Skocz do zawartości

AsiAir od ZWO - krótka rezenzja by bas.sic


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Tayson napisał:

Czy ktoś próbował już przerzucić system z asiair na sklepowy, identyczny RPI? 

Tomku nie ma z tym problemu.  Każda wersja RPi jest supportowania. 

 

Osoby pragnące to zrobic, mogą nabyć samo oprogramowanie bez sprzętu w cenie 99USD. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć:

1. W jaki sposób podłączasz kamerę do guidingu? Poprzez st4 do montażu i drugim kablem USB do portu w Asiair?

 

2. Aligment (na gwiazdy, do działania 

GoTo, nie na Polarną) robisz poprzez pilota iOptrona i potem włączając Sky Safari nie trzeba powtarzać w tym programie procedury? W skrócie-Sky Safari już po włączeniu jest zalignowane i gotowe do wyszukiwania?(jeśli align na gwiazdy zrobiony został pilotem)

 

3.Pilota w zasadzie już do wyszukiwania i prowadzenia nie trzeba używać?

 

4.Widzę na Twoim filmie, że pomiędzy aplikacjami trzeba się przełączać. Nie zdarza się tak, że Sky Safari (działające podczas focenia w tle) się wyłącza? Co wtedy z prowadzeniem, jeśli "kazaliśmy" montażowi prowadzić tylko przez ten program a nie przez pilota?

Z góry dziękuję

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg ZWO tak podłączamy pilota:

 

SynScan: Mount->HC Port -> network cable -> HC —— ST4-RS232 male ->USB-RS232 female-> ASIAIR USB port
Via SynScan, you need more cables and it support SkySafari.
Gdzie HC oznacza Hand Controller. 
 
Kamery obie podłączamy przez USB do RPi. 
 
Co do algimentu to u mnie tylko teoria. Pilotem na 3 gwiazdy, pozycja parkowa i dopiero skysafari. Z tym że plate solventem możesz potem dopieszczać tak żeby Sky Safari się odnalazło.
 
Pilota nie używamy do wyszukania ale potrzebny jest do podłączenia kabli. Być może direct mode jest potrzebny. 
Na tą chwilę zbieram okablowanie potrzebne.
 
Po rozpoczęciu sesji możesz wyłączyć telefon. Aplikacje AsiAir i SkySafari nie są już niezbędne do zbierania materiału. Robi to RPi. Aplikacja AsiAir możesz jedynie podglądać co się robi czyli jak guiding pracuje, podglądać sobie klatki czy oglądać film jak Ci się nudzi. :)
 
Z mojej strony to narazie tyle teorii. Na stronie ZWO masz świetna instrukcje krok po kroku jak tego używać. 28 stron z obrazkami które przeczytasz w 30min i będziesz wiedział już wszystko.... w teorii jak ja. Wesołego po świętach. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson RPI jest otwarte na wszystko co wspiera ARM ;) Pakujesz na kartę SD co będziesz chciał (Ubuntu, Debian) jest np. Astroberry które też można wgrać i jest otware na wszystko ;) Pytanie tylko czy w tym RPI od ZWO nie zablokowali jakoś bootloadera na ładowanie "ich" obrazu z karty ... ktoś musiałby to przetestować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę :P https://indilib.org/devices.html

 

 

The system features:

  • Ubuntu Mate 16.04 Desktop
  • Virtual Access Point (VAP) allowing to access the system directly i.e. without external wireless network eg. in the field
  • Remote desktop accessible over VNC at astroberry.local:5900 or a web browser at http://astroberry.local
  • KStars planetarium software and Ekos with all available device drivers
  • Skychart / Cardes du Ciel planetarium software
  • HNSKY planetarium software
  • CCDciel capture control software (supports Skychart and HNSKY)
  • Astrometry with basic index files
  • PHD2 for autoguiding
  • Lin-guider for autoguiding
  • Gnome Predict for satellite tracking
  • StarPlot for 3-dimensional positions of stars in space
  • oaCapture for planetary imaging
  • wxAstroCapture for planetary imaging
  • Planetary Imager for planetary imaging
  • SER Player for viewing captured video streams
  • Astroberry PiFace drivers for a relay and focuser control
  • Astroberry DIY drivers for focuser, gps, switch board, IMU device
  • Samba server sharing Pictures directory for easy access to captured images
  • Support for raspi-config for easy configuration of Raspberry Pi options
Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdjęciami dopiero chciałbym się zająć, edukuje się właśnie. Montaż CEM25p w drodze. Myślę teraz o tubie i kamerach. Z punktu widzenia takiej osoby jak ja zastanawiam się na ile ten wynalazek pozwoliłby w miarę bezboleśnie (na pewno do końca się nie da) w to wejść. Też jestem zwolennikiem upraszczania i mam tu dylemat czy to tylko gadżet po którym trzeba będzie poprawiać aż potem pójdzie w kąt czy jest tak pięknie jak w recenzji Astrobackyarda. A pytam bo wybór kamer musiałby być już ściśle do modeli zwo zawężony jeśli chcę od razu z Asiair działać. Fajnie jakby autor tematu"wczuł" się w sytuację takiej osoby i parę zdań napisał po kilku miesiącach użytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Maciek Łukasz napisał:

