Skocz do zawartości

AsiAir od ZWO - krótka rezenzja by bas.sic


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

W weekend ostatecznie sprawdziłem, czy jest szansa na wyjęcie lunetki z montażu CEM25P i wykorzystanie odzyskanej przestrzeni na poprowadzenie przewodów od samego dovetaila- tak. Muszę przyznać, że Asiair świetnie sobie radzi z ustawieniem na biegun. Żeby nie było łatwo, testowałem przy skali 0,6"/px - SCT6" + ASI071 Mc Pro. Zasada jest podobna jak w SharpCapie. 

Asiair robi fotkę, platesolve, obraca RA o 60° i tu powtarza w sposób ciągły fotka-platesolve. Pokazuje jaki jest błąd i w którą stronę korygować montaż. Udało mi się zejść do błędu 0" (śruby regulacyjne zastąpiłem pokrętłami o większej średnicy), a całość trwała niecałe 4 minuty. Program też to liczy. Nie powtarzałem procedury, zależało mi tylko na 1 próbie i jak najszybszym ustawieniu.

W SCT w stopce szukacza zamontowałem lunetkę 50/200 z ASI178 i puściłem klatki 300 sek. Gwiazdki okrągłe i lepsze niż z mojego APO ;) Był wyraźny wiatr, a raczej jego porywy co chwilę. Miałem też założony odrośnik, ciężki silnik motofocusera do Crayforda, więc obciążenie całkiem spore.

 

m57.jpg.deb7ea94ce41c2e29cf19f9dcb5e4718.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał:

W weekend ostatecznie sprawdziłem, czy jest szansa na wyjęcie lunetki z montażu CEM25P i wykorzystanie odzyskanej przestrzeni na poprowadzenie przewodów od samego dovetaila- tak. Muszę przyznać, że Asiair świetnie sobie radzi z ustawieniem na biegun. Żeby nie było łatwo, testowałem przy skali 0,6"/px - SCT6" + ASI071 Mc Pro. Zasada jest podobna jak w SharpCapie. 

Asiair robi fotkę, platesolve, obraca RA o 60° i tu powtarza w sposób ciągły fotka-platesolve. Pokazuje jaki jest błąd i w którą stronę korygować montaż. Udało mi się zejść do błędu 0" (śruby regulacyjne zastąpiłem pokrętłami o większej średnicy), a całość trwała niecałe 4 minuty. Program też to liczy. Nie powtarzałem procedury, zależało mi tylko na 1 próbie i jak najszybszym ustawieniu.

W SCT w stopce szukacza zamontowałem lunetkę 50/200 z ASI178 i puściłem klatki 300 sek. Gwiazdki okrągłe i lepsze niż z mojego APO ;) Był wyraźny wiatr, a raczej jego porywy co chwilę. Miałem też założony odrośnik, ciężki silnik motofocusera do Crayforda, więc obciążenie całkiem spore.

 

m57.jpg.deb7ea94ce41c2e29cf19f9dcb5e4718.jpg

Mógłbyś pokazać te nowe pokrętła, którymi zastąpiłeś stare? One są faktycznie mało wygodne już przy prezyzyjnym ustawianiu. 

Polarna z Asiair faktycznie wygodnie i dokładnie ustawia. Ja się lunetki w cemie chyba nie pozbędę bo jak ustawiam najpierw lunetką to w Asiair podczas Polar aligment mam już praktycznie już tylko to ostateczne dopieszczenie jak na foto 

share_191101221027.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Lukasz77 napisał:

Ja na przykład wymieniłem sobie na takie z ali...  Są naprawdę ok.

 

https://pl.aliexpress.com/item/32805418984.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.36b25c0fr57UCc

 

75210747_614031129134518_4906676776182218752_n.jpg

Wygodniejsze dużo niż oryginalne? Zwłaszcza chodzi mi o używanie tych od azymutu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy też tak macie, chodzi mi o zapis zdjęć. Po podpięciu do Asiair Canona zarówno 6D jak i 1100D po ustawieniu w aplikacji aby zapisywał klatki jak i na karcie w aparacie tak i w Asiair, a w praktyce nie zapisuje w aparacie? tylko na karcie jako fit i to bez koloru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciek Łukasz napisał:

Mógłbyś pokazać te nowe pokrętła, którymi zastąpiłeś stare?

