Skocz do zawartości

AsiAir od ZWO - krótka rezenzja by bas.sic


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

podpowiedzcie mi proszę

ten sprzęt nie obsługuje focuserów, ma niby teraz obsługiwać focuser ZWO, ale i tak chyba nie w automacie

to oznacza, ze albo muszę podpiąć lapka, albo ostrzyć wyłącznie manualnie.

czy mam rację?

 

jeśli tak, to nie ma to sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

47 minut temu, kubaman napisał:

podpowiedzcie mi proszę

ten sprzęt nie obsługuje focuserów, ma niby teraz obsługiwać focuser ZWO, ale i tak chyba nie w automacie

to oznacza, ze albo muszę podpiąć lapka, albo ostrzyć wyłącznie manualnie.

czy mam rację?

 

jeśli tak, to nie ma to sensu

Póki co będzie tak jak piszesz.

Ale docelowo ma to być automat z kompensacją temperatury, przynajmniej tak mi pisało ZWO w jakiejś korespondencji fejsbukowej.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kubaman said:

a jak ma konkurencja? Stellarvue ma obsługę focuserów w automacie? Ktoś wie jak to w praktyce wygląda?

Zakładam, że chodzi Ci o Stellarmate a nie Stellarvue.

 

Stellarmate to płatna wersja open-sourcowego KStars/Ekos/Indi - nie zwiększa funkcjonalności, tylko dostajesz ładnie zapakowany produkt i wspierasz twórców. Ładnie zapakowany i za free jest też Astroberry robiony przez @RadekK.

 

Ale do rzeczy... skoro to KStars/Ekos/Indi to ma wszystko - tzn polarną, worek foruserów (w tym Dreamfocuser i kilka samoróbek - jedną opisywałem jakiś czas temu na forum), kamery, kopuły, stacje pogodowe, itd. Jest tylko jedno ale... nie mają aplikacji na komórkę, tylko zdalny pulpit, który da się z komórki obsłużyć (VNC) ale nie wyobrażam sobie wygody takiego rozwiązania. Więc łączysz się z tym z laptopa, ustawiasz sesję (sekwencja, limity, meridian-flip, refocusy, dithering, itd itd) wciskasz przycisk play i zostawiasz na noc - laptop nie jest już potrzebny.

 

PS: z dużym prawdopodobieństwem będę niedługo sprzedawał swojego RPi przystosowanego (KStars/Ekos/Indi) do astrofoto - więc zapraszam do kontaktu :)

 

 

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KStars/Ekos/Indi obsługuje wszystkie znane mi focusery na rynku, włącznie z samoróbkami. A jak chcesz więcej to obsłuży nawet urządzenie Adaptive Optics.

Natywnie istnieje KStars na telefon ale nie obejmuje wszystkich funkcjonalności "dużego" KStars.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, RadekK said:

Natywnie istnieje KStars na telefon ale nie obejmuje wszystkich funkcjonalności "dużego" KStars.

KStars na Androida to planetarium (ale z goto) i obsługa panelu kontrolnego Indi - nic więcej. Nie da się tym zrobić zdjęcia, platesolvea, guidować czy ustawić na polarną.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A można Asiaira używać również bez podłączania kamer, robienia wstępnych zdjęć i wszystkich tych czynności fotograficznych tylko jako modułu WiFi? Coś jak StarFi IOptrona.

Chciałbym czasem tylko poobserwować i używać tego  do obsługi zdalnej poprzez Sky Safari (zrobić tak np. aligment na obiekty) bez zdjęć i ciekawi mnie czy to wystartuje bez wyboru kamer itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miewacie problemy z komunikatem "ra and dec rates vary by large ammount? Nie wiem czemu przez st4 to nie wystepuje a przez usb tak - potem guiding idzie w miare normalnie ale zdarza sie ze miewa oscylacje w dec.

Jak przewijam pilotem to w okularxe widze faktycznie ze dec idzie szybciej niz ra... z czego to wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zakupiłem, na razie testuje sobie na sucho bez kamer (bo ich jeszcze nie mam, w trakcie wyboru jestem:)

 Jedna sprawa : coś dziwnego się dzieje z lokalizacją miejsca obserwacji w apce Asiair, po wybraniu sync from Phone pokazuje komunikat o niepowodzeniu, GPS, dane komórkowe mam włączone w telefonie. Przy jakiejś losowej czynności np zmianie na 5g albo wyborze obiektu w apce, nagle odczytuje współrzędne z telefonu. Ale to raz na kilka /kilkanaście wejść w apkę.

 Mając połączony tel z siecią asiair nie mogę również korzystać z danych komórkowych, też dziwne.. 

