Skocz do zawartości

Wymiana achro 6" na achro 6"


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Takie proste pytanie ale jednoznaczna odpowiedź nie jest już taka prosta.

Czy warto wymienić refraktor achromatyczny SW 6" F8 który aktualnie posiadam na taki:

152/900 ze stajni TS Optics, Altair Starwave, Tecnosky (wszystko to to samo).

Na ile oprócz mechaniki zastosowane szkło kron/flint są lepsze od seryjnego SW.

 

Aha.

Tylko odpuśćcie dywagacje na temat dobsonów 8",10" , SCT itp.

Interesuje mnie tylko achromat, bo na ED w takim rozmiarze mnie nie stać ,a chodzi mi głównie o DS-y.

 

 

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Nord napisał:

Spróbować możesz ale zobaczysz dużą różnicę? Na planetach może być lepiej ale na DSach? Nie sądzę :)

Apertura taka sama ,a ogniskowa krótrza.Może byc gorzej.Czy lepsze szkło,trzeba to równoczesnie porównac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Motloch Franciszek napisał:

A ten? Obiektyw ma ogniskową ~1200 mm.Z układem Petzvala 760.Można zejśc z powiększeniami niżej.

O ile pamiętam,to ma możliwośc kolimacji celi obiektywu.

 

 

No i ja z układem optycznym zawierającym Petzwala mam mieszane uczucia.

Po sieci krążą wypowiedzi, że układ dodatkowych soczewek Petzwal jednak degraduje lekko obraz w zestawieniu ze standardowym achromatem w układzie Faunchofera.

Musiałbym chyba stanąć przy takim Bresserze aby porównać jak jest w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kjacek napisał:

Hej, ja bym wymienił 1200 na 900mm. Lepszej jakości nie będzie raczej, będzie porównywalna, ale tuba krótsza, większe pole. 

No to pole czasami kusi......cholerka właśnie wróciłem z obserwacji balkonowych. Dzisiejszy rogal SUPER, M42 duże i wyraźne widoczne do zagięć ramion, Mars na przyciętym obiektywie do 113mm w powiększeniu x218 widać jedną z czap polarnych i ciemne pasma na powiechni globu, no i pierwszy raz złapałem Neptuna - bardzo ciekawa kulka.

Spytałem się na zagranicznym forum, gdzie jest dużo recenzji 152/900. Jednak odpowiedzi skłaniają się aby nie zmieniać bo nic lepiej nie będzie. Jedynie wymienić wyciąg na lepszy i dobre okulary + filtry, ot tyle.

Co ciekawe jak na razie nie mogę namierzyć w sieci jaki rodzaj soczewek kron/flint jest w refraktorze SW. Wie ktoś może?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.....wczytuję się i jak to zwykle bywa im dalej czytam tym mniej wiem :ermm:.

Ale do rzeczy, kilka pytań.

1. To jest wykres korekcji dla achro 150/900, ktoś mi powie jak się czyta te krzywe? mają być blikso "0", i dlaczego promień źrenicy jest 76mm?. Co oznaczją te dane na dole rysunku to współczynniki Strehla?.

refraktor-achromatyczny-ts-152-900-ota.jpg.62362af05ae44363e22062874d707056.jpg

Druga sprawa, tak sobie porównuję jeszcze achro 6" do SCT8" i tutaj cholernie mi się nic nie zgadza.

Czytam ten wątek https://astropolis.pl/topic/61426-achromat-czy-apochromat-do-ds/?page=10 i tam są takie ładne tabelki:

5a3e45132fd15_Sprawnoci.png.07e35ffc1ef89979a52057b363b15051.png.2a5e8590e29a4b99e907c26ac6282931.png

 

Porównuję achro 6" do SCT8" i widzę jak na dłoni że sprawność optyczna jest na korzyść achro o około 28%. ilość zebranego światła jest na korzyść SCT o 12%.