Tu masz przykładowe https://www.google.com/search?q=pokrętło+śruby&rlz=1C1GCEU_plPL846PL846&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwja0t6iltDlAhXxpIsKHf8wCRgQ_AUIEigB&biw=1536&bih=722

Śruby azymutu mam z Castoramy, to zwykły metryczny gwint. Im większa średnica, tym dokładniej ustawisz. Na śrubę rzymską wcisnąłem pokrętło 60mm. Wywierciłem w nim wiertłem krokowym otwór i tyle. Lunetka nie jest potrzebna, bo znając szerokość geograficzną ustawiam na skali, a AZ na oko. Błąd 1' to sporo, możesz poprawić :P

 

 

27 minut temu, Lukasz77 napisał:

Po podpięciu do Asiair Canona zarówno 6D jak i 1100D

Pisałeś na grupie FB? Ja miałem problem z Nikonem D7100, mimo, że tabela mówiła o przetestowaniu Aira, ja dostawałem tak zdeformowane fotki, że można je było tylko usunąć. Mieli naprawić, ale w międzyczasie kupiłem kamerę  i nie sprawdziłem w końcu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, count.neverest napisał:

Pisałeś na grupie FB? Ja miałem problem z Nikonem D7100, mimo, że tabela mówiła o przetestowaniu Aira, ja dostawałem tak zdeformowane fotki, że można je było tylko usunąć. Mieli naprawić, ale w międzyczasie kupiłem kamerę  i nie sprawdziłem w końcu. 

Nie nie pisałem, ale na kilka razy co do tej pory użyłem Asiair z Canonem tylko raz zapisały mi się zdjęcia na karcie w aparacie. Jednak jak na razie zapewne Asiair lepiej działa z tylko i wyłącznie kamerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2019 o 09:28, Lukasz77 napisał:

Czy też tak macie, chodzi mi o zapis zdjęć. Po podpięciu do Asiair Canona zarówno 6D jak i 1100D po ustawieniu w aplikacji aby zapisywał klatki jak i na karcie w aparacie tak i w Asiair, a w praktyce nie zapisuje w aparacie? tylko na karcie jako fit i to bez koloru?

Czyli mamy taki sam sprzęt ;) U mnie zarówno z 6D jak i 1100D zapisuje jednocześnie i w aparacie i na karcie Asiair, z tym że jak pisałeś wcześniej, na karcie Asiair mam czarno białe FITy, z których wprawdzie nie korzystam, ale zawsze to jakaś kopia na wypadek awarii karty w aparacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim obsługa większej pamięci niż 32GB, znacznie szybsze pobieranie klatek. W przypadku naszych kamer jest to bardzo duże udogodnienie, szczególnie, że jest całkiem sporo RAMu. Może być też tak, że szum termiczny będzie niższy, ale nie wiem, czy to dotyczy ASI071 - pobieranie USB2 VS 3. Może przez weekend to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2019 o 14:38, patrix napisał:

Czyli mamy taki sam sprzęt ;) U mnie zarówno z 6D jak i 1100D zapisuje jednocześnie i w aparacie i na karcie Asiair, z tym że jak pisałeś wcześniej, na karcie Asiair mam czarno białe FITy, z których wprawdzie nie korzystam, ale zawsze to jakaś kopia na wypadek awarii karty w aparacie.

Wydaje mi się (ale tylko wydaje mi się), że te fity  na karsie są w rzeczywistości kolorowe. Żeby wydobyć kolor te pliki trzeba zdebayeryzować. Standartowe Viewery podczas wyświetlania pliku fit wyświetlają tylko pierwszy kanał (który jest czarno-biały). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MaciejW napisał:

Pracował ktoś z cem25 do AsiAir z pominięciem pilota ? To znaczy tylko przez kabel USB-RJ45 z chipem FT232? Przez taki kabel podłączam NEQ6 do komputera z pominięciem pilota

Z tego co wiem, nie ma takiej możliwości w cem. Chyba że coś nowego zostało wymyślone. Nawet nie jestem pewien, czy komunikacja z płotem jest poprzez uart, a to konieczne w takim wariancie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.