Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do @RadekK Chciałbym użyć HQ Camera do guidingu. Jeśli podłączę kamerę do RPi4, na którym działa Astroberry serwer, to czy Kstars uruchomione na Windows albo na maku "zobaczy" tę kamerę i da radę wykorzystać do prowadzenia? Wolę taki układ niż VNC.

Drukuje mi się obudowa, mam już wydrukowany nosek na 1 i 1/4" i taki zestaw może być fajny, bo RPi z serwerem Astroberry będzie sobie wisiało na guiderze.

 

EDIT. Udało mi się sprawdzić. Działa na tyle, na ile to w dzień da się ocenić. Super.

 

image.png.30ca21ae58683914e61383f981922e1c.png 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem prototyp nakładki na Pi4 według astroberry diy (sterownik silnika i pomiar temperatury) oraz zasilanie z 12v, moduł gps, wyjście 5v przez gniazdo usb do zasilania np. przetwornic udających baterię w aparatach fotograficznych. Wszystko ładnie działa za wyjątkiem czujnika DS18B20. Czujnik zasilany jest napięciem 3v3. Podpięty jest także rezystor między zasilaniem a wyjściem danych. Próbowałem z jednym i dwoma czujnikami (na płytce można zamontować dwa). Wylutowałem działający czujnik z  innego urządzenia ale dalej lipa... Pojawia się komunikat: "Temperature sensor disabled. 1-Wire interface is not available"

Spotkał się ktoś z takim problemem?

 

astro_diy.jpg

Edytowane przez Bocian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mirek01 napisał:

Jak wygląda podłaczenie tej kamerki?  Taśma przchodzi w szparze obok plytki? Pokaż fotkę od tyłu.

M.

Będę w domu we wtorek i wtedy będę mógł zrobić fotkę. Niestety taśma przechodzi na zewnątrz.

Zrzut ekranu modelu:

 

image.png.b1e9b24091baff91dbedf549f4eee13e.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Bocian napisał:

Zrobiłem prototyp nakładki na Pi4 według astroberry diy (sterownik silnika wyciągu i pomiar temperatury) oraz zasilanie z 12v, moduł gps i wyjcie 5v przez gniazdo usb do zasilania np. przetwornic udających baterię w aparatach fotograficznych. Wszystko ładnie działa za wyjątkiem czujnika DS18B20. Czujnik zasilany jest napięciem 3v3. Podpięty jest także rezystor między zasilaniem a wyjściem danych. Próbowałem z jednym i dwoma czujnikami (na płytce można zamontować dwa). Wylutowałem działający czujnik z  innego urządzenia ale dalej lipa... Pojawia się komunikat: "Temperature sensor disabled. 1-Wireinterface is not available"

Spotkał się ktoś z takim problemem?

 

 

Masz uruchomiony interface 1-Wire w konfiguracji RPi?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

Będę w domu we wtorek i wtedy będę mógł zrobić fotkę. Niestety taśma przechodzi na zewnątrz.

Zrzut ekranu modelu:

 

image.png.b1e9b24091baff91dbedf549f4eee13e.png

Ogólnie fajny pomysł z zamocowaniem maliny...

 

 Taśma na zewnątrz... patrząc na model aż by się prosiło odwrócić malinkę i kamerę dać "od góry"- dojścia do portów GPIO i tak nie potrzebujesz a taśma byłaby w środku :D

 

P.S. masz ten model obudowy w F360 czy tylko STL?

 

pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bocian napisał:

Zrobiłem prototyp nakładki na Pi4 według astroberry diy (sterownik silnika wyciągu i pomiar temperatury) oraz zasilanie z 12v, moduł gps i wyjcie 5v przez gniazdo usb do zasilania np. przetwornic udających baterię w aparatach fotograficznych. Wszystko ładnie działa za wyjątkiem czujnika DS18B20. Czujnik zasilany jest napięciem 3v3. Podpięty jest także rezystor między zasilaniem a wyjściem danych. Próbowałem z jednym i dwoma czujnikami (na płytce można zamontować dwa). Wylutowałem działający czujnik z  innego urządzenia ale dalej lipa... Pojawia się komunikat: "Temperature sensor disabled. 1-Wireinterface is not available"

Spotkał się ktoś z takim problemem?

 

astro_diy.jpg

A gps zasilasz jakim napięciem bo widze że pin 3v nie polutowany?

M.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mirek01 napisał:

Ogólnie fajny pomysł z zamocowaniem maliny...

