Skocz do zawartości

Porada, jaki teleskop do 3000?


skwara

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Jestem tutaj nowa! Astronomią interesuję się od wieków ale dopiero teraz mogę pozwolić sobie na kupno teleskopu! Jeżeli jest gdzieś podobny temat to mnie przekierujcie proszę bo nie mogłam znaleźć! 

Wiem, że dobre teleskopy drogie są że ho ho, mogę jednak przeznaczyć na to do 3000 tys. Możliwe to w tej cenie? Moglibyście coś polecić? Zdjęć robić tym nie muszę, ale kto wie ;)

Z góry dzięki ogromne! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka. 

 

Dysponując 3mln zl możesz pozwolić sobie na sporo :-)

Tak na serio, to myślę że Newton 8" na dobsonie będzie spoko na początek. 

 

Warto jeszcze spytać w jakiej okolicy mieszkasz? Wieś, miasto, teleskop na obserwacje noszony, wozony w aucie, wlasny plac, balkon.... 

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, wydaje mi się, że odwróciłeś kolejność :-)

 

Polecanie dobsona do warunków miejskich jest jak jazda Lamborghini po drogach klasy D :-)

 

1 godzinę temu, skwara napisał:

Moglibyście coś polecić?

Na pewno :-) Ale dobrze będzie jak opowiesz nam trochę o warunkach w których chcesz prowadzić obserwacje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisałam hahahah :D dzięki za odzew! O 3 tys chodzi ;) mieszkam na wsi, jakieś 30km od centrum warszawy. Wielkich świateł w pobliżu nie ma ale chciałabym żeby był mobilny bo wyjeżdżam na podlasie o czasu do czasu gdzie na pewno jest lepszy widok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm,
 To co napisze pewnie zabrzmi abstrakcyjnie, ale jak mieszkasz na wsi, to i tak każdy napisze tobie żeby zacząć od dobsona (i pewnie będzie miał rację, bo wydasz 1/3 swojego budżetu na b. fajny teleskop <na giełdzie ich pełno w cenach o wiele lepszych niż w sklepach>). Dlatego to właśnie bym tobie doradzał. A co zrobić z pozostałą częścią budżetu (to jest ta dziwna część) ... ja bym doradzał poczekać i docelowo wydać go na drugi teleskop (taki przy którym już sama będziesz wiedziała czego od niego oczekujesz i lepiej będziesz rozumiała bolączki które trapią różne typy teleskopów). Pooglądaj niebo tym dobsonem i zobacz czy:


a) to ciebie na pewno interesuje (to w końcu tylko jakieś punkciki na niebie. Noc w zimnie z dzikami potrafi odebrać trochę magii obcowania z całym wszechświatem ;) )
b) czy jesteś zwolennikiem DSow czy planet.

Za kilka miesięcy, uzbrojona w tą wiedzę, będziesz mogła zadać ponownie pytanie o sprzęt, wiedząc jednak czego od niego oczekujesz. Albo uznasz że to jednak nie dla ciebie, a wtedy dobsona bez problemu sprzedasz na giełdzie odzyskując większość wydanych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz  jest   prosta  jak  drut  w  kieszeni -

 newton  10 cali   -254 mm  lustro 

  okular  do  planet    6mm      np  tani   sw wa 66 stargiuder 6mm albo   ejakis  es  np 5,5 mm 62 stopnie

okular do ds -ów   przegladu nieba -24  lub 30 mm   o  polu   co  najmniej   60  stopni lub  wiecej  , czytaj  drozej

 barlow  gso 2x  -  musi  miec  odkrecaną  soczewkę ,  mozna  ja  wkrecic   w  dowolny  okular zyskujac  BARDZO UZYTECZNE  powiekszenie   zamiast  2x  - . 1,5 x - to  tani  ale  bardzo dobry  barlow

  i   jakis   najtanszy   polaryzacyjny  filtr wkrecany   w  okular - ogranicza  razace  swiatło  planet  np  jowisz -  do   ds-ow  nie  stosowac ! 

  mzesz  kupicz  tzaw  refraktor  czyli    teleskop  soczewkowy - ale  radził  bym   tylko  takie  o  srednicy  soczewki  152 mm  { lub  tzw   edka  100 mm ,  bedzie  drogo }ale  to   jak  zlapiesz  bakcyla  na   obserwacje  astro  ,   newton  10 ''  teraz  Ci  wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli nie przeszkadza Ci, że Newton 10" na montażu Dobsona to ciężka "krowa", która waży ok. 30 kg, a w samochodzie zajmuje całe tylne siedzenie i pół bagażnika (to pod kątem wyjazdów) to może być dobrym wyborem. Z tym, że musisz mieć świadomość tego, że jest to światłosilny teleskop, który aby wykorzystać jego możliwości wymaga dobrych (czytaj: drogich) okularów. Czyli musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem, co najmniej 1.000 zł. Przez kitowe szkiełka niewiele w nim zobaczysz, nawet pod ciemnym niebem. Dlatego moim zdaniem warto wziąć pod rozwagę używany SCT 8" z giełdy, który jest bez porównania lżejszy i bardziej mobilny, a do tego montaż AZ-4. Przy odrobinie szczęścia zmieścisz się w budżecie. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że da się go używać z dobrym skutkiem nawet z budżetowymi okularami, a ponadto bezproblemowo współpracuje z nasadkami bino. Jak już raz kiedyś spojrzysz na Księżyc przez nasadkę dwuoczną, to jednym okiem nie będziesz już chciała obserwować ;-)   

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hymm. Newton nie jest zły. Ale nawet 8" to raczej duże i nieporęczne stworzenie. 

