Skocz do zawartości

Prawidłowy flat / korektor komy


MoonLightShadow

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam serdecznie mam dwa pytanka do kolegów. Jedno to sprawa właśnie wykonanego testowego flata.na górnej krawędzi okazuje się iż mam naprawdę mocną winiete. Teleskop jest skolimowany i wyosiowany i teraz pytanie czy tak mniej więcej ma to właśnie wyglądać?? Na teleskop założony bylodrosnik sprawdzałem różne jego ustawienia i nadal tak zostaje na flacie. Zdjęcie wykonane telefonem na szybko z powodu braku możności przesłania na komputerIMG_20181111_131516.jpg.d708c1087dc8f6104acb32823ed4e7b5.jpg

 

A druga sprawa planuje kupić korektor komy. Jaki polecacie do SW 200/1000. Astrofoto uprawiam z canona 1100D unmod. Stawiam iż wielu z was poleci Baader. Ale pytanie czy tańsze zamienniki też dadzą radę? Jak ten od gso  niemalże 2 razy tańszy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie warto oszczędzać .... kup sobie z drugiej ręki Marka 3 od Baadera ... będziesz zadowolony.

Mój flat na 200/1000 oczywiście z korektorem - w twoim coś ewidentnie nie gra .. tak nie powinno być

_MG_9565.thumb.jpg.a6eaebdea6ddf7cac77dd27eeaf87a58.jpg

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, komprez napisał:

Tu nie warto oszczędzać .... kup sobie z drugiej ręki Marka 3 od Baadera ... będziesz zadowolony.

Mój flat na 200/1000 oczywiście z korektorem - w twoim coś ewidentnie nie gra .. tak nie powinno być

_MG_9565.thumb.jpg.a6eaebdea6ddf7cac77dd27eeaf87a58.jpg

No twój to całkowicie inna bajka. Takze dziś czeka mnie sprawdzenie kolimacje zestawu. Widać ewidentnie że coś jest nie halo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MoonLightShadow napisał:

No twój to całkowicie inna bajka. Takze dziś czeka mnie sprawdzenie kolimacje zestawu. Widać ewidentnie że coś jest nie halo

Tu mi wygląda jakby lustro w aparacie się nie chowało całkowicie ... sprawdzaleś czy się chowa całkowicie ?

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejm obiektyw , włącz w aparacie czyszczenie matrycy i opcja czyszczenie ręczne - to powinno podnieść lustro na stałe i zobaczysz czy owtwiera się całkowicie .

Jeśli faktycznie jest problem i się ono nie otworzy to spróbuj delikatnie je podnieść ręcznie jeśli jest opór to nic na siłe ... pewnie zębatki poszły i to już kiepsko . ..

 

Ewentualnie jak nie masz opcji czyszczenia ręcznego to .... mirror lock opcja .. przy fotce powinno Ci podnieść lustro na stałe

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piknie ;)  Ciesze się że już Ci śmiga ....   co do korektora wracając ... te tańsze też w jakimś tam stopniu działają ... ale koma i tak pozostaje mniejsza lub większa w zależności od

jakości takiego korektora ....  u mnie na MPCC MARK III  delikatnie pozostaje w brzegach ale to jest igła w stogu siana w porównaniu do tego co miałem wcześniej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, komprez napisał:

Piknie ;)  Ciesze się że już Ci śmiga ....   co do korektora wracając ... te tańsze też w jakimś tam stopniu działają ... ale koma i tak pozostaje mniejsza lub większa w zależności od

jakości takiego korektora ....  u mnie na MPCC MARK III  delikatnie pozostaje w brzegach ale to jest igła w stogu siana w porównaniu do tego co miałem wcześniej ...

Dokładnie wiem o czym mówisz nie zamierzam oszczędzać na tym. Teraz jak zobaczyłem że miałem problem z lustrem już wiem czemu tyle zdjęć wychodziło bardzo dziwacznie... 

 

Masz jakieś porównanie klatek bez korektora i z założonym?? I jak wygląda sprawa z ostrzeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzenie .. bez problemu ... pod jedbym warunkiem ... musisz zobaczyć i zmierzyć jaką odległość masz na wyciągu z Canonem bo jak dołożysz sobie MPCC to musisz mieć 

zapas na wyciągu - u mnie niestety brakło i musiałem zastosować inne mocowanie 2 calowe (oryginalne Celestrona było bardzo wysokie)

Klatki jakieś mam ... musze poszukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, komprez napisał:

Piknie ;)  Ciesze się że już Ci śmiga ....   co do korektora wracając ... te tańsze też w jakimś tam stopniu działają ... ale koma i tak pozostaje mniejsza lub większa w zależności od

jakości takiego korektora ....  u mnie na MPCC MARK III  delikatnie pozostaje w brzegach ale to jest igła w stogu siana w porównaniu do tego co miałem wcześniej ...

Ciekawe jak zagra to z wyciągiem z SW. MOŻE ktoś próbował? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, komprez napisał:

Ostrzenie .. bez problemu ... pod jedbym warunkiem ... musisz zobaczyć i zmierzyć jaką odległość masz na wyciągu z Canonem bo jak dołożysz sobie MPCC to musisz mieć 

zapas na wyciągu - u mnie niestety brakło i musiałem zastosować inne mocowanie 2 calowe (oryginalne Celestrona było bardzo wysokie)

Klatki jakieś mam ... musze poszukać

U mnie MPCC mkIII przesunął ognisko o 6mm w górę (od osi teleskopu), więc zawczasu zobacz czy masz zapas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem od kolegi z forum korektor SW.

No i mały problem jednak jest z ostrzeniem. A bardziej z gwint

ami. Jedyny sposób zamontowania całości to założenie tego wielkiego pierścienia gdyż mój adapter canona za nic w świecie nie pasuje bezpośrednio do korektora. Potrzeba chyba jakiejś złączki. Nie wiem jaki to gwint na tym korektor że jednak w moja przejściówkę t2 nie pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.