Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Głupie pytanie.

Zainstalowałem na nowej karcie Astroberry i zrobiłem standardowy update/upgrade oprogramowania.

Zainstalowało mi to PHD2 w wersji dev2, natomiast na poprzedniej karcie miałem wersję dev4.

 

Jak zaktualizować Phd2 do najnowszej wersji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Widzę, że najnowsza wersja Phd2 to 2.6.9.rev20210208, nie wiem, skąd te dev2 i dev4

Jak w PHD2 na malinie nacisnąłem Check for updates to wyskoczyło okno, że najnowsza wersja to PHD2 2.6.9dev4 (ja mam 2.6.9dev2). Wersja dev4 jest z 8.02 czyli z daty jaką napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OnlyAfc napisał:

No to w teorii to polecenie, które ci wysłałem, powinno podbić wersję do najnowszej

Nope, niestety nie działa.

Wyrzuca mi błąd: Error: could not find a distribution template for Raspbian/buster

poprzedzając go linijkami:

 

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/add-apt-repository", line 95, in <module>
    sp = SoftwareProperties(options=options)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/SoftwareProperties.py", line 109, in __init__
    self.reload_sourceslist()
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/SoftwareProperties.py", line 599, in reload_sourceslist
    self.distro.get_sources(self.sourceslist)    
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/aptsources/distro.py", line 93, in get_sources
    (self.id, self.codename))
aptsources.distro.NoDistroTemplateException: Error: could not find a distribution template for Raspbian/buster

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, OnlyAfc napisał:

Dziwne, możesz spróbować samo sudo apt-get update bo w teorii powinieneś mieć już to repozytorium dodane.

Niestety,

sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt dist-upgradei sudo apt-get update

 

pokazuje, że nic nie ma do update.

 

Zupełnie tego nie rozumiem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero zmian, nie działa - wyrzuca cały czas ten sam błąd.

Mam wrażenie, że czegoś nie mam zainstalowanego - jakiś distribution template...

 

Powiedzcie mi proszę jak to jest jak ta sama instalacja u jednego działa a u drugiego nie.... nie kumam tego

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u kogoś występują następujące błędy z Kstars pod windą?

1. Na mapie nie widać kursora. Działą, jak się kliknie, ale samego kursora nie widać.

2. Nie pobiera mi zdjęć do podglądu. Jak robi sesję, to pliki są zapisywane, ale do podglądu już nie pobiera (znaczy w logu jest napisany czas, że pobrało itd, ale zdjęcia w nowym oknie nie pokazuje).

3. Nie pobiera pakietów indeksowych do platesolve i dodatkowych pakietów (np. z dodatkowymi obiektami) - to już rozwiązałem, uruchomienie Kstars z uprawnieniami admina pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pod windą tylko zdalnie na RPI

 

Ad 2 Jak  masz  tu ustawione 

zrzut2.thumb.jpg.d344c3ddd04e4f534e95113dde7006a3.jpg

 

u mnie po odhaczeniu pokazuje okno podglądu ale... z Canona  zajmuje mu to 13-15s i w tym czasie cała malina zajmuje się tylko tym! ( nie działa guiding ani pozostałe funkcje życiowe:grin:) więc podglądu używam tylko na początku do sprawdzenia kadru ... potem otwieram pliki z przeglądarki foto Astroberry....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Pav1007 said:

Wyrzuca mi błąd: Error: could not find a distribution template for Raspbian/buster

 

Błędem było dodanie nowego repozytorium oprogramowania do Astroberry, czyli wykonanie polecenia

sudo add-apt-repository ppa:pch/phd2 

 

To jest repozytorium oprogramowania dla Ubuntu (co wyraźnie widać choćby w nazwach pakietów oprogramowania na stronie repo) a nie dla Raspbian, na którym opiera się Astroberry.

Napiszę jeszcze raz ;)Astroberry Server zbudowany jest w oparciu o oficjalny system na Raspberry Pi czyli Raspbian / Raspberry OS. Instalowanie na nim pakietów z innych systemów nie jest dobrym pomysłem i prędzej czy później zepsuje cały system, a już na 100% przy najbliższej aktualizacji z oficjalnego respozytorium Astroberry.

 

Własnie dlatego PHD2 w wersji stabilnej dostarczam z oficjalnego respozytorium Astroberry. Nie wspieram i nie planuję wspierać na Astroberry wersji niestabilnych (dev) ani nocnych buildów, które z natury rzeczy są wersjami testowymi.

