Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo długo ręcznie aktualizowałem datę  w Astroberry, bo choć używam modułu GPS  w Kstars pobierał aktualne dane ,ale czas systemowy się nie aktualizował....

I chyba jestem ostatni, który  odkrył jak to zmienić, ale  może komuś się przyda :D

 

otwieramy terminal :

sudo nano /etc/chrony/chrony.conf

 

modyfikujemy ostatnia linijkę  usuwamy kratkę na początku wiersza i zmieniamy "GPS" na "NMEA"

 

2021-10-18-211805_1600x900_scrot.jpg.e70362a6ce4da98aff79651e1333536a.jpg

 

zapisujemy Ctrl+O 

 

i gotowe

 

pozdr

M.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, bacHor napisał:

;) no pierwszy nie 

Pisałem o tym w moich przydlugasnych wypocinach z 18 maja o ustawieniach GPS. 

 

 

Tak pisałeś, ale tamta procedura mnie odstraszyła prze swoja przydługaśność (Linux to dla mnie czarna magia)  tu zmieniam jedną linijkę i po sprawie- czyli jak sprawdziłem dokładnie tak jak opisałeś wcześniej  (dopiero teraz znalazłem ta komendę w Twoim  opisie):matrix:

 

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę inny problem i jego możliwe rozwiązanie. Ostatni kilka razy nie zadziałało mi Load&Slew. Dotyczyło to Veila. Miałem wcześniej zrobione klatki Ha naswietlane po 600 sekund, z wyraźnie widoczną mgławicą i spora ilością gwiazd. Kiedy chciałem dozbierać klatek tlenowych klient Kstars na Windows poległ i nie był w stanie określić pozycji referencyjnego wodorowego kadru. Ustawianie ręczne zawsze obarczone jest błędem, więc pojawił się problem.

Rowiązanie: w Pixie (w Pixelmath) potraktowałem zdjęcie funkcją $T^4. Wynikowy obraz zapisałem jako fits. Tak spreparowane zdjęcie jest bez problemu rozpoznawane przez Load&Slew, a pozycja jest bez problemu określana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Ha, chcę dopalić tlen. Normalnie robię Load&Slew i kadr mi się dokładnie ustawia, ale tym razem solver nie rozpoznawał pozycji. Po spreparowaniu klatki przez funkcję $T^4 wszystko zaczyna działać, więc jest to jakieś obejcie problemu. Ciekawe, że solver z Kstars na RPi te same klatki rozpoznaje poprawnie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam problem z łączeniem się z astroberry z telefonu. Generalnie używam dwóch konfiguracji sieci.

Astroberry Dom

W tej konfiguracji Astroberry jest podłączone przez Wi-Fi do mojego domowego rutera. Bez problemu łączę się przez VNC z wszystkich urządzeń (komputer, laptop, telefon).

Astroberry Teren

W tej konfiguracji astroberry jest skonfigurowane jako hotspot. Bez problemu mogę się połączyć przez VNC z laptopa oraz Iphone. Ale telefon Samsung S10e nie potrafi się połączyć z Wi-Fi wystawionym przez astroberry. Problem wydaje się powszechny (przykładowy temat) - android nie łączy się z hotspotem wystawionym przez astroberry.

 

Zna ktoś z Was rozwiązanie? Borykał się z podobnym problemem? A może korzysta z astroberry i łączy się bez problemu z Androida?

 

EDIT: Dodam jescze, że sieć mam skonfigurowaną standardowo za pomocą NetworkManager. Próbowałem wiele różnych sposobów znalezionych w internecie, z ręczną konfiguracją, ale żaden nie działał. Pewnie dlatego, że jestem zbyt zielony w Linuxach i nie rozumiem zależności między NetworkManagerm, /etc/wpa_supplicants/wpa_supplicants.conf, etc/dhcp/, etc/network/interfaces, etc/dhcpcd.conf, itd. Będę wdzięczny jak jakiś spec od Linuxa podpowie jak to ręcznie skonfigurować.

 

EDIT2: Chyba znalazłem. Trzeba ręcznie zbudować wpa_supplicant w wersji 2.9. https://github.com/rkaczorek/astroberry-server/issues/60 Buduje się...

 

EDIT3: Sukces! Podlinkowane wyżej rozwiązanie działa!

Edytowane przez holeris
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, holeris napisał:

Mam problem z łączeniem się z astroberry z telefonu. Generalnie używam dwóch konfiguracji sieci.

Astroberry Dom

W tej konfiguracji Astroberry jest podłączone przez Wi-Fi do mojego domowego rutera. Bez problemu łączę się przez VNC z wszystkich urządzeń (komputer, laptop, telefon).

Astroberry Teren

W tej konfiguracji astroberry jest skonfigurowane jako hotspot. Bez problemu mogę się połączyć przez VNC z laptopa oraz Iphone. Ale telefon Samsung S10e nie potrafi się połączyć z Wi-Fi wystawionym przez astroberry. Problem wydaje się powszechny (przykładowy temat) - android nie łączy się z hotspotem wystawionym przez astroberry.

