Jump to content
morfina

Jak ustawić osiowość ?

Recommended Posts

Witam,

Czy jest jakiś tutorial na forum jak skutecznie ustawić matrycę prostopadle względem osi optycznej ? (szukałem, ale nie znalazłem)
Chciałem podjąć walkę w tym zakresie, ale niewiele wiem, a najciemniejszy sprzęt F4 więc dość niewielkie pole tolerancji.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wskazówki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samej matrycy nie da się ustawić jest wlutowana. Jest coś takiego jak tilt adapter i nim ustawiasz, są śrubki którymi ustawiasz nachylenie i tyle.

O takie coś przykładowo:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4744_TS-Optics-M48-tilter---Tilting-compensation-for-field-tipping-in-astro-photography.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze jaka kamera, bo może mieć koło filtrowe które ma taki tlit adapter :original:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy znajdziesz jakiś profesjonalny tutorial. Myślę, że każdy kto to robił stosował inne, wymyślone przez siebie metody. Opiszę Ci jak ja to robiłem (a robiłem wiele razy dla różnych refraktorów).

Do tego jest niezbędny tilter czyli coś takiego (niektóre kamery mają to wbudowane).

   Najpierw sprawdzam czy da się uzyskać ostre obrazy gwiazd  na środku pola i oddzielnie w każdym z narożników. Zwykle jest tak, że jak w jednym narożniku jest ostro to w przeciwległym nie. To znak, ze tilter jest niezbędny i powinien pomóc. Ale może się zdarzyć, że w narożnikach nie da się ustawić ostrości, gwiazdy będą poprzecznymi lub podłużnymi kreseczkami. Wtedy tilter nie pomoże - znaczy to, że odległość pomiędzy matrycą i flattenerem nie jest dobrana właściwie.

  Jeśli występuje przypadek opisany jako pierwszy to lekko przekaszam tilter na nie więcej niż 0.2 mm i strzelam fotkę. Dokładnie sprawdzam ostrość w każdym narożniku. Mało prawdopodobne, żeby wszędzie było dobrze więc działam dalej. Przekręcam tilter razem z kamerą na rotatorze o nie wiecej niż 15-20o i ponownie kontroluję ostrość w narożnikach. Operację tą powtarzam wielokrotnie, aż wykonam pełen obrót kamery o 360o i wybieram taki kąt obrotu dla którego obrazy są najlepsze we wszystkich narożnikach. Wówczas przechodzę do drugiego etapu -metodą prób i błędów zwiększam lub zmniejszam przekoszenie tiltera.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze jedno, piszesz:

Godzinę temu, morfina napisał:

Chciałem podjąć walkę w tym zakresie, ale niewiele wiem, a najciemniejszy sprzęt F4 więc dość niewielkie pole tolerancji.

A jakim sprzętem dysponujesz, że najciemniejszy ma F4? Niewiele jest refraktorów APO o tak jasnym świetle (poza FSQ 106 z reduktorem nie spotkałem). Tak jasne są tylko teleobiektywy, ale tu stosowanie tiltera może być utrudnione ze względu na mały backfocus. Są jeszcze teleskopy Newtona -one wymagają precyzyjnej kolimacji. Tiltera raczej bym w Newtonach nie stosował. To co opisałem dotyczy wyłącznie refraktorów APO/ED

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Na początek dziękuję Grzędziel-owi za rzeczową odpowiedź.

Co do sprzętu to są to obiektywy foto oraz APO WO z flattenerm ( tu nieco ciemniej f4,4) i newton f4.

Nie muszę posiadać tilt adapter-a gdyż mam taką możliwość na samym wyciągu oraz

nie mam takiej możliwości na kole filtrowym.

Wracając do pytania, które zadałem.

Najbardziej ciekawią mnie kwestie:

1. Czy ma znaczenie, że przekaszamy oś optyczną przed flattenerem / korektorem komy czy musimy to robić przed kołem filtrowym ? – Czy należy ją oddzielnie przekaszać na jednym i drugim etapie ?

2.  Dlaczego „Tiltera raczej bym w Newtonach nie stosował” ? – jest wielu astro-fotografów którzy tak robią.

3.  Po czym poznać że problem dotyczy źle dobranej odległości od flattenera a nie przekoszenia osi ?

4. Mój rotator nie zachowuje idealnie osi optycznej tak więc twoja metoda będzie nieskuteczna.

Pozdrawiam

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.