Skocz do zawartości

Porada, jaki teleskop do 3000?


skwara

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, tomchm napisał:

Ja na samym początku zacząłbym następująco:

 

1. Zakup mapy nieba lub specjalnej aplikacji na smartfona. Pierwszą noc poświęciłbym na rozpoznanie głównych gwiazdozbiorów.

2. Następnie kupiłbym małą lornetkę (7x50, 10x50 itp.) + ew. statyw. Od tego zacząłbym moje pierwsze obserwacje.

3. Na podstawie lornetkowych obserwacji miałbym już mniej więcej pojęcie, w którym kierunku chcę iść dalej.

 

Odradzam stanowczo kupno teleskopu jako pierwszy w swojej historii instrument obserwacyjny...

Zakup obrotowej mapki nieba (i nauczenie się korzystania z niej) to absolutna podstawa. Nie zastępi jej Stellarium czy inny SkyPortal.

Jest w wersji elektronicznej tu http://www.teleskopy.pl/obrotowamapanieba.html

ale radziłbym wersję materialną - papierową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

Zakup obrotowej mapki nieba (i nauczenie się korzystania z niej) to absolutna podstawa. Nie zastępi jej Stellarium czy inny SkyPortal.

Jest w wersji elektronicznej tu http://www.teleskopy.pl/obrotowamapanieba.html

ale radziłbym wersję materialną - papierową.

Hymm... Bez przesady. Obrotowa mapa nieba, zwłaszcza ta 'materialna' jest zbyt statyczna. Może przyda się na samym początku. A może nie. Moją uważam za zupełnie niepotrzebny zakup. 

Jedyną jej przewagą jest to, że masz w ręku całą mapę nieba i możesz dopasować, rozpoznać gwiazdozbiory.

Stellarium czy Sky Safari pokazuje dokładnie to samo. Ale dynamicznie i można zobaczyć znacznie więcej. 

Owszem, ten kawałek tektury miał swój czas gdy nic nie było dostępne. Ale czy jest on aż tak przydatny dzisiaj, wątpię. Trzeba nauczyć się korzystać z nowych technologii. Zresztą co kto uważa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, romek10001 napisał:

 

2 godziny temu, tomchm napisał:

Ja na samym początku zacząłbym następująco:

 

1. Zakup mapy nieba lub specjalnej aplikacji na smartfona. Pierwszą noc poświęciłbym na rozpoznanie głównych gwiazdozbiorów.

2. Następnie kupiłbym małą lornetkę (7x50, 10x50 itp.) + ew. statyw. Od tego zacząłbym moje pierwsze obserwacje.

3. Na podstawie lornetkowych obserwacji miałbym już mniej więcej pojęcie, w którym kierunku chcę iść dalej.

 

Odradzam stanowczo kupno teleskopu jako pierwszy w swojej historii instrument obserwacyjny...

Panowie, dlaczego doradzacie zakup post factum? Koleżanka zakupiła już franię 8"...

Teraz zadała pytanie - co ma do niej dokupić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kjacek napisał:

Hymm... Bez przesady. Obrotowa mapa nieba, zwłaszcza ta 'materialna' jest zbyt statyczna. Może przyda się na samym początku. A może nie. Moją uważam za zupełnie niepotrzebny zakup. 

Jedyną jej przewagą jest to, że masz w ręku całą mapę nieba i możesz dopasować, rozpoznać gwiazdozbiory.

Stellarium czy Sky Safari pokazuje dokładnie to samo. Ale dynamicznie i można zobaczyć znacznie więcej. 

Owszem, ten kawałek tektury miał swój czas gdy nic nie było dostępne. Ale czy jest on aż tak przydatny dzisiaj, wątpię. Trzeba nauczyć się korzystać z nowych technologii. Zresztą co kto uważa. 

Mi przede wszystkim chodziło o to, ze nowicjusz pozna ruch gwiazd, w czasie godziny, tygodnia, miesiąca, roku... Zauważy (jesli dokładnie przestudjuje mapke ;) ), ze gwiazdy godzinę wcześniej będą w tym samym miejscu za 15 dni. W stellarium trudno wyczaic mechanikę ruchu nieba, pomimo, że ją widzisz.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopy się rozpisali :) dziękuję za wszystkie rady :D Póki co z żadnej nie skorzystam bo pogoda do dooopy. Mapę nieba mam w wersji plakatowej i książkowej. Aplikacje mam :) W ogóle nic nie mogę powiedzieć bo nie mam jak go użyć przez tę pogodę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich. Też poszukuje jakiegoś lepszego teleskopu do 3 k (+/-) i znalazłem coś takiego https://www.skynet.pl/teleskop-levenhuk-skyline-pro-127-mak-wysylka-gratis.html. Kojarzy ktoś może ten model? Mam to szczęście, że mieszkam na wsi i jeśli się zdecyduję na jego zakup, będę mógł go na spokojnie przetestować na zupełnym pustkowiu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lukasz21 napisał:

Kojarzy ktoś może ten model? Mam to szczęście, że mieszkam na wsi i jeśli się zdecyduję na jego zakup, będę mógł go na spokojnie przetestować na zupełnym pustkowiu ;-)

A może lepiej ten model https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_371&products_id=3756&lunety=Teleskop Levenhuk SKYLINE PRO MAK 127 EQ3 2

Zostanie kasy na akcesoria.

19 minut temu, JSC napisał:

Tu chyba nie chodzi o poradę...

Też tak myślę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.