Cześć:

1. W jaki sposób podłączasz kamerę do guidingu? Poprzez st4 do montażu i drugim kablem USB do portu w Asiair?

 

2. Aligment (na gwiazdy, do działania 

GoTo, nie na Polarną) robisz poprzez pilota iOptrona i potem włączając Sky Safari nie trzeba powtarzać w tym programie procedury? W skrócie-Sky Safari już po włączeniu jest zalignowane i gotowe do wyszukiwania?(jeśli align na gwiazdy zrobiony został pilotem)

 

3.Pilota w zasadzie już do wyszukiwania i prowadzenia nie trzeba używać?

 

4.Widzę na Twoim filmie, że pomiędzy aplikacjami trzeba się przełączać. Nie zdarza się tak, że Sky Safari (działające podczas focenia w tle) się wyłącza? Co wtedy z prowadzeniem, jeśli "kazaliśmy" montażowi prowadzić tylko przez ten program a nie przez pilota?

Z góry dziękuję

Cześć

Ad.1 

Kamera do guidingu jest połączona do huba usb w kamerze asi1600mm-c. Ale może być też połączona tak jak napisałeś. Obie opcje działają.

 

Ad. 2

Ja ustawiam polarną przy użyciu lunetki w montażu, następnie z Sky Safari wybieram obiekt i robię go-to (ze Sky Safari). Jak dojedzie do obiektu robię krótką klatkę i plate solve, po plate solve robię synchronizację z montażem. 

 

Ad. 3 

Pilota nie używam wcale.

 

Ad. 4

Nie zdarzyło mi się, aby Sky Safarii się wyłączyło. Tutaj wszystko działa bez problemu. Zresztą samo AsiAir na telefonie to jest właściwie taki zdalny pulpit do urządzenia, tzn że gdy ustawisz sesję i wyłączysz telefon lub zamkniesz aplikację AsiAir to sesja jest cały czas uruchomiona na urządzeniu.

 

1 godzinę temu, komprez napisał:

Pytanie tylko czy w tym RPI od ZWO nie zablokowali jakoś bootloadera na ładowanie "ich" obrazu z karty ... ktoś musiałby to przetestować

Nie sprawdzałem tego, ale z tego co piszą na forum ZWO nie da się uruchomić na AsiAir nic ponad to co daje producent. Jest to zrozumiałe, bo nie wyobrażam sobie supportu takiego rozwiązania, gdzie każdy użytkownik wrzucałby cokolwiek. 

 

Godzinę temu, Maciek Łukasz napisał:

Ja zdjęciami dopiero chciałbym się zająć, edukuje się właśnie. Montaż CEM25p w drodze. Myślę teraz o tubie i kamerach. Z punktu widzenia takiej osoby jak ja zastanawiam się na ile ten wynalazek pozwoliłby w miarę bezboleśnie (na pewno do końca się nie da) w to wejść. Też jestem zwolennikiem upraszczania i mam tu dylemat czy to tylko gadżet po którym trzeba będzie poprawiać aż potem pójdzie w kąt czy jest tak pięknie jak w recenzji Astrobackyarda. A pytam bo wybór kamer musiałby być już ściśle do modeli zwo zawężony jeśli chcę od razu z Asiair działać. Fajnie jakby autor tematu"wczuł" się w sytuację takiej osoby i parę zdań napisał po kilku miesiącach użytkowania

Z mojego punktu widzenia to jest bardzo fajne urządzenie. Ale tak jak opisywałem w pierwszym poście ja mam trochę taki referencyjny zestaw, tzn montaż ioptron, i reszta praktycznie od ZWO (kamera, kamera do guidingu, koło filtrowe). 

