Skocz do zawartości

Stackowanie w Siril


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 lata później...

Hej. Ostatnio usiadlem do Sirila i niestety zemściło się moje zgrubne ustawianie na Polarną. Przez to klatki różnią się od siebie o pewien kąt. Mały ale zawsze przez co składanie RGB się rozjeżdża. Funkcja align nie radzi sobie z obracaniem. Z przesuwaniem tak ale nie z obracaniem. Coś czytałem o pixel math ale nie wiem czy to jest wogole użyteczne dla takiego śmiertelnika jak ja. Musiałem stackowac w Siril a komponować w PS🙈 jakoś się dało tylko wtedy tracę wiele narzędzi z Sirila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, _Spirit_ napisał(a):

Jakby kadr był kopnięty o 90-180 stopni może nie dać rady ale nie przy niewielkim przesunięciu. Parametry dałeś na deep sky?

Tak. Deep sky i próbowałem dwie metody użyć. Potem w okienku gdzie składasz RGB próbowałem zaznaczać w różnych obszarach i alignowac i widać jak by tylko dopasowywał w X,Y. 
Tak przy okazji to wiesz może w którym momencie Sirill określa według której klatki wszystko jest równo? Bo składasz każdy kanał osobno a potem dopiero ładujesz do złożenia RGB. Czy te stacki kanałów są niezależne? Nie umiem opisać🫤. Chodzi mi o takie coś że jak stackuje w DSS to ładuje 3 kanały i daje klatkę ref i wszystko ładnie złożone a w Sirill jak to się odbywa? Jak on zgrywa kanały między sobą? Nie wiem czy mnie rozumiecie🙈 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, radoslawo napisał(a):

wszystko ładnie złożone a w Sirill jak to się odbywa? Jak on zgrywa kanały między sobą?

Ja to robię tak, że jeśli np. moja klatka referencyjna jest w RGB (z OSC), a chcę do niej dopasować klatki z Ha, to tworzę nową sekwencję, dodając wszystkie klatki Ha i tą jedną w RGB, np. jako pierwszą, albo jako ostatnią. Potem, gdy sekwencja jest już gotowa, to można wybrać w tej tabelce ze wszystkimi klatkami, która z nich ma być referencyjna. Zaznaczasz ją (przed rejestracją jest to zdaje się pierwsza klatka w sekwencji), robisz rejestrację, a potem przed stackowaniem odznaczasz tą pierwszą klatkę z listy klatek zarejestrowanych, żeby jej nie stackował. Jest to dość upierdliwe, ale działało. Ale może jest jakiś prostszy sposób, jeśli tak, to chętnie się dowiem :)

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, radoslawo napisał(a):

Sirill określa według której klatki wszystko jest równo?

Podczas ładowania do sekwencji rozbij na oddzielne kanały, dodatkowo możesz zrobić taką niby Lkę i zachować całość RGB jako jeden kanał. Polecam Siril w wersji 0.9.12. Jak chcecie używać SicilIC to potrzeba wyższej wersji. SirilIC ma parametr stackowania MEAN czego nie ma normalna wersja- przynajmniej ta którą ja mam. W Siril IC jest banalnie prosto - tworzymy projekt, dodajemy sesję R G B L Ha, można zrobić korektę kosmetyczną na hoty, a na koniec program wypluje wyrównane gotowe klatki.

 

Co do SIrila to masz piękny wykres po rejestracji i pokazane która klatka jest referencyjna Jak Pisze @Piotr K. możesz się cofnąć o jeden krok i przeglądać klatki. Zwykle ref jest domyślnie wyświetlona i zaznaczona fistaszkiem. Warto to zrobić bo jak przyszły chmury to parametr FWHM możesz mieć bardzo mały, program uzna że to jest top FWHM w sekwencji i masz pozamiatane.

Od dawna każdy materiał RGB rozbijam na oddzielne kanały i traktuję jak z kamery mono - polecam. Więcej zabawy ale warto.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za porcję wskazówek, Może dzisiaj usiądę do kolejnego podejścia. Dam znać jak poszło.

 

A więc udało się od teraz Siril zostanie u mnie na dłużej. Kilka podejść do tego programu i zawsze porażka. Wolałem DSS i PS. W tej chwili po opanowaniu podstawowej obróbki wszystko stało się proste i logiczne.

Moja sekwencja:

1. Klikam "domek" i wybieram sobie folder roboczy( w prawym górnym rogu plusik aby stworzyć nowy)

2. Dodaję do sekwencji klatki pierwszego kanału i nazywam swoją nazwę

3. Rejestruję sekwencję

4. Stackuję sekwencję.

5. "Rozciągam stack"

---powtarzam dla każdego kanału

6 Tworzę sekwencję dodając zestackowane klatki i ją rejestruję ale bez stackowania.

7 Odpalam funkcję RGB i mapuję kanały korzystając z plików 1,2,3 w odpowiedniej kolejności(ważna kolejność)------tego nie robiłem i nie chciało mi wyrównać klatek( w dokumentacji jest napisane że ten etap nieradzi sobie z obrotem klatek)

8 Fotometrycznie "reguluję" kolory-zapisuję:)

8a ekstrakcja tła

9 Eliminuję gwiazdy-zapisuję osobny plik

10Przechodzę do PS i nakładam warstwy oraz robię delikatną korektę

11 Na końcu LR i korekta.

 

Uff. Pewnie robię to w dużym uproszczeniu ale działa a z efektów jestem bardzo zadowolony. Polecam tym którzy się jeszcze wahają:)  wcale nie taki Siril straszny chociaż wcześniej poza DSS świata nie widziałem.

 

Edytowane przez radoslawo
Dodanie kolejnego etapu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.