Skocz do zawartości

Plejady M45 i IC 348 Samyang 135mm f2


Lukasz77

Rekomendowane odpowiedzi

Świetny efekt w ogóle a już szczególnie szkokujące, że tak mała ilość materiału. Aż trudno uwierzyć, że tylko nieco ponad dwie godziny.

Ale jeśli pójść po rozum do głowy, to przy f4 byłoby to 4 godziny, a dla f5.6 - 8 godzin. Więc w sumie wszystko kupy się trzyma. Po prostu korzystasz z inwestycji w dobry, jasny obiektyw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wrodzona złośliwość każe mi dodać (znów w odniesieniu do innej dyskusji), że warto kupować optykę dobrą od krawędzi, do krawędzi, bo to znów przykład, że w astro też można zadbać o kompozycję. Wiem, że do znudzenia o tym tłukę i sorki, ale będę tłukł nadal, bo kompozycja ważna rzecz :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Loki napisał:

Świetny efekt w ogóle a już szczególnie szkokujące, że tak mała ilość materiału. Aż trudno uwierzyć, że tylko nieco ponad dwie godziny.

Ale jeśli pójść po rozum do głowy, to przy f4 byłoby to 4 godziny, a dla f5.6 - 8 godzin. Więc w sumie wszystko kupy się trzyma. Po prostu korzystasz z inwestycji w dobry, jasny obiektyw. 

różnica pomiędzy F2.0 a F4 jest czterokrotna, czyli przy F4 było by to 8 godzin, a przy F5.6 było by to 16 godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, przecież 2.8 to jest 2x więcej niż 2.0.

To tym bardziej przemawia na rzecz inwestycji w jasne szkła. Mam materiał z Canona 50D obszaru IC348, kilka godzin ekspozycji na f5.6 i nigdy finalna fotka z tego nie powstała. Za mało materiału. Ta pyłowa chmurka jest solidnie ciemna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre zdjęcie. Gęsto jak diabeł ale selektywnie. Muszę policzyć czy starczyłoby miejsca ale taki Samyang + Speedboster  na 4/3 (np. ASI1600) i mogłoby być ciekawie chyba że okazałoby się że Speedboster psuje gwiazdy - trzeba sprawdzić - będzie pogoda to zrobię testa - w prawdzie nie na Samyangu ale na taki test nie wpadłem, kto wie ? Na oko byłoby około 100mm/f 1.4

Pozdr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kubaman napisał:

tylko trzeba pamiętać o jednym: przy F2 będzie o wiele mniejszy kontrast i żeby go poprawić, trzeba zdjęcie "ściągnąć", więc efektywnie zysk jest mniejszy. Ale i tak warto.

Z ciekawosci zapytam.

Co znaczy "sciagnac"?

Czy kontrast w astrofoto dziala tak samo jak przy dziennych fotkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Loki napisał:

bo to znów przykład, że w astro też można zadbać o kompozycję. Wiem, że do znudzenia o tym tłukę i sorki, ale będę tłukł nadal, bo kompozycja ważna rzecz :)

Ja też bym wybrał taki kadr, jak wyżej, ale nie z uwagi na kompozycję, a że w takim ustawieniu zmieściło się najwięcej ciemnych mgławic :P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tayson napisał:

Z ciekawosci zapytam.

Co znaczy "sciagnac"?

Czy kontrast w astrofoto dziala tak samo jak przy dziennych fotkach?

normalnie rozciągamy zdjęcie by wyciągnąć informacje, ale jak masz za mały kontrast, to musisz po "ciemnej stronie mocy" obcinać, czyli "ściągać"

zawsze to robisz, ale im mniejszy kontrast tym bardziej, skutkiem czego tracisz trochę potencjalnej rozpiętości tonalnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.