Skocz do zawartości

TS APO65Q 65/420mm quadruplet


janou

Rekomendowane odpowiedzi

WItam. Jeżeli umieściłem temat nie w tym dziale to proszę o przeniesienie.

 

Chciałbym zamontować tubę z guidingiem do powyższego astrografu (na grzbiecie). Może ktoś podpowiedzieć jak to zrobić? Ewentualnie polecić kogoś kto ogarnia temat? Tubę guidingu trzeba na pewno przyczepić dovetailem, tylko jak taki dobrać? Obecnie jako guiding używam SKY-WATCHER SK804A OTA + ALccd 5-II. Od razu może zadam pytanie czy nie wymienić tuby? Nie za duży zestaw? Z góry dziękuję za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Na jakim montażu to sadzasz?

 

Najłątwiej to kupić taki sam dovetail jaki masz przy teleskopie :-) Tylko przykręcasz go od góry.

Pomyśl czy nie przyrzucić się na coś takiego: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5295_Mini-50mm-Guide-Scope-with-adjustable-Holder---Astrophoto.html

mocujesz w stopce szukacza.

 

Żeby zamocować OTA804 to trzeba by było nawiercać otwory w dovetailu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pav1007 napisał:

Hej,

Na jakim montażu to sadzasz?

 

Najłątwiej to kupić taki sam dovetail jaki masz przy teleskopie :-) Tylko przykręcasz go od góry.

Pomyśl czy nie przyrzucić się na coś takiego: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5295_Mini-50mm-Guide-Scope-with-adjustable-Holder---Astrophoto.html

mocujesz w stopce szukacza.

 

Żeby zamocować OTA804 to trzeba by było nawiercać otwory w dovetailu.

Montaż HEQ5. Zastanawiałem się na takim czymś. Pytanie czy warto? Czy mój sky watcher nie jest lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja tuba jest ok, ale zwyczajnie nie potrzeba takiej dużej. Jeśli w transporcie ci to nie będzie przeszkadzać, to może zostać. Szukacz guider będzie po prostu zgrabniejszy. 

Ja bym kupił używany szukacz SW za niecałe 200 zł, dorobił złączkę i nie przepłacał za gotowy szukaczoguider. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3045-szukaczo-guider-z-szukacza-sw-9x50/  masz przykład przeróbki, by uzmysłowić Ci o co chodzi. W astrokraku można zamówić wkręcaną przejściówkę do podpięcia kamery w miejsce  okularu. Nic nie trzeba ciąć. Ostrość w szukaczoguiderze ustawia się poprzez kręcenie celą obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr4d napisał:

Tu https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3045-szukaczo-guider-z-szukacza-sw-9x50/  masz przykład przeróbki, by uzmysłowić Ci o co chodzi. W astrokraku można zamówić wkręcaną przejściówkę do podpięcia kamery w miejsce  okularu. Nic nie trzeba ciąć. Ostrość w szukaczoguiderze ustawia się poprzez kręcenie celą obiektywu.

Dzięki za link. Nie do końca mnie rozumiesz. Poniżej wstawiam zdjęcia przy jakiej odległości moja kamera ostrzy przy uzyciu SW. Stąd moje pytanie jak będzie w szukaczoguiderze gdzie nie ma wyciągu.

20181108_182633.jpg

20181108_182646.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze trzeba ograniczać wagę zestawu. Wywal to ciężkie bydle i zrób jak chłopaki piszą. Po drugie taki guider na stopce mam i ja 160mm i prowadzę nim RC z ogniskową 1000 mm nie potrzebujesz tuby 400mm. Po trzecie - guider na stopce ma dwie regulacje odległości większe i mniejsze ruchy (przynajmniej w mojej wersji tak jest). Po czwarte - kamerkę zawsze można poluzować i delikatnie wsunąć lub wysunąć jeśli brakuje zasięgu ostrzenia ale nie ma takiej opcji żeby to nie ostrzyło. Ustawiasz w dzień ostrość na dalekich obiektach a w nocy tylko mała korekta na gwiazdach.

 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, _Spirit_ napisał:

Po pierwsze trzeba ograniczać wagę zestawu. Wywal to ciężkie bydle i zrób jak chłopaki piszą. Po drugie taki guider na stopce mam i ja 160mm i prowadzę nim RC z ogniskową 1000 mm nie potrzebujesz tuby 400mm. Po trzecie - guider na stopce ma dwie regulacje odległości większe i mniejsze ruchy (przynajmniej w mojej wersji tak jest). Po czwarte - kamerkę zawsze można poluzować i delikatnie wsunąć lub wysunąć jeśli brakuje zasięgu ostrzenia ale nie ma takiej opcji żeby to nie ostrzyło. Ustawiasz w dzień ostrość na dalekich obiektach a w nocy tylko mała korekta na gwiazdach.

 

Czyli śmiało, w ciemno kupić takie szukaczoguider?:) https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=2415&lunety=Luneta do guidingu StarGuider Guidescope 50 mm f 162 mm 1 25 z opraw i stopk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja *ten* - kamera wkręcona w wyciąg na gwint - bez noska - ostrzy bez problemu. Tak być musi bo jak inaczej ... Zresztą zobacz - ja mam to tak pospinane ale podobno to redundancja i nie spełnia warunku _Spirita_ ;-) Co mi tam..2054173380_setupdelaa.thumb.jpg.2723c4887aa167086f4a5b273702cef0.jpg

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za podpowiedź. Najrozsądniej będzie kupić szukaczoguider 50mm. Jako, że nazwałem temat nijako, mogę tutaj zadać drugie pytanie? Syn (2,5 roku), "powiesił" mi się przed chwilą na wyciągu jak miałem rozstawiony sprzęt (wiem wiem, głupi jestem). Wyciąg wyszedł. Teraz ciężko wchodzi, a jak wejdzie to przed końcem podziałki czuje opór. Jak dojdzie do końca to wychodzi cały bez problemu. Obstawiam wyjechane zębatki? Jest w Polsce ktoś kto naprawia takie rzeczy? Podejrzewam że te dwa elementy się uszczerbiły. 

20181108_203915.jpg

20181108_203939.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy masz zdolności manualno-techniczne. :g: Rozkręć wyciąg, wyjmij wałek i malutkim pilnikiem (iglak), spiłuj zadziory na zębatce jak są, tak by wygładzić rowki. Tak samo na prowadnicy na draw tubie. Dokładnie przemyj benzyną ekstrakcyjną, (do zapalniczek) i przedmuchaj sprężonym powietrzem, by nie zostały żadne opiłki metalu. Nałóż niewielką ilość odpowiedniego smaru i złóż. Wyciąg powinien znów płynnie się przesuwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wiórki usunąć szczotką drucianą ( lub do zębów) i zobacz czy pomoże.

Jak coś wystaje, pod palcem pewnie czuć, to delikanie małym pilnikiem przejedź.

 

Ups, za długo stronę miałem otwartą podczas romowy z kolegą i nie zauważyłem innych odpowiedzi.

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.