Skocz do zawartości

Parka Celestron Ultima 18 mm


w2097

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam na sprzedaż parkę okularów Celestron Ultima 18 mm (Japan). Stan bardzo dobry, drobne ślady na tulejkach i częściowo pościerane napisy. Optyka idealna, jedynym mankamentem jest lekkie grzechotanie w jednym z okularów w czasie potrząsania. W niczym to nie przeszkadza i nie ma wpływu na obserwacje. Okulary znakomicie sprawują się w nasadce bino. Sprzedaję je, żeby sfinansować kolejne pomysły astro.

W zestawie zatyczki oraz plastikowe słoiczki. Cena 650 zł (zawiera koszt przesyłki kurierskiej). Istnieje możliwość odbioru osobistego w Gdańsku.

DSC_3645 (2).JPG

DSC_3646 (2).JPG

DSC_3647 (2).JPG

DSC_3648 (2).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2018 o 16:02, w2097 napisał:

jedynym mankamentem jest lekkie grzechotanie w jednym z okularów w czasie potrząsania.

Małe sprostowanie bo trochę przekolorowałem w opisie. Przed chwilą sprawdziłem i zdecydowanie nie można tego nazwać grzechotaniem. Słychać jedynie ciche jakby puknięcia. Na pewno nie jest to nic w stylu grzechotki :wink: Nie mam pojęcia co jest przyczyną, może poluzował się jakiś pierścień mocujący. Ja w każdym razie nie rozkręcałem okularu ani teraz nie chcę przy nim grzebać. Szczególnie, że oba okulary dają znakomite obrazy.

No i jeszcze jedna sprawa. Nie rozbijam tej parki na sztuki. Byłoby szkoda bo są dobrze dobrane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, w2097 napisał:
...Słychać jedynie ciche jakby puknięcia. Na pewno nie jest to nic w stylu grzechotki :wink: Nie mam pojęcia co jest przyczyną, może poluzował się jakiś pierścień mocujący. Ja w każdym razie nie rozkręcałem okularu ani teraz nie chcę przy nim grzebać.

Poluzowany pierścień pod soczewką pola. W Ultimie akurat to jest sprawa banalna. Wystarczy odkręcić srebrną tulejką 1,25" i dokręcić pierścień, np. wykałaczką.
Absolutnie nic strasznego.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za sugestią kolegi odkręciłem nosek 1,25" i co się okazało... w obudowie okularu są dwa pierścienie. Jeden, położony głębiej, od strony soczewek i drugi na zewnątrz (być może diafragma polowa). Próbowałem wykałaczką dokręcić ten położony bliżej soczewek ale trzyma się bardzo dobrze. Natomiast ten zewnętrzny ma luz i to on powoduje "pukanie". Wystarczy przytrzymać go palcem i w czasie potrząsania nie ma żadnego dźwięku. W drugim okularze ten zewnętrzny pierścień nie porusza się, być może jest unieruchomiony jakimś klejem.

 

Tak więc z czystym sumieniem mogę napisać, że stan optyki jest idealny i gdyby komuś przeszkadzało pukanie to wystarczy kropelka jakiegoś kleju (oby tylko obojętnego dla soczewek i powłok).

 

Wielkie podziękowania kolego wimmer za pomoc :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.