Skocz do zawartości

Filtr IDAS który wybrać


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zakupem filtra IDAS, by móc fotografować w kolorze nie tylko pod ciemnym niebem. Znalazłem takie:

https://www.astroshop.pl/filtr-szerokopasmowy/idas-nebula-filter-lps-p2-2-/p,57014

https://www.astroshop.pl/filtr-szerokopasmowy/idas-nebula-filter-lps-d2-2-/p,57331

https://www.astroshop.pl/filtr-szerokopasmowy/idas-filtr-mglawicowy-lps-d1-48-2-/p,52352

Czym one się w praktyce różnią? Który będzie najlepszy do robienia zdjęć z obrzeży Wrocławia?

A może jest coś innego w tym przedziale cenowym? IDASa? Innych firm? Ktoś ma coś używanego? :-)

Zdjęcia będą robione QHY168C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz zestawienie transmisji:

https://www.sciencecenter.net/hutech/idas/lps-wideplots.htm
Moim zdaniem (popartym opiniami z sieci) najbardziej "neutralny" jest D1. Taki zakupiłem, Zdjęcia robię modyfikowanym Canonem i przy składaniu stosuję balans kolorów 1:1:1 i wychodzi na mój gust przyzwoicie. D2 i P2 przepuszczają więcej podczerwieni, jednak dla OSC nie ma tam czego szukać, będą przepuszczać niepotrzebne LP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

Zastanawiam się, czy zakup tego filtra w ogóle ma sens. Obserwuję zdjęcia @delaa, który ma kamerkę bardzo podobną do mojej (QHY168C vs. ASI071) i efekty są bardzo fajne. Choć jak porównam godzinę mojego materiału zbieranego pod Masywem Śnieżnika (z filtrem IR-Cut) z 23 godzinnym materiałem @delaa z poznańskiego balkonu, to odnoszę wrażenie, że ilość szczegółu jest podobna (pomijając, że moje zdjęcie jest trochę pojechane i gorzej obrobione). A może to tylko moje amatorskie oko nie widzi, że te zdjęcia dzielą lata świetlne?

EDIT: jak tak patrzę jak zdjęcie z wątku @delaa zostało później obrobione (w porównaniu do pierwszego postu), to cofam słowa o zbliżonej ilości szczegółu :-)

Chciałbym uniknąć sytuacji, że kupię ten filtr, ale będzie leżał, bo żeby wyszło nim coś sensownego, to będzie potrzeba dziesiątek godzin materiału.

 

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, holeris napisał:

Choć jak porównam godzinę mojego materiału zbieranego pod Masywem Śnieżnika (z filtrem IR-Cut) z 23 godzinnym materiałem @delaa z poznańskiego balkonu, to odnoszę wrażenie, że ilość szczegółu jest podobna

Odważnie napisane ;-), odwaga jest bardzo ważna w astrofotografii ;-)

Bez filtra u mnie nie ma opcji - żadnej. Ja nie mam wyboru - tzn mam - NB ....

Pozdrawiam.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, delaa napisał:

Odważnie napisane ;-), odwaga jest bardzo ważna w astrofotografii ;-)

Bez filtra u mnie nie ma opcji - żadnej. Ja nie mam wyboru - tzn mam - NB ....

Pozdrawiam.

Już sprostowałem :-)

Masz rację, Twoje jest o niebo lepsze. Chyba kupię ten filtr :-) Jeszcze się zastanowię który, ale prawie na pewno go zakupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeszcze powiecie odnośnie wyboru konkretnego modelu (a może czegoś podobnego innej firmy)?

D2 i V4 puszczają trochę mniej, przez co lepiej nadzadzą się w okolicach zaświetlonych LEDami.

D1 i P2 puszczają więcej i pewnie (?) dają naturalniejszy efekt, jak wyżej wspomina @kuba_527

Raz zastanawiam się czy wybrać grupę D2/V4 czy D1/P2, a dwa, który w danej grupie jest lepszy.

