Skocz do zawartości

Potrzebuje pomocy tzn.parę opinii


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.mam dylemat jaki pierwszy teleskop wybrać.zdecydowałem się. Na refraktor jako pierwszy zakup. (cel. Planety księżyc) 2 zakup Newton do głębokiego kosmosu. Moje pytania. Odnośnie refraktora.  Jaka. Swiatlosila do planet sprawdza się najbardziej. I jaki rozmiar optyki?  może jakieś propozycje? Z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oglądałeś już gwiazdy przez lornetkę?

Napisz również, jakie masz niebo (mocno zanieczyszczone sztucznym światłem, średnio czy słabo).

Tutaj pewna podpowiedź:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFTFFFF

 

Im ciemniej, tym lepiej. Trudno cokolwiek doradzać nie wiedząc, czy posiadasz jakiekolwiek doświadczenie w obserwacjach astronomicznych...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec 300 500£  obserwacja będzie prowadzona. Poza domem. Co do zdjęć jeszcze nie wiem wydaje mi się ze z czasem napewno będę chciał na obecną chwilę nie. Najpierw muszę podstawy ogarnąć. Doświadczenie = brak 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Dysponując podanym budżetem i zakładając, że poświęcisz trochę czasu by pozyskać nieco informacji o kolimacji teleskopu polecam Dobsona 10" np. ten model, ewentualnie tańszego 8" i parę złotych dołożyć do okularów.

Ja bym wstrzymał się na tym etapie z zakupem jakiegokolwiek teleskopu. Adam88 sam przyznaje, że nie ma jakiegokolwiek doświadczenia w zakresie obserwacji. Także na początek oto, co ja proponuję:

 

1. Zakup mapy nieba ew. ściągnięcie odpowiedniej aplikacji na smartfona (np. Stellarium lub Sky Safari). Niech kolega na początek spróbuje odnaleźć na niebie gwiazdozbiory używając nieuzbrojonych oczu. Nieuzbrojone oczy spokojnie dadzą mu pole widzenia na poziomie co najmniej 140-tu stopni. Na rozpoznanie gwiazdozbiorów to wystarczy (moim zdaniem) co najwyżej kilka wieczorów/nocy;

2. Zakup lornetki - nie jakiejś wielkiej landary wymagającej statywu, ale średniej wielkości lornetki, powiedzmy 7x50 lub 10x50 - lekkie, łatwo ze sobą zabrać i łatwo używać. Z tą lornetką wyjazd pod ciemne niebo. Tamże można spróbować odnaleźć niektóre obiekty Katalogu Messiera - o tej porze roku pięknie prezentuje się M31 (Galaktyka Andromedy) oraz M42 (Wielka Mgławica Oriona), potem można szukać innych obecnie widocznych obiektów Katalogu Messiera.

 

Lornetka 7x50 będzie miała pole widzenia w granicach 7 stopni. Ciekaw jestem wrażeń Adama88 ze zmiany pola widzenia ze 140 na 7 stopni...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Agent Smith napisał:

2. Gdzie mieszkasz (jakie masz niebo, blok czy dom) 

3. Czy przewidujesz robienie zdjęć

Adam, odpowiedź jeszcze na pytanie 2 - jakie masz niebo w miejscu, gdzie planujesz obserwacje. Czy widzisz Drogę Mleczną? 

To kluczowa sprawa. 

 

Odradzam Ci na początek astrofoto. To inny sprzęt i inny sposób życia. Najpierw poznaj niebo. 

 

Lornetka jest super. Moim zdaniem bez sensu jest korzystanie z lornetki bez statywu, ja nie potrafię. Z lornetkami to jest tak, że każdy musi sam wybrać lornetkę dla siebie. Mi nie pasują małe lornetki, wybrałem dla siebie 15x70 (ta też nie jest duża). 

 

Mak 127 to nie jest sprzęt na początek, odradzam. Za małe pole, za duże powiększenie jak dla nowicjusza. To moje zdanie, są tacy, którzy uważają inaczej. 

 

Generalnie refraktor, to bardzo dobry pomysł. Najlepiej APO lub ED. Polecam do wizuala montaż azymutalny (AZ), odradzam paralaktyczny (EQ). Ale to moje zdanie, patrz wyżej.

