Skocz do zawartości

Nowa, jasna kometa, odkryta wizualnie!


Rekomendowane odpowiedzi

Przed świtem 18 listopada zapolowałem wreszcie na ów kometkę. Warunki były słabe: pół nieba zakryte, całe trochę zamglone, zasięg więc jakieś 4,5 mag. Wschodnie niebo mniej zaświetlone, 15 km od stolicy. Korzystając z refraktora 80/400, najpierw udało mi się ledwie dostrzec rozmytą "gwiazdkę". Pewności, że to TEN obiekt, nabrałem przy zastosowaniu największego użytecznego powiększenia - około 50x; dość wyraźnie zarysowana głowa komety, z mglistą, raczej okrągłą otoczką większą, niż dzisiejsza tarcza Wenus. Jasność komety ciężko ocenić w dzisiejszych warunkach, dajmy na 8 - 7,5 mag.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometę obserwowałem między godziną 4.30 a 5.00 w Newtonie 35 cm. Patrzyłem z podwórka a sama obiekt był nisko, w dość słabych warunkach. Dodatkowo LW zaczęło już parować. 

Kometa bardzo ładna, jasna. Widoczna bez problemu. Do obserwacji używałem głównie okularu 9 mm 100°, który generuje 183x powiększenia i 1,9 mm źrenicy wyjściowej. Gdyby nie -8°C, na których już trochę czasu spędziłem popatrzył bym dłużej. A i tak jak gdy już ją odnalazłem to siadałem i trzęsąc się wpatrywałem się w mgiełkę przez 15 min. Bardzo ładna, "kulista". Nie jestem specem i nie użyłem "profesjonalnej" metody pomiaru jasności (porównanie do "rozlanej" gwiazdy) ale ma około 7 mag.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nad ranem o 4:40 budzik ściągnął mnie z łóżka i po kilku zamglonych porankach w końcu udało mi się zaobserwować C/2018 V1.
Później wypatrywałem Leonidów na tle rozjaśniającego się nieba, przy okazji ogrzewając okular w kieszeni kurtki. Spadających gwiazd nie zauważyłem, ale wzrok mój przykuł bardzo jasny punkt między drzewami ... toż to Wenus, a ta "cienizna" z prawej to Spika... Obraz trochę pływał w pow. 73x, ale jaki piękny widok... cienki sierp gwiazdy porannej w kształcie litery "n" :D
To była mało przespana noc, bo przed 1 budzik znów mnie wyrwał z objęć Morfeusza, by popatrzeć na 2 komety: 64P i 38P. Trzeba wykorzystać pogodną noc, bo Księżyc lada moment będzie przeszkadzał.
I na koniec obserwacje 3 komet:
https://cobs.si/analysis2?col=observer_icq&id=KWI&start_date=2018/11/17 00:00&end_date=2018/11/19 23:59

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja minionej nocy widziałem w sumie 4 komety: 46P, 38P, 64P i bohaterkę tego wątku. Wydaję mi się że kometa V1 wyraźnie zatrzymała trend szybkiego nabierania jasności bo od tygodnia jej jasność utrzymuje się na poziomie 8.0 mag. Na szczęście stopień kondensacji utrzymuje się na dość wysokim poziomie co świadczyć może, że raczej nic złego nie dzieje się z jądrem komety. Na wszelki wypadek pożegnałem się z nią bo elongacją spada Księżyc rośnie a pogoda wraca do "normalności" :)

Edytowane przez DARK
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.