Skocz do zawartości

Stackowanie w Siril


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Program zmienia sobie to na swoje nazewnictwo i tworzy sekwencję której później używasz w następnych krokach.

 

Jeśli chodzi o 2000+ klatek to zapomnij, powyżej 500 klatek nie rejestruje już, DSS ma większą pojemność 1000 sztuk, a więcej to już łyka tylko autostakkert i registax (z tych mi znanych).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, cwic napisał:

Program zmienia sobie to na swoje nazewnictwo i tworzy sekwencję której później używasz w następnych krokach.

Jasne, dzięki za wyjaśnienie. W mojej opinii to jest... dziwne, ale to tylko moje zdanie :-)

 

22 minuty temu, cwic napisał:

więcej to już łyka tylko autostakkert

na >2000 z ASI1600 (każda klatka ma 32MB) autostakkert v3 się zbiesił... albo mi się nie chciało czekać dłużej niż 30min aż coś pokaże (że coś się dzieje z tymi klatkami).

Jak narazie tylko Pix sobie poradził...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

55 minut temu, Pav1007 napisał:

Jasne, dzięki za wyjaśnienie. W mojej opinii to jest... dziwne, ale to tylko moje zdanie :-)

Niedość że dziwne to do tego dysk żre jak wilki zwierzynę po zimie.

 

 

55 minut temu, Pav1007 napisał:

każda klatka ma 32MB

Zastanawia mnie co kombinujesz? Krótkie ekspozycje? Lucky imaging?  ... Asi1600 to nie jest dobra kamera do krótkich ekspozycji, z tego co rozumuję to głównie wybiera się do takich celów kamerki z małych chipem i to między innymi przez wagę plików. No chyba że masz 2k plików z długich ekspozycji, jeśli tak to czekam na ekstra fotę :)

 

 

update.... już widzę co składasz, będzie ciężko. Z moich lichych doświadczeń wychodziło że najlepiej sobie radził z dużą ilością plików autostakkert, ale u mnie waga pliku nie przekraczała 6mb.

A może zbierać dane w bin2 żeby zmniejszyć tuszę plików? (uwaga strzelam, nie mam żadnego doświadczenia w bin2)

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cwic napisał:

Program zmienia sobie to na swoje nazewnictwo i tworzy sekwencję której później używasz w następnych krokach.

 

Jeśli chodzi o 2000+ klatek to zapomnij, powyżej 500 klatek nie rejestruje już, DSS ma większą pojemność 1000 sztuk, a więcej to już łyka tylko autostakkert i registax (z tych mi znanych).

Ciekawe...

Bo ja Sirilem stackowełm nawet 10000 klatek :)

Otóż jedyne co trzeba zrobić to zapisać wszystkie klatki do 16-bitowego pliku SER (na przykład używając PiPP) i wczytać ten plik później w SiriLu

Nie wiem dlaczego tak wymyślili, ale działa. Potem stackowanie leci bardzo sprawnie i przyjemnie.

 

Autostakkert też jest świetny ale nie radzi sobie ze zrotowanymi klatkami, jeśli na przykład materiał jest z dwóch lub więcej nocek. SiriL łyka takie klatki bez problemu.

@Pav1007 odezwij się na PW, zdzwonimy się to Ci szybko wyjaśnię jak tego programu używać tak żeby nie bolało. Ja spędziłem nad tym dobre kilka dni ale rozgryzłem jego "tajemnice" :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Lukasz83 napisał:

Ciekawe...

Bo ja Sirilem stackowełm nawet 10000 klatek :)

Otóż jedyne co trzeba zrobić to zapisać wszystkie klatki do 16-bitowego pliku SER (na przykład używając PiPP) i wczytać ten plik później w SiriLu

Nie wiem dlaczego tak wymyślili, ale działa. Potem stackowanie leci bardzo sprawnie i przyjemnie.

 

Autostakkert też jest świetny ale nie radzi sobie ze zrotowanymi klatkami, jeśli na przykład materiał jest z dwóch lub więcej nocek. SiriL łyka takie klatki bez problemu.