Zanim go kupisz, to musisz go zobaczyć i sama zdecydować, czy takie cuś się nada do Twoich potrzeb. Newton ma najlepszy stosunek ceny do możliwości. Ale lekki i mobilny nie jest. A Ty napisałaś o wyjazdach. 

EDIT - widzę, że w międzyczasie kolega odpowiedział trochę szerzej ;-) 

SCT8 jest bez porównania bardziej mobilny od Newtona na dobsonie. 

Planety sobie daruj, są za nisko. 

A niebo jest pełne DS-ów. 

Weź pod uwagę jeszcze refraktor 120/600 lub 150/750. To sprzęt do małych i średnich powiększeń. Do szerokich pól i DS-ów w kontekście. 

Ale to światłosilne refraktory, najlepiej pracują z lepszymi szkłami jak Explore Scientific 82 stopnie. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę właśnie na te Newtony i wydają się wielkie, ale jeśli mówicie że 30kg to...ciut przy dużo :laughing: i jeszcze jak mi zajmie całą kanapę  to jeszcze czeka mnie wymiana auta zeby dzieci zmieścić przy okazji ;) ds będziemy oglądać na pewno ale planety też chcemy z racji tego, że mój syn 6latek marzy o zobaczeniu planet.

SCT to celestron?

A światłosilne to znaczy, że muszą być dobre warunki do oglądania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 8" waży trochę mniej. Ale mały nie jest. 

SCT 8 cali może być Celestrona, taki mam. To lekka tuba. Można zawiesić na AZ4 ale lepiej na montażu z mikroruchami. 

Ja jednak wolę refraktory. Te, które wyżej wymieniłem, dają dość szerokie pola. To na początek byłoby chyba najlepsze. Mimo, że to achromat i nie nadaje się specjalnie do bardzo jasnych obiektów, bo widać na nich aberację chromatyczną. 

Światłosiła to stosunek ogniskowej teleskopu do średnicy jego lustra czy soczewki. 120/600 to światłosiła F5. To dość mocno światłosilny teleskop. Powoduje to mocną aberację (w refraktorze) i wymaga lepszych okularów. 

Teleskopy jak 90/900 to F10. Mniejsza aberacje, można stosować słabsze okulary. Ale tuba długa i niewygodna, wymaga lepszego montażu. Inaczej lata na wietrze. Długą tubą obserwuje się słabo. Bo w zależności od punktu na niebie okular jest nisko lub bardzo nisko przy ziemi. Trochę przesadzam, ale to daje obraz sytuacji. 

Jeszcze o montażu. Nie daj sobie wcisnąć montażu EQ. Do wizuala jest niewygodny w użyciu, nieintuicyjny. Jedyna zaleta, to łatwiej śledzić planety w dużym powiększeniu, z okularem o małym polu. 

Planety są nisko, nie ma warunków do ich sensownych obserwacji. A na początek wygodniejszy jest okular szerokokątny jak Explore Scientific 82 stopnie. 

Do refraktora nadaje się AZ4, nawet do SCT8, choć tu będzie brakować trochę mikroruchów. 

Wybierz się na zlot lub znajdź lokalsów. Wtedy szybko pójdzie do przodu. Praktyka to co innego niż czytanie forum. 

EDIT. Jak już wybierzesz teleskop, to czeka Cię wybór okularów. To dłuższa historia, poczytaj o źrenicy wyjściowej. I pytaj. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT to typ teleskopu. Schmidt-Cassegrain Telescope.  Nie wiem dlaczego ale akurat firma Celestron robi ich najwięcej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teleskop_optyczny

Jak chcesz mieć mały przenośny teleskop, do obserwacji okiem przez okular, to będziesz mogła oglądać dość dobrze Księżyc, Wenus i Mars w postaci plamki, mały Jowisz i Saturn, nie zbyt imponującą Mgławicę Oriona i gromady gwiazd. Reszta to albo białe kropki albo szare plamki.

Do całej reszty potrzebny jest większy teleskop lub astrofotografia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie milion opcji ;) myślę ciągle nad tym i przeglądam różne strony i fora żeby jakos łatwiej mi bylo. Jednak chyba bardziej zalezy mi na jakości obserwacji. Ponoć księżyc mozna i przez lornetkę oglądać a nie do końca o to mi chodzi. 

Raczej kupię cos nowego. 

I teraz pytanie czy te wszystkie okulary i filtry sa w zestawie? 

