Skocz do zawartości

Teleskop Maksutov Santel 180/1800


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Sprzedam teleskop Maksutova Santel 180/1800 kupiony na sąsiedniej giełdzie kilka miesięcy temu. Przesiadłem się na niego z refraktora Takahashi FS102 i od razu odczułem różnicę, jaką robi apertura. To całkiem uniwersalny sprzęt, poza obserwacjami stricte planetarnymi i rozdzielaniem gwiazd podwójnych całkiem przyzwoicie pokazuje obiekty mgławicowe. Światłosiła f/10 jest tolerancyjna dla okularów, aczkolwiek teleskop pięknie odwdzięczy się, gdy do wyciągu włożymy mu coś lepszego (ja używałem okularów Pentax XW do gwiazd podwójnych i Morferusza 17.5mm do szerszych pól). 
Zdecydowałem się jednak wrócić do refraktora, ponieważ czas chłodzenia niezbędny, by Mak pokazał, co potrafi jest dla mnie - jako człowieka żonatego, dzieciatego i zarobionego - sporą przeszkodą.

Teleskop był kolimowany w Astrokraku latem. Po wychłodzeniu daje doskonałe obrazy. Gdy dopisał seeing, wykorzystując okulary 5mm (360x) i 3.5mm (528x) udało mi się rozdzielić kilka gwiazd podwójnych o separacji 1" i mniejszej. 

Jeżeli szukasz dużego Maka i nie przeszkadza Ci oczekiwanie na wychłodzenie teleskopu, nie zawiedziesz się.

 

W komplecie:

- teleskop

- dedykowana walizka do przenoszenia wyściełana gąbką

- dedykowany filtr słoneczny (folia) w oprawie, w przytulnym drewnianym etui

- odrośnik

 

Cena 4000zł

 

Preferuję odbiór osobisty w Kielcach. Mogę również zorganizować wysyłkę, choć to dość ryzykowne w przypadku tego bądź co bądź cennego kawałka optyki.

 

Zainteresowanych zapraszam do kontaktu przez PW.

 

PS. Szukacz i okular z pierwszego zdjęcia nie są przedmiotem sprzedaży, podobnie nasadka kątowa.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.