Skocz do zawartości

NGC 2022 - malutki klejnot Oriona


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, Tom-cio napisał:

Świetne, ale jednak chyba krótsze suby dają lepszy detal :g:

5s to już jest dość krótko.

Przy NGC1501 stosowałem identyczne długości subklatek i detal wyszedł dużo lepszy.

Ale też obiekt był sporo większy i sporo wyżej.

Ten ma tylko 28" więc detal w środku jest mega drobny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maetrik napisał:

ustawiony miałeś gain 82% czy 82? czy L paliłeś jakimś filtrem? i czy mógłbyś pokazać pojedynczą klatkę L.

zaczynam właśnie zmagania z tą samą kamerą i trochę mi to pomoże :)

Gain 82% czyli 420 albo 86% czyli 440

Używam filtrów LRGB Baadera - bez tego ani rusz.

Pojedyncza klatka luminancji poniżej (przykładowa ale nie najlepsza)

 

frame.thumb.jpg.78f3a4f2eff21adaf04ef4ec5141485d.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DaleCooper napisał:

Łukaszu możesz napisać coś o kolimacji swojego Newtona? zajmuje to to Tobie dużo czasu?, czy masz może wypracowaną metodę, ażeby szybko a sprawnie to zrobić?, A co do zdjęcia rewelacja :)

Szczerze to praktycznie wcale już nie kolimuję :)

To co zrobiłem na początku to dokładne ustawienie LW w osi wyciągu i kolimacja samego LW.

Potem wszystko mocno skontrowałem śrubami żeby się nie rozkolimowało przy przenoszeniu i już. Kolimację LG sprawdzam przed każdą sesją za pomocą kolimatora optycznego - zajmuje to kilkadziesiąt sekund.

Raz mi się zdarzyło, że LW się obluzowało i straciło kolimację. Ale generalnie nie muszę praktycznie nic grzebać przy teleskopie przed sesjami :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 30.11.2018 o 09:58, Lukasz83 napisał:

5s to już jest dość krótko.

Przy NGC1501 stosowałem identyczne długości subklatek i detal wyszedł dużo lepszy.

Ale też obiekt był sporo większy i sporo wyżej.

Ten ma tylko 28" więc detal w środku jest mega drobny.

Próbowałeś kiedyś w takiej skali naświetlać dwoma długościami czasów? Krótkie klatki (np <1s) na detal w jasnych partiach, dłuższe na ciemniejsze rejony. Ja bym próbował czasów tak krótkich, jak tylko się da - to kluczowa sprawa w LI.

 

PS

Pełna klatka czarująca ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Próbowałeś kiedyś w takiej skali naświetlać dwoma długościami czasów? Krótkie klatki (np <1s) na detal w jasnych partiach, dłuższe na ciemniejsze rejony. Ja bym próbował czasów tak krótkich, jak tylko się da - to kluczowa sprawa w LI.

 

PS

Pełna klatka czarująca ;)

Próbowałem nawet trzema :P Problem w tym, że te jasne partie wcale nie są takie jasne i czasy muszą być odpowiednio długie żeby w ogóle jakikolwiek detal się załapał i później zestackował.

Ta mgławica nie nadaje się do takich prób.

 

W nadchodzącym tygodniu wrzucę jeszcze jedno zdjęcie znanej mgławicy która dobrze poddaje się takim zabiegom. Tam użyłem testowo czasów 150ms, 500ms i 2s. Dam też znać o wnioskach z tych prób :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.