Skocz do zawartości

SBIG ST-2000 XCM


astrator5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ponieważ  znajomy polecił mi ew. zakupienie kamery - jak w tytule- chciałbym prosić tych  którzy kiedyś używali jej - lub może nadal używają -o opinie na temat jej osiągów

i jakości otrzymywanych zdjęć.

Czy w ogóle warto kupować tak "przeterminowaną"  kamerę. Czy np. istotne jest 16 bitowy przetwornik i jak się takowy ma do np. kamer ASI  (CMOS)10 lub 12 bitowych.

A może są jeszcze jakieś inne istotne parametry których kamera (SBIG ) nie posiada lub nie spełnia.

Dziękuję z góry za liczne odpowiedzi

Jerzy P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak autor tematu, proszę o podpowiedzi.

Chciałbym używać tej kamery w wersji mono do palety HST.

W OIII qe jest na poziomie 50 , Ha 30-35.

Niestety siarka to juz tylko 20.

Czy paląc siarkę w bin2 a pozostałe w bin1 miało by to większy sens w klatkach po 600 sek.? Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@astrator5 Jakość (mało precyzyjne sformułowanie) zdjęć nie będzie w żaden sposób odbiegać od zdjęć wykonanych innym zestawem ( tuba i detektor) ale o identycznej skali obrazu wyrażonej w arcsec/pix, równocześnie mogą różnić się FOV (polem widzenia). 

Na plus można zaliczyć 16bit vs 12-14bit w CMOS'ach, duży pixel i sprzętowy bin.

Niezaprzeczalnie, sensor kamery parametrami (rozdzielczość, czułość, szum) odbiega od współczesnych popularnych konstrukcji, jednak nie dyskwalifikuje jej to do uprawiania astrofotografii. 

Ponad to, o tym jak wynikowa fotka się prezentuje, zależy (zakładając że zebrany materiał jest poprawny) niemal wyłącznie od umiejętności obróbki. Dlaczego "niemal" bo nie do pominięcia jest software i jego możliwości.

@Selmak  Zapoznaj się. Krótki wątek, mnóstwo myślę przydatnych  informacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez kilka lat korzystałem z takiej kamery w wersji mono

Plusy: - zabudowany chip do guidingu ( w fotografii LRGB nie potrzebna jest druga tuba. W narrowbandzie jest gorzej, bo chip jest za kołem filtrowym, obok głównego chipa.

           - dobre chłodzenie kamery,

           - bezproblemowa integracja w Maximem, SBIG dokłada własny darmowy soft do akwizycji i guidingu pn. CCD Ops

           - dessicant do wygrzewania - gwarancja że kamea nie będzie miała roszenia matrycy

           - stabilna praca - darki i flaty zrobione można wykorzystywać kilka miesięcy oczywiście bez rozbierania setupu.

           - niski poziom szumów - nie zauważyłem żeby kamera jakoś specjalnie szumiała

Minusy : sztywny kabel od zasilacza, ale po ATM jest ok.

              starsza konstrukcja, chip nieco mniej czuły.

 

Postaram się zamieścić zaraz kilka zdjęć, ale musicie brać poprawkę że nie potrafilem wtedy jeszcze zrobić dobrej obróbki.

A no i jeszcze jedno- żadna kamera nie daje gwarancji dobrych zdjęć. Trzeba się nauczyć obrabiać materiał, a wtedy nawet ze starszej kamery wychodzą cuda. Ja korzystam z kamery STL 11000 ( to mniej więcej ten sam wiek konstrukcji co ST 2000 o ile nie starsza) i FLI ML 8300 z przetermnowanm i nielubianym sensorem KAF 8300. I ich nie zamienię na współczesne CMOSy.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pav1007 napisał:

hmm, a koledze nie chodzi o wersję XCM - czyli o kolorową? Jej osiągi mogą (a nawet na pewno się różnią) od wersji XM.

Tak, koledze chodzi o kolor, dołaczyłem się do tematu, mam mniejmy nadzieję że się nie pogniewa.:-) dzięki panowie, można poczytać i po patrzeć.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja napisałem że dysponowałem kamerą w wersji mono. Myślałem że to jasne :)

W wersji kolorowej narrowband zapewne nie ma sensu.

Dzięki Paweł za zwrócenie uwagi na ten istotny fakt...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chip jest za filtrami w każdym przypadku, tylko w LRGB łatwiej o gwiazdkę - w kamerze mono oczywiście . Mało czuły to on nie jest , no ale filtr Ha czy SII do najjaśniejszych nie należy.

W kamerze XCM nie ma po co używać koła z filtrami LRGB, no ale jak założysz jakikolwiek filtr  PRZED kamerę to chip guidera będzie ZA NIM.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wessel napisał:

Chip jest za filtrami w każdym przypadku, tylko w LRGB łatwiej o gwiazdkę - w kamerze mono oczywiście . Mało czuły to on nie jest , no ale filtr Ha czy SII do najjaśniejszych nie należy.

