Skocz do zawartości

Guiding do Star adventurera


logitechpl

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jestem tutaj nowy. Jakiś czas już próbuję swoich sił w astrofotografii i zauważyłem, że błąd okresowy montażu jest dość uciążliwy. Zacząłem czytać troszkę o guidingu i zauważyłem, że można wydłużyć dzięki niemu czas ekspozycji. Dysponuję jedynie obiektywami, najdłuższa ogniskowa to 200mm. Paru znajomych poleciło mi dość budżetową wersję (jestem studentem więc z zarobkami u mnie krucho), którą jest moduł raspberry + kamera + guider. Tutaj chciałbym zadać pytanie. Co do tego dobrać by ten zestaw się sprawdził i działał i nie kosztował miliony monet. I jakie czasy na poszczególnych ogniskowych da się uzyskać. Liczę na wyrozumiałość i na pomoc. Dziękuję z góry wszystkim :). Z czasem również dodam moje małe poczynania z drogą mleczną i podstawowymi obiektami :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wieszałem na SA  -Taira 300 mm i Canona do 3 min bez problemu. Wieszałem też TS65 i 2-3 min się udawało.

Myślę ze najprościej będzie kupić jakąkolwiek kamerkę z portem ST4 - jest zatrzęsienie klonów - i do tego cokolwiek

Szukacz/guider im lżej tym lepiej.

Laptopa masz ? 

Bo z tym  Rapsbery to wiesz ;-)

Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, nareszcie założyłeś wątek Michale :D
To pozwolisz że się podepnę (i jednocześnie zadam pytania, na które odpowiedzi i Ciebie pewnie zainteresują).
Gdyby uprzeć się przy Raspberry (poza tym ze wolne, to znajomemu działało z SWSA) to czy może być jakakolwiek kamerka astro czy musi być to autoguider jak np. QHY5L?
Czy w przypadku użycia ww. Raspberry jest opcja ditheringu? I czy przy użyciu ditheringu trzeba jakoś inaczej wyzwalać migawkę w aparacie, żeby nie zrobiło przesunięcia w trakcie naświetlania?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z SW SA  "pełny" dithering niestety tylko ręcznie. Chociaż są sposoby jakieś wymyślne..;-) Spirit chyba jakiś czas temu opisał jakiś sposób jeśli dobrze pamiętam.

Z malinką będziesz zapewne używać Kstars i ekosa gdzie jest możliwość ditheringu po przez impulsy po kablu st4..ale jak wiadomo tylko w osi RA.bo nie posiada on napędu w DEC.

Dithering po przez st4 zostanie wykonany i soft zaczeka na ustabilizowanie się wykresu o wartość jaką sobie ustawisz (w sekundach) i wtedy wyzwoli migawkę do kolejnej subklatki.

Tyle w teorii ..a w praktyce przynajmniej ja nie testowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dslr i kamery ..sonego i Nikona oraz canona osbłuzy sterownik Gphoto.

Ten soft to pełna automatyka. Kamery  montaże ( wszystkie prócz ASA i kilku innych) dslr planetarium wirtualne koła filtrowe guiding plate solving polar alignment wcs focusery GPS kopóły napędy do flatownic/zaślepek przeciw kurzowi na odrosnik optyka adaptatywna sterowanie na odległość ( jedynie nie obsługuje na tą chwile grzałek, ale twórcy pracują nad tym).

Na stronie Indii możesz sprawdzić co obsługuje soft.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że nadal potrzebuje komputera do obsługi. Nie da się tym sterować np. z poziomu telefonu? W sytuacji jak jestem gdzieś daleko poza domem i nie mam laptopa.
Widze też ze przy opcji wyzwalania migawki przez aplikacje zdjęcia nie zapisują się na karcie. Dobrze by było jakby chociaż guiding dało się ogarnąć bez potrzeby posiadania laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.