Skocz do zawartości

Potrzebuje pomocy tzn.parę opinii


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Adam88 napisał:

Jakie ma wymiary dokładnie ,na stronie chyba nie podanych gabarytow

Chwila na Google i proszę :)

• Średnica tuby: 30,3 cm
• Długość tuby: 121 cm
• Wysokość montażu: 64 cm
• Średnica podstawy montażu: 54 cm
• Wymiary spakowanego fabrycznie teleskopu: 141 x 48,5 x 48,5 cm (tuba), 64 x 14 x 14 cm (montaż / podstawa)
• Waga: 28 kg (tuba: 15,5 kg, montaż: 12,5 kg)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alex napisał:

Chwila na Google i proszę :)

• Średnica tuby: 30,3 cm
• Długość tuby: 121 cm
• Wysokość montażu: 64 cm
• Średnica podstawy montażu: 54 cm
• Wymiary spakowanego fabrycznie teleskopu: 141 x 48,5 x 48,5 cm (tuba), 64 x 14 x 14 cm (montaż / podstawa)
• Waga: 28 kg (tuba: 15,5 kg, montaż: 12,5 kg)

 

Dzięki wielkie, spokojnie zmieści sie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adam88 napisał:

Dzięki wielkie, spokojnie zmieści sie :) 

Domyślam się, że się zmieści... również 28 kg wydaje się być OK (i to jeszcze w dwóch częściach). Tylko... tego się nie da przenieść na dłuższym odcinku (czyli więcej niż kilka metrów) na raz. Jeśli od np. parkingu do miejscówki będzie kilkadziesiąt metrów (bo, powiedzmy drzewa przeszkadzają), to warto zapewnić sobie wsparcie.

16 minut temu, Adam88 napisał:

Potraktuje jako ekstra trening, z przenoszenie nie będzie problemu. Jeszcze jedno by mnie interesowało ok dwie sprawy.

1.utrzymanie w dobrej kondycji takiego sprzętu wymaga jakiegoś specjalnego nakładu sił?  Jakieś triki na parowanie itp. 

2. Czy jest jakaś alternatywa dla tej 10 deluxe za mniejsze pieniądze? :)

ad 1. Z przechowywaniem nie ma większego problemu, byleby sucho było i się nie kurzyło. Parowanie w czasie obserwacji w Newtonie dotyczy w zasadzie tylko lustra wtórnego (kolejna przewaga nad refraktorem)

ad 2. Alternatywą jest oczywiście używana 10 deluxe ;) Albo wersja podstawowa (a później wymienianie fokusera i łożysk samodzielnie). Albo 8". Albo...

 

Pisząc o "kolokacji" pewnie miałeś na myśli kolimację. Niestety, przy wożeniu teleskopu na pewno Cię nie ominie. Trudność? Na początku może być pewnie z 6/10. Potem nabierasz wprawy i robisz to prawie automatycznie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przemieszczania na dalsze odległości przydatny jest mały wózek. 

 

Parowanie - grzałka na lustro. Lub suszarka na 12V na akumulator. 

 

Kolimacja - trochę to jest upierdliwe. Najlepiej robić to jednak za dnia lub w oświetlonym miejscu. Poczytaj 'kolimacja według Hamala'. 

 

Później poczytaj o Źrenicy Wyjściowej. To o tym jak dobierać ogniskową okularów do sprzętu o danej światłosile.

ŹW=ogniskowa_okularu/światłosiła_teleskopu 

Najlepszy zakres ŹW to 2-2.5mm, akceptowalny 1-5mm. Wiele zależy od adaptacji wzroku do ciemności i innych czynników. 

Poniżej 1mm zwykle jest za ciemno, powyżej 5mm zwykle jest za jasno. 

Na początek wystarczą 2, 3 lepsze okulary. W takiej kolejności: do średnich powiększeń, do małych powiększeń i do większych powiększeń. Okulary do dużych powiększeń używa się zwykle rzadziej, jak są to tego warunki. 

 

Dobór okularów to temat rzeka. Ja lubię okulary szerokokątne 82 lub 100 stopniowe. Łatwiej nimi znajdować cele. I widok gwiezdnych pól jest niesamowity. Polecam np Explore Scientific. 

 

Poza szukaczem do lokalizacji celów przydaje się zielony laser. Ale trzeba sprawdzić, czy korzystanie z niego jest dozwolone w GB. Nie wolno w żadnym wypadku oświetlić przelatującego samolotu! Automat poda Twój namiar i skieruje tam policję... Uwaga na swój wzrok a przede wszystkim na innych. Poza tym można narazić się astrofotografom.

Dlatego przeszedłem na GoTo. 

 

Luster w Newtonie nie dotykamy. Okulary czyścimy tylko wtedy, gdy są na prawdę brudne. Unikamy tego. Tylko gruszka do wytwarzania strugi sprężonego powietrza. 

Gdy lustra są bardzo brudne to wyjmuje się je i myje. Zwykle po kilku latach od zakupu :)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kjacek napisał:

Do przemieszczania na dalsze odległości przydatny jest mały wózek. 