 

Do planet niby lepiej mieć jednak EQ. Ale tych planet, to w ciągu najbliższych lat nie pooglądasz za bardzo, są za nisko. Za to niebo pełne jest różnych obiektów. 

Do oglądania tych deep space objects bardzo przydaje się duży Newton na montażu Dobsona. Ale bardzo dużo DSów i w inny sposób niż Newton pokaże dobry refraktor. 

 

Jaki refraktor? To już zależy od tego, jakie masz tam niebo. 

Jaki teleskop jeśli nie refraktor, zależy również od tego jakie masz tam niebo i czy chcesz mieć sprzęt w miarę mobilny i wygodny w użyciu. 

 

Idąc na różne kompromisy oraz biorąc pod uwagę, że mam słabe niebo, wybrałem dla siebie APO 100/600 i SCT8. Plus lornetka 15x70.

Każdy doradzi Ci coś innego, a Ty od czegoś musisz zacząć. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, romek10001 napisał:

Pytał o sprzęt do planet, to mak 127 jest jak znalazł , do DS i tak musi mieć drugi teleskop na szerokie pola

Masz rację. Ale trzeba koledze uświadomić, że na razie, to te planety słabo... Więc wybór teleskopu 'pod planety' jest też słaby... 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, romek10001 napisał:

To niech kupi krótkie achro f5 tanie a wiele frajdy daje

Też prawda. Zwłaszcza pod ciemniejszym niebem. Achromat 120/600 czy 150/750 na AZ4. Do tego ze dwa okulary Explore Scientific 82 stopnie. 

Ale to sprzęt do szerszych pól, do małych i średnich powiększeń. Planet nie poogląda. Jasne obiekty widoczne są z dużą aberacją chromatyczną - kolorki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem - człowiek konkretny :)

Jeśli Ci się ta zabawa spodoba pomyśl o jakimś statywie pod tą lornetkę - z doświadczenia wiem, że to czyni wielką różnicę. Są na to przeróżne patenty, także ATM'y (to w naszej gwarze skrót od "Amateur Telescope Making" czyli wszelakie samróbki i przeróbki)

A co do wyboru obiektów do obserwacji oprócz mapy nieba (są też fajne apki) polecam Twojej uwadze dzieło pracowitego uczestnika naszego forum, słynną Tabelę Wimmera

 

Powodzenia i przede wszystkim pogodnych nocy życzę.

Edytowane przez Agent Smith
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Tak w między czasie chciał bym zacząć rozglądać się za sprzętem. Więc prosił bym o pomoc czy apo będzie ok na pocztek. Czy jaka optyka sprawdzi się lepiej? Celem początkowym najłatwiejsze obiekty ksiezyc planety.jak już zdecyduje jaką optykę następnie przejdziemy do rozmiaru i światło siły. Teraz tylko proszę o pomoc w wyborze optyki.dzieki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam88 napisał:

Witam .Tak w między czasie chciał bym zacząć rozglądać się za sprzętem. Więc prosił bym o pomoc czy apo będzie ok na pocztek. Czy jaka optyka sprawdzi się lepiej? Celem początkowym najłatwiejsze obiekty ksiezyc planety.jak już zdecyduje jaką optykę następnie przejdziemy do rozmiaru i światło siły. Teraz tylko proszę o pomoc w wyborze optyki.dzieki:)

Hej. Jakie planety? To nie czas na planety... 

 

APO - drogie, daje bardzo ładne obrazy. Ograniczenie - apertura. Im większa średnica, tym drożej. APO to sprzęt docelowy raczej. 

 

ED - niewiele ustępuje APO, tańsze. Uniwersalny w miarę jest ED 120. 

 

Achromat - zaleta - tani jest. Za bardzo małe pieniądze Można kupić dużą soczewkę. Wady - aberacja chromatyczna na jasnych obiektach. Ale miałem SW 150/750 i bardzo dobrze go wspominam. 

 

Niby jest tak, że im większa światłosiła refraktora (większa wartość stosunku ogniskowa teleskopu do średnicy soczewki) tym optycznie lepiej. I to JEST prawda. Ale ja nie lubię długich refraktorów. Są po prostu fizycznie niewygodne. 

 

Im większa soczewka, tym więcej światła zbiera, więcej obiektów dostępnych. 

 

To było o refraktorach 'na szybko'. 

Edytowane przez kjacek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.