Na razie wyniki są następujące:

D2 - @kubaman i @Maro21 (na priv)

P2 - taki ma @delaa - wyniki jak widać bardzo dobre

D1 - @kuba_527

V4 - @Maro21

Czekam na dalsze głosy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 9 miesięcy temu...

Pozwolę sobie na odkopanie tematu bo poważnie myślę o zakupie. Zastanawiam się miedzy D1 a D2. Czy Panowie @kubaman @Maro21 oraz @kuba_527 mogą powiedzieć jak wypadły ich testy jeśli takowe miały miejsce? W miejscu gdzie ja zwykle robię zdjęcia zainstalowali wzdłuż drogi ciąg lamp LED więc chylę się ku D2. W  dodatku myślę, o próbie robienia zdjęć z południa Krakowa z balkonu - jak się nie ma co się lub i to się lubi co się ma. Chętnie poznam opinie z pierwszej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Mateusz_D napisał:

W  dodatku myślę, o próbie robienia zdjęć z południa Krakowa z balkonu

Z Krakowa to moim zdaniem tylko narrowband. Szkoda czasu na kolorowe fotki no chyba że takie "drugiego sortu". Bo na dobre zdjęcie będziesz potrzebował grubych dziesiątek godzin.

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Lampy LED świecą całym widmem widzialnym - zastanawiam się jak selektywny ALP jak IDAS będzie działał przy LEDach. Ktoś testował?

To widmo nie jest takie całkiem ciągłe. IDAS twierdzi, że led świeci tak:

image.png.020a8324d2b0cd80fb406f7f950593f8.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wydatek trzeba rozszerzyć na jakiś filtr duo i ew. ten IDAS na miejscówki wiejskie, ale z LP. Właśnie analizowałem wykres dla IDAS ALP D2 i wygląda, że omija tą górkę dla LEDów. Wykres wykresem, opisy w sklepach opisami a jednak opinie użytkowników nt. jakości, ew. problemów to inna sprawa. Stąd moje drążenie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tayson napisał:

najsensowniej jest nałożyć takie widmo na transmisje filtrow.

ciekawe jakie lampy ma w okolicy Jolo?

 

Chyba nie było tam LEDów. Przynajmniej bazując na wykresie IDASa :)

qwerty.thumb.jpg.35f8b685f06a2a4c538825aaf9b2a0fd.jpg

 

- zielony kolor - wykres Jolo

- pozostałe kolory - wykres IDAS

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mateusz_D napisał:

 jak wypadły ich testy jeśli takowe miały miejsce?

U mnie na wsi są głównie lampy sodowe - i z tym światłem walczę. Moje poczynania możesz zobaczyć na mojej stronie http://kuba-foto.eu/astrofoto-teleskopem.html wszystkie zdjęcia zrobione Canonem od "gwiazdki" 2017 są z tym filtrem. Ten filtr (D1) uważam za bardzo dobre rozwiązanie. D2 i P2 przepuszczają więcej czerwonego za Halfa - dla kamery OSC jest to niepotrzebne pasmo. OK jest tam "siarka" ale ponieważ z reguły jest jej bardzo mało, to nie zauważysz różnicy z nią czy bez niej, a szersze pasmo to więcej LP.

Jeśli chcesz jakieś rawy z tego co w galerii to pisz śmiało - zobaczysz jak to wygląda prosto z aparatu.

Czy "robi robotę"?

Załączam dwa pliki (printscreeny z jpegów z aparatu). Ten z szarym tłem jest ISO800, 600s z filtrem LPS. Ten pomarańczowy to też ISO800 ale 180s bez filtra. Filtr wymaga wydłużenia ekspozycji. Pierwsze moje strzały z filtrem w "plejady" mnie rozczarowały - prawie nic nie było widać przy dotychczasowych czasach (180s).

 

triplet_ISO800_180s.jpg

triplet_ISO800_600s_LPS.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.