Uważam że największą zaletą tego urządzenia/systemu jest to że:

- jest kompaktowy

- oprogramowanie jest można powiedzieć zoptymalizowane pod konkretne urządzenia, dzięki temu nie martwisz się o sterowniki, kompatybilność z jedną czy drugą wersją systemu.

Dla początkującego niewątpliwą zaletą jest ta druga opcja, można zacząć focić bez zastanawiania się dlaczego coś nie działa. 

 

3 godziny temu, Tayson napisał:

Na pewno nie wspiera, w końcu to konkurencja.

Z informacji jakie podaje ZWO na swoim profilu na facebooku, w kolejnych wersjach aplikacji ma być obsługa ustawiania na polarną. Podejrzewam, że będzie to coś na zasadzie PolarAlignment w SharpCap.

 

Fajne jest to, że ten produkt rozwija się dosyć szybko, odkąd napisałem tą recenzję dodane zostały dwie nowe duże funkcjonalności (planer sesji i dithering).

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bas.sic wielkie dzięki. Ja właśnie jestem z tych co w egzotycznych póki co tematach lubią jak wszystko działa bez kombinowania większego.Tu mnie utwierdzasz, że to chyba dla mnie na początek dobre wyjście. Jeszcze mam pytanie- często jakiś update zwo robi i co ewentualnie nowe wersje wnoszą?

Edit- dobra doczytałem, planer sesji i dithering. Planer sesji odnosi się do zdjęć stricte tak? o co  dokładnie chodzi?

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Tayson said:

Czy ten RPI w ASIAIR jest otwarty na inne aplikacje?

 

3 hours ago, komprez said:

Mieszacie trochę 2 różne rzeczy (pomimo tego samego hardware'u):

- Asiair to sterowanie z poziomu telefonu. Mają swoją apkę do tego + soft na RPi.

- to o czym pisze @komprez to RPi z otwartym softem (np Astroberry).

 

@Tayson nawet jeśli uda się zainstalować Polemaster na RPi skonfigurowanym pod Asiair, nie będzie to dostępne z telefonu, tylko będziesz musiał zalogować się bezpośrednio na RPi. Jeśli masz się logować bezpośrednio, to IMO lepiej od razu użyć Astroberry - masz większą funkcjonalność niż Asiair tylko bez apki na komórkę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, bas.sic said:

Ad. 2

Ja ustawiam polarną przy użyciu lunetki w montażu, następnie z Sky Safari wybieram obiekt i robię go-to (ze Sky Safari). Jak dojedzie do obiektu robię krótką klatkę i plate solve, po plate solve robię synchronizację z montażem. 

To poprawi synchronizację do goto, ale nie poprawi ustawienia na Polarną potrzebnego do astrofoto.

 

Jeszcze 2 słowa odnośnie ustawiania na polarną w Ekos (Astroberry i podobne). Cała procedura jest automatyczna, tzn Ekos robi zdjecie, platesolve, obraca montażem i znowu zdjęcie + platesolve. Na koniec wyświetla o ile przesunąć którą oś. Powinno działać to lepiej niż w Sharpcapie - ale wypowiem się jak przetestuję, bo odkąd zrobiłem swój setup (chyba już 2 miesiąc będzie) nie mam nieba bez chmur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

Bas.sic wielkie dzięki. Ja właśnie jestem z tych co w egzotycznych póki co tematach lubią jak wszystko działa bez kombinowania większego.Tu mnie utwierdzasz, że to chyba dla mnie na początek dobre wyjście. Jeszcze mam pytanie- często jakiś update zwo robi i co ewentualnie nowe wersje wnoszą?

Edit- dobra doczytałem, planer sesji i dithering. Planer sesji odnosi się do zdjęć stricte tak? o co  dokładnie chodzi?

Tutaj masz video o co chodzi: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie działa Autoslew firmy ASA. Ustawiasz wstępnie , włączasz soft który robić trzy ekspozycje,wylicza błąd  -  potem ustawiasz teleskop na gwiazdę w okolicach południka, centrujesz a system ręcznie przesuwa teleskop o wyliczony błąd. Kolejne centrowanie w Maximie ( śrubami na podstawie montażu) pozwala uzyskać błąd poniżej 1 minuty kątowej w obu osiach. Przepraszam za małego offa.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 13.11.2018 o 15:59, bas.sic napisał:

ditheringu

Miałem właśnie zamawiać ASIAIR (ZWO), ale znalazłem prawie identyczne rozwiązanie STELLARMATE. Istotną różnicą jest to, że nie jest ograniczona do sprzętu ZWO jak ASIAIR. Wspiera kamery różnych producentów, w tym dslry a także fokusery. Cena identyczna. Pewną wadą jest to, że nie ma takiej fajnej aplikacji na sprzęt mobilny jak ma ASIAIR. Wygląda na to, że laptop (wifi) będzie tu nadal potrzebny ze względu na oprogramowanie.

