Skocz do zawartości

Potrzebuje pomocy tzn.parę opinii


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Adam88 napisał:

Tuba jest na EQ3-2. Ja do wizuala odradzam EQ. Po co się męczyć, jeśli nie trzeba. 

Zaraz zwymyślają mnie zwolennicy EQ... 

 

Tuba OK, teleskop do małych i średnich powiększeń. Spodziewaj się dużej AC na jasnych obiektach. 

Idealny na AZ4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kjacek napisał:

Optycznie pewnie troszkę lepszy od poprzedniego. Ale na montażu EQ. Nie możesz szukać osobno tuby i osobno montażu? 

Oczywiście że mogę. :) jakie są minusy montażu eq?  Masz może jakieś stronki gdzie warto zobaczyć a nie było ich w moich linkach?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Adam88 napisał:

To też F5, jak ten pierwszy. I znowu montaż EQ. Achromat F5, to achromat F5 i firma nie ma tu większego znaczenia. Ten chyba ma trochę większą soczewkę. 

Nie wiem nic na temat żadnego z tych teleskopów. 

One chyba mają wszystkie zwykłe wyścigi, bez precyzera 1:10 czy podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam88 napisał:

Oczywiście że mogę. :) jakie są minusy montażu eq?  Masz może jakieś stronki gdzie warto zobaczyć a nie było ich w moich linkach?  :)

Musisz ustawiać na gwiazdę polarną i wyczyniać cuda, aby trafić w obiekt. 

Montaż AZ, działa po prostu intuicyjnie. Zakładasz tubę i celujesz gdzie chcesz. 

  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. To może tak rozmiar wiem jaki mnie interesuje. Swiatlosila. Jaka? f8 jest uniwersalna? nie za ciemna nie za jasna. Czy f5 w refraktorach lepiej służy?  Montaż tez mam więc na co bardzo zwracać jeszcze uwagę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Adam88 napisał:

Optycznie pewnie jeszcze lepszy. Montaż wygląda jak beznadziejny ALT-AZ5. Trzęsie się po prostu. Precyzyjna chińska robota, montaż mimo, że AZ, SZCZERZE ODRADZAM.

Tuba to kawał rury. Dla mnie za długi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Adam88 napisał:

Spoko. To może tak rozmiar wiem jaki mnie interesuje. Swiatlosila. Jaka? f8 jest uniwersalna? nie za ciemna nie za jasna. Czy f5 w refraktorach lepiej służy?  Montaż tez mam więc na co bardzo zwracać jeszcze uwagę? 

Nie wiem, czy jestem właściwą osobą do udzielania dobrych odpowiedzi. 

Bo ja jestem taki trochę 'skrzywiony' :flirt:

W odróżnieniu od wielu bardziej doświadczonych kolegów, nie boję się światłosilnych teleskopów. F5 to całkiem niezły sprzęt pod ciemne niebo do DSów w kontekście. Ma mnóstwo wad optycznych ale jest tani i jak nic nadaje się do szerokich pól. 

Aby obserwować planety (które są za nisko aktualnie) potrzebny jest inny teleskop. 

Nie wiem, czy można pisać o uniwersalnej światłosile. Bo dopiero układ teleskop - okular daje całość. 

Dla małej światłosiły (duża wartość przy F) trudniej dobrać okular, aby dostać szerokie pole. Ale można stosować tańsze okulary niż np w F5. 

Długa tuba refraktora jest po prostu niewygodna. Ja lubię obserwować na stojąco bo siedzę cały dzień w pracy. 

Musisz znaleźć jakiś kompromis dla siebie. 

 

Może F6 - F8 będzie bardziej odpowiedni. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Darek_B napisał:

Następnym razem zrób to w jednym poście a nie w czternastu.:fool:

Następnym razem proszę o radę skoro już przeglądasz temat, a nie dziwne uwagi. Będę chciał to dam 100 postów i.... Cie to obchodzi. Czy reputacja za duża aby dać radę laikowi :hysterical:.po co wchodzisz i czytasz?  Jak Cie to nie interesuje??? 

  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adam88 napisał:

Następnym razem proszę o radę skoro już przeglądasz temat, a nie dziwne uwagi. Będę chciał to dam 100 postów i.... Cie to obchodzi. Czy reputacja za duża aby dać radę laikowi :hysterical:.po co wchodzisz i czytasz?  Jak Cie to nie interesuje??? 