 

Zna ktoś z Was rozwiązanie? Borykał się z podobnym problemem? A może korzysta z astroberry i łączy się bez problemu z Androida?

 

EDIT: Dodam jescze, że sieć mam skonfigurowaną standardowo za pomocą NetworkManager. Próbowałem wiele różnych sposobów znalezionych w internecie, z ręczną konfiguracją, ale żaden nie działał. Pewnie dlatego, że jestem zbyt zielony w Linuxach i nie rozumiem zależności między NetworkManagerm, /etc/wpa_supplicants/wpa_supplicants.conf, etc/dhcp/, etc/network/interfaces, etc/dhcpcd.conf, itd. Będę wdzięczny jak jakiś spec od Linuxa podpowie jak to ręcznie skonfigurować.

 

EDIT2: Chyba znalazłem. Trzeba ręcznie zbudować wpa_supplicant w wersji 2.9. https://github.com/rkaczorek/astroberry-server/issues/60 Buduje się...

 

EDIT3: Sukces! Podlinkowane wyżej rozwiązanie działa!

 

Te komendy z linku wpisujesz w terminalu? tak na żywca?

 

Do the following commands:
 

mv wpa.txt wpa.sh
chmod +x wpa.sh
./wpa.sh

 

masz jakis screen z "budowy" wpa_supplicant

 

pozdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mirek01 napisał:

 

Te komendy z linku wpisujesz w terminalu? tak na żywca?

 

Do the following commands:
 

mv wpa.txt wpa.sh
chmod +x wpa.sh
./wpa.sh

 

masz jakis screen z "budowy" wpa_supplicant

 

pozdr.

M.

Generalnie tak. Ważne jest, żeby te komendy wykonać w katalogu, do którego się ściągnęło wpa.txt.

 

mv wpa.txt wpa.sh - to po prostu zmienia nazwę (sh to rozszerzenie skryptów w linuxie).
chmod +x wpa.sh - to nadaje skryptowi uprawnia do uruchomienia.
./wpa.sh - to uruchamia skrypt.

 

Jeszcze po drodze powinien Cię poprosić o hasło. Odnośnie samego skryptu, to chodzi on dosyć długo, ponad 15 minut. Outputu nie mam, ale zależy to od etapu.

 

Skrypt najpierw robi update astroberry:

sudo apt-get update
sudo apt-get -y upgrade
sudo apt-get -y install build-essential fakeroot devscripts
sudo apt-get -y install libnl-3-dev libnl-genl-3-dev libdbus-glib-1-dev libssl-dev libpcsclite-dev libnl-route-3-dev libreadline-dev

Logi to głównie downloady i instalowanie. W tej fazie miałem trochę błędów, że coś już jest zainstalowane, czy coś w tym stylu.

 

Następnie ściąga i rozpakowuje źródła wpa_supplicant w wersji 2.9:

wget https://w1.fi/releases/wpa_supplicant-2.9.tar.gz
sudo tar zxvf wpa_supplicant-2.9.tar.gz
cd wpa_supplicant-2.9/wpa_supplicant

Więc tutaj znów w logach download i rozpakowanie archiwum.

 

Następnie ustawia mnóstwo flag potrzebnych do skompilowania, przykładowo:

CONFIG_DPP=y

Tutaj chyba nie ma logów.

 

Na końcu uruchamia proces kompilacji:

sudo make
sudo make install BINDIR=/sbin LIBDIR=/lib

Tutaj jest log z kompilacji i budowania. Będzie długi i będzie wspominał o dużych ilościach plików o rozszerzeniu .c.

 

Jeśli chcesz sobie zapisać log do późniejszego sprawdzenia (nie to co ja :P), to możesz użyć:

./wpa.sh > log.txt

Wtedy w katalogu, w którym odpalisz skrypt stworzy się plik log.txt i do niego zostanie przekierowany cały output skryptu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, malebranchi napisał:

Astroberry wspiera chińską kamerę T7C (klon ASI 120mm)?

Wspiera, trzeba tylko wgrać firmware. Jak to zrobić -> https://astropolis.pl/topic/64940-astroberry-server/page/20/?tab=comments#comment-840291

 

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, isset napisał:

Wspiera, trzeba tylko wgrać firmware. Jak to zrobić -> https://astropolis.pl/topic/64940-astroberry-server/page/20/?tab=comments#comment-840291

 

Po sflashowaniu firmware działa i na ubuntu i windowsie.

Dzięki!

Edytowane przez malebranchi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono:movingtongue: od niedawna korzystam z astroberry, mam pytanie do was czy prawidłowym jest zbieranie klatek w fits( korzystam z Canona)? Czy można jakoś zrobić aby fitsy były wyświetlane w kolorze podczas sesji?? I dlaczego przynajmniej tak mi się wydaje podgląd klatek jest jakiejś marnej jakości astroberry obcina to podczas sesji w fitsviewier?? Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.