 

https://www.stellarmate.com/products/get-stellarmate.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astroberry masz to samo co w Stellarmate (też oferują jakąś apke na telefon).Pozostaje tylko kwestia ceny ale to indywidualny wybór każdego użytkownika. Wszystkie wymienione produkty bazują na Kstars i sterownikach INDI reszta to dedykowane dodaki jak aplikacje na telefon itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 27.12.2018 o 12:55, Sebo_b napisał:

To poprawi synchronizację do goto, ale nie poprawi ustawienia na Polarną potrzebnego do astrofoto.

 

Jeszcze 2 słowa odnośnie ustawiania na polarną w Ekos (Astroberry i podobne). Cała procedura jest automatyczna, tzn Ekos robi zdjecie, platesolve, obraca montażem i znowu zdjęcie + platesolve. Na koniec wyświetla o ile przesunąć którą oś. Powinno działać to lepiej niż w Sharpcapie - ale wypowiem się jak przetestuję, bo odkąd zrobiłem swój setup (chyba już 2 miesiąc będzie) nie mam nieba bez chmur.

Wczoraj ustawiałem pierwszy raz montaż na gwiazdę polarną za pomocą EKOSa. Bardzo przyjemna procedura nawet biorąc pod uwagę, że RPi czyta klatkę z lustrzanki kilkanaście sekund. W dwu iteracjach udało mi się dokładnie ustawić montaż na biegun z błędem 11 sekund. Dwie iteracje ponieważ początkowy błąd był na tyle duży, że wektor nie mieścił się w kadrze. W skrócie wygląda to tak. Montaż musi być wstępnie ustawiony na biegun np. lunetką. Ustawiamy teleskop np. w pozycji zerowej na polarną. Wykonujemy plate solve. Następnie możemy zaznaczyć opcję automatyczną, aby EKOS sam przesuwał dwa razy montaż i wykonywał plate solve. Po wykonaniu plate solve w 3 pozycjach następuje dość długa kalkulacja. W jej wyniku na ekranie wyświetla się wektor o ile należy przesunąć montaż. Początek wektora ustawiamy na  jasnej gwieździe. Teraz puszczamy automatyczne odświeżanie np. co 1-3s. Następnie za pomocą regulacji alt i az montażu staramy się ręcznie przesunąć tą gwiazdę na koniec wektora do krzyżyka. Jeżeli coś pójdzie nie tak możemy procedurę zacząć od nowa. U mnie pole jest nieduże a odchyłka była spora, więc w pierwszej iteracji wektor nie mieścił się w całości na ekranie. Po drugim razie, błąd był tak mały że nie było potrzeby korygować. Prowadzenie podczas sesji potwierdziło dobre ustawienie. W porównaniu do metody dryftu PHD jest moim zdaniem jeszcze prościej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam co mówi @rambro procedura jest w pełni automatyczna i prosta. Choć mi zajmuje zwykle dłużej żeby zejść do kilkunastu sekund (platesolve na RPi zajmuje 1min, więc pojedyncza iteracja to min. 3 min). W pewnym momencie mocniejsze dociągnięcie już przykręconej śruby zmienia ustawienie o kilkadziesiąt sekund - pewnie chodzi o skalę setupu (więc i dokładność), która u mnie to 0.78 arcsec / px.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł kolejny update (BETA) http://www.pgyer.com/ASIAIR

 

1.1[2.28] Release Log
__New Features__ 
- Add ZWO EAF support, currently for remote manual adjustment
- New licensing method: use scanning or identifying QR code to authorize, avoiding the cumbersome operation of copying license file
- Add the Histogram fine-tuning function so that from the Preview can get more beautiful images
- Support iOptron CEM40/CEM40EC Equatorial Mount

  __Optimization__
- Optimize prompt content and input verification
- Adjust the Autorun settings interface UI and add the shooting delay between frames
- Add a background image to avoid confusion when entering full-screen mode
- Further improve the star map database
- The Guiding Float Window can be dragged anywhere now, and the entry mode prompt text is also added
- Fix include EQMod GoTo inaccuracy and other known bugs in the previous version, optimizing multiple logics

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.