 

Jeśli chcecie używać systemu a nie przy nim siedzieć i dłubać, drapiąc się po głowie dlaczego nie działa to polecam trzymać się powyższego ;)

Twardzieli i eksperymentatorów zapraszam so współpracy nad systemem i jego rozwojem, bo raczej ich system stabilny nigdy nie będzie, ale będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami ze światem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadekK

Dzięki za wyjaśnienia, jestem laikiem w kwestiach linuxa i dopiero poznaję ten system - podobnie z RPi.

jednak...

 

na poprzedniej karcie na której po prostu zainstalowałem astroberry i wykonałem polecenie upgrade/update zainstalowała mi się wersja PHD2 - dev4!

 

Kupiłem nową, większą kartę - zainstalowałem ten sam system astroberry i wykonałem polecenie upgrade/update jak poprzednio i ... zainstalowała mi się wersja dev2.

 

Polecenie, które napisałeś nie wykonało mi się, nadal mam wersję "oficjalnie" zainstalowaną czyli dev2.

 

Powiedz mi proszę dlaczego na poprzedniej karcie (parę dni temu) zainstalowała mi się wersja dev4 a dziś dev2?

 

Nic nie kombinowałem z systemem z prostej przyczyny - nie znam się na tym :-) robię to co karzesz na stronach astroberry :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Pav1007 said:

Powiedzcie mi proszę jak to jest jak ta sama instalacja u jednego działa a u drugiego nie.... nie kumam tego

 

Gdyby była ta sama to nie ma czarów, ale powyższy przykład pokazuje, że to nie ta sama instalacja tylko zakombinowana niezgodnie ze sztuką.

Zainstaluj świeży system z karty, zrób upgrade i używaj. Jeśli coś nie działa lub brakuje jakiejść przydatnej aplikacji, o której nie pomyślałem to zgłoś tutaj.

Nie bez powodu aktualizacje na Astroberry wychodzą z opóźnieniem. Robię to celowo, żeby wersje opublikowane wygrzały się chwilę zanim trafią do użytkownika. Wyprzedzając pytanie, najbliższa aktualizacja z końcem lutego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Pav1007 said:

Powiedz mi proszę dlaczego na poprzedniej karcie (parę dni temu) zainstalowała mi się wersja dev4 a dziś dev2?

 

Nie mam zielonego pojęcia, bo z oficjalnego repozytorium Astroberry pochodzić mogą jedynie następujące wersje PHD2:

phd2_2.6.6dev2 (2019-11-16)

phd2_2.6.6dev3 (2019-12-09)

phd2_2.6.6dev4 (2020-02-01)

phd2_2.6.7 (2020-02-16)

phd2_2.6.7-1 (2020-05-20)

phd2_2.6.8 (2020-06-14)

phd2_2.6.9 (2020-08-08)

 

Wszystkie pakiety repozytorium są publiczne i dostępne tutaj. A PHD2 konretnie tutaj.

Jedyne trzy wersje dev wypuściłem na przełomie 2019 i 2020 roku bo wersja 2.6.6 zawierała bugi, więc nie miałem wyjścia.

Bez względu na historię wersji to przy aktualizacji instaluje Ci się ostatnia wersja (2.6.9) i taką powinieneś mieć.

 

Prześlij wynik polecenia:

dpkg -l|grep phd2

 

Zobaczymy jaką konkretnie masz wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Pav1007 napisał:

Czyli co - dupa z tym phd2?

Używam Kstars od maja 2020 i tylko raz włączyłem opcję prowadzenia przez PHD2. Prowadzenie przez moduł Kstars mi zupełnie wystarcza. Może ma mniej bajerów, ale daje mi w obu osiach około 0,6 sek na NEQ6 z Esprit 100ED z OAG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, RadekK napisał:

Gdzie zatem jest problem? i o co chodzi z tym dev2 lub dev4

Tutaj jest opis: https://openphdguiding.org/development-snapshots/

 

Między dev2 a dev4 zaszły dość ważne dla mnie zmiany:

  • Graph stats: exclude dither recovery frames from stats
  • Multi-star: correctly report guide star distance to imaging apps
  • Multi-star: do not automatically reset the Use MultiStar option in the UI
  • Multi-star: change display when primary star is lost
  • Multi-star: reduce aggressiveness of dropping lost secondary stars
  • Guide stats: fix incorrect max deflection calculation
  • ZWO cameras: update SDK to V1.16.3 (Windows, Mac, Linux)

Głównie o prowadzeniu na wielu gwiazdach. Biorąc pod uwagę, że prowadzę dość wymagającą skalę są to dla mnie dość kluczowe pozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.