Skocz do zawartości

modyfikowany canon - dylematy


intruz

Rekomendowane odpowiedzi

czesc

 

czy po modyfikacji canona filtrem baadera do focenia nocnego ustawiam jakiś balans bieli,

 

do dziennego focenia zrobilem zdjecie kartki papieru, w ustawieniach WB dałem własne i zaznaczylem takie zdjecie, teraz mam w dzień normalne fotki, ale tak sobie myśle czy takie odejmowanie na RAW'ie  czegos nie traci w ekspozycjach nocnych ???

 

i drugi dylemat to filtr Astronomika CLS -  są w wersji CLS i CLS- CCD, pisze na stronie ze do modyfikowanych jest CCD ale widze na wykresie ze odcina cale promieniowanie podczerwone więc tracę to co zyskałem zdejmując oryginalny filtr canona

 

dobrze myślę? oświeccie mnie ludzie bo cos muszę na mikołaja zamówic:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, intruz napisał:

tak sobie myśle czy takie odejmowanie na RAW'ie  czegos nie traci w ekspozycjach nocnych ???

nie tracisz. Wyrównujesz każdy kanał oddzielnie.

 

16 minut temu, intruz napisał:

pisze na stronie ze do modyfikowanych jest CCD ale widze na wykresie ze odcina cale promieniowanie podczerwone więc tracę to co zyskałem zdejmując oryginalny filtr canona

Chcesz fotografować w podczerwieni? to CLS-CCD nie nadaje się dla Ciebie. Jednakże, jeśli zmodyfikowałeś aparat głównie po to by mieć "dostęp" do linii widmowej H Alpha (656nm) to wtedy ten filtr jest dla Ciebie.

 

Między innymi dlatego stosuje się filtry UV/IR Cut w kamerach :-) Podczerwień nie jest nikomu potrzebna do szczęścia - no chyba, że tylko podczerwień Cię interesuje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, intruz napisał:

czyli mogę sobie zostawić WB na "trybie dziennym" ?  super 

surowy bez WB kapie czerwonym:)

Do trybu "dziennego" custom WB jest wskazany :-) Chyba, że lubisz kolor czerwony (który naturalnie jest wycinany przez filtr, który zdemontowałeś).

 

Do trybu "Astro" lepiej robić bez custom WB i wyrównywać kanały oddzielnie.

 

13 minut temu, intruz napisał:

myślę o filtrze bo niebo mleczne mam pod domem, niby miasto nie duże mam na północ ale łuna robi swoje

Dobry pomysł, skoro nie możesz wyjechać pod Ciemne niebo. Pamiętaj, że żaden filtr nie zastąpi dobrego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że nie zastąpi:) ale pod  domem moge się rozłożyć w każdej chwili jak jest pogoda ,  astrobudki nie mam, chociaż rozważam taki pomysł w wariancie jak będzie kamera i filtrami wytnę to co mi nie potrzeba z nieba:)

 

a na wyjazdy to już ciut większa impreza, zwłaszcza jak się ma małe dzieci:))

 

narazie musze szlifować to co mam a astronomik wydaje się dobrym rozwiązaniem budżetowym - 200 sekundowe klatki jak narazie są mleczną zupą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica pomiędzy wersjami filtra polega na tym ze ten CCD ma wycinać dodatkowo pasmo podczerwieni i potrzebny jest jeśli masz  full spectrum. Jeśli zamiast oryginalnego filtra masz zamontowany filtr baadera , wystarczy zwykły CLS bo filtr baadera wycina podczerwień 

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idas mówią inna liga :)

 

ale narazie mam 1100d i on jest na pierwszy ogień, jak w przyszłym roku pomyślę o 6D tak sobie myślę kupić coś co później mi się przyda, nie wiem czy jest zgodność w filtrach clip-on pomiędzy aps-c a full-frame

dać teraz 1k za idasa, a za rok znów 1k za taki pod FF no to niewiem  czy jest warte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gryf188 ma rację - jakaś pomroczność jasna mnie dopadła. Jeśli masz full spectrum to CLS-CCD, jeśli masz filterek baadera to zwykły CLS.

 

5 minut temu, intruz napisał:

filtrach clip-on pomiędzy aps-c a full-frame

Proponowałbym jednak nie iść tą drogą (no chyba, że musisz) - kupując filtr np 2" i dopasowując do tego złączki, czy istniejące czy własne, będziesz miał możliwość wykorzystania go w innych systemach - jak wymienisz kamerę, czy zmienisz teleskop to nie będzie problemu - a i tak łatwiej sprzedać 2" filtr niż eos clip.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie nic nie muszę:)

jestem na początku pomysłu na rozbudowę bo LP obrzydza mi coś co uwielbiam :)

o takim kierunku nie pomyślałem, dzięki za spojrzenie z innego kąta - to naprawdę dużo daje

 

w takim razie będę szukał rozwiązania jak pomiędzy lustrzankę a obiektyw wrzucić 2" filtra,

 

dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2" Orion Skyglow Imaging  i to jest taka tańsza alternatywa IDASA . Nie wiem jak zachowywałby się z modyfikowanym canonem ale w moim 6D nie robi takich brzydkich halo i obwódek wokół gwiazd. Miałem CLS-a i  LP wycinał bardzo dobrze ale  jego wady trochę mi doskwierały, w dodatku CLS wycina dosyć szeroko wszystko w przeciwieństwie do IDAS-a czy jego klona Oriona

astronomik_cls-ccd_trans.png.0c6e009a5e065e5109f8b08d80ca825d.png

 

Krzywa-transmisji.jpg.5a807f01f0d40c0b5d35cf45f4774126.jpg

Orion-Filtr-SkyGlow-Imaging-2-.jpg.038ace09c84ffdf8bb68e47b9683ec2c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam 1100D full spektrum z niutkiem F4 i nie widzę przeciwskazań do takiego połączenia ani zaleceń żeby stosować filtry cls (ccd) dla ciemnego nieba. Filtry odcinające całkowicie IR zostały stworzone wydaje mi się że dla właścicieli refraktorów których producent  nie zadbał o należytą korektę pasma IR. 

To takie moje własne przemyślenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.