Skocz do zawartości

StarsPi na Rpi3 WiFi - znalezisko :)


Agent Smith

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem przekonany, że projekt StarsPi - autonomicznego autoguidera na Rpi z obsługą przez smartfona jest martwy, bo puste linki, domena na sprzedaż i dupa, skąd my to znamy...

Do tego dotychczas dochodziła konieczność doinstalowywania zmodyfikowanego linguidera do systemu, co dla mnie (linuksowego analfabety) brzmiało jak poważne wyzwanie.

Ale nie - grzebał i wygrzebał - ostatnia (ze stycznia 2017) wersja na Rpi3 z Wifi, i to w dodatku w postaci gotowego obrazu raspbiana !

Brzmi szałowo.

 

Wątek i linki tutaj: https://www.cloudynights.com/topic/493690-starspi-guiding-with-an-android-device/page-3

 

Hi guys,

 

I am happy to announce that the Raspberry Pi 3 version of StarsPi is now available. There is no need to install a newer version on the phone, you just need to write the below image file to an SD card.

Please note:

- it is based on the latest version of Raspbian Jessie (2017-01-11)

- you need at least a 4 GB SD card, preferably with fast R/W speeds

- no need to buy/connect an external WiFi dongle, the package uses the built in module of RPi3

- this image is not compatible with RPi2 or any previous hardware

- tested guider cameras: webcams and QHY5, more to come

 

Have fun and don't forget to leave your opinions!

https://drive.google.com/file/d/0B_Yzxu2tJBN9dktLbmxtcHpHdU0/view?usp=sharing

 

 

Nie testowałem, ale zaraz zamawiam RPi3 specjalnie do tego celu, będę raportował co i jak, do czego Was także zachęcam, bo projekt zapowiadał się kapitalnie (w planach była m.in. obsługa DSLR'ów z LiveView włącznie i tym podobne fajerwerki.

Niestety obietnice twórcy (Zsolta Nagyego) "more to come" raczej się nie spełnią - chłopak robi karierę jako ekspert  od Javy i na StarsPi nie ma czasu... ;(

 

Jeśli chodzi o samą apkę StarsPi, to nie ma już jej w Google play, można ją znaleźć tu:

https://www.apkmonk.com/app/com.starspi/ (Wersja 1.2, nie wiem czy istnieje nowsza)

 

PS. Jakie klony Rpi3 polecacie ? (to może być zwykłe RPi3 z wifi, nie musi być B+ czy BRh- itp :))

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej postawić kstars+ekos na RPi (albo ściągnąć gotowy Astroberry)? Co prawda z telefonu pewnie nie będzie najwygodniej obsługiwać apkę desktopową przez VNC, ale masz załatwione prowadzenia (eqmod), guiding, akwizycję z sekwencerem, focus a nawet ustawienie na polarną.

 

PS: taki zestaw ostatnio zrobiłem, przez pogodę nie użyty jeszcze w polu - co prawda będę używał do tego laptopa a nie telefonu.

PPS: potrafi emulować Meade, więc można używać goto np. z Skysafari.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zakładam, że jeśli guidujesz to po to żeby robić zdjęcia. Jeśli tak to i tak musisz obsługiwać focus, migawkę, koło filtrowe, etc.

 

Co do setupu mobilnego - mój pomysł jest dokładnie taki jak opisujesz - działa z marszu. RPi z rzepem do nogi montażu, podłączony do kamery (tam jest hub, czyli do guidera i koła też), montażu przez eqdirect-usb, w przyszłości do focusa (jeszcze nie mam) i do zasilania 12V (jest przetwornica po drodze). RPi ma dołożony moduł GPS. Więc wszystko się bootuje, podłączam się laptopem przez Wifi ustawiam co chcę i klikam play. Wszystko w jednym miejscu. Moim zdaniem prościej się nie da :D 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy, u mnie robieniem zdjęć, czyli rytmicznym pstrykaniem zajmuje się MagicLantern, który "goli, pi****li, przerywa ciąże i krawaty wiąże".

No fakt, nie ogarnia focusa, więc robię to ręcznie. Ale poza tym jest OK - m.in. dzięki skryptom w ML

 

Ten projekt dotyczy "stand alone guidera" więc kstarsy, ekosy, astroberry itd zostawmy na boku - na inną okazję.

Chodzi mi wyłącznie o obsługiwany z telefona guider. A apka StarsPi wygląda bardzo apetycznie, w przeciwieństwie do

np. ekosa na ekranie smartfona...to nie na moje zmęczone oczy i rozdygotane lekko paluchy ;) 

A chodzi też o to, żeby nie targać laptopa, mnie koło potrzebne nie jest.

 

Inna rzecz, że trochę szkoda Rpi3 tylko na taki drobiazg - ponawiam więc pytanie o sprawdzone tanie klony malinki 3: jakie polecacie?

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 10.11.2018 o 23:23, calla napisał:

Właśnie główną zaletą StarsPi jest to, że nie jest to przekombinowane, i działa w miarę z marszu. Z innymi jest kupa roboty do ustawienia, a z setupem mobilnym chcemy mieć coś co odpali i będzie guidować.

Jakie "kupa roboty" ??

W przypadku AstroberryServer zgrywasz na kartę już gotowy system.  Nic nie konfigurujesz, podłączasz się i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.