Gdy wrzucasz linki w jednym poście, to łatwiej ogarnąć wątek. Tak zwykle się pisze. Nie ma co się tu obrażać :flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kjacek napisał:

Gdy wrzucasz linki w jednym poście, to łatwiej ogarnąć wątek. Tak zwykle się pisze. Nie ma co się tu obrażać :flirt:

Rozumiem ale uwagę można zwrócić w inny sposób tłumacząc błąd i bez głupich emotek :nottalkingtoyou:

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne. Odbiegamy od tematu. Ogólnie rzecz biorąc widzę ze mało ludzi dzieli się swoimi spostrzezeniami, radami. Wchodzą patrzą ale nie pomogą :g:. Hmm może dali byście jakieś propozycje refraktorow achro. Za rozsądną cenę z.góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub chociaż gdzie szukać najlepiej?  Konkretne.strony abym nie marnować swojego czasu( nie mu tu nic wspólnego z lenistwem porostu szanuje swój czas i nie chce przeglądać  setek stron nie potrzebnie) i wszelakie  Rady, uwagi, opinie są mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam88 napisał:

Nie ważne. Odbiegamy od tematu. Ogólnie rzecz biorąc widzę ze mało ludzi dzieli się swoimi spostrzezeniami, radami. Wchodzą patrzą ale nie pomogą :g:. Hmm może dali byście jakieś propozycje refraktorow achro. Za rozsądną cenę z.góry dziękuję 

To nie tak. Większość z nas kupuje na giełdzie. Tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl. Jest taniej. 

Ci, którzy mają dużo kasy, kupują tam gdzie chcą. 

W sklepach europejskich bywają na przełomie roku różnego rodzaju promocje. 

 

Podobnych tematów jest sporo. Poczytaj. 

Znajdź fora astronomiczne w GB. I w Szkocji :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam88 napisał:

Następnym razem proszę o radę skoro już przeglądasz temat, a nie dziwne uwagi. Będę chciał to dam 100 postów i.... Cie to obchodzi. Czy reputacja za duża aby dać radę laikowi :hysterical:.po co wchodzisz i czytasz?  Jak Cie to nie interesuje??? 

Właśnie to była moja rada, a jak nie umiesz używać forum, nikt Cię nie zmusza do jego używania.

A odzywki jak z obory zachowaj dla siebie i swojego otoczenia. A nie tu na forum.

ps.

Kolejna pyskówka z Twojej strony zostanie przez nas odpowiednio nagrodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Darek_B napisał:

Właśnie to była moja rada, a jak nie umiesz używać forum, nikt Cię nie zmusza do jego używania.

A odzywki jak z obory zachowaj dla siebie i swojego otoczenia. A nie tu na forum.

ps.

Kolejna pyskówka z Twojej strony zostanie przez nas odpowiednio nagrodzona.

1Strach się bać. 

2 rada????  Ta emotka na końcu podkreśliła intencje!!! Do rady warto dodać wytłumaczenie nie przesiaduje na forach blogach itp

. Nie znam tutejszych obyczajów. Wiec... 

3 nie dałeś ani jednej odp na post a miałeś najwięcej do powiedzenia skoro tym którym pisali nie przeszkadzało po co wsadzac nos w nie swoje sprawy. 

4 teraz odwracasz kota ogonem. 

THE END.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

To nie tak. Większość z nas kupuje na giełdzie. Tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl. Jest taniej. 

Ci, którzy mają dużo kasy, kupują tam gdzie chcą. 

W sklepach europejskich bywają na przełomie roku różnego rodzaju promocje. 

 

Podobnych tematów jest sporo. Poczytaj. 

Znajdź fora astronomiczne w GB. I w Szkocji :grin:

Patrzę na fora w UK. Zarejestrowalem się na jednym ale po tym jak napisałem ze przepraszam za błędy gramatyczne. Pisownię. Które mogą się pojawić iż ang nie jest moim pierwszym językiem. Nagle ucichlo:getlost:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden link do grupy reszta to instrument. Plus montaż co tutaj udostepnilem. Plus Jeden nie działający. Do tego ten zestaw tele plus montaż został tutaj odradzony... Ale fakt refraktor tam też był polecony na pierwszy wybór.tylko ciężko znaleźć coś jak narazie. Ostatecznie jak nic nie znajdę wezmę https://www.astroshop.pl/teleskopy/gso-teleskop-dobson-n-250-1250-deluxe/p,23750#tab_bar_1_select

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adam88 napisał:

No, to bardzo dobry wybór. Tylko duże to bydlę :grin:. Masz dostęp do dużej liczby obiektów, znacznie większej niż w przypadku refraktora. Ale bierzesz na siebie całą logistykę przemieszczania. Mi się już nie chce w to bawić. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

No, to bardzo dobry wybór. Tylko duże to bydlę :grin:. Masz dostęp do dużej liczby obiektów, znacznie większej niż w przypadku refraktora. Ale bierzesz na siebie całą logistykę przemieszczania. Mi się już nie chce w to bawić.  

Zwracałem już uwagę Adamowi88 na potencjalne problemy logistyczne związane z tym sprzętem przedwczoraj. Ale wymiary na papierze to jedno, a w realu to drugie. Może warto znaleźć jakiś sklep stacjonarny w okolicy, gdzie można "pomacać" taki sprzęt (albo podobny, czyli Newton 10" na Dobsonie)? 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.