@Pav1007 odezwij się na PW, zdzwonimy się to Ci szybko wyjaśnię jak tego programu używać tak żeby nie bolało. Ja spędziłem nad tym dobre kilka dni ale rozgryzłem jego "tajemnice" :P

stanowczo protestuję :)

zrób jakiś nawet bardzo prosty tutorial aby wszyscy mogli skorzystać. Nie trzeba dużo, pewnie wystarczy niecała strona tekstu i jakiś zrzut ekranu

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 29.03.2019 o 15:28, Lukasz83 napisał:

 

@Pav1007 odezwij się na PW, zdzwonimy się to Ci szybko wyjaśnię jak tego programu używać tak żeby nie bolało. Ja spędziłem nad tym dobre kilka dni ale rozgryzłem jego "tajemnice" :P

Albo pogadajcie na Skype i przy okazji nagrajcie rozmowę z udostępnianiem ekranu :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 29.03.2019 o 15:28, Lukasz83 napisał:

Otóż jedyne co trzeba zrobić to zapisać wszystkie klatki do 16-bitowego pliku SER (na przykład używając PiPP) i wczytać ten plik później w SiriLu

Mam pytanie - jaka będzie różnica w wyniku stack'owania, jeśli od razu (np. w FC2.6) nagrasz sekwencję (np. 2000 klatek) w SER 16bit, zamiast klatki FIT konwertować na film?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, warpal napisał:

Mam pytanie - jaka będzie różnica w wyniku stack'owania, jeśli od razu (np. w FC2.6) nagrasz sekwencję (np. 2000 klatek) w SER 16bit, zamiast klatki FIT konwertować na film?

Teoretycznie żadna - klatki FIT zawierają sygnał 16-bitowy. SER też jest 16-bitowy.

Możemy dowolnie konwertować pliki (do formatów bezstratnych) w kazdym kierunku (film->zdjęcie->film itd) o ile na żadnym z etapów nie następuje konwersja na niższą rozpiętość tonalną i utrata sygnału.

Natomiast jeśli pojedyncze klatki są rejestrowane z dużym gainem to ich głębia bitowa nie przekracza najczęściej 8-bit. Zatem konwertować można w zasadzie dowolnie (FITS, AVI, SER, TIFF) byle konwersja była bezstratna (bez kompresji)

 

Podsumowując - to czy nagrywamy film (sekwencję obrazów) czy zrzucamy pojedyncze pliki jako wynik ekspozycji, nie ma żadnego znaczenia na wynik dalszego stackowania i processingu.

 

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Lukasz83 napisał:

Zrobię ten tutorial do obsługi SiriLa - w formie filmiku :)

Jakie oprogramowanie można wykorzystać do rejestracji tego co robię na ekranie + nagrywanie głosu z mikrofonu? Preferowany darmowy soft ;)

 

Wiem że da się w NVIDIA GeForce experience ale jest na pewno pełno innych jakieś bandicam czy coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Kilka dni temu wyszła nowa wersja Sirila, dodali (jeszcze nie testowałem):

- fotometryczną kalibrację kolorów

- nowy background extraction

- nowy sposób filtrowania obrazów do sekwencji

- poprawa prędkości przy preprocesingu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odnośnie tworzenia sekwencji z bardzo wielu rawów. Jest prosty sposób zamiast tworzenia pliku SER ze wszystkimi zdjęciami.

Trzeba:

1. W zakładce konwersji klikamy zmianę katalogu - i wybieramy katalog w którym mamy pliki raw (ważne żeby w tym katalogu były tylko pliki, ktore chcemy użyć).

2. W polu "Console" wpisujemy:

convertraw mojasesja

Siril przekonwertuje wszystkie rawy do fitsów i stworzy sekwencję "mojasesja". Nie trzeba nic ręcznie dodawać. Nie sprawdzałem, bo nie miałem tylu plików do przeróbki, ale pewnie w ten sposób można obejść limit 500 plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tutaj jest wszystko ładnie opisane (niestety po angielsku): https://free-astro.org/index.php/Siril:Tutorial_preprocessing

W skrócie:

  • biasy (inaczej offset) stackujemy medianą, z wyłączoną normalizacją
  • darki, jak wyżej
  • flaty medianą, z normalizacją "multiplicative"
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wspomnianą instrukcję z free-astro.org i nie rozumiem jednej rzeczy. W pierwszej sekcji (Convert your images in the FITS format Siril uses) jest napisane aby dla zdjęć z DSLR nie zaznaczać opcji "Demosaicing":

 

Quote

The button "Demosaicing" must be unchecked in order to convert RAW files into CFA (Color Filter Array) monochrome FITS pictures, a necessary step to pre-process DSLR images.