Wczoraj była jakaś aktualizacja więc może są jakieś błędy? 

Screenshot_20190803-083229.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają to poprawić w nowej wersji. Przy procedurze alignacji na Polarną uważaj na moment, kiedy RA z obrotu o 60° wraca do home, może polecieć za daleko, też poprawią. 

Zresztą masz CEMa, to fixa łapiesz po chwili. 

Dołącz do grupy, bo jest tu bardzo dobry support: https://www.facebook.com/groups/ASIAIR/?ref=group_header i społeczność wiele problemów rozwiązuje.

Ostatnie testy guidingu bardzo mocno na plus :)

 

67270475_2239626472833243_46311760474406912_n.thumb.png.0ccf070f435492893aa4c9826d508876.png

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie a propo zasilania.

1.Jeśli podłączam bez tego czerwonego konwertera, tak jak na foto, to obie diody migają na zielono, po chwili gasną, sygnał wifi cały czas jest.

2.Jeśli podłączam z tym konwerterem (do źródła 12v) to obie na czerwono migają po czym na stałe już jedna dioda na czerwono zostaje. Kolor tych diod coś oznacza w ogóle?

 

Robić raczej wyłącznie drugim sposobem? IMG_20190803_134028.thumb.jpg.63f488ad764e443bac1c76cac50f793e.jpga propo aktualizacji - to po prostu aktualizacja apki tak jak każdej innej (np przez Google Play)? Urządzenie tu do niczego nie jest potrzebne? 

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5A to za mało, wysypie Ci się podczas sesji i to szybko. Poza tym ładowarki do telefonów 2,4A to też za mało, ale już jest stabilnie, pamiętaj, że Air wymaga 3A. Raspberry pracuje, apka się wywala co chwilę. 

Poza tym masz info, że za mało prądu podajesz. Właśnie palę darki, to mogę screeny robić :)

Aktualizację robisz samej apki. Albo oficjalną z Playa, albo betkę https://www.pgyer.com/ASIAIR

Konwersja pudła będzie dopiero, jak potwierdzą działanie na Rasp4, na co każdy czeka. To będzie ogromna zmiana, szczególnie ze względu na USB3.

 

image.thumb.png.9eabd1970515b137775c2977d2eaf10c.png

 

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozjaśniło się co nieco :) jeszcze jedno, działają Ci dane komórkowe na urządzeniu (tablet, telefon) jak się połączysz z asi przez WiFi? Spróbowałem tym sposobem oficjalnym opisanym na grupie (ustawienia IP z dynamiczny na statyczny) ale nie działa. W sumie to żadna strata ale z ciekawości pytam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Takie pytanie : czy jak włączam apkę Asiair to normalnym jest, że narzuca ona dane lokalizacji montażowi? Można to jakoś wyłączyć? Na pilocie (ioptron cem25p) wysokość i szerokość się od razu zmieniają na te z Asiair.

A apka nie rozpoznaje poprawnej lokalizacji z GPSa z komórki (pisałem o tym wyżej, nic się nie zmieniło) , mimo że gps w telefonie działa na innych aplikacjach dobrze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A którą masz wersję asiair? Oficjalną, czy betę? Bo ja właściwie nawet nie patrze na współrzędne ani w pilocie, ani w Asi. Mi beta rozwiązała problem z synchronizacją GPS z mobile. Wcześniej miałem fail, teraz success. Na pewno też po instalacji nowej apki (bety), robiłem pełne czyszczenie danych z nią związanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@count.neverest  Z teleskopy.pl "ASIAIR zasilany jest przez portu USB, ale wymaga mocnego zasilania - dlatego należy go zasilać przez zasilacz 12 V / 5 A poprzez kostkę 12 V - 5 V @ 3 A (w zestawie). Jeżeli mamy dostęp do sieci 230 V AC, to warto kupić typowy zasilacz 12 V 5 A wtyczka: 2,1 / 5,5 mm, plus w środku."

Czy to coś serio potrzebuje 5A? Jak to zasilić w terenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, danon napisał:

Jak to zasilić w terenie? 

Tu były już opisy na zasilanie DIY. Ale, że ja się nie znam to zasilam chłodzenie kamery i Asiair z Celestrona Powertanka Pro. Robiłem test, chłodzenie na 100% i palenie darków pozwala na zebranie 7h materiału. Chłodzenie w mniejszym zakresie na znacznie dłużej niż noc astronomiczna. A sam mont zasilam z drugiego powertanka "nie pro". Oba ważą 3kg i uzywam ich jako przeciwwagi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.