Skocz do zawartości

Nocne obserwacje początki


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Pole nie ma nic do powiększenia. No prawie nic, bo powiększenie wydaje się nawet większe przy mniejszym polu.

Pole okularu to wycinek nieba, które on obejmuje. Nie można jdnak zwiększać sobie pola dowlonie, bo przeszkodą przy  większych ogniskowych okularów jest zbyt mła średnica wyciągu.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak se myślę to i 20 by się przydało i 15 hahaha ale bez przesady nic nie zamawiam starczy na ten miesiąc 

Teleskop fakt faktem używany kupiłem za 250. I liczyłem się z zakupem okularu , 

A jak mam np lekko zakurzone zwierciadło czym to czyścić i soczewki 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz po źrenicach wyjsciowych...

Potrzebne Ci sa 2mm (więcej sie nie da z tym teleskopem), 1mm, 0,8mm, i ekstremalnie na gwiazdy podwójne 0,4mm. Czyli okulary 25mm, 12,5mm, 10mm (no może 9mm) i 5mm (głównie na gwiazdy podwójne)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fenomenem tego refraktorka jest własnie to, ze złapie ostrośc przy 180x :)  , ale przyda sie to tylko do bardzo jasnych obiektów, bo im wieksze powiekszenie tym ciemniejszy obraz. Dlatego to jest do gwiazd podwójnych i ewentualnie Ksiezyca, no może przy idealnym seeeingu tez na Jowisza.

Generalnie dobre długie refraktory achro wyciągają spokojnie 2,5xD (D średnica teleskopu w milimetrach) - niemal tyle co dobre APO. Inne teleskopy wyciagaja mniesze powiekszenia (wynikające z zalezności od średnicy teleskopu) np. 2xD, 1,5xD a nawet tylko 1xD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten kitowy okular z kitowym barlowem to nie patrz.

Do tego musisz jeszcze trafic na seeing (patrz "meteoblue" - czasem sie sprawdza ;) )

https://www.meteoblue.com/pl/pogoda/prognoza/seeing/princeton_stany-zjednoczone_5102922

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, JSC napisał:

Na ten kitowy okular z kitowym barlowem to nie patrz.

Do tego musisz jeszcze trafic na seeing (patrz "meteoblue" - czasem sie sprawdza ;) )

https://www.meteoblue.com/pl/pogoda/prognoza/seeing/princeton_stany-zjednoczone_5102922

Tej stronki to wogle nie czaje haha 

Tak myślalem że ten okular plus ten barlow = masakra 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dasionek napisał:

@tomchm

Co do zanieczyszczeń myślę że za wiele ich tutaj nie ma mieszkam w miasteczku 10tysiecy osób Czaplinek zachodniopomorskie i jadę do dziewczyny 7km dalej 

Zatem nie masz się czym przejmować - jeśli nie ma zamglenia od jezior - to niebo wręcz kapitalne. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC to czyli ten 9mm nie nada się mi za bardzo? Tylko 1mm do 10  :/ 

A tak wogle to miałem luz w tej przekładni pierwszej z zegarem tam było tylko na jedną śrubę 17mm rozkrecilem to zobaczyć co tam nie gra bo wcześniej jak dokrecilem to luz ustąpił ale przeciw waga nie odgrywała żadnej roli bo ciężko pracowało więc rozlozylem to na 2 części i tam była tylko podkładka więc dałem smaru białego niemieckiego gelthimo czy jakoś tak do minus 30 stopni i dokrecilem i powiem Ci ze ustąpił całkowicie i ładnie chodzi teraz bez luzu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Zatem nie masz się czym przejmować - jeśli nie ma zamglenia od jezior - to niebo wręcz kapitalne. 

No ostatnio były takie dni że sama mgła ale już mgła przeszła wczoraj fajnie było tylko księżyc a tak ogólnie żadnych centrów wielkich itd dużo miejscowek ale wczoraj wilki słyszałem to trochę się bałem heh ale mówię co tam jak coś to dyfer do samochodu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dasionek napisał:

@JSC to czyli ten 9mm nie nada się mi za bardzo? Tylko 1mm do 10  :/ 

 

 

10mm i wieksze czyli np. 12,5mm. 9mm tez pewnie będzie dobrze, jesli tylko seeing bedzie w miare dobry. Róznica pomiedzy 9mm a 10mm jest bardzo niewielka, dodatkowo producenci czesto zaokraglają ogniskowe. Np. piszą okular o ogniskowej 6mm zamiast 6,5mm...

