Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

3 hours ago, mirek01 said:

Jeśli chodzi o sterownik do silnika Focusa podejżewam równie banalny błąd 

Dołączam zdjęcie i schemat podłączenia (na zdjęciu niewiele widać)

 

Jakiego fokusera w ekos powinienem wskazać?

 Robiłem z Astroberry fokus i jeszcze z kilkoma ale bez efektów.

Gratuluje sukcesu z GPS.

Jeśli chodzi o sterownik silnika krokowego, to również wróżę szybki sukces, bo... masz błąd w schemacie. A nawet kilka:

 

1) Nie podłączyłeś pinu RST układu DRV8825, a zgodnie z datasheet układu:

Active-low reset input initializes the indexer logic and disables the H-bridge outputs. Internal pulldown

Najłatwij podłączyć go do pinu SLP i po temacie. Silnik krokowy będzie działać po tej operacji.

 

2) Coś namieszałeś z pinami M1, M2, M3 (M1 na jumperze, ale dalej oznaczyłeś na złączu M1 mimo że pewnie chodziło Ci o M3). To nie ma wpływu na to czy działa czy nie tylko jak działa.

 

3) Najważniejsze - zasilasz logikę DRV8825 z 5V i podłączasz bezpośrednio (bez konwertera stanów logicznych) do pinów Raspberry Pi, które pracują na poziomie 3.3V! Ryzykowna zabawa. Koniecznie zmień zasilanie układu na 3.3V.

 

Do takiego układu używasz sterownika astroberry-diy, czyli Astroberry Focuser.

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, RadekK napisał:

Gratuluje sukcesu z GPS.

Jeśli chodzi o sterownik silnika krokowego, to również wróżę szybki sukces, bo... masz błąd w schemacie. A nawet kilka:

 

1) Nie podłączyłeś pinu RST układu DRV8825, a zgodnie z datasheet układu:


Active-low reset input initializes the indexer logic and disables the H-bridge outputs. Internal pulldown

Najłatwij podłączyć go do pinu SLP i po temacie. Silnik krokowy będzie działać po tej operacji.

 

2) Coś namieszałeś z pinami M1, M2, M3 (M1 na jumperze, ale dalej oznaczyłeś na złączu M1 mimo że pewnie chodziło Ci o M3). To nie ma wpływu na to czy działa czy nie tylko jak działa.

 

3) Najważniejsze - zasilasz logikę DRV8825 z 5V i podłączasz bezpośrednio (bez konwertera stanów logicznych) do pinów Raspberry Pi, które pracują na poziomie 3.3V! Ryzykowna zabawa. Koniecznie zmień zasilanie układu na 3.3V.

 

Do takiego układu używasz sterownika astroberry-diy, czyli Astroberry Focuser.

No cóz, mistrzem elektroniki to nie jestem, z tym napięciem zasilania  to duża skucha (coś mi tam dzwoniło o że  RPI na 3.3v pracuje).

Na szczęście inne błędy ochroniły mnie przed katastrofą

 

Nanioslem poprawki ale nadal sterownik nie rusza:(

Znalazłem jeszcze jednego byka podciągnołem napiecie do wejscia EN czyli uklad caly czas jest wylaczony

Muszę to wejscie odłaczyć i myślę że teraz zadziała :)

 

M.

 

 

 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś wrzucić klatkę light z Nikona D5100, najlepiej NEF lub FITS?. Chciałbym sprawdzić na sucho czy zadziała plate solve pod AB.

 

Poprzedni problem miałem z dwoma identycznymi konwerterami USB na RS232. Jedne służy do wyzwalania migawki a drugi do sterowanie montażem. Oba urządzenie są oparte na klonie Profilic 2303, mają te same właściwości i brak numeru seryjnego. Po uruchomieniu nazwy urządzeń /dev/ttyUSB0 i /dev/ttyUSB1 były przydzielane losowo. Chwilę mi zajęło napisane działających reguł dla udev, aby dodać aliasy urządzeń wpiętych do konkretnych portów /dev/ttyUSBx. Może komuś się przydadzą reguły dla udev na wzór. Prefix pliku z regułami dałem z wysokim numerem, aby był przetwarzany na końcu. Urządzenia trzeba wpinać zawsze do tych samych fizycznych portów, ale alias się nie zmienia niezależnie od kolejności wpinania. Wartości użytych atrybutów można odczytać z lsusb lub za pomocą udevadm.

