montażem i podgląd co widzi Canon (EOS 450d)  lub kamerka.

 

Jeżeli RadekK lub ktoś będzie miał cierpliwość odpisać - bardzo dziękuję !

 

EDIT : Czy można sprawdzić jakoś kompatybilność różnego sprzętu nie mając Maliny z zainstalowanym astroberry ? Np. linux Livecd ?

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
dod.pytanko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pav1007 napisał:

To i ja zadam pytanie. Jako, że malinka nie trzyma godziny, a w przypadku astro to raczej kluczowy element sterowania setupem to co polecacie kupić?

Jakiś moduł z zegarkiem i bateryjką? może moduł GPS?

 

z góry dzięki :-)

Kiedyś było tak:

Screenshot_20210216-142706.jpg.74a32d8f54f851447134c92668dfc9ac.jpg

Ale teraz moduł GPS nie aktualizuje czasu systemowego:mad:

 jedynie podłaczenie do internetu.

 

Oczywiście mając GPS gdy uruchamiasz Ekos -   Kstars ustawia Ci aktualny czas i miejsce  pobierając dane  z modułu GPS, wiec działasz na aktuanych i dokładnych danych, ale system jest nie wzruszony.

 

Można zmienić/zaktualizować czas ręcznie:

 

sudo date -s "15 FEB 2021 14:38"

 

 

ale to uciążliwe.

 

Nie wiem jak działa z zegarem

 

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załatwiasz to podpinając do RPi GPS z komórki po WiFi. Komórkę zwykle ma się ze sobą. To dla mnie rozwiązało problem. 
Ponieważ pstrykam na polu siedząc w samochodzie mam ustawione tak, że hotspot z komórki łączy RPi z laptopem, na którym pracuję lub się relaksuję i pilnuję sesji oraz udostępnia GPS i www.

Edytowane przez wieloch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie żeby zaglądać czasem na Astroberry Wiki ;)

Jeśli chodzi o ustawienie czasu to rozwiązanie pewne to moduł RTC do RPi. GPS powinien aktualizować czas a jeśli tego nie robi to jest jakiś błąd. Będę musiał zrobić testy bo dawno nie używałem (używam RTC).

Jeśli chodzi o pytania @sp3uca to na pytania 1-6 dotyczące video i grabberów nie znam odpowiedzi. Nigdy nie używałem. Przetestuj i daj znać. Jeśli aplikacje są dostępne w oficjalnym repozytorium raspberry to można je doinstalować, jesli nie to można je samemu skompilować ze źródeł. W repozytorium Astroberry ich nie ma. Jeśli chodzi o pytanie 7 dotyczące ustawiania profilu w web panelu INDI i później w Ekos to nie ma potrzeby robienia tego w dwóch miejscach. Można zrobić tylko w Ekos i server INDI wraz z urządzeniami startować z Ekos. Nie każdy używa Ekos i dlatego istnieje web panel INDI w Astroberry. Dzięki niemu można zdefiniowac profil i startować server INDI niezależnie od KStars/Ekos. Przydatny jest również dla tych którzy Astroberry wykorzystują wyłącznie jako server, a KStars, Cartes du Ciel albo Stellarium mają na PC, który łączy się po sieci do Astroberry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2021 o 10:16, Łukasz Czerwiński napisał:

W aparacie zawsze tylko RAW był ustawiony. W oprogramowaniu zmieniałem wszystko - raz FITS, raz native albo w indi albo w EKOSie - to samo za każdym razem. 

 

Muszę obczaić jak to zrobić, jak to zgrywać. Bo widziałem, że podłączenie karty do laptopa nic nie da. Albo zapisałem w EKOSie, a nie RPi i nie wiem jak do tego dotrzeć. 

 

Z ciekawostek nawet w trakcie sesji padła mi karta pamięci w aparacie. Albo adapter. Wyskoczył błąd karty w trakcie. Po podłączeniu do laptopa, gdy chciałem ją formatować wyskakiwało powiadomienie o ochronie przed zapisem. Próbowałem formatować bezskutecznie różnymi sposobami. W końcu po zmianie adaptera się udało... Także nie wiem co tu się odwaliło. 

Spróbuj, którąś z metod.

http://raspi.pl/kodi-przesylanie-plikow/

Ja zainstalowałem na lapku WinSCP i łączę się z malinką przez wi-fi i śmiga. Mozna kopiować w dwie strony.

