Jump to content
logitechpl

Guiding do Star adventurera

Recommended Posts

Cześć jestem tutaj nowy. Jakiś czas już próbuję swoich sił w astrofotografii i zauważyłem, że błąd okresowy montażu jest dość uciążliwy. Zacząłem czytać troszkę o guidingu i zauważyłem, że można wydłużyć dzięki niemu czas ekspozycji. Dysponuję jedynie obiektywami, najdłuższa ogniskowa to 200mm. Paru znajomych poleciło mi dość budżetową wersję (jestem studentem więc z zarobkami u mnie krucho), którą jest moduł raspberry + kamera + guider. Tutaj chciałbym zadać pytanie. Co do tego dobrać by ten zestaw się sprawdził i działał i nie kosztował miliony monet. I jakie czasy na poszczególnych ogniskowych da się uzyskać. Liczę na wyrozumiałość i na pomoc. Dziękuję z góry wszystkim :). Z czasem również dodam moje małe poczynania z drogą mleczną i podstawowymi obiektami :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja wieszałem na SA  -Taira 300 mm i Canona do 3 min bez problemu. Wieszałem też TS65 i 2-3 min się udawało.

Myślę ze najprościej będzie kupić jakąkolwiek kamerkę z portem ST4 - jest zatrzęsienie klonów - i do tego cokolwiek

Szukacz/guider im lżej tym lepiej.

Laptopa masz ? 

Bo z tym  Rapsbery to wiesz ;-)

Pozdr. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, nareszcie założyłeś wątek Michale :D
To pozwolisz że się podepnę (i jednocześnie zadam pytania, na które odpowiedzi i Ciebie pewnie zainteresują).
Gdyby uprzeć się przy Raspberry (poza tym ze wolne, to znajomemu działało z SWSA) to czy może być jakakolwiek kamerka astro czy musi być to autoguider jak np. QHY5L?
Czy w przypadku użycia ww. Raspberry jest opcja ditheringu? I czy przy użyciu ditheringu trzeba jakoś inaczej wyzwalać migawkę w aparacie, żeby nie zrobiło przesunięcia w trakcie naświetlania?
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z SW SA  "pełny" dithering niestety tylko ręcznie. Chociaż są sposoby jakieś wymyślne..;-) Spirit chyba jakiś czas temu opisał jakiś sposób jeśli dobrze pamiętam.

Z malinką będziesz zapewne używać Kstars i ekosa gdzie jest możliwość ditheringu po przez impulsy po kablu st4..ale jak wiadomo tylko w osi RA.bo nie posiada on napędu w DEC.

Dithering po przez st4 zostanie wykonany i soft zaczeka na ustabilizowanie się wykresu o wartość jaką sobie ustawisz (w sekundach) i wtedy wyzwoli migawkę do kolejnej subklatki.

Tyle w teorii ..a w praktyce przynajmniej ja nie testowałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten soft ma opcje sterowania aparatami? Czy tylko kamerki? (Ja mam Sony A6000 a OP foci nikonem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dslr i kamery ..sonego i Nikona oraz canona osbłuzy sterownik Gphoto.

Ten soft to pełna automatyka. Kamery  montaże ( wszystkie prócz ASA i kilku innych) dslr planetarium wirtualne koła filtrowe guiding plate solving polar alignment wcs focusery GPS kopóły napędy do flatownic/zaślepek przeciw kurzowi na odrosnik optyka adaptatywna sterowanie na odległość ( jedynie nie obsługuje na tą chwile grzałek, ale twórcy pracują nad tym).

Na stronie Indii możesz sprawdzić co obsługuje soft.

Edited by Selmak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widze że nadal potrzebuje komputera do obsługi. Nie da się tym sterować np. z poziomu telefonu? W sytuacji jak jestem gdzieś daleko poza domem i nie mam laptopa.
Widze też ze przy opcji wyzwalania migawki przez aplikacje zdjęcia nie zapisują się na karcie. Dobrze by było jakby chociaż guiding dało się ogarnąć bez potrzeby posiadania laptopa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz kupić stellarmete i jest tam aplikacja na androida do sterowania wszystkim. Astroberry możesz sterować przez Wi-Fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Selmak napisał:

Możesz kupić stellarmete

Hmmm, google nic o tym nie wypluwa, masz może jakiś link?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 141 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 3 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 163 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 22 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.