Biorąc pod uwagę pole jakie da achro F=6, czy warto walczyć o te 12%?.

A teraz druga tabelka, która roznosi system (czyli to co powyżej).

mozliwosci.png.63525b0beec33999d212ec54911758e8.png.f9e28e72073dc8d477850f8d4abba497.png

 

Tutaj wynika że sprawność optyczna SCT 8" w stosunku do achro 6" jest mniejsza tylko o około 18% (no jak się to ma do wcześniejszej tabelki).

Jednocześnie możliwości (pole/sprawność) urasta w SCT8" do watości procentowej aż o 38,5%. Jest to nie spójne.

Soory za odbiegnięcie od tematu, ale jedną z opcji alternatywnych jest też SCT8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że mieszkamy daleko od siebie. Mam SCT8 i to mój docelowy teleskop. 

Krótka, lekka tuba. 

Ale chyba będzie brakować Ci pola w stosunku do refraktora, ale nie liczyłem. 

Ja mam do tego APO 100/600. I malucha 72FD F6. 

Do SCT przydaje się reduktor f6.3. 

Zamiast F10 masz F6.3. 

 

SCT musi być dobrze skolimowany. 

W stosunku do refraktora 150/1200 to może nie jest wielki skok jakościowy ale logistyczny. Zamiast wielkiego klamota masz krótki walec. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wampum napisał:

1. To jest wykres korekcji dla achro 150/900, ktoś mi powie jak się czyta te krzywe? mają być blikso "0", i dlaczego promień źrenicy jest 76mm?. Co oznaczją te dane na dole rysunku to współczynniki Strehla?.

im te krzywe są bliżej "0" tym lepiej bo to oznacza, że poszczególne promienie są ogniskowane w tym samym punkcie

mamy 76 mm bo promień to średnica podzielona przez 2 ;)

na dole mamy długość fali światła dla poszczególnych barw

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tabeli:

ObstrukcjeSprawnosc optyczna,

np wg tabeli Mak 150-obstrukcja 42mm.

Osłonka stożkowa przy LW ma 52,5mm i to jest chyba obstrukcja,a nie średnica LW.

Średnica czynna korektora(menisku),też  niema 150mm,tylko mniej.

Dlatego nie wierzę w to,co jest napisane w tabelach.

 

Edytowane przez Motloch Franciszek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Motloch Franciszek napisał:

Odnośnie tabeli:

ObstrukcjeSprawnosc optyczna,

np wg tabeli Mak 150-obstrukcja 42mm.

Osłonka stożkowa przy LW ma 52,5mm i to jest chyba obstrukcja,a nie średnica LW.

Średnica czynna korektora(menisku),też  niema 150mm,tylko mniej.

Dlatego nie wierzę w to,co jest napisane w tabelach.

 

No tak też wywnioskowałem.

Wiem jak blisko jest mój 6" achromat w zestawieniu z 8" Syntą i co ciekawe ja nie miałem okazji zbyt wiele razy porównać, to słowa kolegów, którzy mają Syntę 8" i spojrzeli przez mój refraktor. Jak się spotykamy to przeważnie obok stoi 10-cio calówka, no i takie M42 w achro jest bardzo blisko tych 10-ciu cali, ale takie rzeczy tylko na jasnych obiektach. Żeby nie było że to taki wymiatacz DS-ów, oczywiście na słabch obiektach achro pokazuje "duszka" a 10" już szczegół, a na bardzo słabych zdarzyło się, że achro nie wyciągnęło z tła - cóż prawa optyki nieuniknione.

 

Co do samej zamiany - ogólnie jestem zadowolony z mojego SW, ale lubię co jakiś czas zmieniać sprzęty, wcześniej żaden z teleskopów nie posiedział u mnie więcej  niż pół roku, bardziej dlatego że szukałem tego "dla mnie" no i stało się, od 15 miesięcy jest ze mną moje "maleństwo". Myślę....i myślę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.