Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, luzikos napisał:

Moje problemy z wifi na RPi4 definitywnie się skończyły po:

 

echo "options cfg80211 ieee80211_regdom=PL" > /etc/modprobe.d/cfg80211.conf

 

..więcej tu:

https://github.com/rkaczorek/astroberry-server/issues/128

Permission denied

EDIT. Zrobione.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

szukam podpowiedzi, kstarrs nie trawi u mnie formatu cr3 (canon eos r)

2021-04-01T18:00:08: [ERROR] Exposure failed to parse raw image.

2021-04-01T18:00:08: [ERROR] Cannot open /tmp/indi_6cpzQH: Unsupported file format or not RAW file

 

sprawdzilem wersje libraw

astroberry@astroberry:~ $ ldd /usr/bin/kstars | grep libraw
    libraw.so.19 => /usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libraw.so.19 (0xb3044000)

 

sudo upgrade etc nie updatuje mi tej paczki

 

jak moge updatowac ta biblioteke do dzialajacej wersji wspierajacej cr3 ? (chyba v20 ? )
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to problem wersji biblioteki libraw, która w wersji stabilnej (v0.19) nie obsługuje (jeszcze) cr3. Wersja eksperymentalna (0.20) obsługuje ten format ale sądzę, że jej (ręczna) instalacja nie rozwiąże problemu bo pozostałe komponenty (libgphoto, indi-gphoto) są skompilowane z użyciem wersji stabilnej. Innymi słowy trzeba chwilę poczekać na wersję stabilną biblioteki. Jak się pojawi to napewno będzie dostępna wraz z innymi aktualizacjami dla całego systemu. Temat można śledzić tutaj https://www.libraw.org/blog

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam problem z KStars/EKOS.

Na początku, wszystko działało idealnie. Cały sprzęt poprawnie podłączony, plate-solving zrobiony, montaż wiedział gdzie jest - po wyszukaniu obiektu i jego wybraniu się na niego przenosił i można było zaczynać sesję. Obecnie, co ciekawe zaczęło się to dziać po zmianie czasu na letni, sytuacja wygląda tak:

1. Robię plate-solving, montaż wie gdzie jest;
2. Wybieram obiekt, powiedzmy znajdujący się na zachód - zatwierdzam;
3. Montaż rusza się w całkowicie przeciwnym kierunku - na wschód a w KStars celownik z pozycją montażu idzie jeszcze w całkowicie inną stronę, również nie w stronę wybranego celu.
4. Robię ponowny plate-solving który po całej powyższej sekwencji ruchów nigdy się nie udaje, nie ważne jak dużo gwiazd jest na zdjęciu - cały czas dostaję error żeby sprawdzić czy na zdjęciu jest na pewno wystarczająca ilość gwiazd.
6. W tym momencie muszę zresetować Astroberry, ustawić ręcznie montaż na park-position i zacząć wszystko od początku gdzie znowu dzieje się dokładnie to samo. Montaż rusza się w całkowicie inne miejsce niż cel a celownik w KStars w ogóle nie pokrywa się z tym gdzie faktycznie się znajduje, plate-solving nie pomaga.

Próbowałem już wszystkiego - wgrywałem kilka razy Astroberry na nowo, bawiłem się ustawieniami czasu/lokalizacji w każdym możliwym miejscu - bez skutku. Jak wspominałem, zaczęło się to dziać po zmianie czasu na letni więc podejrzewam, że jest to z tym związane jednak wszędzie gdzie sprawdzałem - czas i lokalizacja były ustawione dobrze.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź lokalizację i czas w:

  • Kstars
    • ustawienia geograficzne - strefa czasowa, czas letni EU
    • czas - double-click lewy górny róg mapy nieba
    • lokalizacja - double-click prawy dolny róg mapy nieba
  • INDI
    • sterownik montażu - site management

Upewnij się, że nie zamieniłeś miejscami długości i szerokości geograficznej (odpowiednio: longitude i latitude) - to częsty błąd :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda, lokalizacja przykładowa ale moja prawidłowa również jest w taki sposób ustawiona - wszystko wygląda w porządku, godzina się zgadza, długość/szerokość geograficzna również.