 

KERNELS=="1-1.3" , ATTRS{idVendor}=="067b", ATTRS{idProduct}=="2303", SYMLINK+="abUSB3"
KERNELS=="1-1.5" , ATTRS{idVendor}=="067b", ATTRS{idProduct}=="2303", SYMLINK+="abUSB5"
KERNELS=="1-1.2" , ATTRS{idVendor}=="067b", ATTRS{idProduct}=="2303", SYMLINK+="abUSB2"
KERNELS=="1-1.4" , ATTRS{idVendor}=="067b", ATTRS{idProduct}=="2303", SYMLINK+="abUSB4"

 

bMScc.jpg

Edytowane przez rambro
dodanie zdjęcia
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie chciałbym się zapytać jak jest u was z wydajnością i komfortem pracy waszych malin? (w moim przypadku 3b+)

Ja od początku mam problem z słabą wydajnością, same kstars z serwerem indi zabiera już 70% procesora 600 ram i 100% Swap, podczas sesji gdy do tego dojdzie okienko ekosa oraz fits wiever jest to już 90% 750ram i 100%swap, podczas przesyłąnia obrazu z kamery głownej (Canon450d) cały soft muli na około 30 sekund zanim wyświetli się Fits wiever z obrazem( często wtedy po prostu kstars się wyłącza i pokazuje się goły pulpit).

Przy ditheringu gdy chce powiedzmy przybliżyć sobie obrazek w przeglądarce to na każdy przycisk wszystko zawiesza się na jakies 10 sekund lub tak jak wyżej( wszystko się wyłącza i jest goły pulpit) Czasem jak zostawię sesje by sobie leciała automatycznie gdy przychodzę po chwili to jak łączę się z vnc to się okazuje że już wszystko się samo wyłączyło..

Mam radiatory, i w tej obecnej temp na zewnątrz raczej nie sądzę by się grzało.

Do dość uciążliwego nie płynnego przesuwania okienek jeszcze można przywyknąć.

Mam wrażenie że to jak by prędkość zapisu danych na karcie miała na to wpływ..mam kartę 32gb klasy 10 100mb/s

 

Czy zmagacie się z podobnymi problemami? Czy da się jakoś przyśpieszyć wydajność maliny?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze to, ale nie sądze by wiele to zmieniło.

Ewidentnie widzę że to problem wydajności, na laptopie gdy w trybie remote odpale sesje, to takie rzeczy dzieja się  bardzo rzadko.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych.

W pogoni za lepszą wydajnością pracy podczas sesji.

Ja podkrecilem maline, i jest lepiej, ale z głową  trzeba to zrobić by nie przesadzić.

Wchodzimy w file system/boot/config.txt i edytujemy  jako administrator. 

Przy każdej podanej linijce należy usunąć  znaczek #

Wyszukujemy.

Arm-freq= ja z 700 Mhz dałem na 1,2 by malina korzystała z maximum swojej mocy. ( tyle co producent podaje pracy maksymalnej procesora)

Można dac tam i 1300 bez problemu.

W Internecie wyczytałem że ludzie podnoszą do 1500 nawet, mi tyle nie potrzeba.

Teraz karta grafiki. 

Gpu_freq= z 250 na 400.

Core_freq= z 250 na 400.

Pamięci ram.

Sdram_freq= z 400 na 500.

Over_voltage= z 0 na 2. ( by pracować  z maksymalną wydajnością  procesor potrzebuje trochę więcej pradu).