 

 Taśma na zewnątrz... patrząc na model aż by się prosiło odwrócić malinkę i kamerę dać "od góry"- dojścia do portów GPIO i tak nie potrzebujesz a taśma byłaby w środku :D

 

P.S. masz ten model obudowy w F360 czy tylko STL?

 

pozdrawiam

M.

Myśle o przeprojektowaniu, ale najpierw chcę sprawdzić czy koncepcja zadziała w praktyce. 
Tu masz cały projekt łącznie z plikami do Fusion:

https://learn.adafruit.com/raspberry-pi-hq-camera-case

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, mirek01 napisał:

A gps zasilasz jakim napięciem bo widze że pin 3v nie polutowany?

GPS wymaga zasilania 5V. Poziomy sygnałów sa bezpieczne dla maliny ponieważ na płytce modułu (pod anteną) jest stabilizator szeregowy 3V3. 

Napięcia zasilające 5 i 3V3 generowane sa na nakładce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bocian napisał:

Zrobiłem prototyp nakładki na Pi4

 

Masz może dwie nakładki? :)

Bo u mnie jest trochę teraz bałagan na tubie. Mam rozdzielacz zasilania 12V na montaż, kamerę, focuser i grzalki. Mam step down na 5V dla Rpi, mam sterownik focusera dream focuser, mam mały routerek zasilany z rpi bo wifi maliny słabe bardzo, pomiędzy tym wszystkim kable, niby poukładane ładnie pospinane, ale estetyka leży... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2021 o 21:37, smopi napisał:

Spróbuj wyłączyć serwis gpsd.service. czyli:

 

sudo systemctl stop gpsd.service

sudo systemctl disable gpsd.service

 

Niestety to nie pomaga, za każdym razem po włączeniu malinki ten GPSD blokuje mi port dev/ttyUSB0 i koło nie łączy się i za każdym razem muszę wpisywać to:

sudo systemctl stop gpsd.service
sudo systemctl stop gpsd.socket

 

Więc wpadłem na pomysł, może da się w Raspberry stworzyć jakiś plik typu autostart w windowsie żeby przy starcie maliny wykonywał mi powyższe polecenie w shell.

Da się tak zrobić?

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, isset napisał:

 

Niestety to nie pomaga, za każdym razem po włączeniu malinki ten GPSD blokuje mi port dev/ttyUSB0 i koło nie łączy się i za każdym razem muszę wpisywać to:


sudo systemctl stop gpsd.service
sudo systemctl stop gpsd.socket

 

Więc wpadłem na pomysł, może da się w Raspberry stworzyć jakiś plik typu autostart w windowsie żeby przy starcie maliny wykonywał mi powyższe polecenie w shell.

Da się tak zrobić?

 

Mam skrypt, który wyłącza GPSD na starcie. Gdzieś go znalazłem w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, isset napisał:

 

Niestety to nie pomaga, za każdym razem po włączeniu malinki ten GPSD blokuje mi port dev/ttyUSB0 i koło nie łączy się i za każdym razem muszę wpisywać to:



sudo systemctl stop gpsd.service
sudo systemctl stop gpsd.socket

 

Więc wpadłem na pomysł, może da się w Raspberry stworzyć jakiś plik typu autostart w windowsie żeby przy starcie maliny wykonywał mi powyższe polecenie w shell.

Da się tak zrobić?

 

 obserwuje twoją walkę z tym kołem... i tak mi wpadł pewien pomysł... może to ślepy strzał ale ...

 

W pliku gpsd,  odczytującym GPS z portu USB   

 sudo nano /etc/default/gpsd

 

20200302_215916.thumb.jpg.d8e646533b5550858c0994e7f68fec31.jpg

 

W wierszu 7 "true" zamień na "false" i jestem ciekaw czy zadziała:)

Edytowane przez mirek01
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pliku konfiguracji GPSD masz ustawiony port na stałe? dev/ttyUSB0

Tutoriale odnośnie GPS dla raspberry wspominają by tak zrobić, ale w efekcie masz konflikt urządzeń jak jest ich więcej.

Ja ustawiłem na port na auto konfiguracji GPSD. W efekcie nie ma konfliktów a sam GPS zaczyna działać z lekkim opóźnieniem (max 5min). No i trzeba wyłączyć virtualny GPS w astroberry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, isset napisał:

 

A ja już tą walkę wygrałem :) Koło działa. Dobry pomysł, no bo jak byk jest napisane że start true, a może w linii 4 też na false?

Ta linia to wprowadzanie czasu do systemu z Gps... skori nie masz gps-a to cgyba bez znaczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.