W porządku. Tak też robię w wyniku czego w podglądzie mam czarno-biały obraz. Przechodzę przez wszystkie kolejne kroki i na końcu sekcji "Preprocessing" jest taki rozdział:
 

Quote

 

Special case of demosaicing

  • Demosaicing (for Bayer-Pattern images only)

Last step in pre-processing images consist in getting back Red, Green and Blue channels using interpolation algorithms. To do that, Siril gives the choice between 5 different algorithms. (...)

 

Ja rozumiem że muszę to zrobić aby otrzymać kolorowy obraz. Idę więc tak jak to opisali i tworzę nową sekwencję już z zaznaczoną opcją "Demosaicing". W wyniku tego dostaję kolorowy obraz na podglądzie.

 

I tutaj się proszę zatrzymajmy na chwilę. Oni w tutorialu używają tej nowej sekwencji przy rejestracji i stackowaniu. Po co mi była więc ta pierwsza sekwencja z wyłączonym "Demosaicing"? Dla mnie to tak wygląda jakbym tę pierwszą sekwencję na której zrobiłem cały preprocessing olał i nigdzie już nie wykorzystał.

 

Czy ktoś mógłby proszę rozjaśnić mi ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki myk jeśli ktoś używa APT do akwizycji klatek z kolorowej kamery (np. jak ja Asi294MC).

Nie mogłem wpaść na to dlaczego wynikowa klatka (po debayeryzacji), kiedy program pokazuje "Filter Pattern: RGGB" (jak we wzorcu kamery) otrzymuję coś takiego:

Statua_bin1_90s_stacked70_2.jpg.1430a0da5c0efdfd625a110514ef1acb.jpg

Szczęśliwie jeden (słownie: jeden) gość na CN (https://www.cloudynights.com/topic/659356-new-asi294mc-pro-cant-get-full-color-help/) spotkał się z tym problemem i co najważniejsze wiedział jak go rozwiązać.

Mianowicie: APT nie zapisuje "wzorca Bayera w nagłówku pliku" i Siril traktuje je jako GBRG.

Należy zatem w Plik>Ustawienia>Inny debayer taki wzorzec właśnie ustawić i problem znika:

DeStatuaBin1x1_90sdeb_stacked75_2.jpg.82b380815e2f9146b343ac3694527c30.jpg

 

Edytowane przez warpal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze drugi myk dla posiadaczy kolorowych kamer.

Okazuje się,  że Master dark wykonany "klasycznie" nie odejmuje się od stakowanych klatek:

AP_NGC4604_B1x1_GRBG_90s_stacked85_2.jpg.e909e00296beafdf737e9f093ad97f24.jpg

 

Powyżej widać "piękny" amp glow charakterystyczny dla ASI294.

 

Należy zatem master darka zestakować z zaznaczonym okienkiem "Debayer" w sekwencji "Konwertowanie"

Następnie podczas stakowania plików L w oknie "Wstępne przetwarzania" należy zaznaczyć pole "Optymalizacja dark".

Efekt:

AP_NGC4604_B1x1_GRBG_90s_stacked84_2.jpg.0bf08691c3619686378423b482634dd4.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak zrobić selekcję klatek w Siril? Tak, żeby Quality jak na screenie niżej się wypełniło, żeby można było posortować, stwierdzić czy ta z najwyższym Quality się nadaje na klatkę referencyjną, itd. Coś jak w DSSie po zarejestrowaniu.

image.png.6e43a992fdaed22771b4556f9b81f54a.png

EDIT: Już nie ważne, trzeba było na zielony kanał przełączyć, bo na nim była robiona rejestracja...

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ma ktoś podobny problem czasem z kalibracją fotometryczną?

 

23:50:30: Catalog NOMAD size: 7815 objects
23:50:30: 645 dopasowanych par.
23:50:30: Inliers:         0.476
23:50:30: Resolution:      7.651 arcsec/px
23:50:30: Rotation:      -33.71 deg (flipped)
23:50:30: Focal:         128.87 mm
23:50:30: Pixel size:      4.78 µm
23:50:30: Field of view:    10d 13' 44.22" x 06d 52' 38.61"
23:50:30: Image center: RA: 02 33 23.476, DEC:  61 17 24.817
23:50:31: Normalizing on blue channel.
23:50:31: Applying aperture photometry to 307 stars.
23:50:36: 307 stars excluded from the calculation.
23:50:36: No valid stars found.

 

Wszystkie parametry dotyczące skali i obiektu są poprawne. 

Jakbym nie kombinował parametrami, zawsze to samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.