Skocz do zawartości

Jak ustawić osiowość ?


morfina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy jest jakiś tutorial na forum jak skutecznie ustawić matrycę prostopadle względem osi optycznej ? (szukałem, ale nie znalazłem)
Chciałem podjąć walkę w tym zakresie, ale niewiele wiem, a najciemniejszy sprzęt F4 więc dość niewielkie pole tolerancji.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samej matrycy nie da się ustawić jest wlutowana. Jest coś takiego jak tilt adapter i nim ustawiasz, są śrubki którymi ustawiasz nachylenie i tyle.

O takie coś przykładowo:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4744_TS-Optics-M48-tilter---Tilting-compensation-for-field-tipping-in-astro-photography.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy znajdziesz jakiś profesjonalny tutorial. Myślę, że każdy kto to robił stosował inne, wymyślone przez siebie metody. Opiszę Ci jak ja to robiłem (a robiłem wiele razy dla różnych refraktorów).

Do tego jest niezbędny tilter czyli coś takiego (niektóre kamery mają to wbudowane).

   Najpierw sprawdzam czy da się uzyskać ostre obrazy gwiazd  na środku pola i oddzielnie w każdym z narożników. Zwykle jest tak, że jak w jednym narożniku jest ostro to w przeciwległym nie. To znak, ze tilter jest niezbędny i powinien pomóc. Ale może się zdarzyć, że w narożnikach nie da się ustawić ostrości, gwiazdy będą poprzecznymi lub podłużnymi kreseczkami. Wtedy tilter nie pomoże - znaczy to, że odległość pomiędzy matrycą i flattenerem nie jest dobrana właściwie.

  Jeśli występuje przypadek opisany jako pierwszy to lekko przekaszam tilter na nie więcej niż 0.2 mm i strzelam fotkę. Dokładnie sprawdzam ostrość w każdym narożniku. Mało prawdopodobne, żeby wszędzie było dobrze więc działam dalej. Przekręcam tilter razem z kamerą na rotatorze o nie wiecej niż 15-20o i ponownie kontroluję ostrość w narożnikach. Operację tą powtarzam wielokrotnie, aż wykonam pełen obrót kamery o 360o i wybieram taki kąt obrotu dla którego obrazy są najlepsze we wszystkich narożnikach. Wówczas przechodzę do drugiego etapu -metodą prób i błędów zwiększam lub zmniejszam przekoszenie tiltera.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, piszesz:

Godzinę temu, morfina napisał:

Chciałem podjąć walkę w tym zakresie, ale niewiele wiem, a najciemniejszy sprzęt F4 więc dość niewielkie pole tolerancji.

A jakim sprzętem dysponujesz, że najciemniejszy ma F4? Niewiele jest refraktorów APO o tak jasnym świetle (poza FSQ 106 z reduktorem nie spotkałem). Tak jasne są tylko teleobiektywy, ale tu stosowanie tiltera może być utrudnione ze względu na mały backfocus. Są jeszcze teleskopy Newtona -one wymagają precyzyjnej kolimacji. Tiltera raczej bym w Newtonach nie stosował. To co opisałem dotyczy wyłącznie refraktorów APO/ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na początek dziękuję Grzędziel-owi za rzeczową odpowiedź.

Co do sprzętu to są to obiektywy foto oraz APO WO z flattenerm ( tu nieco ciemniej f4,4) i newton f4.

Nie muszę posiadać tilt adapter-a gdyż mam taką możliwość na samym wyciągu oraz

nie mam takiej możliwości na kole filtrowym.

Wracając do pytania, które zadałem.

Najbardziej ciekawią mnie kwestie:

1. Czy ma znaczenie, że przekaszamy oś optyczną przed flattenerem / korektorem komy czy musimy to robić przed kołem filtrowym ? – Czy należy ją oddzielnie przekaszać na jednym i drugim etapie ?

2.  Dlaczego „Tiltera raczej bym w Newtonach nie stosował” ? – jest wielu astro-fotografów którzy tak robią.

3.  Po czym poznać że problem dotyczy źle dobranej odległości od flattenera a nie przekoszenia osi ?

4. Mój rotator nie zachowuje idealnie osi optycznej tak więc twoja metoda będzie nieskuteczna.

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.