Skocz do zawartości

Nocne obserwacje początki


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

@JSC

Czyli jak 53stopnie to mniej więcej tak troszkę w prawo, bo u mnie jak jest prosto to jest 90 jak dam na 0 to głowica jest całkiem w prawo 

https://naforum.zapodaj.net/44e2aff73943.jpg.html

Czy te 53stopnoe to jest do góry hhaha

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JSC napisał:

Nie tam ;)

Tutaj

Rysunek1.jpg.d4efe8789c935107b6b64cc6f3790f89.jpg

Aaha Oki 53stopnie w górę poszukuje gwiazdy polarnej przeciw waga i przednia nóżka też na północ i można zacząć szukać, dzisiaj po kąbinuje ładna pogoda 0 chmur u nas słonko świeci wieczorem mam nadzieję też tak będzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przeciwwaga na nóżke (czasem jest na niej namalowana literka "N").

2. Zablokowujesz osie.

3. Jak ustawisz te 53,5 stopnia, to później podstawa głowicy musi byc oczywiście w poziomie (półka na akcesoria w poziomie), bo inaczej to byłoby bez sensu ustawiać te 53,5 stopnia. Regulujesz to nózkami statywu.

4. Cały zablokowany teleskop ustawiasz na polarną (zakładasz okuklar 25mm i i patrzysz kiedy Polaris wejdzie w pole. Lub lepiej na początek nie szukaj tej polarnej, tylko ustaw na północ na oko - na podstawie mapki.

5. Odblokowujesz osie i tak jak głowica Cię prowadzi to nacelowujesz poprzez szukacz na obiekt. Szukacz musisz mieć skorygowany z tubą oczywiście, co najlepiej zrobic juz w dzień.

6. Najpierw zaciskasz oś górną (deklinacji), a potem dolną. Łatwiej jest wtedy skorygować połozenie osią dolną (rektascesji), bo ona juz prowadzi po łuku - tak jak przesuwa sie gwiazda.

page_11.jpg.bf0dbd759e433c5a8af67635a3ac0560.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiam na przestudiowanie tych ustawień EQ, bo jak zatrybisz w czym rzecz, to okaże sie wszystko trywialnie proste. Zawsze tez mozesz w chwili słabości przestawić głowicę w tryb AZ - czyli jedna os pionowa, a druga pozioma.

page_5.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JSC napisał:

Namawiam na przestudiowanie tych ustawień EQ, bo jak zatrybisz w czym rzecz to okaże sie wszystko trywialnie proste. Zawsze tez mozesz w chwili słabości przestawić głowicę w tryb AZ - czyli jedna os pionowa, a druga pozioma.

page_5.jpg

3po 3 coś tam łapie poziom to na półce bd łapać telefonem muszę sobie jakieś pudełko na okulary zrobić bo wkurza mnie ciągle wypakowywanie ich heh a luzem nie bd rzucać tylko spowrtotem zaślepka do worka i kartonik. 

A jak się patrzy przez teleskop na mgławice to jakoś się wyróżniają widać mgle jakąś czy coś czy tylko same gwiazdy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zrobiłem takie :) Dekielki wierzchnie jednak dodatkowo zakładam po obserwacjach.

 

 

DSCN0098x.jpg.a2ace5f827f71bfa0fa0deef6793e5bf.jpg

Ale łatwiej pewnie będzie kupić małą walizeczkę z jakiegoś hipermarketu bodowlanego i wyciąc dziury na okulary w styropianie np. XPS

 

Mgławice są bardzo delikatne - jak dymek z papierosa. łatwo je przeoczyć. Niektóre są małe np. planetarne są wielkosci planet (no ciutke większe), a inne bardzo duże. Zwykle widzimy tylko małą częśc mgławicy. Poszukaj sobie dana mgławice w googlach dopisując "sketch" i będziesz wiedział. Tabela Willmera jest podstawą

Podstawowa zasada - zawsze najpierw poczytaj o danym obiekcie, a dopiero później go szukaj na niebie. Wtedy obserwacje będą ciekwsze i na pewno sie nie znudzą.

 

 

Edytowane przez JSC
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a daj mi jakiś ciekawy obiekt łatwy do znalezienia ja sobie o nim poczytam i poszukam. 

Jak. Możesz oczywiście 

Oo według tabeli wimmera będę jechac wedlog kolejności w miarę możliwości łatwe do znalezienia 

Nawet podane współrzędne są ale to już wyszsza jazda dla mnie z tymi minutami 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.