Jedyne co jest według mnie dziwne to UT Offset który w ustawieniach KStars musi być ustawiony na "1" bo inaczej godzina jest zła gdy prawidłowym UT Offsetem czasu letniego powinno być "2" - tak jest natomiast w Site Management sterownika montażu pomimo tego, że według ustawień INDI to KStars przesyła lokalizację do tego sterownika więc powinno być tak samo. Gdy natomiast w ustawieniach KStars ustawię UT Offset na 2 to wtedy w Site Management sterownika montażu będzie 3 i czas w KStars będzie zły.

https://imgur.com/a/qDLhsny
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne zachowania. W moim przypadku problemem było to, że 1 solver odpalałem na okolicach polarnej, a gdzieś na indi forum wyczytałem, że nie powinno się tak robić, bo wszystko głupieje. Spróbuj ustawić montaż, następnie w kstars przejść na jakiś obiekt i dopiero zrobić plate solver.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Znowu powróciłem do Raspberry bo wciąż mam problem z kołem filtrowym. Niby wszystko świeci na zielono, a nie chce działać choćby nie wiem co. To jedyne co mnie trzyma przed przejściem na malinkę.

Koło na tym samym kablu pod WIndowsem śmiga aż miło, a na malince martwe.

Montaż po bluetooth działa, focuser działa, kamera główna działa, kamera guidująca działa.

 

Zobaczcie, takie mam ustawienia koła:

 

Main Control:

206387514_Zrzutekranu2021-04-29o20_47_26.png.75e6eba09ca147127fc9bbb13c2fb845.png

 

Connection:

1358402889_Zrzutekranu2021-04-29o20_47_40.png.bd67a9b26ae5c4a12bf36b56c317cbfb.png

 

Options:

1843287775_Zrzutekranu2021-04-29o20_48_08.png.b5ad8c6206a2b3d3ed364a75630cdd4a.png

 

Filter Wheel:

637579360_Zrzutekranu2021-04-29o20_48_22.png.93b38bcae9b917c3fe05ab7560883ab7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, isset napisał:

Znowu powróciłem do Raspberry bo wciąż mam problem z kołem filtrowym. Niby wszystko świeci na zielono, a nie chce działać choćby nie wiem co. To jedyne co mnie trzyma przed przejściem na malinkę.

Koło na tym samym kablu pod WIndowsem śmiga aż miło, a na malince martwe.

Montaż po bluetooth działa, focuser działa, kamera główna działa, kamera guidująca działa.

 

Zobaczcie, takie mam ustawienia koła:

 

Main Control:

206387514_Zrzutekranu2021-04-29o20_47_26.png.75e6eba09ca147127fc9bbb13c2fb845.png

 

Connection:

1358402889_Zrzutekranu2021-04-29o20_47_40.png.bd67a9b26ae5c4a12bf36b56c317cbfb.png

 

Options:

1843287775_Zrzutekranu2021-04-29o20_48_08.png.b5ad8c6206a2b3d3ed364a75630cdd4a.png

 

Filter Wheel:

637579360_Zrzutekranu2021-04-29o20_48_22.png.93b38bcae9b917c3fe05ab7560883ab7.png

Czy koło masz podłączone może przez USB 3.0? Chyba będzie pomocne jak zrzucisz logi jak podłączasz koło. Bo może USB koła gryzie się z malina. Logi podaj z polecenia dmesg podłączając koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, isset napisał:

Ok, tak zrobię, ale jutro, bo już setup rozebrany. Ale jutro mam wolne :D 

Podłącz koło i wpisz w terminalu lsusb.

Odepnij koło i wpisz lsusb.

W ten sposób sprawdzisz czy malina widzi koło.

Potem odpal Indiserwer i ręcznie poleceniem zmień pozycję w kole. Bez odpalania Kstars.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed podłączeniem czegokolwiek do malinki:
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 2109:3431 VIA Labs, Inc. Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub


Po podłączeniu koła po USB 3.0
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 10c4:ea60 Cygnal Integrated Products, Inc. CP2102/CP2109 UART Bridge Controller [CP210x family]
Bus 001 Device 002: ID 2109:3431 VIA Labs, Inc. Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, isset napisał:

No wkleiłem wyżej wynik polecenia dmesg przed podłączeniem koła i potem po podłączeniu. 

To było z "lsusb" :) Zrób to samo z tym "dmesg -wH" ja miałem problemy z podłączeniem jednego huba USB 3.0 i w "dmesg -wH" wychodziły logi o tym mówiące. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RadekK

@isset na Twoich screenshotach wyżej widać, że koło jest podłączone do portu /dev/rfcomm0 a to jest port bluetooth więc albo masza jakieś fajowe koło albo zły port wybierasz ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.