W kamerze XCM nie ma po co używać koła z filtrami LRGB, no ale jak założysz jakikolwiek filtr  PRZED kamerę to chip guidera będzie ZA NIM.

Dzięki, wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XCMa osobiście bym sobie darował. Za to XM to już owszem. Kamera nie jest nowa, ale tam się nie bardzo ma co zepsuć. Stara technologia + luty z ołowiem (a nie tak jak teraz) etc.

Swego czasu najładniejsze foty ludziska robili właśnie 2tysiączką i teoretycznie mniej czułą STL11000.

Wessel w ramach (+) zapomniał wspomnieć o chłodzeniu wodnym, co latem jest na prawdę cool.

Edytowane przez Tom-cio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz jaki masz teleskop, jaka ogniskowa, montaż, co będziesz fotografował itp.

 

Ta kamera w porównaniu do współczesnych ma duży szum odczytu, więc trzeba palić długie klatki. Czy montaż to pociągnie ?.

Przy 12 bitach trzeba palić więcej klatek aby odzyskać dynamikę, ale niski szum odczytu pozwala na to, aby były krótkie.

 

Zobacz na astrobin co można osiągnąć tą kamerą https://www.astrobin.com/gear/2586/sbig-st-2000xcm/

Jak widać dużo z tych fotek ma bardzo długie klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już taka natura ccd ze sie pali po 600 sekind a nawet 1200, akceptuje to Jeśli chodzi o mnie to SW 80ed z reduktorem i narrowband pod miejskim (10k mieszkańców) z niebem 4-4.5 mag w nowiu. Do guidingu mam 60/210 z osobną kamerą więc kłopoty z czipem guidujacym na pewno nie będą aż takie dokuczliwe.. Montaż Eq6 powinien dać radę w tej skali 10 minut, ( zamierzam założyć paski i łożyska lepsze) podejrzewam że nawet heq5 by sobie poradził z 80% zyskiem.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Tom-cio napisał:

XCMa osobiście bym sobie darował. Za to XM to już owszem. Kamera nie jest nowa, ale tam się nie bardzo ma co zepsuć. Stara technologia + luty z ołowiem (a nie tak jak teraz) etc.

Swego czasu najładniejsze foty ludziska robili właśnie 2tysiączką i teoretycznie mniej czułą STL11000.

Wessel w ramach (+) zapomniał wspomnieć o chłodzeniu wodnym, co latem jest na prawdę cool.

No  w Grecji chłodzenie było przydatne. Na plaży stało wiadro i tylko mrożone butelki po wodzie mineralnej dorzucałem.

Sensor KAI 2020 wcale nie ma takiego dużego szumu. 0,1 e/s/pixel ( 0 stopni ) czyli tyle samo co KAF 8300. Dla porównania ASI 1600 uważana za bardzo niskoszumną ma 0.035.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podsumował tak -  w wersji mono to bardzo trwała i łatwa w obsłudze kamerka o szerokim wachlarzu zastosowań - do narrowband też. Plusy to brak zewnętrznego guidera i chłodzenie wodne. W fotografii narrowband wymagany zewnętrzny guider.

W wersji kolorowej OSC - z wykluczeniem narrowbandu - fajna kamerka do małych pól, nie wymagająca stosowania zewnętrznego guidera.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji takich porównań - proponuję też zwrócić uwagę na często pomijany parametr Full Well Capacity czyli głębokość studni potencjałów - czyli jak szybko zapełni się dany pixel
często wychodzi że stare poczciwe SBIGi mają taką studnię że można palić klatki dużo dłuższe niż nowe kamery np SBIGi miały FWC na poziomie 25k jednostek a nowe kamerki 5k (przykładowe dane - trzeba poszperać ile konkretnie ma dany model)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tadeopulous napisał:

przy okazji takich porównań - proponuję też zwrócić uwagę na często pomijany parametr Full Well Capacity czyli głębokość studni potencjałów - czyli jak szybko zapełni się dany pixel
często wychodzi że stare poczciwe SBIGi mają taką studnię że można palić klatki dużo dłuższe niż nowe kamery np SBIGi miały FWC na poziomie 25k jednostek a nowe kamerki 5k (przykładowe dane - trzeba poszperać ile konkretnie ma dany model)

Ta matryca ma ten parametr na poziomie 45k, dla przykładu 8300 - 25,5k, a moja 18k :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to istotny parametr którego ja po prostu nie zauważam bo mam same kamery CCD. Krótkie i burzliwe małżeństwo z CMOSem mam już na szczęście za sobą . A to ważny parametr bo pozwala uniknąć wielkich rozlanych gwiazd.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołałem niemal "burzę mózgów".  Wiele się dowiedziałem z waszych wpisów. Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące temat ( i trochę mnie ) posty.

Kamery jeszcze nie kupiłem ale wiem zdecydowanie więcej o niej niż na początku co na pewno przyda się jeśli nie teraz to przy innej okazji.

Jerzy P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.