Działa stabilnie i zauważalnie szybciej ale nie spodziewajcie się jakoś cudów. I nie wpisujcie niewiadomo jakich wartości.

Ja mam radiatory i nie grzeją się one bardzo przy tym, bez radiatorow bym nie próbował.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych którzy nie pracują na 1920x1080p ja mam w laptopie 1280x800

Pod wartościami framebuffer możemy wpisać  taką rozdzielczość jaką mamy w komputerze zdalnym, mniejsza rozdzielczość zużywa mniej zasobów maliny,  Fits wiever dziala teraz bardzo płynne. Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem zapytać co do tego rozwiązania

muszę kupić jakiś komputer do obsługi zestawu. Myślę o ZWO ASI AIR ale oczywiście opisywane u rozwiązanie jest dużo tańsze.

Czy jako osoba nie znająca Linuxa (kompletnie) jestem w stanie ogarnąć temat i kupić rabsberry pi 3b+ i zainstalować ten system i cieszyć się działającym rozwiązaniem

czy raczej odpuścić, bo z tego co czytam nic tu nie działa i trzeba być specjalistą IT?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kubaman napisał:

chciałem zapytać co do tego rozwiązania

muszę kupić jakiś komputer do obsługi zestawu. Myślę o ZWO ASI AIR ale oczywiście opisywane u rozwiązanie jest dużo tańsze.

Czy jako osoba nie znająca Linuxa (kompletnie) jestem w stanie ogarnąć temat i kupić rabsberry pi 3b+ i zainstalować ten system i cieszyć się działającym rozwiązaniem

czy raczej odpuścić, bo z tego co czytam nic tu nie działa i trzeba być specjalistą IT?

Rapsberry z astrobery serwer możesz wykorzystać w trybie remote(zdalnym) tzn na innym laptopie z Windowsem (bo ja też wole do obsługi windowsa) zainstalujesz sobie kstars i bezprzewodowo sobie będziesz sterować sesją..jak możesz tu na przykład zobaczyć https://www.youtube.com/channel/UC1x4aSvnUVtBNafANsD_Izg/videos to ten soft. Ja tak robię. Na dworze zimno a ja siedzę w ciepłym mieszkaniu. RPI jeśli chodzi o samego linuxa potrzebne ci tylko po to by zgrać sprzęt z serwerem indi i tym potencjałem możesz sterować z zewnątrz.

Jedyne co będziesz musiał (bo możliwe że nie) to edycja pliku hostapd.conf by rpi emitowało wifi w 2,4gh ale jeśli masz jakaś kartę wifi na 5gh to nawet się nie będziesz musiał do niczego dotykać.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI AIR to też  malina:D

 

Też kompletnie nie znam Linuxa (ta znajomość by sìe przydała)

 

Astrobery Serwer  to duży astro-kombajn ma bardzo duże możliwości tylko potrzeba czasu na ogarnięcie. (np.Instrukcja Kstars 189 stron)

 

 

  To prawda  są różne problemy z działaniem sprzętu ale i pod Windowsem  też nie wszystko działa od razu.

 

Na razie robiłem tylko  próby na sucho. Zanim pojadę pod niebo muszę wszystko opanować i przećwiczyć 

 

 

Godzinę temu, kubaman napisał:

chciałem zapytać co do tego rozw

Myślę że jeśli jesteś uparty i zdeterminowany to da sie tym sprzętem fotografować.

 

Mirek 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

chciałem zapytać co do tego rozwiązania

muszę kupić jakiś komputer do obsługi zestawu. Myślę o ZWO ASI AIR ale oczywiście opisywane u rozwiązanie jest dużo tańsze.

Czy jako osoba nie znająca Linuxa (kompletnie) jestem w stanie ogarnąć temat i kupić rabsberry pi 3b+ i zainstalować ten system i cieszyć się działającym rozwiązaniem

czy raczej odpuścić, bo z tego co czytam nic tu nie działa i trzeba być specjalistą IT?

