Skocz do zawartości

Zaległa prezentacja teleskopu - DK 14"


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

No nareszcie !! :) a już się bałem że temat umarł.

 

Co do termiki. Wiele lat operowałem na balkonie w bloku skierowanym na południe i ilekroć wiatr zawiewał tak, że ciepło bloku zabierał mi za plecy, miałem obraz brzytwa, lepszy niż gdziekolwiek z gruntu. Do dziś zadziwiają mnie niektóre stare zdjęcia zrobione mniejszym gorszym lustrem ale z balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obrazu brzytwy z miasta to jest fakt. Najlepsze planety z największą ilością detalu obserwowałem zawsze z... miasta. Z dachu klatki schodowej lub z balkonu. Zastanawiam się czy ma to związek z suchością powietrza i miejską wyspą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 miesiące temu...
47 minut temu, bartolini napisał:

@riklaunim Wygląda trochę jak astygmatyzm od podparcia bocznego lustra. Ono nie opiera się na otworze centralnym, tylko na powierzchni bocznej, jak w newtonach?

 

Pająk  z przodu a z tyłu raczej typowa cela i 3 śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, riklaunim napisał:

 

Pająk  z przodu a z tyłu raczej typowa cela i 3 śruby.

 

Zerknij dokładnie jak to wygląda bo też wydaje mi się że jest tak jak pisze Bartlolini

JA miałem ten sam problem - na podporach bocznych lustra (co prawda w Newtonie więc u Ciebie może być inaczej) miałem takie nylonowe śrubki - ich zbyt mocne skręcenie powodowało właśnie podobne rewelacje - u mnie był to taki jajowaty astygmatyzm

 

Przed LG możesz też mieć pierścień zabezpieczjący przed "gibnięciem" lustra do przodu, przynajmniej ja tak mam w swoim D-K od Astrofaktorii

Jeśli gdzieś dociska on do LG to też może powodować takie odkształcenia. Zwłaszcza jeśli lustro jest cienkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Łukasz:

- może dociskać łapka i zgnać lustro.

- może być za dużo tarcia pomiędzy podporą boczną (śruba nylonowa?), a powierzchnią boczną lustra i też będzie astygmatyzm od wyginania lustra.

 

„Klasyki” do poczytania:

https://www.cruxis.com/scope/mirroredgecalculator.htm

 

http://www.loptics.com/articles/mirrorsupport/mirrorsupport.html

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2021 o 13:47, bartolini napisał:

Ten pierścień to raczej tylko bafla, odcinająca światło od brzegu lustra. Nie będę zgadywał jak zbudowana jest cela - Pytaj Astrofaktorię o diagnozę.

 

Z tego co namierzyłem to spore "luzy" na podparciu lustra w jednym miejscu. Zwiększyłem nacisk sprężyn, co trochę poprawiło sprawę ale idealnie nadal chyba nie jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, riklaunim napisał:

 

Z tego co namierzyłem to spore "luzy" na podparciu lustra w jednym miejscu. Zwiększyłem nacisk sprężyn, co trochę poprawiło sprawę ale idealnie nadal chyba nie jest ;)

Z tego co widzę (zgaduję) podparcia boczne, łapki i wagi są w ruchomej części celi, więc kręcenie śrubami kolimacyjnymi nie powinno mieć wpływu. Ustaw tubę pionowo i z poluzowanym sprzęgłami montażu, delikatnie „potelep” teleskopem. Lustro powinno równomiernie ułożyć się w celi. Druga sprawa, przy elewacjach „planetarnych” spróbuj poruszyć palcami każdy z trójkątów wag. Żaden nie powinien być luźny. 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, bartolini napisał:

Z tego co widzę (zgaduję) podparcia boczne, łapki i wagi są w ruchomej części celi, więc kręcenie śrubami kolimacyjnymi nie powinno mieć wpływu. Ustaw tubę pionowo i z poluzowanym sprzęgłami montażu, delikatnie „potelep” teleskopem. Lustro powinno równomiernie ułożyć się w celi. Druga sprawa, przy elewacjach „planetarnych” spróbuj poruszyć palcami każdy z trójkątów wag. Żaden nie powinien być luźny. 

 

Ostatnio były luźne. Rozluźnione sprężyny podniosły lustro i zmniejszyły luz trochę, zobaczę jeszcze czy lustro się lepiej ułoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Tu ktoś miał nieco podobnie wyglądający problem z Alterem M715: https://www.cloudynights.com/topic/124301-star-test-on-intes-micro-m715/

 

https://www.cloudynights.com/uploads/monthly_08_2007/post-30161-14071840050309.jpg

 

I rozwiązanie:

Cytat

just to inform you that the problem with the star test was the result of the tilted primary mirror. The vendor fixed it with an auto-collimation optical bench with artificial laser star at high magnification (about 670x).
Now the scope delivers very good star test!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.