 

Parowanie - grzałka na lustro. Lub suszarka na 12V na akumulator. 

 

Kolimacja - trochę to jest upierdliwe. Najlepiej robić to jednak za dnia lub w oświetlonym miejscu. Poczytaj 'kolimacja według Hamala'. 

 

Później poczytaj o Źrenicy Wyjściowej. To o tym jak dobierać ogniskową okularów do sprzętu o danej światłosile.

ŹW=ogniskowa_okularu/światłosiła_teleskopu 

Najlepszy zakres ŹW to 2-2.5mm, akceptowalny 1-5mm. Wiele zależy od adaptacji wzroku do ciemności i innych czynników. 

Poniżej 1mm zwykle jest za ciemno, powyżej 5mm zwykle jest za jasno. 

Na początek wystarczą 2, 3 lepsze okulary. W takiej kolejności: do średnich powiększeń, do małych powiększeń i do większych powiększeń. Okulary do dużych powiększeń używa się zwykle rzadziej, jak są to tego warunki. 

 

Dobór okularów to temat rzeka. Ja lubię okulary szerokokątne 82 lub 100 stopniowe. Łatwiej nimi znajdować cele. I widok gwiezdnych pól jest niesamowity. Polecam np Explore Scientific. 

 

Poza szukaczem do lokalizacji celów przydaje się zielony laser. Ale trzeba sprawdzić, czy korzystanie z niego jest dozwolone w GB. Nie wolno w żadnym wypadku oświetlić przelatującego samolotu! Automat poda Twój namiar i skieruje tam policję... Uwaga na swój wzrok a przede wszystkim na innych. Poza tym można narazić się astrofotografom.

Dlatego przeszedłem na GoTo. 

 

Luster w Newtonie nie dotykamy. Okulary czyścimy tylko wtedy, gdy są na prawdę brudne. Unikamy tego. Tylko gruszka do wytwarzania strugi sprężonego powietrza. 

Gdy lustra są bardzo brudne to wyjmuje się je i myje. Zwykle po kilku latach od zakupu :)

Kurde trochę boje się tej kolimacji. Będę musiał kogoś znaleźć żeby mi pomógł :) mogę mieć mały problem z dostaniem tubki po filmie ale najbardziej mnie martwi przyklejanie na środku lustra znacznika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Adam88 napisał:

Kurde trochę boje się tej kolimacji. Będę musiał kogoś znaleźć żeby mi pomógł :) mogę mieć mały problem z dostaniem tubki po filmie ale najbardziej mnie martwi przyklejanie na środku lustra znacznika 

Lustro MA znacznik na środku. Zamiast pudełka po filmie można użyć pudełka po tabletkach musujących, po jakimś wapnie czy czymś podobnym. Dobry też jest okular 10mm kitowy, jak wyjmiesz szkło. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś to był zupełny badziew. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Adam88 napisał:

Istnieją inne dobre metody kolimacji oprócz hamala? 

Pewnie tak, poszukaj. Ale ja dałem radę, gdy robiłem to pierwszy raz, to i Ty dasz radę. 

 

EDIT refraktory nie mają takich problemów i dlatego  je wolę 

(poza tym mają lepszy kontrast i są bardziej mobilne) :flirt:

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kjacek napisał:

Pewnie tak, poszukaj. Ale ja dałem radę, gdy robiłem to pierwszy raz, to i Ty dasz radę. 

 

EDIT refraktory nie mają takich problemów i dlatego  je wolę 

(poza tym mają lepszy kontrast i są bardziej mobilne) :flirt:

Refraktor nada sie do ds? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam88 napisał:

Refraktor nada sie do ds? 

Ja obserwuję DSy głównie refraktorem. To mój wybór. Refraktor pokaże mniej niż Newton. I inaczej. Pokaże je w kontekście. 

Ale pokaże je ładnie, często ładniej niż inne teleskopy. 

Znajdź lokalsów i udaj się na spotkanie obserwacyjne. To najlepszy sposób na zobaczenie co i jak. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam masz ciemne niebo. Pod takie niebo na początek kupiłbym używany refraktor achromatyczny SW 150/750 (lub mniejszy 120/600) na AZ4 i dwa okulary Explore Scientific 82deg do małych i średnich powiększeń. 

Tani i można odsprzedać z niewielką stratą. 

Łatwiej tym operować niż Newtonem na dobsonie, mniejsze to, bardziej pakowane. 

Moim zdaniem dobry sprzęt aby nabyć doświadczenie. 

Jak spodoba Ci się ta zabawa, wtedy pomyślisz co dalej. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam88 napisał:

Ten achromat jest długi. Optycznie to dobrze, ale będzie uderzać o nogi statywu na AZ4 w zenicie. Nic o nim nie wiem. 

120/600 lub 150/750 są gorsze pod względem aberracji chromatycznej, ale są znacznie wygodniejsze w użyciu na AZ4. To moje zdanie, inni mogą uważać inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Prostym rozwiązaniem jest ekstender bodajże 40cm długości między statywem a montażem. 

Dzięki. Mam parę tzn ponad 10 linków do teleskopów. Chciało by ci się rzucić okiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.