Skocz do zawartości

Leonidy 2018


M.K.

Rekomendowane odpowiedzi

Leonidy w tym roku nie zapowiadają się ze zwiększoną aktywnością. Ma być standardowe maximum 17 listopada o 22:30UT z ZHR=10-20. Księżyc 3 dni po I kwadrze zachodzi przed 1 w nocy, więc jego blask nie bedzie bardzo przeszkadzał w obserwacjach. Radiant roju wschodzi przed 23.
J ́er ́emie Vaubaillon, Mikiya Sato i Mikhail Maslov w następnych nocach zapowiadają przecięcia orbity Ziemi z kilkoma wąskimi śladami komety 55P/Tempel-Tuttle, lecz niewiele one wniosą do aktywności LEO.
Więcej na 18 i 19 stronie kalendarza IMO: https://www.imo.net/files/meteor-shower/cal2018.pdf

Zachęcam do obserwacji, bo meteory rządzą się swoimi prawami i jakąś niespodzianką mogą nas zaskoczyć, tak jak wczorajszej nocy - Leonid widoczny 11.11.2018r na zachód z Krakowa o 23:14:02.
221402.jpg.96888b48495c72c50ba85fa2770560c3.jpg
221402.gif.ccc8f22ec235070bc01fedd0be4f6c07.gif

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czekam cały czas na prawdziwy "deszcz meteorów" na niebie. Mam na myśli co najmniej coś takiego jak Leonidy z 1966 roku, a najlepiej z 1833 roku. Tak samo czekam na kolejną kometę rangi Hale'a-Boppa. Statystyka podpowiada, że jeśli tylko dożyję średniej wieku to powinno się w życiu udać. Zobaczymy. Na pewno ciężko będzie w tych czasach przegapić info o takim wydarzeniu. Nie wiem czy dla takiego "deszczu meteorów", albo superjasnej komety nie wskoczyłbym spontanicznie w samolot na południową półkulę, gdyby było to konieczne. Widziałem już:

- supernową (co najmniej jedną, tę w M82)

- "super-kometę" (Hale-Bopp 1997)
- całkowite zaćmienie Słońca

- bardzo jasny bolid

- zaćmienia Księżyca

- tranzyty Merkurego

- potrójne "zaćmienie" na Jowiszu (trzy cienie księżyców na tarczy jednocześnie)

- południowe niebo, centrum Drogi Mlecznej w zenicie

- pewnie sporo jeszcze różnych ciekawostek

Do zaliczenia mam:
- "deszcz meteorów"

- supernową w naszej galaktyce

- reentry satelity w atmosferze

- start rakiety na żywo

- obserwacja odpalenia silników na orbicie z podświetleniem gazów wylotowych przez Słońce

- itd.

 

 

- tranzyt Wenus..... ;)

Edytowane przez Alice
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.