 

Edytowane przez Stiopa99
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszej sesji z AS i oto moje spostrzeżenia, jako użytkownika, który większość swoich wcześniejszych sesji zrobił z AsiAir.

 

Z rzeczy, które mi się podobają:

  1. Multi Star guiding. Rewelacja, w zasadzie od uruchomienia, mój błąd prowadzenia zmniejszył się przynajmniej x3.
  2. Wykres dryfu. Fajne, brakowało mi tego w asiair.
  3. planowanie sesji. Moim zdaniem rozwiązane jest to bardzo fajnie
  4. Jest to linux, więc można naprawdę fajnie skonfigurować wszystko pod siebie.

Niestety, jest też sporo rzeczy, które mi się nie podoba. Niektóre to kwestia przyzwyczajenia, inne, to moim zdaniem po prostu wada.

  1. Bez laptopa, nie ma co w zasadzie próbować się bawić. Odpaliłem to na sporym tablecie i zabrakło mi ekranu. Poza tym interfejs z dotykowym ekranem działa słabo, tak samo z touchpadem w laptopie.
  2. Polar Align za chiny nie jest intuicyjny. Z 40min walczyłem, żeby zrozumieć, czemu nie potrafi zweryfikować kadru. Przez astro.net w ogóle nie szło, dopiero z użyciem ASTAP i 10 s. klatkach, udało mi się w cały proces przejść. Dodatkowo miałem ogromny problem z przybliżeniem widoku, do ustawienia gwiazdy. Gdzieś widziałem filmik na YT, że da się ten widok dać na pełny ekran (czego nie znalazłem) oraz, że w przyszłości będzie wyniesiony do aplikacji mobilnej (o ile czegoś nie pokręciłem). Ogólnie prawie 1h straciłem, żeby normalnie PA ustawić.
  3. Okienko zarządzania sesją nie można schować, żeby widzieć mapę nieba na całym ekranie. Chowam okienko, chowa się razem z mapą. Strasznie wnerwiające, szczególnie, jak nie ma się dużego ekranu. Gdyby nie fakt, że mam lapka z ekranem 4k, to byłoby to mega upierdliwe.
  4. Niejasne, pierwsze ustawienie guidingu. Musiałem dłuższą chwilę się zastanowić, co i gdzie ustawiać. Na początku byłem w szoku, jak zobaczyłem błąd prowadzenia na poziomie 8-9. Po korektach w ustawieniach, miałem błąd na poziomie ok 3 a potem, jak użyłem Multi Star guiding, to spadło poniżej 1. Mega duży rozstrzał, jak na jedno ustawienie na polarną i jedną, próbną sesję ok 4h.
  5. 1h różnicy w czasie, który jest pobierany z internetu a tym, który faktycznie u nas jest. To powodowało sytuację, że w kstar widziałem, że trafiłem w obiekt, ale tak naprawdę trafiłem w miejsce, gdzie był godzinę wcześniej. Zajęło mi to troszkę czasu, żeby rozkminić co się dzieje, ale jak nie trafiłem w M42 a Kstar twierdził, że trafiłem, to trzeba było coś pokombinować.
  6. Najgorszą wadą jest jednak to, że dwa razy miałem pełny restart kstar, co powodowało zakończenie sesji, bez żadnego błędu, bez ostrzeżenia itd. Jak wchodziłem znów w Kstar, to musiałem wszystko od nowa ustawiać, odpalać profil, ustawiać wszystkie ustawienia aparatu, które robiłem wcześniej itd. Ogólnie widać, że nastąpiła pełna "odcinka" od raspberry i tak, jakbym zaczynał od zera. Niestety, dopiero na koniec zabawy, zauważyłem, że jest dziennik, gdzie się logi zapisują, szkoda, że nie włączyłem go wcześniej.

Ogólnie, jest to ciekawa alternatywa, ale muszę znaleźć przyczynę nagłego zamykania wszystkiego oraz poćwiczyć PA.

 

W kolejnych dniach będę próbować dalej, zobaczymy, co z tego wyjdzie. Plan był taki, że zastąpię asiair v1 (na razie AS działa na tym samym raspberry, tylko podmieniłem karty), ale na ten moment, to asiair jest o wiele bardziej stabilne, przynajmniej z mojej perspektywy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multi Star guiding? Napisz  coś  jak to ustawić nie wiedziałem że jest takie cudo...