I Newton 10 to soczekowy? A jak nie soczewkowy to sa jakies jeszcze inne opcje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, skwara napisał:

Newton 10 to soczekowy? A jak nie soczewkowy to sa jakies jeszcze inne opcje? 

Niby kto pyta, nie błądzi... Newton to dwa lustra. Znajdź w internecie schemat. 

 

47 minut temu, skwara napisał:

A co powiecie na taki?

https://allegro.pl/teleskop-levenhuk-skymatic-105-gt-mak-i7246870745.html

Nowy newton kosztuje ponad 5 koła...

To badziewny Mak, mały ale za to ciemny. Daj spokój.

 

Jeszcze nie widziałem, żeby ktoś kupował 10 calowego Newtona za 5k PLN...

A te z giełdy są niedobre?... Rzadko kupuję ze sklepu, zwykle z giełdy I zwykle jestem zadowolony... 

EDIT Np tu masz Newton 12" z giełdy

Ale to duży i ciężki klamot. Co kto lubi. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, skwara napisał:

Zanim napisalam tutaj wlasnie na tego maca patrzylam. Odpuszczam wiec. Tego newtona z gieldy widzialam. Przyjrzę się jeszcze raz.

Almagordo jakze znasz ludzi :P

A będziesz go w stanie sama targać? Nie odpowiadaj tu, ale przemyśl to sobie sama. Logistyka związana z taką zabawką potrafi nieźle zepsuć radość z jej używania...

Dlatego ja skończyłem na SCT8 + refraktor do szerokich pól. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, skwara napisał:

A będę mogła go sobie wystawic w oknie dachowym? Raczej nigdzie go juz nie wywioze ale jak bym mogla postawic w domu w jednym miejscu to czemu nie

Nie. Chyba, że chcesz oglądać w bardzo małym powiększeniu mały wycinek nieba. 

W małym powiększeniu, bo na duże nie pozwolą turbulencje na styku pokój / na zewnątrz. Może trochę poczytaj o obserwacjach I ich warunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No dobra. Kupilam. Uznałam, że wypadałoby się pochwalić  :original: jako że jakoś ten budżet ostatecznie nam się skurczył i przestraszyłam się gabarytami synty12 kupiłam 8 :D używany. Póki co warunki żadne wiec jeszcze nie użyty. Ale już doczekać się nie mogę. Zastanawiam się ciagle jednak czy to dobry wybór i czy powinnam coś dokupić. W zestawie jest:

 

-okulary (6mm, 10mm, 25mm - plossa)

- szukacz

- adapter o średnicy 2" z redukcją na 1,25"

- filtr księżycowy DO-GSO

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz posmakuj tego co masz. 

I zacznij czytać o okularach do tego ustrojstwa. Albo w dużym skrócie :flirt: - polecam Explore Scientific 82 stopnie. Nie warto bawić się w inne, szkoda czasu. 

Jakie ogniskowe? 

To może małe zadanie domowe. Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

W ogólności to ta wartość decyduje w jaki sposób widzimy obraz w danym teleskopie (za ciemny, dobry, za jasny). 

1-5mm to zakres akceptowalny, 2-2,5mm to zakres najlepszej widoczności. 

Poniżej 1mm zwykle jest za ciemno, powyżej 5mm za jasno. 

Ale to takie bardzo zgrubne, wiele zależy od warunków, czy Twojego samopoczucia. 

ŹW=ogniskowa_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu 

Albo jak kto woli

ŹW=średnica_lustra/powiekszenie. 

Te wzory są tożsame, można przekształcić jeden w drugi. 

Twój teleskop to 8" (200mm) i ogniskowa 1200mm? Czyli światłosiła F6. 

Duże powiększenie - mała ŹW, ciemno. 

Małe powiększenie - duża ŹW, jasno. 

Sprawdzisz to w praktyce na tych szkiełkach, które posiadasz. 

Zaczynaj od małych powiększeń. Przez ten okular 25mm coś nawet było widać. 

Większą źrenicę wykorzystujemy pod ciemnym niebem do szukania słabszych obiektów, o małej jasności powierzchniowej. 

Zresztą warto zmieniać okulary, aby zobaczyć jak wygląda obiekt w różnych powiększeniach. 

 

Stellarium na komputer (darmowe) i na smartfonie (płatne) masz? 

Lub Sky Safari, SkEye, Sky Rover jest tego trochę. 

Wydrukuj tabelę Wimmera w nowej wersji. 

 

I powodzenia :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na samym początku zacząłbym następująco:

 

1. Zakup mapy nieba lub specjalnej aplikacji na smartfona. Pierwszą noc poświęciłbym na rozpoznanie głównych gwiazdozbiorów.

2. Następnie kupiłbym małą lornetkę (7x50, 10x50 itp.) + ew. statyw. Od tego zacząłbym moje pierwsze obserwacje.

3. Na podstawie lornetkowych obserwacji miałbym już mniej więcej pojęcie, w którym kierunku chcę iść dalej.

 

Odradzam stanowczo kupno teleskopu jako pierwszy w swojej historii instrument obserwacyjny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.