 

Nie miałem 9mm z tym teleskopem, ale miałem Plossla 7,5mm i na typowy seeing dawał on juz za duze powiekszenie (np. na Jowisza). Jest jednak nieraz tak, ze seeing jest idealny i w bardzo duzym powiekszeniu widac szczegóły, których bys nie zobaczył w mniejszym powiekeszeniu, pomimo, ze obraz będzie już ciemnawy i bardziej monochromatyczny.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Wiesz, to takie miasto, że słabiej świeci niż niejeden hipermarket. Wystarczy odjechać właśnie te kilka km. Przydała by się jeszcze jakaś zagroda przed wilkami.

No dokładnie często bywam w poznaniu tam to lipa jest haha z obserwacjami,

Tam jest płot ale ze zwierzętami różnie bywa bramę zamknąłem za sobą ale i tak ciągle nie pewność. Szkoda że teraz 2zmiana w pracy bo już bym sobie Marsa zobaczył hah

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dasionek napisał:

Tej stronki to wogle nie czaje haha 

Tak myślalem że ten okular plus ten barlow = masakra 

 

seeing tam masz a sekundach. Twój teleskop ma rozdzielczość 2 sekund kątowych. tzn możesz rozdzielić dwa jasne punkty, których środki są oddalone o dwie sekundy łuku.

Seeing podają jednak tylko ten z dużej wysokości, nie podają tego co się dzieje w odległości np. 1 metra od teleskopu (seeing lokalny, przypowierzchniowy), który może narbić sporo złego...

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, astrokarol napisał:

Prognoza pogody:

meteo.pl

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=15357#p225483

Ja jeszcze oglądam prognozy na Polsacie. Sprawdzają się.

 

W czasu rzeczywistym:

sat24.com

No i dzisiaj niby ma być pogoda, 

W Google też tak pokazuje dam ci znać o 22 jak pracę skończę hehe

@JSC

A jak to jest z tym ustawieniem względem gwiazdy polarnej tego teleskopu ja tam stawiam jak jest i oglądam 

To chyba bardziej do planet żeby nie uciekaly w różnych osiach. 

Nawet nie wiem jak to zrobić mam 

Zegarek taki 

 

https://ibb.co/qC9r0gr

 

O co z tym biega tak w skrucie 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, zeby soczewka nie zaparowała i nie zamarzła ;)

 

Na cyferki w głowicy montażu w ogóle nie patrz (oprócz szerkości geograficznej), ale ustawić w osi północ-południe musisz niezależnie, czy obserwujesz planety, czy gwiazdy. Pierwsza sprawa to tam jest owa podziałka szerkości geograficznej na której sie znajdujesz (pochylasz cała głowicę) - ustaw ją na Twoją szerkość czyli 53,5 stopnia. Druga sprawa to albo wycelowujesz w gwiazdę polarną, albo ustawiasz na oko, wg np. wydrukowanej mapki z googli. W czasie ustawiania na polarna ustawienie głowicy musi wygladać dokładnie tak:

Astro-EQtour-1-M4-Posed.jpg

Przednia nóznka statywu skierowana na północ, przeciwwaga skierowana na nóżkę i teleskop patrzy na polarną (na zablokowanych osiach).

To wszystko - dzięki takiemu ustawieniu podązać będziesz mógł za obiektami kręcąc tylko minimalnie miroruchem (jak obiekt przeleci juz przez pole okularu). Jak sobie załatwisz silniczek za stówę (są dostępne w każdym sklepie), to nie będziesz musiał kręcic mikroruchem, teleskop sam bedzie podążał za obiektami. W zależnosci od tego jak dobrze ustawisz na polarną, będziesz wewentualnie korygował co jakis czas miroruchami ustawienie. Ewentualnie obrócisz minimalnie całą głowicę w prawo lub w lewo.

 

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.