Ja nie jestem programistą , czy też specjalistą IT. Aktualnie używam cztery RPi3 . Nie ukrywam że trzeba trochę poczytać, a jak ogarniesz temat to sam stwierdzisz że Linux nie jest zły. Jedyny minus to "Malina" wciąga :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, bas.sic said:

Ja akurat używam AsiAir i jestem zadowolony. Nie żałuję złotówki wydanej na to urządzanie.

Działa intuicyjnie i rozwija się bardzo szybko, z każdą wersją dochodzą jakieś nowe moduły.

pk

AsiAir w całości działa na INDI ;) Ma natomiast fajną apkę na telefon/tablet której w INDI nie ma. Chyba że kupisz Stellarmate, którego zaletą jest obsługa innych urządzeń niż tylko ZWO ASI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej mnie też przekonał do AsiAir. Znam linuxa, ale raczej zdecyduję się na ZWO. Kiedyś rozważałem guiding poprzez LVI albo Lacertę, a to cenowo znacznie wyżej. Tu wszystkim można sterować przez apkę na smartfonie. Bardzo mocno nie chcę brać na sesję laptopa, żadnego. I zdania nie zmienię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, RadekK napisał:

AsiAir w całości działa na INDI ;) Ma natomiast fajną apkę na telefon/tablet której w INDI nie ma. Chyba że kupisz Stellarmate, którego zaletą jest obsługa innych urządzeń niż tylko ZWO ASI

Hej

Ja oczywiście wiem, że to działa na INDI, i wiem że główny minus to, że jest to rozwiązanie dedykowane dla userów ASI (aczkolwiek najnowsze wersje softu obsługują już dslr), nie zmienia to faktu że to działa bardzo przyjemnie. Nie ma konieczności grzebania w linuxie.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, RadekK napisał:

Darek aka @Nowok76 opowiesz jak wyglądała Twoja ostatnia sesja ze zlotu w Zwardoniu? ;)

 

Hmmm...nie chciałbym zanudzać, ale skoro zostałem przywołany do tablicy, to chętnie opowiem.

  Podczas jednego ze Zwardoniowskich zlotów ekipa szykowała się do obserwacji.  W pewnej chwili pewna błyskotliwa Pani zwróciła nam uwagę pytając...dlaczego są cztery teleskopy, a pięć laptopów. Odpowiedziałem że ja foce zdalnie, z niedowierzaniem miła Pani pyta "jak to zdalnie ?". Więc wytłumaczyłem. 

 

Tak na poważnie to dzięki RPi3 mogę focić z każdego zakątka świata i nie potrzebuje laptopa, wystarczy tablet lub nawet telefon. Co kolwiek , co ma dostęp do przeglądarki. Dlaczego dzięki RPi3 ? Bo jedno Rpi3 steruje budką i zasilaniem setupu. Drugie Rpi z AstroberryServer steruje setupem i sesją. Wystarczy dostęp do internetu.

 

Zaznaczam że nie jestem informatykiem ,tym bardziej programistą. Chodź w tej dziedzinie mam dobrego nauczyciela który motywuje mnie z batem w ręce :-)

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroberry Server jest niezastąpione. Gotowiec który ma zainstalowane wszystko czego potrzeba. Wymaga jedynie trochę cierpliwości by wszystko na początku ogarnąć. 
Czy da się go używać bez znajomości linuxa? nie przypominam sobie bym musiał wpisać jakąś komendę w terminalu. Podstawowe ustawienie wyklikałem w GUI.

Sesję wolę ustawiać z laptopa - wygodniej na większym ekranie. Później kontroluję z telefonu czy wszystko idzie tak jak powinno. 

 

komfort sesji osiągnięty tak niskim kosztem jest niewiarygodny. 

 

PS. nie od razu dowiedziałem się o Astroberry, najpierw postawiłem ekosa i indii na malince samodzielnie. Niestety nie zawsze wszystko działało. Dlatego nie ukrywam podziwu dla autora tej dystrybucji - 15 minut flashowania karty i wszystko śmiga... :D 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.