Ad1.

to prarwda laptop jest najlepszy tel i tablet to raczej do zamykania sesji lub awaryjnie.

Ad2

Musisz pościągać pliki z mapami nieba do astro.net (nie musisz wszystkich,ściągnij te z twoją skalą )i prawidłowo wskazać ogniskową+detektor, wtedy kadr rozpoznaje 3-4s.  Mozna powiększyć - przybliżyć obraz  pierwszym pszyciskiem od lewej pojawia sie po  najechaniu na fotkę w podglądzie. Jest też przycisk do przejścua na pełny ekran ale w nowym Ekos muszę sprawdzić gdzie jest.

Ad 3

Zamykasz x  a Ekos działa normalnie w tle.

 

Ad 6

Zamykanie/reset sie zdarza... to niestety jest wadą od początku, przyczyny

- słabe zasilanie

-konflikty sprzętowe (u mnie nie lubi się z Canonem) najczęściej przy konwersji RAW -Fits 

- gdy jest za dużo otwartych okien

 

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @OnlyAfc za to podsumowanie.

8 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Najgorszą wadą jest jednak to, że dwa razy miałem pełny restart kstar, co powodowało zakończenie sesji, bez żadnego błędu, bez ostrzeżenia itd. Jak wchodziłem znów w Kstar, to musiałem wszystko od nowa ustawiać, odpalać profil, ustawiać wszystkie ustawienia aparatu, które robiłem wcześniej itd. Ogólnie widać, że nastąpiła pełna "odcinka" od raspberry i tak, jakbym zaczynał od zera. Niestety, dopiero na koniec zabawy, zauważyłem, że jest dziennik, gdzie się logi zapisują, szkoda, że nie włączyłem go wcześniej.

Bardzo, ale to bardzo martwi mnie to co napisałeś. Zazwyczaj jak uruchamiam sesję (czy to w wawie czy na miejscówce), sprawdzę jak schodzi kilka klatek i jeśli jest ok to idę spać. Gdybym obudził się rano i zobaczył, że po chwili po moim położeniu się spać Kstars się zresetował/wyłączył to by mnie krew zalała i tyle by widziano RPI do kontroli setupu...

 

Będę na to wyczulony

 

38 minut temu, isset napisał:

Tak zrobię :-) Dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mirek01 napisał:

Multi Star guiding? Napisz  coś  jak to ustawić nie wiedziałem że jest takie cudo...

 

Wchodziłem w Prowadnicę (w ogóle, to co to za tłumaczenie :P ) Na dole po prawej mam Options -> prowadnica (chyba, nie pamiętam już :) )  i mam możliwość wyboru sposobu guidowania.

 

2 godziny temu, mirek01 napisał:

- słabe zasilanie

 

Dedykowane 12V 3A powinno raczej starczać na samo RP

 

2 godziny temu, mirek01 napisał:

-konflikty sprzętowe (u mnie nie lubi się z Canonem) najczęściej przy konwersji RAW -Fits 

 

No i to mogłoby tłumaczyć takie zachowanie, bo faktycznie używam Canona + mam ustawioną konwersję RAW -> FITS

 

2 godziny temu, mirek01 napisał:

- gdy jest za dużo otwartych okien

 

Odpada, miałem jedno okno otwarte od Kstar + i jedno od Serwera.

 

43 minuty temu, Pav1007 napisał:

Bardzo, ale to bardzo martwi mnie to co napisałeś. Zazwyczaj jak uruchamiam sesję (czy to w wawie czy na miejscówce), sprawdzę jak schodzi kilka klatek i jeśli jest ok to idę spać. Gdybym obudził się rano i zobaczył, że po chwili po moim położeniu się spać Kstars się zresetował/wyłączył to by mnie krew zalała i tyle by widziano RPI do kontroli setupu...

No ja robię dokładnie tak samo, sprawdzam kilka klatek i lecę spać, potem rano wszystko gaszę i zwijam.

u mnie pierwszy raz wyłączył się Kstar po 2 klatkach, potem znów wszystko ustawiłem i zgasł znów po 11 klatkach. Co prawda wczorajsza sesja była w 100% w celach testowych, ale bardzo mnie to zdziwiło i postawiło znak zapytania, co do dalszego używania AS.

 

Dziś spróbuję ustawić to tak, żeby RP działał jako serwer i połączę się z lokalnej instancji Kstar, może to pomoże.

 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.